Şimdi Ara

HD 5870 @1Ghz [Resimlerle]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
3.326
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Powercolor HD 5870'in kartım var ve Fermi'yi beklemediğim için pişmanlık duymuyorum. Söylemem gerekir 5870'ler çok harika overclock oluyorlar. Zamanında HD 4850 kullanmıştım ve max. overclock 50Mhz çekirdek,100Mhz bellek civarında olurdu. Şimdiyse sanki sınır yok gibi hissediyorsunuz. Pek çok kişi 5870'e o kadar para vermeye gerek yok çünkü 5850 overclock ile büyük kardeşini yakalayabiliyor diyor. Tabiki doğru ama burada unutulan şey 5870'in de çok büyük overclock potansiyeline sahip olduğudur. İşte burada göstermeye çalıştığım şey de 5870'i overclock edince ne elde edebileceğimizi görmek. Umarım 5870'e yükseltme yapmayı planlayan arkadaşların aklındaki şüpheleri ortadan kaldırabilirim.

Tek kart, 32GB/sn piksel doldurma oranı, 80GB/sn doku doldurma oranı, 166GB/sn bellek veriyolu genişliği...

Kartın boşta ve yük altında ısıl değerleri

İlk önce kartın üzerindeki stok soğutucudan kurtuldum çünkü stok soğutucuyla kart (varsayılan hızlarda) yük altında 86, boşta 33 derecede çalışıyor. Yani stok soğutucu ile 1Ghz'e ulaşmak pek mümkün değil. Sonra diğer engelleri ortadan kaldırdım. Powercolor'ın BIOS'u maksimum 900Mhz çekirdek frekansı sınırlaması koyuyor. ASUS kartlarda bu sınırlama yok, haliyle bende ASUS BIOS'u flashladım karta. Sorunsuz çalıştı, hatta daha iyi oldu :). MSI Afterburner'ın yeni sürümleri bu sınırlamaların üzerinde overclock imkanı tanıyor ancak bu seferde Powerplay özelliğinden mahrum kalıyorsunuz, kartınız sürekli yüksek frekansta çalışıyor,çok ısınıyor ve çok güç tüketiyor.

ASUS BIOS'u 1200Mhz'e kadar çekirdek, 1400Mhz'e kadar bellek hız aşırtmasına imkan tanıyor. ASUS BIOS'u sayesinde 1Ghz'e bile overclocklasanız masaüstünde hız 157Mhz'e düşüyor. Yukardaki Overdrive görüntüsünü limitleri görmeniz için koydum. Onun dışında bir işlevi yok. Overclock için Overdrive kullanmıyorum. Hatta kilidi bile açık değil.

ATI'nin standart soğutucusu 5870'in VRM kısmını termal bantlarla soğutuyor.
    Termal bantlar da ısıyı, üzerine yapıştırıldıkları alüminyum yüzeye aktarıyorlar.
    Çekirdek soğutmada beceriksiz olan stok soğutucu, VRM soğutmada daha başarılı.

Daha sonra 80 liraya aldığım Thermalright T-rad2 GTX'i monte ettim üzerine. Çekirdek sıcaklığında yük altında 15 derece düşüş oldu, boştaysa 30 derecede çalışıyor artık.

Dikkat ettiyseniz 92mm fanlar ekran kartına takılmıyor,
    anakarta veya dönüştürücü ile güç kaynağına takılıyorlar.
    İsterseniz fan kontrolcü ile bunların hızını kontrol edebilirsiniz.
    Ben ihtiyaç duymuyorum çünkü fanları duymak imkansız.

Gördüğünüz gibi görüntüsü de hoş. 5870'e göre kısa kalmıyor, kartın üstüne tam oturuyor. VRM ve bellekleri kutudan çıkan alümiyum heatsink'lerle soğutuyorum. Bellekler için yeterli ama 5870'deki VRM çok sıcak çalışıyor. Alüminyum heatsink kesinlikle yetersiz. Öyle ki Furmark 1.8'de 2 dakika yaptığım stabilite testinde 125 dereceyi gördüm. Thermalright zaten boşu boşuna VRM soğutucusu üretmiyor. Ancak gel gör ki Türkiye'de henüz satılmıyor VRM soğutucuları. 5850 ve 5870 kullanıcılarına tavsiyem VRM soğutucularının Türkiye'ye gelmesini beklemeleri ondan sonra T-rad2 GTX almaları yönünde ama yine de kendileri bilir. Boşta VRM sıcaklıkları 35-40 derece arası. Oyunlardaysa 70 civarında. Yani normal kullanımda o kadar kötü bir tablo çıkmıyor ortaya, sadece Furmark'ta gördüm 125 dereceyi ben. Kart 1Ghz çekirdek, 1300Mhz (5200Mhz efektif) bellek hızlarına 1.25v ile ulaşıyor. Daha 1.35'e kadar yol var ama daha önce de belirttiğim gibi VRM soğutucusu olmadan daha fazla overclock yapmayı düşünmüyorum. Zaten 1Ghz'de piyasadaki her oyunu akla gelebilecek her türlü ayrıntı değeri açılmış şekilde rahatlıkla oynatıyor.

