Şimdi Ara

Hat kablosu nasıl yenilenir? /Telekom kablosu nasıl yenilenir?/ Kablo yenileme nasıl yapılır? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
177
Cevap
21
Favori
10.952
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
13 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hocam vectoring dediğiniz nedir? yani kablo ile alakası nedir? modemimde gvectoring denilen şey var ve bina içindeki kabloyu değiştirmek istiyorum 4lü kablo almam ne gibi farklar yaratır?
  • Masahanajin kullanıcısına yanıt
    vectoring 4lü kablo ile çalışan yüksek hız almak için veya uzun menzilde düzgün hızlar almak için yapılmış farklı bir vdsl modülü belki ilerde faliyete geçirilebilir

vdsl ile normalde 1 kmde 20 mbit zor alınırken vectoring ile 1 kmden 50-60 mbit alınabiliyor
  • Cevabınız için teşekkürler hocam. Güzel özellikmiş aslında umarım faaliyete geçer.
  • circassianman kullanıcısına yanıt
    Kaç metre sizin ankastreden daireye?
  • XpressMusic34 kullanıcısına yanıt
    Tahminim 10-12 metre daireye. Daire içinde ek yapıp ikiye ayrılıyor. Ekten odama da 3-4 metre var. Şimdi eksiz direkt ilk kabloya modemi bağlayıp deneyeceğim eksiz olmasına rağmen durum nasıl diye.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    Dilerseniz malzemeyi kendiniz alın internetten veya farklı yerlerden, elektrikçiye sadece işçilik ücreti ödersiniz.
    Ankastreye kendim takabilir miyim onu merak ediyorum bir alet kullanıldığını gördüm çünkü.

Ankastreye kurulum yapamazsınız, kutuya müdahale etmemelisiniz. Kutunun yanına kadar çekip bırakın kabloyu, daha sonra işletmeciniz üzerinden arıza kaydı açacaksınız, onlar ekiplere iletecek ve ekip geldiğinde durumu aktarıp yeni kablonuzu montaj yaptırabilirsiniz.
  • Bugün YAPA'dan VAE geçişim tamamlandı telefonla arandım tarafıma isterseniz telefonda adım adım nasıl yapılacağını anlatalım veya isterseniz elektrikçi çağırın denildi. Bende çok zor olmasa gerek dedim sonuçta böyle bir işlemi kullanıcıya anlattıklarına göre diye düşündüm. Ankastreye baktım ki hiç bu tür şeyler ile uğraşmamış kişinin yapacağı iş değil yetkin kişiler olmadıkça müdahale edilmesi yanlış olur ve bu tür müdahaleler başka başka sorunlar doğurabilir. Yani sizin hattınızı geçtim başkasının hattına zarar verip sorun yaratabilirsiniz. Kullandığım İSS neden böyle tehlikeli bir müdahaleyi önerdi anlamadım çok yanlış bir şey

Konu hakkında işlem yapamayacağımı ve elektrikçi çağıramayacağımı söyledim ve ekip yönlendirmelerini istedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Masahanajin -- 6 Mayıs 2020; 15:21:0 >
    Teşekkürler öyle bir yol izlerim. Bu arada ev içi tesisatta ek yerine yakın olan odaya taktım modemi bir nebze hızım yükseldi. Sanırım iç tesisat da çok iyi değil.

• hocam kutuya müdahele edilmemesi gerekiyor demişsiniz. ben bundan aylar önce babamla beraber kabloyu değiştirdim mecbur kutuya da müdahele ettik. zaten eski tarz kapının üstünde düz telefon kutusu. kablo ilk gelen ekiplerin taktığı dandik bi kabloydu bi süre sonra kopmalar falan oldu zaten su falan çekmiş ince bişeydi. biz de hemen müdahele ettik. ekiplerin gelmesini beklesek en az 1 hafta internetsiz kalacağız
  • Masahanajin kullanıcısına yanıt
    Muhtemelen kutuya müdahale edin demeyeceklerdi, çünkü etmemeniz gerekir zaten.
    Doğrudur. Düzeltmekte fayda var.
  • hkaplan55 kullanıcısına yanıt
    Başkalarının hattını da bozabilirdiniz, bir de o kutu ve saha dolapları kanunen korunuyor. Merak ediyorsanız haberleşme kanununa bakabilirsiniz. Yani ben gerekli uyarıları yapmak istedim ilk mesajımda, arıza kaydı bırakınca gelip kontrol ediyorlar zaten o kutuları ve saha dolabını. Arızanın nerede olduğu araştırılıyor yani.
    Ev müstakil olursa sorun olmaz sanırım

• tarotan55 kullanıcısına yanıt
    Kutunun mülkiyeti telekom a ait ise dokunmamalısınız, binaya ait ise dokunabilirsiniz.

Başka bir konuda şema çıkardım, buraya da ekleyeyim.

Bina içlerindeki kutular da telekoma ait olabiliyor.

Üzerinde TÜRK TELEKOM yazan ankastre kutusu
    Üzerinde TÜRK TELEKOM FİBER İNTERNET yazan binaya kadar fiber cihaz kutusu
    Üzerinde TÜRK TELEKOM yazan daireye kadar fiber sistem cihaz kutusu varsa bağlantı kabloları
    Üzerinde TÜRK TELEKOM yazan şebeke kablosu (ankastreye kadar giden)
    Ek olarak saha dolapları,direkler,havai hatlar,yeraltı hatlarıvb

Tamamı Türk Telekom a aittir.

Eğer binadaki ankastre kutusunun üzerinde herhangi bir TELEKOM ibaresi yok ve bina sakinleri tarafından alınıp takılmışsa bunun mülkiyeti binaya aittir.

Aynı durum diğer işletmeciler için de geçerli.

Not: Aksi belirtilmiş ise diğer işletmecilerin de benzer sistemleri bulunmaktadır. Aynı durumlar geçerlidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XpressMusic34 -- 3 Eylül 2020; 15:29:5 >
    Peki hocam müdahale edildiğinde tt tarafından anlaşılırmi bu durum ?

Anlaşılabilir tabi. Örneğin siz kendi hattınıza müdahale ederken başka bir hattı bozarsanız (Telekom/diğer işletmeci yetkisindeki alanda) bunun hukuki sonuçları da var eğer firma şikayetçi olmayı isterse. Haberleşme kanununu inceleyebilirsiniz.

Mesela saha dolabına zarar vermek, havai veya yeraltı kablolarına zarar vermek de aynı şekilde. Mala zarar vermek suçu var, haberleşmeye engel olmak suçu var vb.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XpressMusic34 -- 3 Eylül 2020; 15:30:50 >
  • Bizim binada şöyle :)

Hat kablosu nasıl yenilenir? /Telekom kablosu nasıl yenilenir?/ Kablo yenileme nasıl yapılır?

Hat kablosu nasıl yenilenir? /Telekom kablosu nasıl yenilenir?/ Kablo yenileme nasıl yapılır?

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.