Şimdi Ara

Hayat Bu Kadar Pahalı Değildi

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
15
Cevap
0
Favori
250
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> Hayat Bu Kadar Pahalı Değildi
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    466 Mesaj
    LCW konusunda gördüm de insanların alım gücü yükseldi diye bir şey yazılmış, aklıma geldi paylaşayım dedim. Eskiden hatırlıyorum sırf bir tane atari kaseti değiştirmek için 120km mesafe uzaktaki Maltepe pazarına giderdik. Babam hadi kalkın İzmit'e pişmaniye almaya gidelim derdi. Onca yol giderdik, geze geze. Ne benzin düşünürdük ne ay sonunu. Her yaz tatildeydik. Sanmayın ki ailem çok zengindi iflas falan ettik. Annem de babam da memur emeklisi insanlar. Bildim bileli gelirleri aşağı yukarı aynı. Tek gelirleri maaşları. Kredi kartı falan da yaygın değildi öyle, ne alacaksak nakit alırdık ama hiç bir zaman ay sonunu getirmek gibi bir derdimiz olmamıştı. Şimdi bakıyorum aynı gelire sahipler, e gelirlerinde bir şey değişmediğine göre demek ki bir şeyler pahalanmış. Sanılanın aksine kötüleşmiş ülke. İnsanlar kredi kartına o kadar dayanmışlar ki her şey ucuz sanıyorlar. Kredi kartı olmasa kimsenin bir şey alacağı, alabileceği yok.

|
    |

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    18 Not
    8 sene önce kola 1,75'ti.Yiyecekte falan okey ama giyimde artış yok bence
    |
    |

Jim Carrey Fan Club
    Sessizce gitmek en iyisi
  • KRAL
    11835 Mesaj
    beş yıl önce su elli kuruştu hala elli kuruş teşekkürler türkiye
    |
    |
    |
    |
    O LCW'ye gidenler,200-300 liralık ayakkabı alıp giyenleer,2k'ya telefon alan adamlar gösteriş için yapıyor bunları.Açlıktan ağzı kokar ama gider en iyisini alır.Gerçekten durumu iyi olan adam zaten belli etmez, umrunda değildir çünkü birilerine gösteriş yapmak.Bizim apartmandaki kapıcı iphone 4s ile geziyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Six Feet Under. -- 7 Mayıs 2014; 14:56:55 >
    |
    |
    Intel i7 4770k@4.5GHz - MSI GTX 1080 Ti Gaming X - Kingston HyperX Blue 2X8 16 GB 1600 MHz - Asus Z97 PRO Gamer Motherboard - Samsung 850 EVO 500 GB SSD - Samsung C27HG70 27" 2K HDR QLED 144Hz 1ms Monitör - Corsair M65 PRO Mouse - Corsair K70 Mk.2 Mekanik Klavye - Logitech Z533 2 1 Speaker - Kingston Hyperx Cloud Revolver Headphone - Coolermaster HAF 932 - Noctua NH-D14 Cpu Cooler - iPhone 11 Pro Max 256 GB Space Gray - PS4 500 GB - LG OLED C8 55'
  • Teğmen
    108 Mesaj
    Başkalarını bilmem ama ben küçükken pazar sabahı bakkaldan aldığım 2 liralık sucugun tadını simdi kangal kangal yediğim sucuklarda bulamıyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Biz eskiden aylik alisveris yaptigimiz zaman 150 lira tutardi ya da bilemedin 200 simdi ayni seyleri ayni miktarda ayni yerden aldigimiz zaman minumum 350 lira tutuyor gercekten eskisi gibi degil artik.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    sen 120 km atari kasedi için giderken ben kırk yılda bir aldırayım diye ortalığı yıkardım.10 liraya forma aldırabilmek için ne kadar ağladığımı bilirim küçükken.kendine göre değerlendirsen bile yanlış.ecevit zamanında 1200 dolara bilgisayar aldığımızı hatırlıyorum vestelden,devalüasyon zamanı.hesap et dolar ne kadardı o kadar.bahsettiğim yıllar 2000-2003 yılları arası olmalı.

Orijinalden alıntı: kukaraça

sen 120 km atari kasedi için giderken ben kırk yılda bir aldırayım diye ortalığı yıkardım.10 liraya forma aldırabilmek için ne kadar ağladığımı bilirim küçükken.kendine göre değerlendirsen bile yanlış.ecevit zamanında 1200 dolara bilgisayar aldığımızı hatırlıyorum vestelden,devalüasyon zamanı.hesap et dolar ne kadardı o kadar.bahsettiğim yıllar 2000-2003 yılları arası olmalı.

Maddi durum ayrı, maddi durumunla nelere alabileceğinin farklılaşması ayrı. Benim mahallemde et kaynamayan ev yoktu. Şimdi herkes tavuk döneri lüks diye yiyor.
    |
    |
    Katılıyorum. Önceden arabası olanlar 2 pazar da bir mangala giderlerdi. Ve et alırlardı. Şimdi 3 ayda bir gidiyorlar onda da kanat alıyorlar. Arabası olmayanlarda hükümetin yalanlarıyla bir gün araba ve ev sahibi olacaklarını sanıyorlar.
    |
    |
    Gecen hafta lens aldim, 6 ay onceki fiyata Gore yuzde 25 zam yemis,ki herseyin fiyati artti ve maaslar ayni oranda artmiyor

|
    |
    Bu durum taksit yüzünden oldu. Kredi kartına yapılan taksit imkanları arttıkça millet borca batmaya başladı. Artık kimse ne zaman neye ne kadar para vermesi gerektiğini, neyi alıp neyi almaması gerektiğini neredeyse bilmiyor. Milletin paralarının çoğu ıvır zıvıra gidiyor. Aylık yaklaşık 1500-2000 lira ile geçinen bir aile taksit imkanı sayesinde çoluğuna çocuğuna İphone, galaksy falan almaya kalkıyor. Eve 40'' led tv alıyorlar. Sonra diyorlar borcum var ödeyemiyorum. Zaten hepsi tamamen gösteriş için... Taksit imkanı bence ev araba gibi büyük fiyatlı ürünlere yapılmalı her şeye değil!
    |
    |

|
    |
    |
    |
    Maaşlar iyice düştü artık. Ve durum dahada kötüleşiyor. Geçen gün tv'da bir sendika başkanı 2018'in sonunda 5.5 milyon kişi olan asgari ücretle çalışan sayısının 11 milyon olacağını söyledi.

İnsanları olabildiğince aşağı çekmeye çalışıyorlar. Zengin daha zengin oluyor böylece. Eskiden bir aile babası bir fabrikaya giripte rahatça ailesine bakabiliyordu bu artık imkansıza yakınlaştı.

Yazık hakikaten üzücü bir durum. Sata sata devlete ait bişey bırakmadılar, özelin kucağına atıyorlar insanları.
    |
    |
1
Reklamlar
Mobilya Takımları
Bey Azura
canlı radyo dinle
Canlı Tv izle
Media Sözlük
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,516
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.