Şimdi Ara

Harry Potter ile Hollandaca Öğren

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
1.145
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • @musab23 Hollandaca için bir program önermişti.Bu konuyu bu nedenle açtım.
    Yabancı dil öğrenirken yapacağınız çalışmalar 6 ana gruba ayrılır.Bunlar;
    Harry Potter ile Hollandaca Öğren

Bu 6 ana grupta çalışmalar yaparak yabancı dilleri rahatlıkla öğrenebilirsiniz.
    Bu 6 ana gruptan herhangi birinde yetersiz çalışma yapıyorsanız veya hiç yapmıyorsanız yabancı dil öğrenemezsiniz.

1.AŞAMA
    Hollandaca gramer öğrenmeye başlamadan evvel mutlaka Türkçe gramer öğrenin.
    Mükemmel derecede Türkçe konuşsanız da Türkçe gramer kurallarını bilmeden ileri derecede dil öğrenemezsiniz.
    Türkçe gramer öğrenmek için;
    quote:

https://forum.donanimhaber.com/dil-ogrenmeden-once-turkce-yi-ogren--130319545

2.AŞAMA
    Önerdiğim gramer kitabı;
    Van Dale Dutch Grammar
    Kitap CEFR seviyesine göre b2(upper-intermediate) seviyesine kadar anlatıyor.İleri düzey için başka kaynak kullanılabilir.
    Başlangıç için bu kitap güzel görünüyor.
    Takıldığınız konuda Türkçe anlatımlı kitaplara ve Türkçe anlatımlı sitelere bakın.Ama ana kaynağınız bu kitaplar olsun.

3.AŞAMA
    Gramer öğrendikten sonra nasıl bir çalışma yöntemi seçmeliyiz?
    Bu konuda ben romanları kullanmayı daha etkili buluyorum.Fakat her roman bu işe uygun değil.
    Seçilecek romanın şu nitelikleri taşıması gerekiyor;
    5a.Romanın anlatımı basitten zora doğru olmalıdır.
    5b.Romana ait birçok dilde seslendirilmiş sesli kitap(audiobook) olmalıdır.Sesli kitap Unabridged(kısaltılmamış)olmalıdır.
    5c.Romanın kaliteli bir Türkçe tercümesi olmalıdır.
    5d.Roman popüler ve çok okunan bir roman olmalı.Bu sayede birçok dünya dilinde kaliteli çeviriler bulabilirsiniz.
    5e.Romanda olabildiğince çok sayıda kurulmuş cümle tipleri olmalıdır.Bu çok önemli.
    Bu özelliklere uygun kitaplar Harry Potter kitaplarıdır.
    Bu kitapların hem Hollandaca'sını hem Türkçe'sini alacaksınız.Ayrıca Hollandaca sesli kitabını alacaksınız.
    İlk 4 kitabı almanız yeterli;
    1.Harry Potter en de Steen der Wijzen(Felsefe Taşı)
    2.Harry Potter en de Geheime Kamer(Sırlar Odası)
    3.Harry Potter en de Gevangene van Azkaban(Azkaban Tutsağı)
    4.Harry Potter en de Vuurbeker(Ateş Kadehi)

