Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Hastalık hastalığı var mıdır?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir Kullanıcı, 3 Masaüstü Kullanıcı
5
Cevap
0
Favori
681
Tıklama
Cevapla
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> Hastalık hastalığı var mıdır?
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
Mesaj
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  1 Not
  Uzmanlar, ‘hastalık hastalığı’nı; bireyin vücudunda hissettiği nitelik ve niceliksel farklılıkları hatalı yorumlayıp, bunlara kötü bir mana vererek, ağır bir hastalık geçirdiğine inanması olarak tanımlıyor.

  Uzmanlar, ‘hastalık hastalığı’nı; bireyin vücudunda hissettiği nitelik ve niceliksel farklılıkları hatalı yorumlayıp, bunlara kötü bir mana vererek, ağır bir hastalık geçirdiğine inanması olarak tanımlıyor ve ekliyor: “Aslında bu durum, kişilerde görülen bir ruh hastalığıdır.”
  Tıp dilinde Hipokondriazis, halk arasında ‘hastalık hastalığı’ olarak bilinen rahatsızlığı geçirenler, tedavi edilmelerine rağmen aynı düşüncelere devam ediyor. Hekimler, bu rahatsızlığın kişide yüksek gerilime yol açtığını, mesleki verimliliğin düşmesine sebep olduğunu belirtiyor. Hastalığın en fazla 20-30 yaşları arasında görüldüğüne işaret eden doktorlar, hastaların özel bir ilgi ve tedavi beklentisi içinde olduklarını belirtiyor. Kişinin sosyo-ekonomik durumun iyi olması, endişe ya da depresif bozukluklar gibi tedavi edilebilir diğer rahatsızlıkların bulunması hastalığın tedavisini kolaylaştırıyor.


  siz de böyle bir durum oldu mu...  |
  |
  _____________________________
  Tıkla bloguma hayatına birşeyler kat. Mutlaka alacağın birşeyler olacak
  They don't care about us
  *** Hiç sorun değil biz herkesi umursuyoruz. Çünkü biz büyük bir milletiz. ***
  *** Düşersin ama kalkarsın, kaçırırsın ama yakalarsın, vazgeçmezsen başarırsın...***
 • Yarbay
  2886 Mesaj
  bence ilgi we naz bazende paraonya
  tek kaynağı bu...

  war ama böyle bişey hatta lisedeki ingileizce hocam...... kaç sınav iptal ettirdik adama ya....

  1 günde 20 kişi neyiniz war dese tamam 1 hafta raporlu
  |
  |
  _____________________________

  Find The Way
  Give The Love
  Get The Power

  O'Sensei Morihei Ueshiba
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  1 Not
  tam klinik vakaymış be hoca...
  |
  |
  _____________________________
  Tıkla bloguma hayatına birşeyler kat. Mutlaka alacağın birşeyler olacak
  They don't care about us
  *** Hiç sorun değil biz herkesi umursuyoruz. Çünkü biz büyük bir milletiz. ***
  *** Düşersin ama kalkarsın, kaçırırsın ama yakalarsın, vazgeçmezsen başarırsın...***
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  benim bir arkadaşım war tam.......

  maymun g*tünü görmüş ne büyük yaram var demiş........ tam o hesap....

  en ufacık bi baş ağrısına bile "çok kötüyüümmm" tarzı tepkiler veriyor...

  eline kıymuk batsa beyin felci geçirmiş gibi sızlanıyor ortalıkta....!!!  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cursed_Legend -- 19 Aralık 2004, 12:53:53 >
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  406 Mesaj
  Evet Hastalık Hastası Çok Gördüm;) Belkide Tek istedikleri Biraz Olsun ilgidir. Yada Bünyesi Bi Çok şeyi Kaldırmıyordur.
  |
  |
  _____________________________
 • Teğmen
  131 Mesaj
  Hastalık Hastalığının diğer adı da HİPOKONDRİYAZİS'tir. Türkçeleşmiş ismiyle Hastalık Hastalığı olarak açıklanabilen bu psikyatrik bozukluk bir diğer anlamıyla saplantı durumu olarak da açıklanabilir.

  Hipokondriyazis hastaları, ismi gibi genellikle karın bölgelerinden şikayetleri ile dikkat çekerler. Karın ağrısı, batma hissi, gerilme ve bulantı gibi belirtiler Hipokondriyazis hastalarının en çok telafuz ettikleri şikayetlerdir. Hastalığın teşhisinin oldukça zor olması nedeniyle kişi şikayetlerine göre yönlendirilerek gerekli tıbbi test ve muayenelerden geçirilir. Ancak yapılan tüm bu testler Hipokondriyazis hastalarında genellikle metabolik yada fiziksel hiçbir olumsuzluk olmadığını gösterir. Tüm bu gerçek sonuçlara rağmen Hipokondriyazis hastaları halen hasta olduklarına inanarak hekimin yanından mutsuz ayrılırlar. Çoğu zaman muayene olduğu hekimi yetersiz buldukları gerekçesiyle başka hekimlere de başvurarak sorunlarına çözüm ararlar. Ancak çıkan sonuç yine aynıdır ve Hipokondriyazis hastasını memnun etmez.

