Şimdi Ara

HDD Alanı Açmak / Genişletmek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
229
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • C sürücüm yani sistemimin kurulu olduğu sürücümde 300 GB kapasite verdim format sırasında, diğer sürücüme 700 GB kapasite vererek diskimi bu şekilde ayırdım. Lakin 300 GB kapasitemden 4 gb kullanım yeri kaldığını gördüm. 700 Gb olan sürücümden bir kısım keserek sistemin kurulu olduğu C sürücüme ekleme yapabilir miyim?
    Bildiğim kadarıyla diskler parça parça alan dolduruyor ben bu işlemi yaparken ekleme yaparken C sistemime zarar verip format atmak zorunda kalır mıyım?

• Programlar dışındaki her şeyi(resimler, arşivler vb.) diğer diske atarsan sorun kalmaz diye düşünüyorum. Çünkü işletim sisteminin kurulu olduğu kısımda en az 20GB boş yer olmalı.
  • Sistem diskini çok fazla yapmışsınız. Disk performansı çok düşer bu şekilde. C sistem diski maksimum 200gb olmalı ve kapasitenin en az %20si boş tutulmalı her zaman. 1tb için en iyi disk konfigürasyon C:200gb D:500gb E:300gb şeklindedir.

Senin asıl yapman gereken C yi boşaltıp D ye aktarman. Eğer D diski boş veya silinebilir durumdaysa D diskini silip C diskine istediğin kadar takviye yapabilirsin. D diskini silinmeden hiçbir işlem yapamazsın. Başka bir zararı olmaz sisteme format atma vs..
  • Cevabınız için teşekkür ediyorum.
    Evet dediğiniz gibi @Ejihov yapabilirim lakin ben bilgisayarıma kurduğum herşeyi C(Sistem Diskimde) tutmak istiyorum, geriye kalan programlar oyunlar filmler v.s ise D diskimde tutmak istiyorum.

@Woltrex, hocam bende onu dedim D diskinden 200 Gb kadar alıp C diskime ekleme yapabilirim o zaman değil mi bir sıkıntı yaratmadan. Ama bunu Disk Yönetiminden nasıl yapacağım?
  • Sanal bellek miktarını azaltarak, sistem geri yükleme ve hiberfile.sys dosyalarını silerek yer açabilirsiniz.
  • Windows tuşu + X > Disk yönetimini aç. D diskine sağ tıkla birim sil yap. Burdan sonra 2 seçeneğin olacak.

1- D diskini C diskine katıp tekrar bütünleşecek 1tb tek disk olacaktır. Sonrasında C diskinin istediğin miktarı kadar birimi küçült yap. Kalan bölümü (D diski) yeni birim olarak biçimlendir.

2- Eğer D ayrılmış bölüm olarak gözükürse C sağ tık birimi genişlet yapıp istediğin miktarı C ye katabilirsin. Sonrasında kalan bölümü biçimlendir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: WoltreX

Windows tuşu + X > Disk yönetimini aç. D diskine sağ tıkla birim sil yap. Burdan sonra 2 seçeneğin olacak.

1- D diskini C diskine katıp tekrar bütünleşecek 1tb tek disk olacaktır. Sonrasında C diskinin istediğin miktarı kadar birimi küçült yap. Kalan bölümü (D diski) yeni birim olarak biçimlendir.

2- Eğer D ayrılmış bölüm olarak gözükürse C sağ tık birimi genişlet yapıp istediğin miktarı C ye katabilirsin. Sonrasında kalan bölümü biçimlendir.

1. anlattığınıza göre D diskini C ye katmayı bilmiyorum yapamadım.7
    2. anlattığınıza göre D ayrılmış bölüm değildi, bende sildim öyle ayrılmış birim oldu sonra C sağ tık yaptım genişlet aktif değildi hala küçült aktifti. Tek seçenek D diskini yeniden sürücü haline getirme vardı.
    Yani hala C diskini genişletemedim.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.