Bu kaynaklara nasıl çalışacağınız?
    -Hollandaca metni okuyun.
    -Anlamadığınız yerlerde Türkçe tercümesine bakın.
    -Bilmediğiniz kelimeleri deftere not alın.
    -Bir bölümü bu şekilde bitirdikten sonra ve anladıktan sonra artık sesli kitabı açıp dinleyin.
    -Sesli kitabı dinlerken telaffuzunu bilmediğiniz kelimelerin nasıl telaffuz edildiğini deftere yazın.
    -Sesli kitabı seslendiren kişi cümleyi telaffuz ederken iki kelime arasında hangi harfleri yuttuğuna dikkat edin.Bunları not edin.
    -Dinlediğiniz cümleleri ağzınızla tekrar edin.Aynen sesli kitaptaki gibi konuşmaya çalışın.Aynı cümleyi tekrar tekrar dinleyebilirsiniz.
    -Kitapta gördüğünüz kısa paragrafları deftere not alın ve bazı hitap şekillerini,soru tarzlarını not alın.
    -Bir kitabı bu şekilde bitirdikten sonra 1 kez yabancı dildeki kitabı normal şekilde okuyun.
    Uyarı:Yazma konusunda önerdiğim son öneri ile yazma becerisi gelişmez ama okuma çok yapacağınız için yazma konusunda büyük bir eksik kapanacaktır.Bunlar nedir;gramer bilmemek,kelime bilmemek,yeterli okuma yapmamak.Bu eksiklikler kapansa da yazma için tam yeterli değildir.Bunun için farklı edebi türlerdeki metinleri okumak gerekir.Essay kalıplarını öğrenmek gerekir.Bunları Google'da bulabilirsiniz.
    Bu çalışmayı yaparsam hangi alanlarda ne tür fayda sağlayacak?
    Burada sizlere bu yöntemin faydalarını anlatacağım.
    Gramer:Gramer kurallarına çalışıp örnekler görmenize rağmen daha önce okuma çalışmaları yapmadığınız için ilk başlarda birçok
    farklı cümle tipi göreceksiniz.Bunlara tercümeleriyle birlikte baktıktan sonra İngilizce cümle tipleri yavaş yavaş zihninize yerleşecek.
    Gramer kuralları artık kafanızda oturmaya başlayacak.Farklı tiplerde cümleler görmek anlama düzeyinizi de arttıracak.
    İleri düzey gramer konularında tam olarak anlayamadığınız şeyleri artık rahatlıkla anlam verebileceksiniz.
    Özellikle zamanlar konusunun zihninize yerleşmesi bu çalışmalar sayesinde olabilecek ve bunları kullanmayı öğreneceksiniz.
    Edat ve bağlaçları yine daha hızlı anlamlandırabileceksiniz.En büyük faydalarından biri budur.
    Okuma:Zaten işin içinde kitap olduğu için okuma beceriniz ciddi düzeyde artacak.Bolca kelime öğrenmiş olacaksınız.
    Bu kelimeler daha çok günlük hayata dair kelimeler olacak(Akademik kelimeler yoktur).
    Konuşma:Doğal ve doğru bir konuşma duyduğunuz için konuşulan cümlelere daha önce çalıştığınız için ve ek olarak bunları ağzınızla tekrar edeceğiniz için konuşma becerisine etkisi olacaktır.Sadece bunlar değil farklı cümleler görmek size konuşurken alternatif cümleler kurma fırsatı yaratacaktır.
    Yazma:7.maddede yazdığım gibi yazma için de çok faydası var.Sadece ek olarak 1 çalışma yapmanız gerekir.Uyarı kısmına onu da yazdım.
    Dinleme:Sesli kitap ve elinizde kitap metni olduğu için dinlediğini anlayabilme oranı artacak.

4.AŞAMA
    Buradaki yöntemi 4 kitapta denedikten sonra kendinizi gramer ve anlam konusunda geliştirmek için şu çalışmaları yapın;
    quote:

1.Most Common Errors in Dutch

2.Pitfalls in Dutch

3.Mistakes in Dutch
    Bu 3 aramayı ayrı ayrı yaparak konulara çalışın.Bu çalışmalarınıza müthiş bir destek sunacaktır.

Sonuç
    Sonuç olarak bu yöntemi kullanmak diğer sistemlere göre çok daha ucuz ve çok daha etkili.
    Sadece 1.kitaba bile bu şekilde çalıştığınızda yabancı dil düzeyinizde gözle görülür bir artış yaşanacaktır.
    Yabancı dilde bu şekilde romanlar okuyup öğrenmek aslında eskiden beri var olan bir yöntem.
    Hatta bunları Türkçe tercümeleriyle karşılaştırıp öğrenmek de kullanılan bir yöntem.
    Fakat ek olarak sesli kitap kullanmak bu yöntemi çok daha etkili yaparak 4 dil becerisinde ve gramerde büyük bir avantaj sağlıyor.
    Türkçe tercüme size tam anlamıyla bir rehber gibi.Takıldığınız yerde cümlenin doğru manasına bakabilmek önemli.
    Yapılan çalışmaların içinde Türkçe tercüme de eklendiği için bazı arkadaşlar buna karşı çıkabilir.Bu konuda birkaç şey söyleyeyim;
    Yabancı dil öğrenirken anadilinizi olabildiğince az kullanın önerisi var.
    Bu öneri belki başlangıçta video derslere falan çalışırken,eğitmen desteği varken kullanılabilir.
    Ama bireysel olarak öğreniyorsanız anadil desteği olmadan ilerlemek de aşırı zor bir durum alır.
    Anadil desteği olmadan yabancı dil öğrenmek o ülkeye gidip eğitim alırken,orada yaşarken kullanıldığında etkili olur.
    Zaten o ülkede Türkçe desteğine ihtiyacınız yoktur ve çevrenizdeki her varlık ve kavram yabancı dilde.
    Orada ihtiyacınız olmayabilir ama Türkiye'de öğreniyorsanız,sınavlara girecekseniz,mesleğiniz için öğrenecekseniz Türkçe desteği gerekli.
    Buraya eklediğim bu yöntem gayet güzel ve açıklayıcı oldu.Umarım ufak da olsa faydası olur.
    Herkese başarılar dilerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rat.planet -- 1 Şubat 2018; 15:35:48 >

