Şimdi Ara

Hayatta Kalma İçgüdüsü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
4
Favori
1.344
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bazen düşünüyorum gerçekten neden yaşıyorum nasıl olsa bir gün yok olup gideceğim peki o kadar zorluğa katlanmak neden,niçin erkenden hayatımı sonlandırmıyorum ne için daha fazla yaşamak daha fazla şey öğrenmek daha fazla bilgilenmek daha fazla okumak daha fazla dinlemek...
    peki ne için? zaten ölmeyecek miyim niçin bu kadar şey bilmeliyim,niçin bu zorluklara katlanmalıyım,niçin daha fazla üzülmeliyim,niçin hayatımı illa anlamlandırmak zorundayım
    Yok olduğumda benimle birlikte tüm düşüncelerim yok olacak,hayata bakışım,müzik zevkim,cinsel kimliğim,eğlenceli bulduğum yada vakit geçirmekten hoşlandığım şeyler bunların hepsi benimle birlikte yok olacak düşününce fazla ürkütücü.
    Biraz daha düşününce doğmadan önce ne isem ölüncede aynısı olacağım peki bu korku niye sanki sonsuz bir uyku gibi peki bundan neden korkuyorum.Bu en ilkel iç güdümüz olan hayatta kalma iç güdüsümüz değilde nedir? zaten yok olacağını bilerek yaşamını uzatmak daha fazla sıkıntı daha fazla acıya katlanmak neden?..
    Gerçekten komik değil mi sonunu biliyorsun ama bunun hiç bir şey yapamıyor ve bekliyorsun neyi?
    Yok olmayı.
    Peki hayallerin bunları gerçekleştirsen ne olacak ki zaten tüm güzel anlar tüm yaşadığın haz duyguları seninle birlikte yok olacak.

Her neyse daha yaşım 19 4 ay önce boğaziçi işletme 3. Sınıf okuyan arkadaşım kendini astı(kendisiyle sanal ortamda tanışmış olamamıza rağmen bir çok şey paylaştık ve konuştuk) malum şu günler üniversite sınavı sonrası bazı şeyler düşünmeye başladım ve bu düşünceleri aklımdan çıkaramıyorum gün geçtikçe daha da insanlardan uzaklaşmak istiyorum ne oluyor bana anlayamıyorum.

Hayatta yapılan herşey sanki sadece anlık kısa süreli haz duyguları gibi geliyor sanki günü geçirmeye çalışıyor gibiyiz kısa süreli mutluluklarımızla daha fazla mutluluk için daha çok para harcıyoruz sanki bir çark var gibi insanlar neden yeni kıyafet aldıkların da mutlu olurlar ki yada bir cafe ye gidip bir şeyler içip gazete okuduklarında sanki her şey boş,değersiz,saçma ve gereksiz.
    Lütfen işi dini boyuta getirmeyin inancım yok.

Neyse iyi kötü yazdım sanırım bir şeyler peki sizlerin bu yazdıklarım ve konu hakkında düşünceniz ne?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lykke.. -- 28 Nisan 2015; 13:43:17 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Lucy İsminde bir film var.Hiç izlediniz mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dreatlord

Lucy İsminde bir film var.Hiç izlediniz mi?

Evet izledim

• quote:

Orijinalden alıntı: theGodDelusion

quote:

Orijinalden alıntı: Dreatlord

Lucy İsminde bir film var.Hiç izlediniz mi?

