Şimdi Ara

Havya alıyorum bu iyimi ? (ALINDI Cyber 936) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
97
Cevap
0
Favori
5.718
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: goçhisar

O zaman arkadaşın sürekli kullandığı ve yaktığı havyalara göre binde bir sağlam çıkanlardan biri diyelim. İstisnalara göre yönlendirme yapmamayı yeğlerim.

İstisna değil. En azından şimdiye kadar kullandıklarım diyelim. Pek uzun ömürlü oldukları söylenemez orası ayrı mesele ancak 2 saat çok az bir süre bozulması için.
  • Haa tamam. Sen 2 saatte bozulur anlıyorsun. Türkçe nin esnekliğine dikkat ederek yazarım artık.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: goçhisar

Haa tamam. Sen 2 saatte bozulur anlıyorsun. Türkçe nin esnekliğine dikkat ederek yazarım artık.

Yukarıda ben size dedim zaten, "Mecaz olarak mı söylediniz bilmiyorum ama, 2 saat çok az bir süre." diye. Esnekliğe dikkat ederek yazmak yerine mesajları dikkatli okursak daha çok yarar kazandırır bize diye düşünüyorum.
  • Evde Cyber 936 istasyonlu ısı ayarlı havya kulanıyorum yurtta ise class marka 40 watt kalem havya. Butcen yetiyorsa 936yı tavsiye ederim, piyasadaki farklı markalara ait 936 klonları mevcut aralarinda malzeme kalite farkı var. Yaygın kullanılan bir model olduğu için yedek uc veya havya bulmakta sıkıntı yasamazsın. 4 yıl önce bir hevesle 80 liraya almıştım çok kullanamadım o sıralar ama şimdilerde baya kulanıyorum.
    Diğer havyamdan da memnunum aslında ama kablosunun kalın olması ve bütün devreyi içinde bulundurduğu için biraz daha ağır oması kullanımda fark edilmeyecek bir dezavantaj sağlıyor. Isı ayarı olmadığı için uzun kullanımlarda fazla ısınıyor ve ucun çabuk eskimesine yol açıyor.

Isı ayarlı havyada kullanmadığın zaman ayarını kısıp ömrünü maksimuma çıkarabilirsin. Kullanacağın zaman istediğin sıcaklığa gelmesi ise bir kaç saniye sürüyor. Benim tavsiyem çok fazla taşımayacaksan bütçen doğrultusunda istasyonlu modellere yönelmen.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• İş İstasyonlu istasyonsuz meselesine dönüyor ama hayırlısı :)
    Bence bu işten ekmek yemeyeceksen, çok sık lehim yapmayacaksan, smd lere bulaşmayacaksan kalem havya al. Havanın yanında da mutlaka Feray gibi bir markanın ince(0,75mm) makara lehim telini al. Tüp lehim alma.

• Solomon kullandınmı bilmiyorum ,30w bir solomonun işini göreceğini düşünüyorum.

Piyasada ucuz olarak tabir edilen havyalardan sadece biri (swat /40w) makaron içine bir seri diyot gizlenmiş.Seri diyot multimetre ile fiş uçlarıda ölçülerek anlaşılabilirdi pek tabi ama görsel her zaman iyidir

Havya alıyorum bu iyimi ? (ALINDI Cyber 936)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Bu isten para kazanmayacagim. Yaşımda yuksek değil. Hayatımda evdeki yaptığım projeler dışında ne okulum ne büyüklerim ne de cevremdeki kimse elektrik \ elektronikle alakalı değil. 70.000 nüfusu olan ilçemizde tek Elektronikçi ve lm3915 i bile 15 liraya satan, dirence 1 lira isteyen bir Elektronikçi varken ben gidip elektroniği hobi edindim. Sizlerin sayesinde kendi kendimi geliştirdim.

Bu is sadece benim mutlu olmam, elime bir şey geçmesi için. Bu yüzden orta yollu bir şey gerek. Ha biliyorum parayı basıp istasyon almayı, en kaliteli lehim tellerini, pastalarini kullanmayı ancak baskı devre yapacak yazicim yokken sirf delikli pertinaksla uğraşmak için çok gereksiz olduğunu düşünüyorum.

Simdi Weller sp40 mi ?
    Ya da Cyber 936 mi ? (80tl)

Edit: 2 saat içinde fikrim değişti
    80 TL rahat verebilirim öyle üflemeli 150-200 TL olmayan tam benim isteğime gore yapılmış cyber 936 isimi gorecege benziyor. Bu istasyonlu 50 watt cyber uzun sure kullanım sağlar mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi linyit43 -- 27 Ocak 2015; 12:17:12 >

• @Mühendis Kafası Onceki mesaja sigmadin

• Yaklaşık 15 yıldan fazladır İngiliz malı Antex 25W havya kullanırım ,yüzeyi büyük bakır plaketler hariç işimi mükemmel görür . 2 kez havya ucu değiştirdim orijinali ile . işim gereği sık kullanıyorum . memnunum .
    biraz sizin limitleri aşıyor ama alacaksan yere düşürmeyeceksen ,üzerine basmayacaksan kesinlikle tavsiye ederim .

