Şimdi Ara

HD film izlemek için ekran kartı.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
6.087
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Geçenlerde yeni bir sistem topladım. athlon x2 240 ve gigabyte 740G anakart üzerinde atinin HD2100 onboard ekran kartı var.
    yaptığım denemelerde özellikle 1080p filmlerde takılma yaşıyorum. forumda araştırdım bu tip filmleri izlerken yükün GPUya ve CPUya bindirilme durumu varmış. Benimki hangisini kullanıyor şu an bilmiyorum. İşte olduğum için bakma fırsatım yok.

Varsayım üzerine konuşursak ve yükün GPU'da olduğunu ve bunun da yetersiz kaldığını düşünürsek, sadece sorunsuz bir şekilde 1080p film seyredebilmek için en ucuz hangi ekran kartını almam doğru olur?

• hd4770 olabilir. ayrıca işlemciyede ufak bi o/c yaparsanız güzel olur.
  • Harcama yapmadan önce DXVA çözümünü denemenizi öneririm. (Kod çözme işinin cpu üzerinde olduğunu varsayıyorum) Linkte ayrıntılı anlatılıyor. Anlamadığınız yerde sorun, çözeriz.

http://nunnally.ahmygoddess.net/watching-h264-videos-using-dxva/

http://www.dwshare.com/f515/pure-codec-29325

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arsenik -- 14 Ekim 2009; 13:41:44 >

• cevap için teşekkürler.

söylediğiniz kart şu an için bütçemi biraz aşıyor. ben şöyle bir kart buldumhttp://www.exa.com.tr/sapphire/ekran_kartlari/sapphire_hd3650-334-8570.html
    ati 3650. açıklamasında Video Hızlandırma : H.264 – HD DVD, DivX, WMV9, MPEG-2, MPEG-4, VC1 yazıyor.
    bu kart işimi görür mü?

İlla ki de 4770 olacaksa bu kart PSU'dan ekstra güç çekiyor mu? çünkü benim psu frisby kasanın içinde olan 300W'lık bir şey. Açıkçası pek güvenmiyorum. Değiştirmem gerekir mi acaba?

• quote:

Orijinalden alıntı: betterman

Merhaba arkadaşlar..

Geçenlerde yeni bir sistem topladım. athlon x2 240 ve gigabyte 740G anakart üzerinde atinin HD2100 onboard ekran kartı var.
    yaptığım denemelerde özellikle 1080p filmlerde takılma yaşıyorum. forumda araştırdım bu tip filmleri izlerken yükün GPUya ve CPUya bindirilme durumu varmış. Benimki hangisini kullanıyor şu an bilmiyorum. İşte olduğum için bakma fırsatım yok.

Varsayım üzerine konuşursak ve yükün GPU'da olduğunu ve bunun da yetersiz kaldığını düşünürsek, sadece sorunsuz bir şekilde 1080p film seyredebilmek için en ucuz hangi ekran kartını almam doğru olur?

hocam hangi codeği kullanıyorsunuz??

donanımsal düzenlemelerden önce yazılımsal bir sorun olmadığından emin olmanız lazım kanımca...

ekleme:

kaldı ki sadece film için 4770 kullanmak havuz niyetine denizi kullanmak gibi bir şey...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uzaktan Kumandan -- 14 Ekim 2009; 13:51:11 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Uzaktan Kumandan

quote:

Orijinalden alıntı: betterman

Merhaba arkadaşlar..

hocam hangi codeği kullanıyorsunuz??

donanımsal düzenlemelerden önce yazılımsal bir sorun olmadığından emin olmanız lazım kanımca...

ekleme:

kaldı ki sadece film için 4770 kullanmak havuz niyetine denizi kullanmak gibi bir şey...

K-lite Codec pack kullanıyorum. Gom Playerla da denedim MPC ile de.. Ayarlarını bilmediğim için dokunmadım. arsenik'in verdiği sitedekileri uygulayacağım eve gidince umarım düzelme olur. bir de merak ettiğim onboard HD 2100 yeterli midir bu iş için?

