Şimdi Ara

HAYALLERİMİN ARABASINI ALDIM - HAFTALIK GÜNCELLENECEK. - SUZUKİ JİMNNY 1.3 :)-GALERİCİ YEMEĞİ :))

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
75
Cevap
7
Favori
11.468
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
38 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2017nin sonunda askerden geldim... Diyerek konuya girmek istiyorum uzunca bir yazı olacak. Sabırla okuyan takip edecek arkadaşlara teşekkür ederim şimdiden. Zira Donanımhaber otomotivcileri böyle konuları çok seviyor biliyorum...
    -Yazının bu kısmı araç arama serüvenim, tecrübelerimden oluşuyor. Yeni araba alacak kişilerin toyluklarını bende yaşadım. Bu bölümü aşağıda başlık ile ayrıcağım okumak sizin tercihinize kalmış
    2017 Aralık, 2019 Ocak arası araba arama serüveni, malum sitedeki ilanlara gidip bakmak, 3 hayalimden biri arasındaki tercih serüvenim...

-Öncelikle birbirinden farklı 3 niyetim vardı.
    Smart roadster;https://forum.donanimhaber.com/smart-roadster-tercihi--135427613#135428145 Foruma ekim ayında açtığım konu
    Suzuki jimnny:https://forum.donanimhaber.com/arac-bakmaya-gidiyorum-kocael-kartepe-exspertiz-onerisi--136146000#136146000 Jimmny peşinde olduğum konu.

Smart: Yıllar önce denk geldiğim tamirat tadilatta görüp tanışdığım içimi yüreğimi sıkan araç
    Jimnny: Arkadaşımın arkadaşının arkadaşının tesadüfen kamp ve yürüyüş için çıktığımız yolda karşılaşmamız, ormanın içinde arabayı biraz kullanmamdan sonra oluşan gögüs kafesi sıkıntısı.

Lada Niva: Konu açmadım, araştırınca bir taraflarımı tuta tuta vazgeçtim :D

Tercihimi 23.01.2019 tarihinde Jimnnyden yana kullandım. Ancak çok uzun süre 3 aracında piyasasını çok yakından takip ettim. Eski kullanıcı ile konuştum. 3 seçeneğimdede başıma bela alabileceğim araçlardı.

Smart roadster: Parça problemi, halkımızın arabaya bakmayı bilmemesi, usta problemi, yetkili servis ücretleri, bilgisayarlı arızalar
    Jimnny: Geçmişi bilenmeyen 4. 5. sahipli arabalar, yükseltme kitleri takılırken iş bilmez ustaların verdiği zararlar, deniz görmüş araçlar, off-roadda devrilmiş arabalar, iç donanımı hor kullanılmış sigara içilmiş araçlar...
    Lada Niva: 0 alıyorsun 2 sene sonra çürüyor. Anlatmama pek gerek yok. Talep gelirse tecrübelerimi paylaşırım.

3. Adet smart roadster bakmaya gittim, 1. adanada ofis dışında çalışırken bakmaya gitmiştim. Paramı biriktirmiştim param hazırdı, arabanın baz donanım kondisyonunu görünce şok oldum. Arabanın içine etmişler, motoru fena değil gibiydi, ama bu para etmez dedim satıcıyla anlaşamadık bir kebap yedik birlikte sohbet ettik, helalleştik ayrıldı.
    2. İstanbulda galerideydi temiz ve düzgün bakılmıştı. Eski sahibi bir bayandı, aracın geçmişini biliyorum. Buna rağmen adam bana yalan söyledi fiyatı biraz yüksek söyledi, yalancıya para kazandırmam dedim almadım.
    3. aracımız kayseri talasda idi, sarı belki hala ilanda. İlanı acarken boyasız diye açmışlar, fotoğraflardan şüphelendim, eski 2005 damgalı bir smart sitesinden birilerinin mail adresini facebook, instagram google kullanarak gerçek şahıslara ulaştım. Aracı sordum soruşturdum, arabanın komple boyalı olduğunu öğrendim. Zira boya takıntım yok, ama böyle çekici bir arabada boya aramak durumundasınız...