• Hocam inanın ilaç gibi geldi , 2 soru sormak istiyorum öncelikli olarak bu ben zaten Hollandadayım bu kitabın Hollandacasını satın alacagım ama Türkçe kitabı burda bulmam biraz zor gibi o işi nasıl hallederim ?

Diğer sorum ise sonucta dilin kendi ülkesindeyim bu program dışında yapmamı önerdiğiniz bi uygulama var mı ? Arkadaşlarım Türk ama kendi aralarında hollandaca konusuyorlar ve ilk gune nazaran hiç çalışmadan artık az çok anlıyorum.
  • Ayrıca hocam okula gidebilmek için b2 düzeyinde hollandaca bilmeliyim b2 düzeyine sıkı çalışma ile ne kadar bir sürede gelebilirim ? Dil ile hergün iç içeyim zaten.
  • musab23 M kullanıcısına yanıt
    Türkçe kitap konusunu bilmiyorum.Amazon'da vardır belki.

Bu programda varolan sesli kitabı dinleyip ağzınızla tekrar ederseniz konuşma becerisine büyük katkısı olur.
    Özellikle sesli kitabı defalarca dinleyin.Bu çalışmayı ne kadar çok yaparsanız bu konuda iyi bir noktaya gelirsiniz.
    Üstte önerdiğim Hollandaca gramer kitabı b2 düzeyine kadar anlatıyor zaten.O kitabı alıp çalışın.
    Bir de geçen gün sizin link olarak verdiğiniz Türkçe anlatımlı Hollandaca gramer dersleri vardı.Bunu da takıldığınız konularda yardımcı kaynak olarak kullanabilirsiniz.
    Günlük 4-5 saat verimli çalışırsanız rahatlıkla 3 ayda bu seviyeye gelirsiniz.
  • @musab23
    Nasıl gidiyor çalışmalar?
    Çalışmaya başladınız mı?
  • rat.planet kullanıcısına yanıt
    Hocam acıkcası baslayamadım yani söyle sizin tekniginize baslayamadım , türkçe gramer pdfden bütün konulara çalışıyorum , önerdiğiniz kelime öğrenme tekniği ile kelime öğrenip bol bol okuma yapmaya çalışıyorum.Bu hafta türkçe video anlatımlı bi set alacagım.Harry potter kitaplarını alamadım daha aslında internet üzerinden pdf şeklinde kitap olsaydı hemen başlayabilirdim.Bu arada türkçe anlatımlı seti şöyle gösteriyim sizinde yorumlarınızı almak isterim :https://www.youtube.com/watch?v=lwDNXIVXD3o : örnek anlatım :https://www.youtube.com/watch?v=GJuKr_aghLo
    en azından başlangıc için bunu kullanayım diyorum biraz geliştirince van dale grammer kitabına başlayacagım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi musab23 -- 1 Şubat 2018; 19:38:51 >

Bide hocam günde 30 tane kelime öğrenmeye çalışıyorum.Ve tüm güne yaydım kelimeleri bol bol tekrar edip , bol bol cümle içinde kullanımlarına bakıyorum.Şimdilik sık kullanılan fiiler ile başladım , sonra sıfatlar vs devam edeceğim.her sabah 30 tane ekleyip akşama kadar sürekli tekrar ediyorum aynı sekil dün öğrendiklerimi de gözden gecirecegim. örnek olarak :https://quizlet.com/264732150/fiiler-1-flash-cards/
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.