Şimdi Ara

HAYATIM İÇİN BU KARARI VERMEK MANTIKLI MI?

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
13
Cevap
0
Favori
231
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> HAYATIM İÇİN BU KARARI VERMEK MANTIKLI MI?
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    604 Mesaj
    Merhabalar herkese!Öncelikle ben ortalama bir anadolu lisesi öğrenciyisim.TM bölümünden tercih yapacağım.Türkiye’de torpil iş yapıyor deniliyor ve bu yüzden tercihimi torpil üzerine yapmak istiyorum.Aile şirketimizin 5 yıldızlı bir oteli var ben burada kendimi geliştirip buranın başına geçebilecek bir torpile ya da potansiyele sahip mi demeliyim bilmiyorum.Hem İstanbul da okumak yanındanda rahat olacak istanbul üni turizm işletmecilik düşünüyorum.Evim metroyla otele 15 dk oteldende beyazıt kampüsü 20 dk falan 4 yıl okurken 4 yılda çalışmış olacağım 4 yıl sonunda hemde 4 yıllık tecrübem olacak.Bu arada lise3üm ve ingilizce kursuna gidiyorum b2 seviyesindeyim yeterli bir dilim var otelimizde bellboyluk yaparkende geliştirmiştim kendimi ki zaten otelde olursam dilim dahada gelişecektir diye düşünüyorum.Sizce turizm işletme okumayıp kendimi zorlayıp hukuk falan mı denemeliyim?Akraba işi sonuçta bir sorun çıkar işten çıkarılma gibi bir durumda olabilir ihtimalleri varsayarak bir seçim yapmak istiyorum.Hedefimi ne yönde tutmalıyım yardımcı olur musunuz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

|
    |

• Yüzbaşı
    441 Mesaj
    Gayet mantıklı ama içinden ne geliyorsa onu yap

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

garanti bi iş gibi konuşup bombayı sonuna koymuşsun bu cümle yeterli değil mi sence de ?

bi deprem oldu otel yıkıldı vs ne yapacaksın ? rahatlığı boşver ne okumak, ne olmak istiyosan onu oku. hukuk kazanırsın aile şirketinizin avukatı olursun, o daha mantıklı

Ama ihtimaller üzerinden plan yapıyorsun.Herşey olabilir ilerde.

Şimdi

Otel sizin değil,4 yıl otelde staj yapar gibi çalışmayı düşünüyorsun,peki okulu bitirdiğinde orda yönetici olma ihtimalin ne?

Takdir edersin ki,bu tarz yerlerde,tayin ve atamalar çıkar ilişkileridir.

Diyelim amcan "Bu adam çok iyi biliyor otelin başına geçirelim" dedi

Ama dayın "olmaz buranın işletmesini ben yapacam" dedi.

Bu durumda neler olur? Bunun da hesabını yapman lazım.

..

ihtimalleri çoğaltabiliriz.Bunları geniş perspektiften bakarak tartman lazım.

quote:

Orijinalden alıntı: Ruscall

"Akraba işi sonuçta bir sorun çıkar işten çıkarılma gibi bir durumda olabilir"

garanti bi iş gibi konuşup bombayı sonuna koymuşsun bu cümle yeterli değil mi sence de ?

bi deprem oldu otel yıkıldı vs ne yapacaksın ? rahatlığı boşver ne okumak, ne olmak istiyosan onu oku. hukuk kazanırsın aile şirketinizin avukatı olursun, o daha mantıklı

Tek bir otel yok.Tüm akrabalarımız aynı çatı altındayız,nasıl açıklayabilirim bilmiyorum.Kısaca bir holding var ve bir sürü iş dalı var.Örnek bir amcam romanyada ki fabrikada müdür,başka bir amcam kıyafet mağazalarının birinin başında,ablam otelin kahvaltı şefi (aşçılık okudu) aynı zamanda okurken çalıştıda bu bana büyük ışık oldu işte.Hocam İstanbul şehri dışına çıkmak istemiyorum İstanbul’da hukuk kazanmakta gerçekten başarı istiyor ben kendimi o sıralamada pek göremiyorum yani insan çalışırsa neden olmasında.Hayal kırıklığı yaşamakta istemem.Benim o son cümlede demek istediğim aslında o bölüm çıkışlı olsam işsiz kalmaktan korkmamdı ki istanbul üni köklü bir üniversite değil mi?En kötü garson oluruz

• Yüzbaşı
    604 Mesaj

Ah haklınız kesinlikle.22-23 yaşında direk müdür olacağım!Kafasında değilim 30 olur 35 olur:) Ben hukuk kazanıpta kafamı çok yormak istemiyorum ki okumaktanda çekiniyorum ağır bir meslek.

|
    |
    Caferhan kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Okuyabileceğin en iyi bölümü oku, emin ol aile şirketin ve senin için en iyisi olur. Hukuk demişsin mesela, birçok meslekte geçerli bir akademik eğitimdir. Turizm İşletme yetkinliklerini 5-6 ayda yalar yutarsın zaten otelde. Memlekette çoğu bölümün iş yetkinliğini, iş hayatında yarım senede öğrenirsin. Ayrıca bu konularda herşeyi temel esas alırım, hiç bir şeyim yokmuş gibi... Yani senin dediğin mesele, ileride ortada kalırsan elinde işine yarayacak bir diploman olsun. Elinden geleni ardına koyma, İstanbul' da Hukuk kazan, olmadı tam olmasa da burslu kazan durumunuz iyidir gönderirler özele.. Bir yandan da çalışmaya devam edersin.