Gel gelelim testlere: Bütün testler seçilebilecek yüksek grafik detaylarıyla en yüksek AA ve AF değerleriyle yapılmıştır.

Unigine Heaven

Unigine Tropics v1.2

Unigine Sanctuary v2.2

STALKER: Call of Pripyat Benchmark

www.overclock.net [OCN] forumlarındaki Nautilus kullanıcısı benim.
    Bu testi de ilk orada göstermek için yapmıştım. O yüzden üstteki ekran görüntüsünde "Nautilus OCN" yazıyor.

Colin McRae DIRT 2

Crysis Benchmark

3DMark 2003

3DMark 2005

3DMark Vantage

3DMark puanlarım biraz düşük biliyorum çünkü işlemcim 3.5Ghz üstüne çıkamıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cagancelik -- 18 Mart 2010; 18:07:35 >

• Ellerine sağlık süper anlatım olmuş skorlar da süper güle güle kullan hocam kartını :)
  • İyi güzelde kart normal haliyle hangi oyunda yetersiz kaldı da böyle bir şey yapmaya gerek gördün.
  • çok güzel bir çalışma olmuş, eline sağlık.

karta Asus biosu yüklemeden önce OC potansiyelini denedin mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: War Ensemble

quote:

Orijinalden alıntı: hooper

Ellerine sağlık süper anlatım olmuş skorlar da süper güle güle kullan hocam kartını :)

yalana gel, fotoğraflar düzgün açılmıyor ki..

hocam linklere bir el at..

Fotolar sağlam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cagancelik

"İlk önce kartın üzerindeki stok soğutucudan kurtuldum çünkü stok soğutucuyla kart (varsayılan hızlarda) yük altında 86, boşta 33 derecede çalışıyor. Yani stok soğutucu ile 1Ghz'e ulaşmak pek mümkün değil"

stok degerlerdeki fan profiliyle mumkun degil desek daha dogru. stok sogutmayla duzgun ve tabii ki stok halinden daha sesli bir fan profiliyle 1 ghz overclock zor degil.

guzel bir topic olmus. ayrica tum ss ler sorunsuz aciliyor. bir ara fabrika voltajinin altindaki degerlerde napiyor ona da bi baksana.

benim ki 900mhz 1.125v ile yapmakta. radeon bios editorle de biosu editledim default voltaji 1.125v, default saat hizlarinida 900 / 1300 yaptim fan profilinide birazcik daha sessizlestirdim ki zaten karttan cit cikmiyor normal halinde.

catalyst control center ve gpu z kartin default hizlarini 900 / 1300 gormekte her sey cillop gibi oldu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi leop -- 11 Mart 2010; 20:47:04 >

• quote:

Orijinalden alıntı: War Ensemble

sağlam olan "foto" bu mu?

Arkadaşım sen hastamısın ?

Al adamın eklediği resimin linki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BlackEagle -- 11 Mart 2010; 20:40:21 >

• quote:

Ellerine sağlık süper anlatım olmuş skorlar da süper güle güle kullan hocam kartını :)

Teşekkürler.

quote:

İyi güzelde kart normal haliyle hangi oyunda yetersiz kaldı da böyle bir şey yapmaya gerek gördün.

Oyunda yetersiz kaldığı için yapmadım. Ulaşabileceğim en üst noktayı görebilmek için yaptım. Ama madem istiyorsunuz size birkaç oyun adı vereyim 1Ghz'de çalışan 5870'in bile kaldıramadığı: Medieval II Total War. 6000 kişilik bir savaşa girin, savaşan ordulara yakından bakın FPS: 8... :(

quote:

yalana gel, fotoğraflar düzgün açılmıyor ki..

hocam linklere bir el at..

Kontrol ettim bir sorun yok fotoğraflarda.

quote:

çok güzel bir çalışma olmuş, eline sağlık.

karta Asus biosu yüklemeden önce OC potansiyelini denedin mi?

Evet denedim ve voltaj artırmadan 900Mhz gördü ama 900Mhz den sonrasına çıkamadığım için ilk işim BIOS değiştirmek oldu.

• guzel çalişma olmuş... tebrikler.
  • Güzel çalışma ve başarılı bi çalışma olmuş =)) bunun 8FPS ye düştü yerde benim canavar 0.8FPS'de falan takılır artık =))
  • quote:

guzel çalişma olmuş... tebrikler.