Evet izledim

O film dahi ilham olmadı mı yoksa yok olma fikri oradan mı size empoze oldu.
  • Dreatlord kullanıcısına yanıt
    Açıkcası filmi çok hızlandırılmış ve saçma buldum bi arkadaşım ricası ile izledim zaten konu başlı başına yanlış bir bilgi üzerine kurulu sonuçta bu bir film neden bundan etkilenip yok olma fikrim olsun ki bazen yükseklerde çimlere uzanıp gökyüzüne bakarken bunlar insanın aklına geliyor ve bir süre ard arda sıralanan olumsuzluklardan sonra ise bunlar gün yüzüne çıkıp uykularını kaçırıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lykke.. -- 28 Nisan 2015; 13:43:52 >
  • quote:

Açıkcası filmi çok hızlandırılmış ve saçma buldum bi arkadaşım ricası ile izledim zaten zaten konu başlı başına yanlış bir bilgi üzerine kurulu sonuçta bu bir film neden bundan etkilenip yok olma fikrim olsun ki bazen yükseklerde çimlere uzanıp gökyüzüne bakarken bunlar insanın aklına geliyor ve bir süre ard arda sıralanan olumsuzluklardan sonra ise bunlar gün yüzüne çıkıp uykularını kaçırıyor

Psikiyatriste çıktınız mı ?
  • Dreatlord kullanıcısına yanıt
    Psikiyatrist bence insanı ruha çeviren saçma ilaç yazan bir kurumdan başka bir şey değil küresel sermeyenin kalbi psikoloğa gitmeyi düşündüm ama bulunduğum ildeki psikologların bana faydadan ziyade zarar olacağını düşünüyorum

• Bide son olarak ben benim karakter analizimi yapın yada yaşama sevincimi pompalayın demiyorum yazım hakkında düşüncelerinizi merak ediyorum

• Selamun aleykum

İnsanın sanki bir zaman gozetlendiğini düşünüyorum. Bu gozetleyen şeyin ne olduğu anlaşıldında da bazı cevaplar urettiğini.
    Kendisi bakımından gozetlenen kimse bir şeyle örtünmek istemekte. Bu ihtiyaç hayatın boş denen eğlentisi ile açıklanmaya çalışılmakta.
    Aslında ben beni gozetleyen şeye aynı bomboş anlayışla cevaplar uretmekteyim. Beni gozetleyen şeyin de amacı yok demekteyim. Bu şey öyle bir şey ki mesela 19 sayısı gibi. Bir fazlası veya eksiği halinde anlamını yitirecek bir gozetçiden fazlası değil.

Kurtuluş yolu olarak gozetleyicinin otesine ya da gerisine gitmem lazım. Sanki zamanda ve mekanda ileriye ya da geriye gitmek istiyormuş gibi. Bu seyahat sırasında başka bir kimlik kazanıp çözüm üretmesini istediğim kişinin üstünü nelerle örttüğünü görüyorum ve bu hal ben de hiçlik ya da yokluk denen hali talep ettiriyor. Yine aynı şeyler oluyor.

Kendime bir ders vermeye çalışırken bunun geçici bir çözüm olduğuna inancım artıyor. Bu nedenle tek bir çozume yonelmem gerekiyor. Bir ilah olsaydı onun annesi de olurdu diyerek bu anne denen makama sığınarak bu anneyi sanki bir ortu gibi düşünüyorum. Böylece ben o ortuyu giydiğimde herkes beni kafasına göre yorumlamak zorunda kaldığından bana karşı ilginin azaldığını hissediyorum.

Yokluk hiçlik varlık cennet cehennem gibi anlayışlar beni seyredence anlamlı oluyor bende bu duygularca ortulmuş bir kimse olarak sanki annesine sarılmış bir ilahı oynuyorum. Bu şekilde varlığa dair işaretler benim bir giysim oluyor. Hareketlerim ozgurleşiyor beni anlamaya çalışan hata yapar ben değil diyorum.Bu durumda ben beni sorgulamak isteyen birisi olursa bu kişi ben dahi olsa o giyisiyi çıkarıp sorgudan beyni hafakanlardan kurtuluyorum.

