Şimdi Ara

HAYALİMDEKİ ANDROİD TELEFONU ANLATIYORUM. SİZCE FİYATI NE OLUR ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
840
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 2 yıl
  • Cevaplayan Üyeler 13
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 14
  • Ortalama Mesaj Aralığı 2 saat 57 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 3
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 8
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • torquehp (14 mesaj) akzidenz (5 mesaj) NeyzenEfendi (4 mesaj) Bloodin (3 mesaj) Guest-14E016876 (2 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (30 mesaj) Mobil (5 mesaj) Mini (1 mesaj)
  • @
1 oy
Öne Çıkar
Giriş
    Bloodin kullanıcısına yanıt

Herkese merhaba. Birkaç hafta önce SE 2020 alarak ilk defa Apple düyasına girdim(Meizu 16th'den geçtim). Sinir olduğum , çıldırdığım birsürü nokta var telefonda. Yine de kendimi zorlamaya devam ediyorum. Belki alışma sürecidir ve geçer diye. Neyse konumuza dönelim. Iphone 12 mini gerçekten çok hoşuma gitti. Burdan yola çıkarak hayalimdeki ideal (ne düşük ne de fazlasına lüzum yok) android telefonun özelliklerini sıralamak istiyorum.

• Iphone 12 mini boyutlarında kasası ve ekran-kasa oranı olacak(hatta face id olmadığı için daha iyi olmalı). Kesinlikle s10e modelinden de küçük olacak.Muhteşem kaliteli kasaya lüzum yok. uygun maliyetli premium hissettirebilen bi kasa malzemesi ideal. (16th gayet iyi idi bu konuda).
    • Snapdragon 750g-765g seviyesinde 300 bin civarı antutuya sahip ideal bir işlemciye sahip olacak. 5g'ye lüzum yok. 5nm mimari olsa tadından yenmez, pil tüketimi minimuma iner.
    • Ekranı üst düzey amoled ekranlardan olacak. 60hz yeterli. Fazlasına lüzum yok.
    • Kamerası tıpkı Iphone'lar gibi az ama öz olucak. Kağıt üstünde abartı değerlere sahip olmayacak. 48-64-108 mp kameralara hiç gerek yok.Ucuz android telefonlardaki gibi sırf görünüş olsun diye 2-5 mp derinlik , bokeh , makro olacağına hiç olmasın. 12-24 mp aralığında , 4k 60fps çekebilen , iyi ışık toplayan ve kesinlikle üst düzey OIS'e sahip kamera olacak. Iphonelardan farkı olarak yazılımsal kısıtlama olmayacak ve üzerine güzel bir manuel (pro ayar) moduna sahip olacak.
    • Pili 3500-4000 mah seviyelerinde olacak. Bu boyutlara bunu başabilirlerse gerçekten çok iyi olur. Bi tık kalın da olabilir 12 mini'ye kıyasla. 24-33 watt arası hızlı şarjı olursa kafi. 66-120 watt gibi değerlere ,çift batarya hücresine gerek yok
    • Kesinlikle arayüzün her tarafında etkisini gösteren bir dark moda sahip olacak ki amoled tasarruflu çalışsın ve ekran süresi had safhaya çıksın.
    • Ekrandan parmak izi , tersine - düzüne kablosuz şarj gibi şeylere hiç lüzum yok. (Dediğim gibi benim beklentilerim.) İlla parmak izi olacaksa güz butonunda olmalı. Estetik olarak kirletmemeli.
    • Xperia modelleri gibi özelleştirilebilir denklanşör tuşu olursa hiç fena olmaz.
    • İyi bir ses işleme birimine , 3,5mm jak'a ve her iki tarafından da dengeli ses veren stereo hoparlörlere sahip olacak(ahize tiz seste kalmayacak).

Evet arkadaşlar benim arzularım bu şekilde. Her donanımın en üst düzeyine gerek yok. Amacım bir yandan da biyatı olabildiğince uygun tutmak , telefona yapılan yatırım masrafını istediğim donanımlar üzerinde kullanmak. Ne dersiniz android dünyası rakamların ötesine geçip abartıdan uzak böyle bir ürün geliştirir mi ? S10e gayet güel cihazdı keşke tüm firmalar peşinden gitseydi. Varyasyonlar artsaydı. Siz olsanız ne ekler , ne çıkarırsınzı ? Ve sizce yukarıda yazdığım özelliklerde bir cihaz yurt dışında minimum kaç dolara çıkabilir ? Türkiyede kaça satılabilir ?