Üniversite yıllarımdan sonra hayatımda hiç çalışmadığım kadar ders çalıştım, eğer lisede bu kadar çalışsaydım çok daha iyi yerlerde olurdum. Sıkışınca insan hiç kendinden beklemediği şeyleri yapabiliyor, hayat-ekmek sıkıştırınca tümüyle kendine gelip ne yapman gerekiyorsa yapıyorsun. Elinden geleni yap, pişman olmazsın.

• Yüzbaşı
    645 Mesaj

sorduğun için söylüyorum ben öneri olarak hocam. tabiki mantıklı olanı sen bilirsin ailenin içinde olduğun için

biraz çabalayıp tam burssuz da okuyabilirsin paranız var belliki
    eğer diyosan derslerle aram iyi değil kazanamam diye uğraşma güzel bi üniversitede turizm işletme oku ne kadar burslu girebiliyosan girmeye çalış yurtdışı imkanı vs olur özel ünide. dil vs öğrenirsin
    |
    |
    Wishfroze kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: Derin Mavi

Okuyabileceğin en iyi bölümü oku, emin ol aile şirketin ve senin için en iyisi olur. Hukuk demişsin mesela, birçok meslekte geçerli bir akademik eğitimdir. Turizm İşletme yetkinliklerini 5-6 ayda yalar yutarsın zaten otelde. Memlekette çoğu bölümün iş yetkinliğini, iş hayatında yarım senede öğrenirsin. Ayrıca bu konularda herşeyi temel esas alırım, hiç bir şeyim yokmuş gibi... Yani senin dediğin mesele, ileride ortada kalırsan elinde işine yarayacak bir diploman olsun. Elinden geleni ardına koyma, İstanbul' da Hukuk kazan, olmadı tam olmasa da burslu kazan durumunuz iyidir gönderirler özele.. Bir yandan da çalışmaya devam edersin.

Üniversite yıllarımdan sonra hayatımda hiç çalışmadığım kadar ders çalıştım, eğer lisede bu kadar çalışsaydım çok daha iyi yerlerde olurdum. Sıkışınca insan hiç kendinden beklemediği şeyleri yapabiliyor, hayat-ekmek sıkıştırınca tümüyle kendine gelip ne yapman gerekiyorsa yapıyorsun. Elinden geleni yap, pişman olmazsın.

Hayatımı okullara,sınavlara bağlı yaşayıp çalışmak üzerine yıllarımı geçirmek istemiyorum:(Sosyal hayatım olmasını istiyorum,otelde yabancılarla ilişkim olur yurtdışı gezilerim vs olur diye düşündüm hep.Üniversitede erasmus,workandtravel gibi programlarada rahatça katılabileceğim imkanım olur diye düşünüyorum dediklerinizde doğru tabii ki avukatlık prestij gibide hem.Ben sanırım işin kolayına kaçıyorum

|
    |

• Yüzbaşı
    604 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Ruscall

sorduğun için söylüyorum ben öneri olarak hocam. tabiki mantıklı olanı sen bilirsin ailenin içinde olduğun için

biraz çabalayıp tam burssuz da okuyabilirsin paranız var belliki
    eğer diyosan derslerle aram iyi değil kazanamam diye uğraşma güzel bi üniversitede turizm işletme oku ne kadar burslu girebiliyosan girmeye çalış yurtdışı imkanı vs olur özel ünide. dil vs öğrenirsin

İstanbul üni turizm işletme belkide çok iyi çalışırsam boğaziçi neden olmasın:) burslu düşünmüyorum o bölüm için zaten iü kazanacak kapasitedeyim diye düşünüyorum o bölüm pek bir sıralama istemiyor ilk 100.000 veya 80.000di ki yeni sisteme denk geleceğim bakalım hayırlısı her şey için

|
    |

• Binbaşı
    1446 Mesaj
    bu hayatta hiçbir şey garanti değil.Anladığım kadarı ile azimli de bir kardeşimizsin.Oku sen iyi yerlere gel.Nasılsa aile işi var neden kasıyorum kendimi deme.Bir mesleğin olsun güzelce.Mal mülk kalıcı değildir ama diploman hep kalıcı yarın öbür gün Allah muhafaza otele bir şey oldu battı ortada kalırsın.Yarın öbür gün ne olacağı belli değil bu sadece ufak bir örnekti.Bak ne güzel dilinde iye belki iyi bir diplomat olursun yurt dışında yaşarsın vb düşün bunları.
    quote:

Orijinalden alıntı: maşık

bu hayatta hiçbir şey garanti değil.Anladığım kadarı ile azimli de bir kardeşimizsin.Oku sen iyi yerlere gel.Nasılsa aile işi var neden kasıyorum kendimi deme.Bir mesleğin olsun güzelce.Mal mülk kalıcı değildir ama diploman hep kalıcı yarın öbür gün Allah muhafaza otele bir şey oldu battı ortada kalırsın.Yarın öbür gün ne olacağı belli değil bu sadece ufak bir örnekti.Bak ne güzel dilinde iye belki iyi bir diplomat olursun yurt dışında yaşarsın vb düşün bunları.

Tamamdır hukuk gelmezse ikinci planım olarak göreceğim bu düşüncemi o zaman:)

|
    |

|
    |
Reklamlar
Bey Azura
Mobilya Takımları
kolayoto.com
canlı radyo dinle
Canlı Tv izle
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR1
0,480
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.