• quote:

Bide son olarak ben benim karakter analizimi yapın yada yaşama sevincimi pompalayın demiyorum yazım hakkında düşüncelerinizi merak ediyorum

İnan çok garip geldi.Ya sen üst insana ulaştın yada biz daha basit zevkleri olan insanlar olarak evrimleştik ne biliyim.
  • hayatta kalma iç güdüsü nasıl bastırılır
  • quote:

Orijinalden alıntı: BatuKır

hayatta kalma iç güdüsü nasıl bastırılır

Ah bir bilsem

• Bende senin gibi düşünüyor idim ve hala da muallaktayım:

http://forum.donanimhaber.com/m_102862677/f_//tm.htm#102873504

http://forum.donanimhaber.com/m_92059402/f_//tm.htm#92059402

http://forum.donanimhaber.com/m_87750647/f_//tm.htm#87751324

Bende son 2 senedir kendimi kitaplara verdim. Şuana kadar 100 kadar kitap okudum. Çok faydasını gördüm. Çünkü aksi takdirde inanılmaz bir boşluğa düşüyorum. Amaçsızca okuyorum bende. Zira sana Baudelaire'nin bu konu ile ilgili çok güzel bir sözü vardır belki bir faydası olur...

"Hep sarhoş olmalı. Her şey bunda; tek sorun bu.

Omuzlarınızı ezen, sizi toprağa doğru çeken Zaman’ın korkunç ağırlığını duymamak için durmamacasına sarhoş olmalısınız.

Ama neyle? ...

Şarapla,
    şiirle
    ya da erdemle,
    nasıl isterseniz.
    Ama sarhoş olun...

Ve bazı bazı, bir sarayın basamakları, bir hendeğin yeşil otları üstünde, odanızın donuk yalnızlığı içinde, sarhoşluğunuz azalmış ya da büsbütün geçmiş bir durumda uyanırsanız, sorun, yele, dalgaya, yıldıza, kuşa, saate sorun, her kaçan şeye, inleyen, yuvarlanan, şakıyan, konuşan her şeye sorun; “Saat kaç?” deyin. Yel, dalga, yıldız, kuş, saat hemen verecektir yanıtı size: “Sarhoş olma saatidir! Zamanın inim inim inletilen köleleri olmamak için sarhoş olun durmamacasına!.. Şarapla, şiirle ya da erdemle, nasıl isterseniz...”

* * *

Baudelaire
    Paris Sıkıntısı"

• La Haine kullanıcısına yanıt
    Kitap okumayı unuttum dostum 2 yıl önce 600 sayfalık çağdaş dünya eserleri 3 günde biterken Üniversite sınavı sağolsun kitap okumayı bile unuttum neyse mezun olurum evde hazırlanırken türk klasiklerine göz gezdirmeyi düşünüyorum
    Bide maalesef hayallerim için ODTÜ yada bilkent i kazanmam lazım peki ya ne için anlık haz duygularım ve son 10 yılım için ah ah belkide son 10yılım şu an yaşadığım zaman belki birazdan ölüp bilinmezliğe adım atacağım

Eklenti olarak son linkteki konunuza baktım ve kendimi gördüm gerçek bizim gibi insanlar varmı merak ediyordum evet varmış

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lykke.. -- 27 Nisan 2015; 22:24:42 >
  • quote:

quote:

Ah bir bilsem

mesela çiftleşme iç güdüsü ahlak veya benzer kurallar bahane edilerek bastırılır
    hayatta kalma iç güdüsüde varlığın ölümden sonrada devam edeceğine dair güçlü bir inançla bastırılamazmı

• quote:

quote:

quote:

Ah bir bilsem

mesela çiftleşme iç güdüsü ahlak veya benzer kurallar bahane edilerek bastırılır
    hayatta kalma iç güdüsüde varlığın ölümden sonrada devam edeceğine dair güçlü bir inançla bastırılamazmı

