Şimdi Ara

Harici harddisk tıkırtı | Oksitlenmiş PCB | Tornavida Tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
1
Favori
566
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Laptopa recovery yaparken yanlışlıkla dosyalarımın olduğu partition'ı uçurmam, sonrasında ecel terleri dökerek tüm partition'ı kurtarmam, hazır kurtulmuşken yedek alayım diyerek transferin ortasında harici diskin cortlaması...

Harici disk daha öncesinde hiçbir sıkıntı çıkarmamıştı ama dosya transferi esnasında tıkırdamaya başladı ve artık bilgisayara takılınca USB takma sesi geliyor fakat disk olarak tanınmıyor. İçini açtığımda PCB'nin şu halde olduğunu gördüm:
    Harici harddisk tıkırtı | Oksitlenmiş PCB | Tornavida Tavsiyesi

Yedek PCB arayıp buldum AliExpress'ten ama yurtdışı sitelerede genelde tıkırdama hatalarının PCB değil de mekanik sorunlardan kaynaklandığını okudum.
    Diskin çıkardığı ses tam olarak şu:
    https://www.youtube.com/watch?v=YxlfAyj-vF8

İki sorum var:
    - İlk olarak PCByi değiştirmeyi mi denemeliyim yoksa bu seslerin sebebi tamamen kafanın sıkışması mı?
    - Youtube'da bol miktarda sıkışma düzeltme videosu var. İçini açıp kafayı park pozisyonuna çekebilirim ama elimdeki dandik torx tornavidalar ile bunu yapmak istemiyorum. Kaliteli bir torx tornavida veya uç seti önerebilir misiniz?

• hdd içini açıp okuma kafasını düzeltmenle düzelceğini sanmam kaldı ki hdd açtığın an bad sektörden dolayı daha kullanamazsın , hdd havası vakumlanmış temiz bir alanda açmak gerekir yani bu işi yapabilecek servislerde çok sınırlıdır
  • axelfoly kullanıcısına yanıt
    Evet genel kanı bu yönde. En doğru olanı temiz odada açmak ama evde kendi imkanlarımla açmayı planlıyorum. Youtube'da çok sayıda video var. Profesyonel bir data kurtarma sağlamıyor elbette ama zaten binlerce lirayı data kurtarmaya vermeyeceğim için bad sector oluşumunu göze alıp açmak daha mantıklı.

https://www.youtube.com/watch?v=F5Y7BniaRXg&t=4s

5.dakikada başlıyor action.
  • faruk F kullanıcısına yanıt
    bunu riske ettiysen diyebilecek fazla bişey kalmıyor öyleyse , bol şans :)
  • öncelikle yurt dısından kart getirmen yeterli olmaz, nedeni ise getirdiğin kart ile mevcut dıskın kartındaki adresleme cipininde yerlerini degıstırmeli yada elindeki diskın adresleme cipini yeni karta yuklemelisin sonrasında ise şunu bilmelisin evet kucukte olsa bir sansın var, oda bahsettigın gibi kafayı park pozisyonuna getirip yeniden start vermek bunun sonucunda diskin calısırsa dıskınden verilerini aldıktan sonra disk kesinlikle cop içinde veri tutmak o dıske guvenmek son derece hata olur kaybedecek birseyın kalmadıgı noktada dıskı ac kesınlıkle dısk plakalarının yuzeyine ve kafaya dokunmadan videolardaki gibi dıskı park konumuna al, vidalar icinde telefon tamırı yapan yerlerden rıca edebılırsın vidaları actır ama dıskın kapagını evde cıkart etıketın altında bir vida var onu unutma bol şans
  • BarbarosTUGRUL kullanıcısına yanıt
    Evet bios çipi değiştirmek gerekiyormuş ama onlara gerek kalmayacak sanırım.
    Kafaların plakaları çizmemesi için güzel aparatlar yapmışlar aslında ama çok pahalıya satıyorlar.

Elimden geldiğince çizmeden açmaya çalışıcam. Güzel bir tecrübe olacak. Clean room ayarında tozsuz ortam bulamayız da labdaki çeker ocakların içinde falan bir şeyler yapmaya çalışıcam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: faruk

Evet bios çipi değiştirmek gerekiyormuş ama onlara gerek kalmayacak sanırım.
    Kafaların plakaları çizmemesi için güzel aparatlar yapmışlar aslında ama çok pahalıya satıyorlar.

Elimden geldiğince çizmeden açmaya çalışıcam. Güzel bir tecrübe olacak. Clean room ayarında tozsuz ortam bulamayız da labdaki çeker ocakların içinde falan bir şeyler yapmaya çalışıcam.
    size ufak bir tecrube ile tavsıye inanin o kadar toz korkusu olmasın, sadece kafayı park edin kapagını kapatın ve pc ye baglayıp sanslı olmanızı dıleyın eger usb ucu 2 kablo ıse ıkısını birden takın, ve ozellikle onemli verileriniz için 2.5" disklere clonu olmadan cok güvenmeyin
  • bu arada ben kendi kullanıcılarımın disklerinden bazılarını bu videoyu klavuz alarak geri aldım

https://www.youtube.com/watch?v=F5Y7BniaRXg
  • BarbarosTUGRUL kullanıcısına yanıt
    Aynı videodan yola çıkmıştım. Bugün eldivenleri takıp işe koyuldum ama kapağı kaldırdığımda kafanın park pozisyonunda olduğunu gördüm. Maalesef farklı bir sorunu var diskin. Sanırım son olarak PCB'yi değiştirmeyi deneyeceğim. Bios chipini de telfoncunun birine yaptırıcam artık.
  • faruk F kullanıcısına yanıt
    buna üzüldüm açıkcası bu durumda sansınızın azaldığını söylemek durumundayım :(
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.