https://www.esmanmarket.com/XS-Havya-220-Volt-25W,PR-233.html
  • elektürükçü kullanıcısına yanıt
    Belki sizde 15 yıl gitmiş olabilir simdi bilemeyiz arkadaşa 10 liralık makineyi ne zamandır kullanıyormuş. Ben dikkat ettiğim, ucunu temizlediğim halde patlıyor. Mesela kalem havyamin 3 tanesi su şekilde patladı. 20 dakika masada durdu isimi de yaptım masadan kaydı düştü prize giden kablo hayvanın içinden çıktı birbirine değdi kıvılcımlar çıktı sanki kablo emanet duruyormus. Tabanca ise isiniyor elini de yakıyor ancak lehimi eritmiyor. Ucunu degistiriyorum yine olmuyor trafosu gitti 2 tabancanın da.

• Kalite farkı
    Antex tüp rezistanslıdır ,kolay kolay bozulmaz .
    markayı herkes bilmez ,çünkü pahalıdır,herkeste satmaz ..
    weller kötüdür demiyorum , ben ilk elektroniğe başlarken 35 yıl önce bakar bakar iç geçirirdim weller havyalara
    şimdi çeşit çok ,ama yinede kaliteli ürün her yerde yok .

İngiliz ne demiş '' ben ucuz mal alacak kadar zengin değilim ''
  • quote:

Orijinalden alıntı: linyit43

Belki sizde 15 yıl gitmiş olabilir simdi bilemeyiz arkadaşa 10 liralık makineyi ne zamandır kullanıyormuş. Ben dikkat ettiğim, ucunu temizlediğim halde patlıyor. Mesela kalem havyamin 3 tanesi su şekilde patladı. 20 dakika masada durdu isimi de yaptım masadan kaydı düştü prize giden kablo hayvanın içinden çıktı birbirine değdi kıvılcımlar çıktı sanki kablo emanet duruyormus. Tabanca ise isiniyor elini de yakıyor ancak lehimi eritmiyor. Ucunu degistiriyorum yine olmuyor trafosu gitti 2 tabancanın da.

O arkadaş (Overclock Makinesi) 10 liralık havyayı ne zamandır kullanıyormuş şeklinde anlama. Benim yazdığımı 2 saat içinde yani 120 dakikada bozulur olarak anlamış. Süreklilik arzeden bir kullanımda onun havyalarıda ara ara bozulup gidiyor.

Düşük güç, yüksek sıcaklık verebilen bir kalem ayarlı havya al. 24v olanları tercih edersen ömrü daha uzun olur. 10-15 yıllık hatta ömürlük bir havya olmuş olur.

• tabanca havya elektronik için uygun değildir . bazı yarı iletkenler yüksek ısı ile lehimlendiği zaman bozulur.
    tabanca havya elektrikçi işidir. hızlı sınır hızlı soğur . üstelik büyük boyutundan ve ağırlığından dolayı kullanışlı değildir.

sen bakma öyle 5 TL havya aldım 20 sene kullandım diyenlere . acaba ne sıklıkla kullanıyor.
  • @goçhisar Cyber 936 sizin tabirinizle omurluk bir havya mi ? İyi bur secim mi ?

@elektürükçü Entegreyi tabanca havyayla mi lehimleyeceksin ? Kalem olacak tabiki ancak ayarlı olacak Cyber 936 uygun gibi. ZD-99 düşündüm içinde triyak bile yokmuş ucuz malın adiliği iste.

• linyit43 kullanıcısına yanıt
    Zaten lehimlenmez diyorum ,bir daha okuyunuz ..
  • elektürükçü kullanıcısına yanıt
    Kusura bakmayın sabahtan beri havyalarla kafayı bozdum. Tabancayı kalem diye okumuşum.

• quote:

Orijinalden alıntı: linyit43

@goçhisar Cyber 936 sizin tabirinizle omurluk bir havya mi ? İyi bur secim mi ?

@elektürükçü Entegreyi tabanca havyayla mi lehimleyeceksin ? Kalem olacak tabiki ancak ayarlı olacak Cyber 936 uygun gibi. ZD-99 düşündüm içinde triyak bile yokmuş ucuz malın adiliği iste.

Cyber 936 tam tariflediğim gibi.

50-60 liraya güzel bir istasyon.
  • goçhisar kullanıcısına yanıt
    İlk mesaja bakiniz

• linyit43 kullanıcısına yanıt
    Ben çok dandik olmayan,, çokta kaliteli olmayan 2 adet havye aldım,,, ikisinede basit dimmer devresi yaptım. Örjinalinden iyi çalışıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Emin-Firtina

Ben çok dandik olmayan,, çokta kaliteli olmayan 2 adet havye aldım,,, ikisinede basit dimmer devresi yaptım. Örjinalinden iyi çalışıyor

Arkadaşa katılıyorum ,pahalıya gerek yok ,topraklaması olsun ,yoksa sende yapabilirsin ,dimmer devresi ile ısıyı istenilen seviyeye getirebilirsin .
    bence en önemli kriter kaliteli havya ucu ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elektürükçü -- 30 Ocak 2015; 19:54:16 >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.