2 Lada nivaya baktım. 2isde Kocaeli/Gebzedeydi satıcı efendi gibi koçum bu araba sana yaramaz... Satmayayım ben sana dedi. Teşekkür ettim, iyi bir dost kazandım. Hala görüşürüz...
    Diğer lada niva galerideydi. İsmini vermeyeceğim. Gebzede yaşayanlar Galeriler caddesini bilir (servis yolu) ilanı okudum evim yakındı gittim baktım. İlana göre çürük yok, mutelif parçalar yeni değişti... Adama yem attım, abi bak dedim uzaktan geleceğim arabayı beğendim, dediğinden farklı birşey değil çürük dahi çıkarsa yol paramı alırım. adam yemin billah etti telefonda iyi dedi gel. Dedim sakaryadan geliyorum. Sabaha oradayım. Gittim sabah, bakmam gereken yerleri biliyorum. Alt döşemeyi kaldırdım "gerçekten avuç içi kadar" çürük gördüm. Dedim ben 70 lira masraf yaptım. Arkadaşın arabaya gaz aldım, yemek yedim su içtim. 150 lira al bunlarda fişleri. Galericiden 100 lira para aldım, gittim onlada yemek yedim afiyetle.(Ölücümü oldum bilmiyorum ama galerici esnafından nefret eden biri olarak içimin yağları eridi. )

Gelelim asıl konuya, baktığım suzuki jimnnyler; 4 araca baktım bu süre zarfında; (4. araba sahibi olduğum araç.)
    1 Gebzedeki araç: Bütçeme uygun gelmedi. Hala daha satılık muhtemelen; gönül rahatlıyla alınabilecek bir araç. Ama bende o para yoktu.
    2- Kocaeli Kartepedeki araç: Kırmızı jimnny, aracın renginden kaynaklı gögüs kafesimde bir sıkışma oldu. Dış kondisyon kötü olsada arkadaşın hakkını yemeyeyim. Çok sordum bak bişi varmı gelecem ona göre almaya geliyorum arabayı diye. Birşey yok birşey yok diye geldim. Aracı sürmeye başladığımda ilk şoku yaşadım, araç 30 km sonra önü başka yönde arkadası başka yönde gidiyordu. Sen hissetmiyormusun dedim, yükseltme kitlerinden dedi. Tecrübesizdim tamam dedim.
    Aracı expertize sokmadan usta direk direklere baktı, direkler işlemler dedi. Sağolsunlar parada almadılar. Bende aracı almaktan vazgeçtim. Çeki demiri ile ilgili problemler vardı, kozmetik aramıyordum.
    3.Jimnny- Muhtemelen hala daha ilanda, satamadı galeriye verdi en ucuz araba diyim girin bakın. Antalya, aracın bitik olduğu belli, niyetim adamıda tatmin edecek fiyatta pazarlıkta anlaşıp, düştüğüm birikmiş rakamımla arabayı adam etmek, nuh dedi peygamber demedi. Muuhtemelen benmi verdiğim parayı galerici vermedi 40 dinara koymuşlar

Araç alım içim bu kadar bundan sonrası şuan ki aracımın hikayesi ile başlıyor...

"bitikte olsa çürükte olsa, taklalıda olsa boyalıda olsa, alacağım, yatsın kapının önünde benim olsun en azından var binemiyorum" diyeyim kafasına nasıl ulaştım...

-Suriler yüzünden artık dağa ormanlara bayırlara köy otobüsleri ile gitmek bana iyice işkence haline döndü. İnsan olana saygım sonsuz, toplum terbiyesi almamış, uyum sağlayamamış insanı insan yerine koyup saygı göstermem vatanının milletinin önemi yok... Otobüslerde yüksek sesle konuşmaları, rahat tavırları vs vs.
    -İyice artan iş stresinin saçlarıma aklar düşürmesi
    -2 senedir çok yoğun tempoyla geceli gündüzlü çalışıp hala daha hayallerimi gerçekleştirememem
    -Kız arkadaşımla (işin sonu iyiye gidiyor :D) istediğimiz gibi çıkıp gezemememiz. Millete gebe kalmamız...
    -Aynı dağ bayır orman hastalığı benim babamdada var; onun bu otobüs çilesini çekmesi...
    -Paranın durduğu yerde değer kaybetmesi.

Bunlar canıma tak etti ve "yeter artık alıyorum" dedim. 17.01.2019 tarihinde bir ilan gördüm... Bütçemi azıcık aşıyordu. Kafamda ki pazarlık payını insem bile yettiremiyordum. Ancak kaçacak bir araç değildi. Kaportada sağ çamurlukta işlemli yerlerin olduğu boya olmadığını, eşi için aldığını yazıyordu, bakımlarının zamanında, kitapçıklarının durduğunu, yedek anahtarının durduğu yazıyorduç

Şu zamana kadar üniversite dahil(askerlik hariç) babamdan harçlık istemeye çekinen biriydim. ---Aşağıda para biriktirme sürecimde olacak, ne gibi sıkıntılar çektiğimi 20 yıllık dostum, sevgilim ve ailem genel yakın çevrem biliyor--- Babamla yüz kızartarak konuştum ( yanlış anlaşılması daha önce üstünü ben tamamlayayım al, senden kıymetli değil tekliflerini çok geri çevirdim.) konusunu açınca ilk defa babamdan ters tepki gördüm, ülkenin durumu ortada. Fazla zıplama...

