Şimdi Ara

Harici SSD Tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
2
Favori
3.783
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Uzun zamandır bilgisayarımda depolama sorunu yaşıyordum. Aslında sistem 2013 yılında toplanıldığından beri bu sorun vardı çünkü sadece 120 GB Samsung 840 EVO SSD vardı. Önce 240 GB Kingston UV400 SSD eklendi (Laptop'um için aldığım Samsung 850 EVO 120 GB SSD ile aynı anda alındı), laptop arıza yapınca Samsung 850 EVO 120 GB da sisteme eklendi. Fakat bugüne kadar hiç harici diskim olmadığı için harici SSD almak istiyorum. Şu anda para biriktiriyorum, Mayıs-Haziran aylarına kadar en az 600-700 TL biriktireceğim.

Haziran ayına kadar dolarda değişiklik olabilir veya kampanyalar yapılabilir, o yüzden bahsettiğim fiyat aslında bütçeden ziyade almayı düşündüğüm SSD modellerinin fiyatlarıdır. Eğer Haziran ayına kadar yeni kampanyalar olursa veya dolar değişirse tekrar konu açarım fakat şimdilik fikir almak istiyorum. Mesela uzak durulması gereken ürünler veya en F/P ürünler nelerdir, onu öğrenmek istiyorum.

Sizce 600-700 TL civarına alınabilecek en iyi harici SSD hangisidir?

• 1 ay önce 450 liraya Seagate 500GB SSD aldım. Xbox ile kullanıyorum gayet güzel.
  • Samsung SSD'ler fena değil gibi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-ED4010EAB

Samsung SSD'ler fena değil gibi.
    Samsung en iyisi aslında fakat fazla pahalı. Özellikle de 1 TB kapasiteli T5 tam 1600 TL. Fakat SanDisk Extreme 1 TB 1100 TL civarında.

Büyük ihtimalle SanDisk Extreme veya WD My Passport alacağım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Son kararımı nihayet verdim. Biraz daha fazla biriktirip Samsung T5 alacağım. Neden T7 değil derseniz, çok pahalı olduğu için almam çok zor olur. Zaten T5 de oldukça iyi bir ürün.

• Biraz araştırma yaptım ve kararımı tekrar değiştirdim. Normalde Samsung T5 alacaktım fakat NVMe harici SSD'leri araştırmak istedim. 2 tane ürün arasında kalmıştım (Crucial X8 ve SanDisk Extreme Pro). Crucial X8 1TB kapasitede bariz daha ucuzdu fakat bu SSD QLC NAND kullanıyor. QLC NAND SSD'lerde uzun süreli dosya yazma işlemlerinde hız çok düşüyor. Mesela X8'de 900 MB'tan 100 MB'a kadar düşüyormuş.

SanDisk Extreme Pro'da kullanılan SSD'yi öğrenince ağzım açık kaldı. WD Black SN750 kullanıyormuş. SN750 SSD, Sustained Write dediğimiz gerçek yazma hızı konusunda oldukça performanslı. SN750 1TB modeli SLC önbellek sonrasında 1600 MB hızda yazıyor. 500GB'ı bilmiyorum fakat o da tahminimce 800-850MB arasında geziyordur.

Kararımı kesin olarak SanDisk Extreme Pro olarak verdim. 500GB modeli 1000TL fiyata sahip ama hem dehşet hızlı, hem de Samsung T7 Touch gibi 1300TL'den satılmıyor.

• Ben de buradan sorayım.
    Harddiskli TOSHIBA A200 1BP notebooka DVD writerı çıkarıp oraya SSD eklemek istiyorum.

Fakat 2.5"SATA SSD ya da M.2 arasında hangi tipi seçmeye karar veremedim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: turoktr

Ben de buradan sorayım.
    Harddiskli TOSHIBA A200 1BP notebooka DVD writerı çıkarıp oraya SSD eklemek istiyorum.

Fakat 2.5"SATA SSD ya da M.2 arasında hangi tipi seçmeye karar veremedim.
    Bilgisayarın çok eski bir bilgisayar (tahminimce 13 senelik). M.2 yuvası olması imkansız. Ancak SATA yuvası kesinlikle vardır. Direk HDD'yi söküp SSD takabilirsiniz. Fakat mutlaka 2.5" SSD almalısınız. Bütçe varsa Samsung 860 EVO 250GB/500GB, bütçe yoksa Kingston A400 120GB/240GB/480GB alın. Eğer Kingston A400 480GB'a bütçeniz yetiyorsa o zaman ihtiyacınıza göre tercih edin. Eğer 250 GB yeter diyorsanız 860 EVO, 480 GB lazım diyorsanız A400 alabilirsiniz. Tavsiyem, DVD sürücüyü sökmeyin. Çünkü bu eski bilgisayarlar USB depolama birimlerinden Boot edemeyebiliyor. Bazıları da USB optik sürücülerden Boot ederken flash bellek gibi cihazlardan Boot edemiyor. Bunu da göz önünde bulundurun derim.

