Şimdi Ara

Havya alıyorum bu iyimi ? (ALINDI Cyber 936) (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
97
Cevap
0
Favori
5.715
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Yardim icin cok tesekkurler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Linyit senin yöntem doğru, diğer dediğin yöntemle lehim yapamazsın zaten.

• quote:

Orijinalden alıntı: Emin-Firtina

10 liralık havya için basit dimmer devresi yapmanız gerekir... 10 liralık havya, lehimi eritmek için ısınır, fakat çok kontrolsüz ısındığı için vede ucu sağlıklı olmadığından lehim yapmakta zorlanırsınız.. ikisinden birini seçeceksiniz,, ya ısıyı düşürmek yada ucu kalitelendirmek,, ucu değişmeyeceği için ısıyı düşürüp,, hem fazla ısınmasını,, hemde lehimi sakince fokurdatmadan yapmasını sağlarsınız.. en kaliteli havya olsada, arkadaşların dediği gibi kötü lehim kullanımı sizi üzer,, yukarıda önerilen lehim markalarından kullanınız.. Ben Kurtel sn60/pb40 0.75 200gr makara lehim kullanıyorum,, bence normal bir ürün. Makaranın beni yormaması için,, tüplehim kutusuna aktarıyorum,, bittikçe makaradan alıyorum.
    LiNyİt; Bakır delikli plakete lehim yapmadan önce, sıfır zımpara ile hafif temizleyin,, sonra pastadan çokçok az parmağınızla yüzeyi pastalandırın,, çok az ama belli belirsiz. bilgsayar ekranını nemli bezle siler gibi
    Gochisar/Elektrükçü; Ben 12 tl ye ve ardından 25tl ye havya almıştım,, 12tl liğe dimmer taktım iyi çalıştı,, bir süre sonra bozuldu daha bakmadım.
    Dimeri söküp 25tl lik proskite bağladım, fakat proskitin ucu öncekine göre kararıyor, neden lehimim iyi olsada pastam, küçük camda SWAT yazıyor. lehim ile hobi olarak uğraşıyorum, basit anfiler,, ufaltefek tamir falan.. insan çok fazla kullanmasada,, kullandığı anda sıkıntı yaşamak istemez..

Kararma özelliği kurşuna mahsus bir özellik. Hızlı oksitlenir.

Havya ucunun kalaylanması sorunu ortadan kaldırır. Kalay lehim içinde mevcut. Mesajları yukarı doğru takip et kalaylanma konusundaki cevabı bulacaksın.
  • Yapmayın hocalarım. Altı üstü bi lehim konusu.

• Arkadaslar 60w isi ayarli bir havya siparis ettim, yuksek watt olmasi acaba sorun yaratir mi?

Model: CT Brand CT-95A
  • Isı ayarlı ve toprak hattı bağlantısı olduğu sürece hiç bir problem olmaz 6 euro uygun bir fiyatı var . amatör işlerinizde rahatlıkla kullanırsınız.
    Güle güle kullanın .
  • quote:

Orijinalden alıntı: elektürükçü

Isı ayarlı ve toprak hattı bağlantısı olduğu sürece hiç bir problem olmaz 6 euro uygun bir fiyatı var . amatör işlerinizde rahatlıkla kullanırsınız.
    Güle güle kullanın .
    Cevabiniz icin tesekkurler ustad, zaten amator olarak kullanicam evde bir kac elektronik tamiri icin. Isi ayari oldugunu biliyorum ama toprak hatti baglantisi hakkinda bi bilgim yok.

Ek olarakta sunlari siparis ettim;

Weller EL60/40-25 lehim teli
    OEM DSP-193 lehim pompasi
    Stannol 50gr pasta
    6S-2 ProsKit havya stand

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bynoname -- 1 Şubat 2015; 19:37:27 >
  • Satın aldığınız ürünler amatör çalışmalarınız için oldukça yeterli . havyanın prizi toprak hatlıysa sorun yok
    Havya fotoğrafta gördüğüm kadarıyla harici bir kablo ile topraklama yapılıyor . rezistansda oluşacak olası kaçak akımı toprak hattına vererek lehimlediğiniz kompenantları kaçak akımdan koruması içindir.
    geçen gün bir arkadaşım toprak hattı olmayan çin malı havya almıştı ,havyanın arka kısmını söktüğümüzde havyanın metalinden gelen bir ucun boşta durduğu ,buraya topraklı kablo ve fiş ile toprak hatlı hale soktuk .

elektronik devreler lehimlemiyecekseniz sorun yok . harici kablosu ile havyanın metalinden prizin toprak hattına kablosu ile bağlayarak güvenliği sağlarsınız devre lehimleyeceğiniz zaman .
  • quote:

Satın aldığınız ürünler amatör çalışmalarınız için oldukça yeterli . havyanın prizi toprak hatlıysa sorun yok
    Havya fotoğrafta gördüğüm kadarıyla harici bir kablo ile topraklama yapılıyor . rezistansda oluşacak olası kaçak akımı toprak hattına vererek lehimlediğiniz kompenantları kaçak akımdan koruması içindir.
    geçen gün bir arkadaşım toprak hattı olmayan çin malı havya almıştı ,havyanın arka kısmını söktüğümüzde havyanın metalinden gelen bir ucun boşta durduğu ,buraya topraklı kablo ve fiş ile toprak hatlı hale soktuk .

elektronik devreler lehimlemiyecekseniz sorun yok . harici kablosu ile havyanın metalinden prizin toprak hattına kablosu ile bağlayarak güvenliği sağlarsınız devre lehimleyeceğiniz zaman .