  Hasta test sonuçlarına rağmen hala hastalık kaygısı yaşar ve varolan ağrıları artış gösterebilir. Bu şikayetler etrafındaki insanların dikkatlerini çekebilecek kadar yoğundur.

  Hipokondriyazis hastaları genellikle tedavisi mümkün olmayan bir hastalığın pençesine düştüklerine yada sadece kendilerinde görülen özel bir hastalığının varlığına inanırlar. Hipokondriyazis hastaları ya sadece bir hastalığın kendilerinde görüldüğüne yada birçok hastalığın birleşerek vücutlarını harap ettiğine inanırlar. Kişinin sosyal ve iş hayatı hastalık nedeniyle bozulmalara uğrar. Sürekli yakınan hasta iş ve özel yaşamında mutsuz olmaya başlar. Artık etrafındaki insanlar kişinin ağrılarını, rahatsızlıklarını dinlemekten sıkılmışlardır. Hipokondriyazis'lı bir hastayla konuşulabilecek en önemli konu hastalıklardır ve kendisiyle ilgili şikayetlerinin dinlenilip ilgilenilmesi oldukça hoşuna gider. Kişi hastalıklarına karşı zayıf, ancak araştırmacı ve ilgi bekler tarzda sıklıkla kendini anlatma ihtiyacı duyar. Bilgili Hipokondriyazis hastaları öğrendiklerini hekimi ile yarıştırmayı sever. Sağlıklı bireyler için oldukça basit bir karın gerginliği Hipokondriyazis hastaları için ihmal edilmemesi gereken önemli bir bulgudur.

  Hipokondriyazis hastaları vücudunda meydana gelen değişimleri sürekli incelerler. Hastalık bedensel duyumları güçlü olan kişilerde daha sık görülür. Bazen kişi yaşadığı olumsuz durumlardan kaçışı Hipokondriyazisde bulur. İlgiye ve sevgiye aç olan kişiler, var olmayan hastalıkların arkasına saklanarak bir şekilde başkalarının ilgi odağı olmayı, yaşadığı sevgi açlıklarını doyurabileceklerini düşünürler. Hastalıkları ile mücadele eden, zorluklarla yaşayan bir bireye diğer insanların daha az yükleneceklerine inanırlar.

  Hastalığın sıklıkla görüldüğü bir diğer grup ise Depresif yada Anksiyete Bozukluğu yaşayan kişilerdir. Hipokondriyazis bu hastalıklara ek olarak kişide aynı anda görülebilir. Hipokondriyazis hastalığı ile ilgili olarak uzmanlar, bilinçdışı suçluluk duygusu ile Hipokondriyazis'in bağdaştırılabileneceğine dikkat çekiyorlar. Uzmanlara göre Hipokondriyazis'in psikodinamik olarak farklı açıklamaları bulunuyor. Açıklamalara göre Hipokondriyazis hastaları; başkalarına karşı hissettikleri öfkelerini, düşmanca düşüncelerini içlerine atarak, bunları fiziksel yakınmalara dönüştürebilme ve etrafındaki insanların gösterdikleri yardım ve ilginin yetersiz olduğu gerekçesiyle geri çevirme biçimindedir.

  Hipokondriyazis ciddi bir sağlık sorunudur. Bu hastalığa sahip bireyler kendilerinde varolduğunu sandıkları hastalıklarına bir isim bulabilmek için neredeyse hastanenin bütün servislerini ziyaret ederek yardım isterler. Küçük bir rahatsızlık için hiç gereği olmayan birçok test yaptırıp, gereksiz yere ilaç kullanmaları hastalığın diğer kötü yanıdır. Kişi bu testlere tabi tutuldukça hastalığını kendi gözünde daha da büyütebileceği gibi gereksiz yere milli servete de zarar verir. Hastalığın teşhisi kolay değildir. Hipokondriyazis hastası kendinde varolduğuna inandığı hastalığına o kadar inanmıştır ki etrafındaki insanları da kolaylıkla inandırabilir.

  Hastalığın tedavisi, hastanın genel durumunun en iyi şekilde değerlendirilmesinden sonra düzenlenir. Genellikle Hipokondriyazis hastalığına sahip kişilerin detaylı inceleme sonucunda başka psikyatrik sorunlarının da olduğu görülür. Depresyon, panik atak ve Anksiyete bozukluğu gibi psikyatrik hastalıklar, Hipokondriyazis ile birlikte sık görülen hastalıklardır. Hipokondriyazis hastalarına hekim önerisine göre psikoterapi ve ilaç tedavisi uygulanabilir. Psikoterapilerde hasta içine dönük yaşadığı için tek kişilik seanslar yerine genellikle toplu seanslar (grup terapisi) tercih edilir. Bu terapiler hastanın sosyal ilişkilerini düzenlerken, içinde sakladığı dünyasını başkalarıyla paylaşmasına yardımcı olur.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uzm.Psk.Danışman -- 19 Aralık 2004, 17:27:33 >
  |
  |
  _____________________________
HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
üniversite
Mobilya Takımları
haberler
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,531
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.