Teşekkür ederim

quote:

Güzel çalışma ve başarılı bi çalışma olmuş =)) bunun 8FPS ye düştü yerde benim canavar 0.8FPS'de falan takılır artık =))

Teşekkürler. Aslında o oyunda 8FPS'ye düşmesindeki sebep ekran kartı belleğinin yetersizliğinden. Yoksa kartın işlem gücü canavar gibi. Neredeyse 3 Teraflops işlem gücüne kavuşuyor 1Ghz olunca. Bu 3 tane 4850'nin işlem gücüne denk.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cagancelik -- 11 Mart 2010; 23:15:43 >
  • 1 ghz ulaştığın için tebrikler fermi hızında çalışıyorsun gibi
  • Hayırlı olsun kartınız, 1GHZ güzel bir değer

Thermalright T-rad2 GTX 'in ses seviyesini merak ediyorum, sessiz olduğunu belirtmişsin ama, gerçekten de sessiz mi tabi bu kişiye göre de değişir lakin akşam ve gece özellikle bu çok önemli, fanlar 3pin çıkışına sahip 3pin to 4 pin power molex takılarak powerdan ya da kontrolcüye de bağlanarak beslenebilir.

Ses konusunda biraz detay vermen mümkün olursa makbule geçer
  • Güzel konu Radeon 58xx-59xx serisi ciddi anlamda oc potansiyeli yüksek olan kartlar ellerine sağlık.
  • quote:

1 ghz ulaştığın için tebrikler fermi hızında çalışıyorsun gibi

Sağolun.

Fermi'nin özelliklerini bilmiyorum, güvenilir kaynaktan bir benchmark da görmedik. Dolayısıyla spekülasyon yapmak istemiyorum ama yine de yapacağım :D Bence GTX 480 aşağı yukarı benim aldığım değerleri verir.

quote:

Hayırlı olsun kartınız, 1GHZ güzel bir değer

Thermalright T-rad2 GTX 'in ses seviyesini merak ediyorum, sessiz olduğunu belirtmişsin ama, gerçekten de sessiz mi tabi bu kişiye göre de değişir lakin akşam ve gece özellikle bu çok önemli, fanlar 3pin çıkışına sahip 3pin to 4 pin power molex takılarak powerdan ya da kontrolcüye de bağlanarak beslenebilir.

Ses konusunda biraz detay vermen mümkün olursa makbule geçer

Gece,gündüz farketmiyor duymak imkansız desem? O derece sessiz yani. Ben dönüştürücü ile güç kaynağına bağladım tam devirde dönmeleri için ona rağmen bu kadar sessiz. Kasanın yan kapağını açtım az önce, kulağımı karta doğru dayadım ve fan kablolarını takıp çıkardım ama yine de seste bir fark olmadı. Çıkan tek ses PSU ve işlemcinin fanları.

• quote:

Orijinalden alıntı: cagancelik

Gece,gündüz farketmiyor duymak imkansız desem? O derece sessiz yani. Ben dönüştürücü ile güç kaynağına bağladım tam devirde dönmeleri için ona rağmen bu kadar sessiz. Kasanın yan kapağını açtım az önce, kulağımı karta doğru dayadım ve fan kablolarını takıp çıkardım ama yine de seste bir fark olmadı. Çıkan tek ses PSU ve işlemcinin fanları.

Teşekkür ederim cevap için
  • Harika performans güzel derlemişsin
  • quote:

Harika performans güzel derlemişsin

Sağol.

Colin McRae DIRT2 benchmark sonucu ve kartın boşta&yükte ısıl değerleri eklenmiştir.
  • vantage değerin biraz düşük geldi tamam cpu düşük ama gpu da sanki
    bu değerlere göre daha fazla çıkmas lazımmış gibi geldi bana
  • quote:

vantage değerin biraz düşük geldi tamam cpu düşük ama gpu da sanki
    bu değerlere göre daha fazla çıkmas lazımmış gibi geldi bana

CPU hızı düşük olunca GPU puanını da düşürüyor. Futuremark'ın bütün testleri öyle malesef. 4Ghz Q9550 olsaydı şimdi elimde, aşağı yukarı P18000 Vantage ve 20.000 GPU puanı elde etmiş olurdum. Saf GPU gücü ölçmek için ben Unigine Benchmark'larını çok daha isabetli buluyorum. İşlemcim 3330Mhz'de Heaven testinden 29.9FPS aldım. Daha sonra 3500Mhz'e overclock ettim ve öyle denedim ama sonuç 0.1 bile değişmedi... 3D Mark olsa GPU puanını da artırmıştı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cagancelik -- 12 Mart 2010; 9:53:25 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.