Şimdi Ara

Hayvan Otlatma Vergisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
47
Cevap
0
Favori
6.899
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum geçen yıl
  • Cevaplayan Üyeler 38
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 3
  • Ortalama Mesaj Aralığı 2 saat 41 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • Omega Speedmaster (4 mesaj) Mordecaí (3 mesaj) Teterboro (2 mesaj) Kraven (2 mesaj) beyazid84 (2 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (20 mesaj) Mobil (15 mesaj) Mini (6 mesaj) Uygulama (6 mesaj)
  • @
43 oy
Öne Çıkar
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    1430 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    Yorum yapmaya gerek yok. Beter olalım.

Böyle bir vergi zaten varmış. Konuyu bilgilendirme amacıyla değiştirmeden tutuyorum. http://www.gumushane.gov.tr/mera-ve-yaylaklarin-kullanimi-ve-korunmasina-iliskin-valilik-genelgesi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mordecaí -- 26 Mayıs 2020; 23:26:52 >

• Yarbay
    6942 Mesaj
    Hayvancılığı bilen biri açıklasın, bu önceden varmıydı yoksa yeni birşey mi.
  • Yüzbaşı
    471 Mesaj
    Gerçekse sıra hayvancılığa gelmiş demekki :)
    |
    |
  • Binbaşı
    1430 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: Cem

Hayvancılığı bilen biri açıklasın, bu önceden varmıydı yoksa yeni birşey mi.
    https://www.ogm.gov.tr/ekutuphane/Yonetmelikler/Otlak%20Yaylak%20ve%20Kışlaklarda%20Hayvan%20Otlatılmasına%20İlişkin%20Usul%20Ve%20Esaslar.pdf

2012 yönetmeliğine göre herhangi bir bedel gözükmüyor. 2012'den önce veya sonra alınıyorsa da bilmiyorum.
    |
    |

• Teğmen
    243 Mesaj
    Bedava otlatma diye birşey olmamalı zaten... Köylerde muhtarlık kiraya veriyor diye tahmin ediyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yarbay
    2840 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: baudelaire

Bedava otlatma diye birşey olmamalı zaten... Köylerde muhtarlık kiraya veriyor diye tahmin ediyorum
    Aynen. Arıcılar/yaylacılar muhtarlara sezonluk ücret ödüyorlar.
    Hatta mera kavgaları "erken gelen kapar" sebebiyle ortaya çıkıyor.
    Yasal boyutu nasıldır bilmiyorum ama kendimi bildim bileli böyle duydum.

|
    |
  • Yüzbaşı
    486 Mesaj
    Geçenlerde eğlencesine ne vergisi getirelim diye konu açmıştım da bu aklımıza gelmemişti tüh
  • Binbaşı
    1191 Mesaj
    Bu vergi yeni gelmiş galiba.

Haber yeni...

http://www.gunboyugazetesi.com.tr/service/amp/meralarda-hayvan-otlatmak-da-parali-oldu-53092h.htm

• Yarbay
    5974 Mesaj
    Bu yeni bir şey değil. İsimleri değişse de içerik anlamında bu tip vergiler ve düzenlemeler hep vardı.
  • Binbaşı
    1191 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Kraven

Bu yeni bir şey değil. İsimleri değişse de içerik anlamında bu tip vergiler ve düzenlemeler hep vardı.
    Bu şekilde "hayvan otlatma vergisi" hiç duymadım... (Etrafımda hayvancılık yapanlar da var)

Fiyatlara gel:

Büyükbaş Hayvan başına : 10 TL Küçükbaş Hayvan başına : 2,25 TL Uymayana 3 kat ceza.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Omega Speedmaster -- 27 Mayıs 2020; 0:33:52 >
  • Kurmay Yarbay
    18529 Mesaj
    Sosyal medyada aynı belgeyi gördüm. Düpedüz orjinal hakiki bir görünüme sahip olduğu halde teyit edemediğim için konu açmamıştım. Böyle bir uygulama varsa yazıklar olsun. Sonra ülkede tarım hayvancılık neden bitti bik bik.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
  • Yüzbaşı
    882 Mesaj
    Yeni bir olay değil. Otlaklar köy tüzel kişiliğine ait ise köylü dışında biri otlatmak istediği zaman köy kooperatifine kira ücreti vererek kiralayabilir, bu zaten vardı.

Ha, bu konu neden gündem oldu sorusuna da cevap verelim; devlet bu sene kamuya ve belediyeye ait arsaları tarım ve hayvancılığa tahsis etti. Konuda bahsi geçen araziler devlet arazisi ve o arazide otlak yapmak isteyenler için ücret tarifesi yapılmış

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
  • Yarbay
    5974 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Omega Speedmaster

Bu şekilde "hayvan otlatma vergisi" hiç duymadım... (Etrafımda hayvancılık yapanlar da var)

Fiyatlara gel:

Büyükbaş Hayvan başına : 10 TL Küçükbaş Hayvan başına : 2,25 TL Uymayana 3 kat ceza.

Alıntıları Göster
    Bizans konusunda tam emin değilim ama birçok Ortaçağ devleti, Osmanlı da dahil olmak üzere yapılan bir uygulama bu. Cumhuriyet döneminde de var tabii ki. Hatta şimdi linki atamıyorum ama örneğin 2012'de Belediyeler Birliği Maliye Bakanlığına bu ücretin bir müddet alınmamasına yönelik başvuru bile yapmış. İnternette mevcut dilekçesi. Dediğim gibi kapsamı, ismi vs. dönem dönem değişiyor. Otlatma bedeli, otlakiye bedeli, meraya çıkma bedeli vs. gibi birçok farklı isimde bu ve benzeri uygulamalar var. Devletin temeli olan toprak düzeniyle ilgili bir şey bu. Asıl olmaması mantıksız olur. (Bedelin kendisinden, miktarından falan bahsetmiyorum bu arada. O bambaşka bir mevzu)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kraven -- 27 Mayıs 2020; 0:44:44 >
    |
    |

• Yüzbaşı
    281 Mesaj
    Bu konu hakkında bilgiye sahip değilim.
    Bildiğim tek şey.
    Hayvan otlatmama vergisi gibi veya benzerleriyle fena ıstıracaklar.

Ondan sonra, vay ellerim kırılaydı,, vay araba çarpaydı gibi yakarmalar fayda getirmiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi buradan bir taytlı geçti -- 27 Mayıs 2020; 1:0:29 >
    |
    |
  • Yarbay
    4612 Mesaj
    Bu millet öküze HOV, eşeğe çov işte ne yapacaksın böyle gelmiş böyle gider
    |
    |
  • Yarbay
    6071 Mesaj

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Teterboro -- 27 Mayıs 2020; 15:18:51 >
  • Yarbay
    3108 Mesaj
    Et 80tl

Bu boyle olmaz duz hesap 100 lira olsun devledimiz kazansin ben zaten hep 50 liralik aliyorum

|
    |
  • Yarbay
    7996 Mesaj
    Onlar konuşur akp yapar.

Onlar bakar akp soyar

|
    |
  • Binbaşı
    1547 Mesaj
    Ota moka vergi dedikleri bu olsa gerek
    |
    |
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
pubg mobile uc
pubg mobile uc
Webtures SEO;SEO Nedir?
En ucuz kedi maması fiyatları
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,484
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.