@Bloodin @cohannan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi torquehp -- 3 Aralık 2020; 15:45:43 >

|
    |

• iphone 12 alabilirsin yanına da ketçap mayonez

• Ekran 7" olabilir
    Sd 765g
    Ekran farketmiyor
    Kamera 108mp vs olmasina gerek yok 1.7f değerinde 1 kamera ve 2.0f değerin 1 kamera daha olmak üzere arkada 2 kamera önde ise yine 1.7f kamera olsa tadından yenmez
    Pil 7000-12000 mAh olabilir sorun değil
    Arayüz bir çok tema ile uyum sağlayabilmeli istenilen şekle sokulabilmeli bence
    Aac flac vb formatlarınıda taşıma,dolby hdr vs olmalı
    Sanal klavye yerine fiziksel bir klavye olmali bb keyone gibi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-14E016876 -- 3 Aralık 2020; 16:53:37 >
  • Teşekkür ederim fikrinizi paylaştığınız içn. Evet keyone modelini bende severdim. pil konusunda galaxy m serisi epey hoşuma gidiyor. Ana akım bir markanın bu denli büyük pilli modeller sunması işleri epey değiştirdi bence. Peki bu kadar büyük telefonları taşırken nereye koyuyorsunuz ? ceket cebi , pantolon arka cebi , yoksa elde mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi torquehp -- 3 Aralık 2020; 20:36:41 >
  • iPhone 12 nin pok gibi tasarımı var hiç hoşuma gitmedi Apple'ın her yeni telefonunda özür bulunuyor 11 de pili iyileştirmiş tasarımı güzel ama ekranı çöp
  • quote:

Orijinalden alıntı: NeyzenEfendi

iPhone 12 nin pok gibi tasarımı var hiç hoşuma gitmedi Apple'ın her yeni telefonunda özür bulunuyor 11 de pili iyileştirmiş tasarımı güzel ama ekranı çöp

Ekranının nesi var hocam. Bildiğim kadarıyla çok kaliteli bir oled kullanılıyor. Seri diğer modellerinden de bir farkı yok kallite olarak. Bana göre en büyük handikapı. İşlemcisinin hakkını veremiyor. Termal darboğaza uğruyor cihaz. Sistem kaynaklarını üst düzeyde tüketen oyunlarda 3.dakikadan sonra fps düşmesi , takılmalar başlıyor ve böyle devam ediyor. Yazılımla düzeltilebilir mi bilmiyorum.

• Okumadım ama başlıktaki "android telefon" yazısını görünce notumu verdim: ÇÖP!

• torquehp kullanıcısına yanıt
    Düz 11'in ekranından bahsediyorum tasarım olarak hoşuma gitti bataryada fena değil ama ekran LCD.
  • NeyzenEfendi kullanıcısına yanıt

Pardon ben nedense 12 mini olarak algıladım. Evet keşke oled olsaydı. !2 ailesinde tamamen olede geçtiler. Ancak başlangıç fiyatı 50 dolar arttı(5g de bunun bir sebebi). Bu 50 dollar ülkemizde fiyatı epey bi yukarı çekiyor.

• TEHET kullanıcısına yanıt

Sebebini açıklar mısınız ? Bu konuda çok fazla tartışma döndü bu zamana kadar. Ancak bir sonuca varılamadı hiçbir zaman. Böyle bir şey yaşamaya gerek yok. İnsanların tercihlerine saygı duymak kafi. Ben de ilk defa ıphone kullanan biri olarak birçok güzek özellikler bulmama karşın birçok eksik kısmından dolayı da epey sinirlendim.

12'nin de tasarımı kötü geldi bana.
    Sanki iPhone 5 kasasının büyütülmüş ve kamera ile çentik eklenmiş hali
  • İphone se alınacak cihaz değil iPhone x bile alsan severdin

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • NeyzenEfendi kullanıcısına yanıt

Hocam ben ve tanıdığım birkaç kişi daha buna benzer telefon gelmesini istiyorduk. Minik olsun , cebe rahat sığsın , ekran kasa oranı iyi olsun vs. S10e'de çok güzel bir atılımdı. Devamı malesef gelmedi. Peki sizce bahsettiğim özelliklerde bir telefon en düşük ne kadar fiyattan satışa çıkar ?