• yusuf6554 Y kullanıcısına yanıt
    Değerli tavsiyeleriniz için çok teşekkürler dostum.
    Dediğiniz gibi yaklaşık 12 yıllık bir cihaz.Hiçbir sıkıntısı yok memnun olduğum için SSD ve DDR2 ram takviyesi yapmayı planlıyorum.Malum SSD li güncel cihazlar 3.000 den başlıyor.
    Aslında M.2 SSD yi bir boşluk bulup sıkıştırabilsem iyi olurdu ama dediğiniz sebeplerden dolayı DVD RW yerine HD yi sökersem sanırım onun yuvasına ek kızak almadan 2.5" 240GB sata SSD takacağım başka çare yok.SATA 2 ya da 3 olması farkeder mi?
    Bir de içinde lüzumlu dosyalar bulunan 500GB lik HD yi de sürekli kullanmam lazım.Bunun için öneriniz var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: turoktr

Değerli tavsiyeleriniz için çok teşekkürler dostum.
    Dediğiniz gibi yaklaşık 12 yıllık bir cihaz.Hiçbir sıkıntısı yok memnun olduğum için SSD ve DDR2 ram takviyesi yapmayı planlıyorum.Malum SSD li güncel cihazlar 3.000 den başlıyor.
    Aslında M.2 SSD yi bir boşluk bulup sıkıştırabilsem iyi olurdu ama dediğiniz sebeplerden dolayı DVD RW yerine HD yi sökersem sanırım onun yuvasına ek kızak almadan 2.5" 240GB sata SSD takacağım başka çare yok.SATA 2 ya da 3 olması farkeder mi?
    Bir de içinde lüzumlu dosyalar bulunan 500GB lik HD yi de sürekli kullanmam lazım.Bunun için öneriniz var mı?
    SATA 2 veya 3 olması fark etmez. Fakat alacaksan James Donkey gibi markalardan uzak dur. Ayrıca ADATA SU630 ve SU650'den, Crucial BX500'den ve Toshiba TR200'den de uzak dur çünkü bu modeller kronik sorunlu.
    Kingston A400 veya Samsung 860 EVO alınabilir. Diğer 500GB'lık sabit diskini USB harici disk kutusu ile kullanabilirsin, daha mantıklı olur. Mümkünse USB 3.0 disk kutusu al fakat senin bilgisayarında USB 3.0 olması imkansız. Fakat yine de ileride işine çok yarar, eğer yeni bir cihaza geçersen.
    M.2 standardı daha son 2-3 senelik cihazlarda bulunuyor fakat senin bilgisayarın 12 yıllık olduğu için M.2 olması kesinlikle imkansız. Pek fazla masraf etmeye de gerek yok aslında, 240-250GB'lık bir SSD alıp geç bence.

• sandisk tavsiye ederim fiyat olarakta uygun performans açısındanda tatminkar
  • yusuf6554 Y kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkür ederim.
    Dediğiniz gibi eski bir notebook.RAM yükseltmesi de ancak 2+2 GB olabiliyor.
    SSD ile toplamda 300 civarı işi bitirmeye çalışacağım.
  • Kingston 120 gb. 2,5 yıldır memnunum.
  • Arkadaşlar 120GB SSD alsam bile 3 partisyonlu 500 GB HD cihazda kalacak.
    HD nin C kısmında Win7 kurulu.Yeni SSD ye Win10 kurulacak.

HD de win7 kurulu kalsa, SSD deki win10 ile birlikte kullanabilir miyiz?
    Boot sırasında "hangisi açılsın" diye bir seçenek vardı diye hatırlıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yusuf6554

Biraz araştırma yaptım ve kararımı tekrar değiştirdim. Normalde Samsung T5 alacaktım fakat NVMe harici SSD'leri araştırmak istedim. 2 tane ürün arasında kalmıştım (Crucial X8 ve SanDisk Extreme Pro). Crucial X8 1TB kapasitede bariz daha ucuzdu fakat bu SSD QLC NAND kullanıyor. QLC NAND SSD'lerde uzun süreli dosya yazma işlemlerinde hız çok düşüyor. Mesela X8'de 900 MB'tan 100 MB'a kadar düşüyormuş.

SanDisk Extreme Pro'da kullanılan SSD'yi öğrenince ağzım açık kaldı. WD Black SN750 kullanıyormuş. SN750 SSD, Sustained Write dediğimiz gerçek yazma hızı konusunda oldukça performanslı. SN750 1TB modeli SLC önbellek sonrasında 1600 MB hızda yazıyor. 500GB'ı bilmiyorum fakat o da tahminimce 800-850MB arasında geziyordur.

Kararımı kesin olarak SanDisk Extreme Pro olarak verdim. 500GB modeli 1000TL fiyata sahip ama hem dehşet hızlı, hem de Samsung T7 Touch gibi 1300TL'den satılmıyor.

sandisk extreme taşınabilir ssd lerin versiyon 2 leri çıkmış.

hızlar 2 ye katlanmış.

türkiyede ne zaman satışa sunulur sizce?

yada beklemeden şu anki versiyonu alayım mı?

• bodysolid B kullanıcısına yanıt
    Piyasaya yavaş yavaş giriyor. Şuan gittigidiyor, amazon ve hb var gibi.
    Hb deki bitti.https://forum.donanimhaber.com/bitti-sandisk-extreme-portable-1tb-tasinabilir-ssd-sdssde61-1t00-g25-1082-tl--147145070#147232452

Ama yakında tekrar stok gelir herhalde.

Ben linktekini aldım. Pro ların fiyatı yüksekti. Bu da f/p olarak iyi göründü. Aldım. İleride macbook alınca lazım olur diye düşündüm. Şu anda da içine hackintosh/macos kurmayı deniyorum. Merak ettim.

Biraz ısınıyor gibi geldi ama normalini bilmediğim için karşılaştıramıyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Arkadaşlar bende sandisk EXTREME pro 2 tb ssd var, Tr garantili satmayı düşünüyorum fiyat :2500 TL.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.