Şimdi Ara

*** HD 4870 X2 (2 GPU Tek Grafik Belleği Paylaşıyor) ***

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
1.217
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • theinquirer'ın buradaki haberine göre 2 adet 4870 gpu sunu kullanan R700 le birlikte önemli teknolojik gelişmeler var, R700 de yer alacak 2 gpu 3870 X2 nin aksine tek bir grafik belleği (muhtemelen GDRR5) ortaklaşa kullanacak, bu aylar önce atinin vadettiği bi gelişme, bu sayede ekran kartı tek board ta crossfire yapmaktan daha öte günümüz işlemcileri gibi multi core tasarımına çok yakın, 4870 le ilgili 256 ya da 512 bit olacak şeklindeki spekülasyonlara bakarsak, sanırım tek 4870 gpu sunun 256 bit, 4870 X2 nin de (gpu ların tek grafik belleğini ortaklaşa kullanabilmesi sayesinde) 512 bit olarak tasarlanabileceğini öngörebiliriz. Diğer önemli bi gelişme ise sistem R700 deki 2 çekirdeği tek olarak algılıyor, anakarta 2 adet R700 kartının takılması durumunda sistem bunu 4 değil 2 gpu olarak algılıyor, bu sayede anakart tasarımlarının izin verdiği ölçüde muhtemelen çift slot kaplayan R700 lerden 3 yada 4 tanesinin sisteme takılması durumunda 8 gpu konfigürasyonunu ( ama sistem bunu 4 gpu olarak algılayacaktır ) elde ediyoruz teoride ama pratikte performans scaling sürücülere bağlı olacak gibi. GT200 le ilgili spekülasyonları doğru kabul edelim, 1milyarın üstünde transistor, 256 sp vs. bu durumda gt200 performans açısından muhtemelen 8800gtx/8800 ultra/9800gtx i 2 ye katlayabilir, bu noktada gt200 ün asıl rakibi 4870 değil 4870X2 olacaktır, gt200 ün beklenilen özelliklerde ve performansta gelmesi durumunda 4870X2 ye göre tek gpu olarak tasarlandığı için rakibinden daha performanslı ya da daha kararlı oyun performansı vereceğini varsayabiliriz ama gelecek atinin öngördüğü gibi multi-chip tasarımlarda ( ki artan transistor sayısı extra ısı ve güç demek bu açıdan gelecek multi-chip ekran kartlarının olacaktır) olacaksa nvidia bu açıdan bakıldığında atiden teknolojik olarak 1 adım geride olacak gibi, bu yaz herşey netleşecek bekleyip görelim.

• sistem kuracaktım ama kafam karıştı şimdi
  • İnşallah haziranda anons edilir
  • iyimiş.akıllıca ama şimdi yeni kart alanlar dertleniyo.
  • daha iyi aynı belleği paylaşmaları nitekim hd3870x2 512mb gibi davranıyodu
  • okumadım bile bu ne biçim font'tur arkadaş...
  • Konu theinquirer ise 2 kere düşünmek lazım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: alpello

okumadım bile bu ne biçim font'tur arkadaş...

arkadaş paylaşım yapayım demiş kendisine hoş gelen bir font seçmiş.
    eğer gerçekten okumak istiyorsanız notpad e kopyalayın okuyun çok mu zor ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: mav1li

Konu theinquirer ise 2 kere düşünmek lazım.

Aynen oyle, hayatta guvenmeyecegim bir sitedir Inquirer.

Bu arada ayni bellegi kullansalar bile 256x2 = 512bit mantiginin gecerli olacagini zannetmiyorum. Tabi "literal" olarak dogru cunku tek bellegin toplam 512bit'lik bir veriyolu olmus olacak ama sonucta tek bir ekran kartinin kullanacagi yine 256bit.
  • emeğin için tşk.
    umarım ati bu sefer başarır
  • crossfire modunda olmadııı zaman tek gpu 1gb üzerinde işlem yapacak cross. olduuu zaman 2x512mb

güzel gelişme
  • 9800gx2 1gb kullanıyorum 512mb olarak davranması cidden saçma bu konuda adım atıldıgını görmek sevindirici.. 9900gx2 muhtemelen yine eski 9800gx2 yarım bellek kullanacak.. 4870x2 denk performansı sağlarsa 4870x2 tercih ederim..
  • Aynı rami kullanmaları iyi.Bu sayade fiyatı da iyi olmalı.
  • gene hüsran olacak yaaa hep böle oluyor
  • Performansin olceklenmesi konusunda onemli bir gelisme olur dogruysa...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.