Kısmetimizde yokmuş diyerek, "daha çok çalışacaksın" düşüncesiyle daha çok hırslandım... Arada 2 gün geçti... Babam, ben bir arkadaşım ile asker arkadaşım ile kampa gidiyorum diyerek evden çadırı, kamp malzemelerini alıp çıktı. Kendine ait böyle bir arkadaş grubu var garipsemedim... Tarih 24.01.2018 Perşembe...

Gelelim bombaya, ofisteyim. Gayet sakin bir gün çalışıyorum. Bir sekmede malum site açık, arada bir girip tarihe göre yeniliyorum Tarih 25.01.2018... Telefonum çaldı babam. Dedim geldi heralde haber edecek..

B: Babam
    U: UTA_Mania

B: Oğlum müsait misin ?
    U: Evet babaleeey buyur.
    B: Şekerpınar gişelerden girdim, ofise geliyorum sana bişi göstereceğim.
    U: Hayırdır baba ? Oturduğunuz taş kırıldı definemi buldunuz ( bunun geyiğini çok yaparız, definecilerle çok dalga geçeriz

B: yok oğlum ya ahahah 10 dakikaya aşağıya in..
    U: tamam baba

Çok pis kıllandım. Ne olabilir lan ?!?!?! modundayım. Ofisin penceresinde bir sigara içtim... tam sigaramı söndürdüm...................
    Aşağıda bu var... (Fotoğraf o anda çekilmedi, sadece yaşadığım şoku anlamanız için üst taraftan fotoğrafını çektim. Böyle bir konu açmak hep aklımdaydı çünkü çok adamın kafasını şişirdim özel mesajlarla... :D)
    HAYALLERİMİN ARABASINI ALDIM - HAFTALIK GÜNCELLENECEK.  - SUZUKİ JİMNNY 1.3 :)-GALERİCİ YEMEĞİ :))

Benim attığım ilandaki aracı gitmiş almış gelmiş... Ufak bir şok, tansiyon yükselmesi, soğuk soğuk terlemem, ağlamam... O duyguyu anlatamam klavyem o kadar güçlü değil...
    Koşarak aşağıya indim, merdivenlerden kayma tehlikesi atlattım. Bir süre konuşamadım, gözlerim doldu boğazım düğümlendi...

Arabaya kafamı soktuğumda 2. şoku yaşadım... Japoncu arkadaşlar bilir japon arabalarının içinde bir konsol kokusu vardır, aracına iyi bakarsan o koku asla gitmez. O koku 2005 model bir arabanın içinde hala duruyordu... Ağzım açık kaldı sadece babama bu araca "nasıl bu kadar temiz bakabilmişler" diye sorabildim...

El ayak titremesinden sadece ileri geri yapabildim....

Model: Suzuki Jimnyy
    Yıl: 2005
    Km: 156.000
    Vites tipi: Otomatik
    Motor Tipi: 1.3 jlx

Hem deneyim amaçlı, hem almak amaçlı çok jimnny bindim, baktım gösterttim ancak hiç biri şuanki araç kadar düzgün ve temiz değildi.

Neden bu kadar temiz?? diye sorularınızı duyar gibiyim. Empati yapın, eşinize araç alıyorsunuz, eşinizin çok şöförlüğü yoK çukurlara girse bile hasar almayacak
    araç tercih edersiniZ.
    Yolda kalması yerine aracın bakımlarını yaptırırsınız, "birçi" tayfa ile yüz göz olmasın diye.
    Bide bu araçla çoluğunuz çocuğunuz gezmeye okula gidip gelecekse, aile babası olarak daha çok üstüne düşersiniz.

Araç bu nedenlerden dolayı mekanik aksamına ve kullanılan konsol kısımlarına çok iyi bakılmış.
    Araç son 2 senedirde yatıyormuş. (0 araç alındığından dolayı.)

Notere gidilmeden önce satan arkadaş "abi bu araç için beni çok aradılar, sen geldin gebzeden, bu araç o kadar tutulan bir araç mı" diye soruyor. Aracın off-road yapan tayfa arasında popi olduğundan bir haber.

Gelelim araçla ilgili eksikliklerime benim tamir edebileceğim ufak detaylara. (Bazılarını fotoğraflamadım, bazı fotoğraflar mevcut.
    Akşama yaz yazmaya devam edeceğim. Yoruldum yazmaktan..