Şuan bende Redmi Note 8 var satınca temiz bir tane bulursam s9 alayım diye düşünüyorum ikinci el
  • hamza5806 kullanıcısına yanıt

Se 2020 ile ilgili birçok kişi sizinle benzer fikirde. Sizin dediğinize benzer şekilde "2.el 11 alsaydın" diyenlerde oldu. Sıfır telefon almak istiyordum. iphone 7 nin 3500 tl olduğu bir dönemde 4600 tl'likfiyatının iyi olduğunu düşünüyorum. Tabii en çok 2200 tl vermiş biri olduğum için haddimi epey aşmış gibi hissettim alırken. Nasip , olmadı satarım. Ancak elimdeki meizu da ömrünü tamamlarsa bir dahaki telefonum android bile olsa en az bu se2020'ye verdiğim ücret kadar para çıkacak cebimden sanırım.

• En zayıf nokta Android olacağı için gerek var mı bilemedim..
  • bu dünya kimseye bir sürü parayı facebook twitter instagram'a girmek için verecek vizyona sokmasın bir insanın telefonla ilgili hayali olması şaka gibi cidden.

• quote:

Orijinalden alıntı: unraveling

bu dünya kimseye bir sürü parayı facebook twitter instagram'a girmek için verecek vizyona sokmasın bir insanın telefonla ilgili hayali olması şaka gibi cidden.

Hocamın aracı amaç edinmiş biri olmadığıı düşünüyorum çok şükür. Size tam zıttı bir biçimde yansıttım sanırım. Siz de haklısınız başlığa attığım tabir böyle anlaşılmasına sebep vermiş. Telefon teknolojileriyle ilgilenmekten keyif alıyorum , bültenleri takip ediyorum. Haliyle zaman içinde zihnimde beğenip beğenmediğim özelliklere göre filtreleme yaptı ve kendimce ideal telefon özelliklerini çıkardı. "Logo da logo , logo da logo" diye dolaşacak olsam haklısınız. Ancak burda keyif aldığım bir alanda yaptığım mini beyin fırtınasını paylaşmak istedim sadece. "Hayalim" dediysem yemeden içmeden kestim kendimi bunu alıcam demiyorum. Burası bir teknoloji forumu ve atığım konunun buna gayet uygun olduğunu düşünüyorum. Rica etsem siz de konu hakkında fikrinizi beyan eder misiniz ? Birlikte gerçekleştirelim bu beyin fırtınasını. Donanım ihtiyaçları listesini.

• Böyle bir cihazın çıkıp çıkmaması tamamıyla iPhone 12 Mini'nin başarısına bağlı, satış rakamları yüksek seyrederse Android dünyasındaki üreticiler de böyle bir talep olduğuna ikna olabilir ve sıraladığın gibi orta-üst seviye donanıma sahip ufak cihazları piyasaya sürmeye başlayabilir.

Aslında yukarıda sıraladığın özellikleri 3 aşağı 5 yukarı deneyenler oldu. İlk aklıma gelen model ise Mi 8 SE. Evet Mi 8 SE, iPhone 12 Mini'den biraz büyük ama günümüz "kürek" telefonlarına göre oldukça kompakt bir yapıdaydı. He bu arada evet ben de kürek telefonları ekran ve batarya boyutundan dolayı çok seviyorum ama bu benim kişisel zevkim. Elbette ufak telefonları da sevenler vardır.

Günümüzde ise Xperia 5 II (nam-ı diğer "ufak kumanda"  ) bahsedilen özelliklere en yakın cihaz olsa da bu cihaz daha çok bir amiral gemisi, fiyat olarak da baya yüksek. Ayrıca Sony Mobile'ın EMEA (Doğu Avrupa - Orta Doğu - Afrika) bölgesinden çekilmiş olması da başka bir problem.

• Sizde mi androidi çöp görenlerdensiniz ? O zaman rica etsem elimdeki ios telefonu beğenendirebilir misiniz bana ? Bazı konular epey can sıkıcı.

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.