• selam
    sendeki 2100 hd serisi değil Hd serisi kart alırsan donanım hızlandırması sayesinde 1080p leride rahat çözebilirsin. hd serisi öncesi kartlar çözümeyi yam olarak yapmazlar bazı bölümlerini yapar.
    bunun için atide UVD delilen bi özellik olmalı buda hd ile başlayan 2400 lardan başlacak şekilde üstü kartları alabilirisin. mesela ucuz ikinci el 2400pro 2600pro yada xt gibi kartlar hd çözmeyi destekler. aynısını 3450 3650 gibi kartlarda yapablirisin. ama sana tavsiyem hd4 serisi kartlarıda alaman üzerinde uvd2 sayesinden işlemicen alabileceği her yükü alıyor. (streami bile kart açıyor) oyüzden alacaksan 4350 yada 4650 tavsiye ederim. oyunla işin olmaz ise 4350 işini görürür.

nvidiada bu işin adı pure video bunun 3 nesili 9400gt ve üzeri kartlar mevcut. ama tavsiyem 4350 olur purevideoda h264 bazı çözünürlürlükleri desteklemiyormuş.

tabi iş bununla bitmiyor playerin da desteklemesi lazım bu işi. yazılım tarafındanki adı microsoft dxva desteği gerekir. dxva 2.0 vista ve windows 7 de vardır.

* JetAudio
    * WinDVD
    * PowerDVD
    * PowerCinema
    * Media Player Classic Home Cinema
    * MediaPortal
    * Microsoft Windows Vista internal MPEG-2 decoder
    * K-Multimedia Player
    * GOM Player (Quick View Mode)
    * Windows Media Player 11 (WMV only)

bu bulduğum dxva desteleyen yazılım listesidir. bu yazılımlarda bazılarında dxva varsa açıktır yoksa aktif etmen gerekir. powerdvd kulladım o kendi yapıyor. ama ben Media Player Classic Home Cinema kullanıyorum.

umarım faydalı olmuşumdur.

• quote:

Orijinalden alıntı: IUnknown

selam
    sendeki 2100 hd serisi değil Hd serisi kart alırsan donanım hızlandırması sayesinde 1080p leride rahat çözebilirsin. hd serisi öncesi kartlar çözümeyi yam olarak yapmazlar bazı bölümlerini yapar.
    bunun için atide UVD delilen bi özellik olmalı buda hd ile başlayan 2400 lardan başlacak şekilde üstü kartları alabilirisin. mesela ucuz ikinci el 2400pro 2600pro yada xt gibi kartlar hd çözmeyi destekler. aynısını 3450 3650 gibi kartlarda yapablirisin. ama sana tavsiyem hd4 serisi kartlarıda alaman üzerinde uvd2 sayesinden işlemicen alabileceği her yükü alıyor. (streami bile kart açıyor) oyüzden alacaksan 4350 yada 4650 tavsiye ederim. oyunla işin olmaz ise 4350 işini görürür.

nvidiada bu işin adı pure video bunun 3 nesili 9400gt ve üzeri kartlar mevcut. ama tavsiyem 4350 olur purevideoda h264 bazı çözünürlürlükleri desteklemiyormuş.

tabi iş bununla bitmiyor playerin da desteklemesi lazım bu işi. yazılım tarafındanki adı microsoft dxva desteği gerekir. dxva 2.0 vista ve windows 7 de vardır.

* JetAudio
    * WinDVD
    * PowerDVD
    * PowerCinema
    * Media Player Classic Home Cinema
    * MediaPortal
    * Microsoft Windows Vista internal MPEG-2 decoder
    * K-Multimedia Player
    * GOM Player (Quick View Mode)
    * Windows Media Player 11 (WMV only)

bu bulduğum dxva desteleyen yazılım listesidir. bu yazılımlarda bazılarında dxva varsa açıktır yoksa aktif etmen gerekir. powerdvd kulladım o kendi yapıyor. ama ben Media Player Classic Home Cinema kullanıyorum.

umarım faydalı olmuşumdur.

Teşekkür ederim açıklaman için.
    Peki bu kart nasıldır?http://www.bimeks.com.tr/urun.aspx?kid=1065&uid=104109
    Benim frisby kasa üzerindeki 300W güç kaynağı idare eder mi bunu?