DEVAM BEYLER.
    Aracin sol hoparlorunden ses gelmiyor. (Arıza onarım tarihi 29.01.2019
    Aldığımda aracın sol hoparlorunden ses gelmiyordu. Önce hoparlörün kabloları saglammi diye kontrol ettim.
    HAYALLERİMİN ARABASINI ALDIM - HAFTALIK GÜNCELLENECEK.  - SUZUKİ JİMNNY 1.3 :)-GALERİCİ YEMEĞİ :))

Hoparlörü yerinden zor soktuk. Fabrikadan çıktığından beri hiç sokulmemis. Kablolarında bir problem gormedim. Yalnizca hoparlörün govde şase bağlantısının papucu çürük gibiydi. Sıkma pensesiyle yeni papuc attım. Hoparlörlerin soktuğum vidalarini pas sokucu ile iyice sildim. Ellerim çok batık olduğu için fotograflayamadim.
    Aracın radyoda iki ses cikisindada ses verdiğini fark Edip hemen aux yuvasına baktım. Yanımda lehim ve parcasi olsa halledecektim. Nöbetçi ses sistemi buldum
    10 lira sıkışmış aux girişini düzelttik

Muhtelif yerlerde paslanmalar var önümüzdeki günlerde bu paslanmalarida müsait zamanımda pas sokucuyle temizleyecegim.

Bu ufak sorunu hallettikten sonra bagajın rahatlığını test Edip eve geldim.
    Ufak bir ses var arabada direksiyon pompasi, dinamo bilyasindan supheleniyorum. Ustama gosterecegim..
    Tahminim doğru cikti. Hidrolik direksiyon pompasi. (30.01.2019)
    YENİ GUNCELLEME Direksiyon hidrolik motoru bozuk. Dün akşam çektiğim videoyu ayak üstü bir ustaya gösterdim hidrolik motoru dedi direk.
    Hidrolik yağını degistirecegim, sızdırmazlık sağlayan sıvılar var onları da ekleyip öyle bir deneyeceğim. Açıkçası orijinalini bozmak istemiyorum araştırdım biraz yan sanayi ürünler var 400 450 dinar bandinda... Orijinal bulursam değiştiririm bulamazsam yağ artı sızdırmazlık sıvısı deneyeceğim.

GUNCELLENECEK.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UTA Mania -- 31 Ocak 2019; 20:35:37 >

• Hayırlı uğurlu olsun. Benim de hayalimde ama bir türlü cesaret edemedim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hayırlı olsun.
  • hayirli olsun, kazasiz belasiz

• Teşekkürler dostlarım..
  • bir solukta okudum hayırlı olsun güle güle kullanın. kendi aracımı alırken de bir sürü olay yaşamıştım onları hatırladım

• EnderGelişenOsasunaAtağı kullanıcısına yanıt
    Daha eğlenceli yeri gelmedi..
  • Hayırlı olsun.

Doğa gezilerinden foto isteriz

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jeopol

Hayırlı olsun.

Doğa gezilerinden foto isteriz
    Bitik almış olsaydım ormanlara girerdim. Bunu asfaltta bırakıp, ormana öyle girererim. Temiz detayları daha yazamadım. Ekleyince etiketlerim seni.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UTA Mania -- 29 Ocak 2019; 14:26:12 >
  • Babamdan lise zamanı halısaha için para istediğimde " her hafta maça mı gidilir ? " dediği aklıma geldi.

hayırlı olsun umarım iyi günlerde kullanırsın.
  • hayırlı olsun ama galerıcıler bıraz sıkıntılı pert aracları toplayıp kayıtsız ve boyasız olarak satıyorlar
  • Ne güzel ba. Hayırlı uğurlu olsun.
    Bizim 2012 model 20bin km'de aracımız var - km düşüklüğü belli olmaz sıkıntı yapmayn.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cemsinan -- 29 Ocak 2019; 15:11:47 >
  • Zengin değiliz ki babamız da bize araba alabilsin.
  • Hayırlı olsun.
    Gayet güzel araç.
    İşlevi büyük.

Kazasız belasız.
    Yakıt tüketimini de, bir köşeye iliştirebilirsen memnun oluruz.
  • Bütün mesajları ve dilekleri görüyorum sorunların hepsini cevaplayacağım. Olayın zenginlikle alakası yok babam benim biriktirdiğimin üstünde +5000 koymuştur. Şu şartlarda pek para değil... Hepsini detaylıca açıklayacağım akşam takipte kalın..
  • Hayırlı olsun reis

• hayırlı olsun heycanla okudum sonuna kadar

• Oldum u yarım bırakıp gitmek?

• Aklimdasiniz beyler. Ofisten yeni çıkıyorum. Benim badiyle bir sorunu halledeceğim fotograflayagim konuya ekleyecegim.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Hayırlı olsun hocam, Allah can sağlığıyla, ağız tadıyla binmeyi nasip etsin.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.