Malzemelerin toplam maliyeti 25 euro. Dediğim gibi sadece elektronik üzerinde kullanıcağım için toprak bağlantısı sorun olmaz herhalde.

• Olmaz.
  • quote:

Olmaz.

Teşekkürler, gelince öğrenmek amaçlı açıp bakarım şu sizin arkadaşın havyası gibi olmasın..

• goçhisar kullanıcısına yanıt
    bende zd-200c var 5 yılı doldurdu hala çalışıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: axelfoly

bende zd-200c var 5 yılı doldurdu hala çalışıyor

Bu becerinizden dolayı sizi tebrik ediyorum. Arkadaşlar lütfen sizler de alkışlayın...
  • porsche911turbo kullanıcısına yanıt
    Merhaba...
    1. Diyotu ters bağlamak ne demek? Kısaca açarsanız memnun olurum.
    2. Diyotun degeri kaç olmalıdır? IN4001-4007...? Diyotun kalın ince olması önemli mi?
    3. Seri 2 diyot denediniz mi? Teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cym247 -- 9 Nisan 2015; 14:45:53 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • goçhisar kullanıcısına yanıt
    bugüne kadar hiç bir sorun yaşatmadı gayet güzel iş çıkardı bende ona fazla sorun yaşatmadım , tşk
  • elektürükçü kullanıcısına yanıt
    Bende bu lehimden var 0.75mmhttp://i.hizliresim.com/yMV459.jpg ,, sıkıntı yaşamadım. Şuanda piyasadan aldığım 0.75 , 1.5 luk kablolar lehim tutmuyor, havyemin ucunuda karartıyor.. 20 senelik hoparlörden söktüğüm uzatma kablosu yada pc powerlerindeki kablolar canavar gibi lehimleniyor,,, bildiğiniz bir yer varmı, iyisinden 2x 0.75 ve 2x 1.5 luk şipariş edip kullanabileceğim.. İyi forumlar

• Emin-Firtina kullanıcısına yanıt
    Hocam ben Koç remo marka kullanıyorum , gerçekten bir problem yaşamadım .Kurtel i bir kez arkadaşın evinde lehim işi için vermişti ,pek beğenmedim . Kurşun oranı üzerinden yazandan fazla gibi geldi ,zor eriyor ve ileride soğuk lehim yaratma olayı yüksek
    Bakır kabloların lehim tutmaması ,bakırın kötü oluşundan kaynaklıdır , malesef kötü bakır kablolar var ,malum bakır pahalı ne kadar az bakır kullanırlarsa o kadar kar edecekler ya . Alüminyum mu karıştırıyorlar nedir
    tabiki lehim kurşun /kalay oranı önemli ama ,daha önce sorunsuz kullandığınızı söylemişsiniz .

Bendeki Koç remo bitmek üzere , Telefon ,notebook yedek parça satanlarda sıkça soldex markasını görüyorum . 0.75 1/2 kg 35 TL derler 2 ay önce
    Koç Remo lehimide hiç bir satıcıda rastlamadım .

herhalde Soldex terfi edeceğim ,umarım pişman olmam .
  • elektürükçü kullanıcısına yanıt
    Bilemiyeceğim, hani derlerya daha iyisini keşfedene kadar en iyisi bu... (ilk yıllarımda toprak gibi donan lehimden sonra,, bu bana iyi geliyor).
    bendeki lehimde Sn60,,PB40.. soldexdede değişik alaşımlar var,,, sn40,, pb60 veya sn30 pb70 veya sn99 kurşunsuzlar var,,,
    Lehim alaşımı genel olarak bulabileceğimiz ve kablo konusuna son bir açıklık daha getirirseniz,, asıl sorunum kabloda,,, lehim önerinizide almak isterim,,,
    teşekkürler.
  • Benim 100W kalem havya var. 16mm^2 kabloları lehimlemeye gücü yetiyor.Kullanalı 1.5 - 2 sene falan oldu. Ampli devresi, güç devresi gibi işlerimi bu havyayla yapıyorum.Havyanın ucu kirlenince bulaşık teli ile temizliyorum sonra işe devam.Bana göre önemli olan lehimlenen bağlantının sağlam olması lehim mat olsun olmasın farketmez.

Sorunum kabloda derken galiba havyanızın gücü kabloya ön lehim yapmaya yetmiyor. 30 - 40W bir havya 1.5 - 2.5 tek ve çok damar kabloları lehimlemede zorlanır.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.