• güc sıkıntın olmaz

oda olabilir şunlarda olabilir.
    http://www.exa.com.tr/powercolor/ekran_kartlari/powercolor_hd4350-334-9088.html 28watt
    ve
    http://www.exa.com.tr/his/ekran_kartlari/his_hd4650-334-6694.html 48watt güc çeker

oyunla işin olmaz ise 4350 alabilirsin.
    birde ddr3 olursa daha iyi olur
    http://www.kocpa.com/asp/show_stock.asp?product=ATI-SAPH-003
    burda var ama emin olmak lazım ddr3 lümü diye hiç bilmiyom bu siteyi.

• hd film için, aşağı-yukarı gereksinimler şöyle ;

not : yazıyı kendim hazırladığım için eksiklikler, hatalar olabilir. kendi yaşadığım tecrübelerden yola çıkarak yazıyorum.

riplenmiş 720p ve aşağısı :
    genelde 1980'lerde çekilmiş filmlerin hd'leri bu seviyede oluyor ve boyutları 4.0 gb dan aşağı oluyor.

4-5 sene önce çıkmış tek çekirdek AMD64'ler bile çok rahat yetiyor. ekran kartı, directX 9 ve üstünü desteklesin yeter. yani 5-6 sene önceki ekran kartlarında bile hiçbir problem çıkartmıyor.

riplenmiş 1080p ve gerçek 720p :
    genelde 1990'larda veya sonra çıkan filmler oluyor. boyutlar 4.0 gb'dan başlıyor 10 gb'a kadar çıkabiliyor.

ilk çıkan, tek çekirdekli AMD64'ler, bu çeşit videoları da çok rahat bir şekilde oynatıyor. ekran kartı gereksinimi aynı.

gerçek 1080p :
    doğal ve en yüksek seviye HD film seviyesi oluyor. boyutları filmden filme değişse de genelde 20 gb genelinde oluyor.

AMD64'ü 3.0 ghz'a kadar OC yapsanız bile %100 akıcı olarak izleyemiyorsunuz. işlemci sürekli tam yükte çalışıyor ve frame düşmeleri yaşanıyor. bu yüzden en azından çift çekirdek olması şart işlemcinin. ya da işlemcinin ön belleği yüksek olmalı. 1080p'lerde, cpu kadar olmasa da ekran kartı da önemli fakat bundan 4-5 sene önce çıkmış dx10 destekli, 256 mb ekran kartları bile sorun çıkartmaz.

ekran kartı olarak bence 2.el bir ekran kartı bak kendine. 2.el bölümünde, 40-45 liraya çok iyi DX10 destekli ekran kartları var. gidip de hd film izlemek için 80-90 lira verme ekran kartına. zaten yakında dx11 çıkacak ve kısa bir sürede yarı yarıya düşecek fiyatlar. kesinlikle tavsiye etmiyorum.

• Ben p4 3.0 sistem kullanıyorum, ekran kartım ati hd 3850 (agp), tüm filmleri akıcı olarak seyrediyorum. En son yaklaşık 8 gb boyutundaki crank 2 yi full hd seyrettim. hiç bir sorun yaşamadım, gayet akıcı bir şekilde seyrettim.

Yalnız daha yüksek boyutlu bir hd filmde sorun yaşarmıyım bilmiyorum. hd3850 sana biraz fazla gelebilir. hem performans bakımından hem de güç tüketimi bakımından. Bence 3650 senin işini rahatlıkla görür.
  • İş çıkışı gidicem bugün. powercolorun 4350si veya 3000 serisi bir kart almayı düşünüyorum. Yanında bir de RAM alırım. bakalım nasıl olacak. sonuçları yazarım buraya denedikten sonra.
  • arkadaşlar sapphire 3650 512MB 128 bit ekran kartı aldım. Pure Codec ile birlikte oynatıyorum. UVD ile oynatıyorum ve işlemciye çok az güç biniyor. eskisiyle alakası yok. Takılmalar da yok gayet akıcı.
    Yardımcı olan arkadaşlara çok teşekkür ederim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.