Toplumsal normlar herkes içindir ve bunlara uymayanlar toplum tarafından dışlanabilir bu yüzden üreme yani seksi biraz daha gizli yaşarız ama ölümden sonraki hayatın gerçekleğine yada daha doğrusu kesinliği en inanan insandan en inançsızına kadar kimse kanıtlayamaz bu yüzden asla hayatta kalma iç güdüsünün bastırılıp yok olacağını düşünmüyorum elbet bastırıla bilir ama ölümden sonraki sonsuz hayat anlayışıyla değil.
    Bu benim düşüncem

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lykke.. -- 27 Nisan 2015; 21:43:59 >

• quote:

Kitap okumayı unuttum dostum 2 yıl önce 600 sayfalık çağdaş dünya eserleri 3 günde biterken Üniversite sınavı sağolsun kitap okumayı bile unuttum neyse mezun olurum evde hazırlanırken türk klasiklerine göz gezdirmeyi düşünüyorum
    Bide maalesef hayallerim için ODTÜ yada bilkent i kazanmam lazım peki ya ne için anlık haz duygularım ve son 10 yılım için ah ah belkide son 10yılım şu an yaşadığım zaman belki birazdan ölüp bilinmezliğe adım atacağım

Eklenti olarak son linkteki konunuza baktım ve kendimi gördüm gerçek bizim gibi insanlar varmı merak ediyordum evet varmış

Mesajınızda "Hayallerim için ODTÜ yada Bilkent kazanmalıyım" cümlesi yer alıyor. Bana kalırsa zaten siz cevabı vermişsiniz. İnsanların hedefleri var yapmak istedikleri, yapmak istemedikleri, sevdikleriyle zaman geçirmek istemeleri çok sayıda örnek verilebilir. Kısacası bizi yaşama bağlayan şeyler var ve bunları sonuna kadar tatma isteği hayata tutunmamıza sebep oluyor. Her ne yaşarsak yaşayalım, yaşamak için her zaman bir sebep bulabiliriz.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Saul Hudson kullanıcısına yanıt
    Evet çok haklısınız ama sonra biraz düşünüyorsun ve ne için son 10 yılını rahat geçirmek için mi yada anlık haz,mutluluk ego,sosyal statü için mi?
    Nasıl olsa ben yok olduğumda bunları ve daha bir çok şeyi birlikte götüreceğim.
    Yani bir yıl boyunca hayatımı ot gibi yaşayıp(bu yılda ot gibi yaşadım) bu hayallerimi gerçekleştirdiğimde ne olacak anlık haz,sosyal statü... Peki değecek mi hepimizin yok olacağı şu dünyada benim beynimi integralle doldurmam yada edebiyat eserlerini ezberlememe değecek mi hayatımda bunları kullanabilecekmiyim(sakın yanlış anlaşılmasın bu düşüncelerimdem önce gayet zevk alarak ders çalışırdım ve bir amacım vardı hala var ama değermi sorusu?) Ne kadar saçma değil mi en kıyıda köşede kalmış edebi değeri olmayan insanları sırf siyasi olaylar sayesinde öğrenmeli(ezberlemeli),
    elbette emek olmadan yemek olmaz peki hepimizin yok olacağı şu dünyada emeklere değecek mi? Tamam istediğim üniversiteye gittim peki sonra ordada çalışmalı bilgiler öğrenmeliyim fakülte bitti hayattada sadece çalışacağım.Pc bağımlılığım,cinsel tercihim,hayattan istediklerim bunları gerçekleştiremeyeceğim ve öleceğim nr kadar acıklı değil mi sonunu biliyorsun ama erkenden gelmesini istemiyorsun sanki sonsuz bir yaşam varmış gibi yaşıyorsun garip...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lykke.. -- 28 Nisan 2015; 13:46:27 >

• Şoktayım! Yazdıklarında ciddi ve samimi misin?
  • chtsydn kullanıcısına yanıt
    Evet ciddiyim niçin dalga geçeyim ki hiç gecenin 2 sinde can sıkıntısı üzerine yazılmış bir yazıya benziyor mu?

Niçin şoktasınız?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lykke.. -- 28 Nisan 2015; 13:47:31 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.