Şimdi Ara

Haziranda Tecil bitiyor güz dönemi yüksek lisans kayıt?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
1.732
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba, tecilim haziranda bitiyor. Mezun olduktan sonra çok güzel bir işim oldu 3 sene çalışmadan askere gitmek istemiyorum. Güz döneminde Eylül gibi) yüksek lisansa kayıt yaptırabilir miyim? Nasıl bir yol izlemeliyim bilen arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim.

• Haziranda biten tecil ile Kasım celbine tabii olursunuz.
    Yüksek Lisans ilanları temmuz-ağustos gibi çıkıyor. Yüksek lisansa girebilirsiniz. Yoklama kaçağına düşmemek için (İlerde bedelli yapma düşünceniz olursa) 1 haziran - 31 ağustos arası sanki askere gidecekmiş gibi işlemlerinizi tamamlarsınız. Yüksek lisansa kesin kaydınız yapıldıktan sonra enstitü tecilinizi 1 ay içerisinde yapar, Ekim ayına kadar teciliniz yapılmış olur.

Yalnız tezsiz programlar ~1.5 yıl; tezli ise ~3 yıl tecil veriyor. 2016dan beridir lisansüstü eğitimde atılma var, tezsiz için 3; tezli için 6 yarıyılda bitirme zorunluluğu var. Ayrıca bazı üniversiteler derse yazılma, varsa harç ödeme ve devam zorunluluğu arayabilir, bunun için üniversitelerin lisansüstü eğitim öğretim yönetmeliklerine bakınız. Eğer bir şekilde kaydınız silinirse tecil de gider. Yani kayıt ol, kap tecili durumu yok.

Ama hiçbirini bitirmeden, bir yüksek lisans programından diğerine kaydolarak (yani yüksek lisans öğrencisi kalarak) 32 yaşınıza kadar tecilli kalabilirsiniz.

2012de FBE'de yüksek lisansa başladığımda özelde çalışıp yüksek yapanlar da vardı. Çoğu yarıda bıraktı, iş ile yükseği yürütemediler. Kurumsal firmada ya da devlette çalışıyorsanız biraz daha şanslısınız.
  • a-f-h A kullanıcısına yanıt
    Cevabınız için teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: a-f-h

Haziranda biten tecil ile Kasım celbine tabii olursunuz.
    Yüksek Lisans ilanları temmuz-ağustos gibi çıkıyor. Yüksek lisansa girebilirsiniz. Yoklama kaçağına düşmemek için (İlerde bedelli yapma düşünceniz olursa) 1 haziran - 31 ağustos arası sanki askere gidecekmiş gibi işlemlerinizi tamamlarsınız. Yüksek lisansa kesin kaydınız yapıldıktan sonra enstitü tecilinizi 1 ay içerisinde yapar, Ekim ayına kadar teciliniz yapılmış olur.

Yalnız tezsiz programlar ~1.5 yıl; tezli ise ~3 yıl tecil veriyor. 2016dan beridir lisansüstü eğitimde atılma var, tezsiz için 3; tezli için 6 yarıyılda bitirme zorunluluğu var. Ayrıca bazı üniversiteler derse yazılma, varsa harç ödeme ve devam zorunluluğu arayabilir, bunun için üniversitelerin lisansüstü eğitim öğretim yönetmeliklerine bakınız. Eğer bir şekilde kaydınız silinirse tecil de gider. Yani kayıt ol, kap tecili durumu yok.

Ama hiçbirini bitirmeden, bir yüksek lisans programından diğerine kaydolarak (yani yüksek lisans öğrencisi kalarak) 32 yaşınıza kadar tecilli kalabilirsiniz.

2012de FBE'de yüksek lisansa başladığımda özelde çalışıp yüksek yapanlar da vardı. Çoğu yarıda bıraktı, iş ile yükseği yürütemediler. Kurumsal firmada ya da devlette çalışıyorsanız biraz daha şanslısınız.

Merhaba, bu atılma durumu hakkında daha detaylı bilginiz var mı acaba?

Ben yüksek lisansa kayıtlıyım fakat bu dönem (ikinci dönemim) ders kaydı yapmak istemiyorum - geçen dönem hiçbir derse girmeyerek hepsinden kaldım, artık hocaları tek tek izin - onay uğraştırmak istemiyorum. Yönetmelikte atılmaya dair bir şey görmedim, sadece 4 dönem sonunda dersleri belirli bir ortalamayla bitirmiş olmak gerektiği yazıyor. Örneğin 2. dönemin başında ya da sonunda bu şartı yere getiremeyeceğim belli olursa, okuldan atılma durumu olur mu? Yoksa sadece 4. dönemin sonunda mı bakılır?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Pachelbel's Canon -- 15 Mart 2021; 0:1:13 >
  • https://www.akademikpersonel.org/doktora-egitimi/43339-lisansustu-egitimde-atilma-geri-geldi.html

Atılma biraz halk ağzındaki adı. Yönetmelikte ilişik kesilmesi geçiyor. En net bilgiyi enstitü öğrenci işlerinden alabilirsiniz.

• a-f-h A kullanıcısına yanıt

Merhabalar , 31 Ağustos'a kadar asker işlemlerini yaptırmazsak yoklama kaçağı durumuna mı düşüyoruz , ben aynı durumdayım 25 Haziran'da tecilim bitiyor , yüksek lisans'tan sonra bedelli yapmayı düşünüyorum , bu ileride bedelli yapmak için bana bir sorun çıkarır mı ? Teşekkür ederim

• Tecil bitimini takiben 2 ay içinde askerlik işlemlerinizi halletmeniz lazım deniyor ama 31 ağustos Kasım celbi başvuruları için son tarih olduğundan 1 Eylüle kalırsanız %99 yoklama kaçağı olursunuz. Ama tarih olarak daha önce de olabilir, çetelesini ASAL tutuyor. Zorlamayın derim. Çünkü 1 gün bile yoklama kaçağı kalsanız mevcut yasaya göre olay biter.

Ama yarın bir gün seçim arifesinde bedelli affı gelsin trend topic olur, bir bakmışsınız yasa değişivermiş.

Bir de şu var, şuan bile bedelliye başvursanız 2022de bir gün askere gideceksiniz. 1 yıl başvurular toplanıp ertesi yıl askerlik görevi icra ediliyor. Ve 6 ayda bir bedelli ücretine zam geliyor. Seneye 50 bini bulur. Başvurulacaksa erken başvurmak en iyisi.

• BeyazGeyik2 B kullanıcısına yanıt

Hocam attığınız mesajı gördüm ancak profiliniz özel mesaja kapalı olduğu için cevap yazamıyorum. Size bildirim gitmesi amacıyla bu postunuzu alıntılıyorum.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.