Şimdi Ara

Hareketli oyunlarda ekranda enlemesine anlık bölünmeler oluyo sorun ne olabilir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
536
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    2 gün önce büyük hevesle araştırarak topldığım bilgisayarın başına oturdum ilk olarak Crysis yükledim ancak morallerim çok fena bozuldu. Hareketli sahnelerde örnğin koşarken sağa sola dönünce ekranda enlemesine anlık bölünmeler oluyo çok rahatsız edici değil ama imzamdada gördüğünüz sisteminden beklentilerim büyüktü sorun ne olabilir arkadaşlar lütfen yardım edin.
    sistemde xp pro sp2 kurulu driverlarıda donanımların kutularından çıkan driverlarıda kurdum ha ayrıca NFS Pro Street dede oluyo
    DH Uzmanlarının yardımlarını bekliyorum...

• daha iyi tabir edebilirmisin?nasıl bir bölünme bu? kasmamı yapıyo,fps mi düşüyo.olmaması gereken çizgilermi oluşuyo,noluyo
  • ekran kartı ile ilgili bir sürücü problemi gibi gözüküyor
  • Merhaba,

Crysis ayarlarindan VSYNC i aktif hale getirin, sorun kalmaz...

Tesekkurler,

Hicks
  • banada vsync kastedılıyor gıbı geldı...oyunların grafık ayar kısımlarından vsync ı acarsanız muhtemelen bahsettıgınız sorun duzelır...
  • quote:

Orjinalden alıntı: ahmetkep

daha iyi tabir edebilirmisin?nasıl bir bölünme bu? kasmamı yapıyo,fps mi düşüyo.olmaması gereken çizgilermi oluşuyo,noluyo

Daha doğrusu bölünme doğru tabir olmadı heralde ekranın ortasında bi çizgi oluşuyo çizginin üst kısmında hareketten önceki görüntü alt kısmında ise hareketi yaptıktan sonraki görüntü ye geçiyo mesela koşarken ani bir dönüş yapınca oluyo anlık belki 1 saniye bile sürmüyo ama farkediliyo ekran kartı HIS 4850 kutu içinden çıkan driverı yükledim
  • quote:

Orjinalden alıntı: hicks

Merhaba,

Crysis ayarlarindan VSYNC i aktif hale getirin, sorun kalmaz...

Tesekkurler,

Hicks

merhaba hicks kardeş bu VSYNC ayarı bütün oyunlarda varmıdır NFS PRO Street dede oluyo aynısı
    ayrıca cevabın için teşekkürler bu arada sistemim nasıl değerlendirir misin DH yi baya bi inceledim toplamadan önce
  • quote:

Orjinalden alıntı: menem

ekran kartı ile ilgili bir sürücü problemi gibi gözüküyor

öncelikle cevabın için teşekkürler menem kardeş kutu içinden çıkan driverı yükledim ekran kartı çıkalı 1 ay bile olmadı kutudan çıkanın dışında yeni bi driver yoktur de mi ?
  • Evet, aynı sorun bende Age of Conan'da var. HP 24" PVL monitör kullanıyorum. Ekran kartımda 8800GTX. Oyunda Vsync ayarı bulunmuyor malesef. Bunu dışardan bir şekilde halledebilmem mümkün mü?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Elharess

Evet, aynı sorun bende Age of Conan'da var. HP 24" PVL monitör kullanıyorum. Ekran kartımda 8800GTX. Oyunda Vsync ayarı bulunmuyor malesef. Bunu dışardan bir şekilde halledebilmem mümkün mü?

Tabi. Nvidia'nın control panel'inden de yapabilirsin.
    Vsync = Vertical Sync = Dikey Senkronizasyon.
  • quote:

Orjinalden alıntı: coksakinol

quote:

Orjinalden alıntı: Elharess

Evet, aynı sorun bende Age of Conan'da var. HP 24" PVL monitör kullanıyorum. Ekran kartımda 8800GTX. Oyunda Vsync ayarı bulunmuyor malesef. Bunu dışardan bir şekilde halledebilmem mümkün mü?

Tabi. Nvidia'nın control panel'inden de yapabilirsin.
    Vsync = Vertical Sync = Dikey Senkronizasyon.

coksakinol kardeş arkadaşa nvidia nın kontrol panelinden yapabilirsin demişin benim kart 4850 ati nin kontrol panelindende yapılabilir mi? yeni bilgisayar topladığım için biraz cahilim bu kontrol paneline nasıl ulasacaz teşekkürler
  • ati control panelinde vysnc ayarı var, ki oyunların çoğunda da bu seçenek çıkmakta.
    yalnız vysnc açıldığında fps miktarının sınırlandığını yani monitörünüzün bu kırılmaları yaşamadan gösterebileceği en yüksek frame miktarından yukarı frame alamayacağınızı belirtmek gerek.
    örnek hl2 oynarken 100 frame veya yukarısını alabiliyorsanız vsync aktif ettiğinizde monitörünüzün tazeleme hızı 60 hz ise bu frame miktarı 60 dan yukarı çıkmaz.
    yüksek fps beklentisi ile oyun oynayan arkadaşların bunu göz önüne alarak bu şeçeneği aktif etmelerini tavsiye ederim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: MuratBayrakçı

ati control panelinde vysnc ayarı var, ki oyunların çoğunda da bu seçenek çıkmakta.
    yalnız vysnc açıldığında fps miktarının sınırlandığını yani monitörünüzün bu kırılmaları yaşamadan gösterebileceği en yüksek frame miktarından yukarı frame alamayacağınızı belirtmek gerek.
    örnek hl2 oynarken 100 frame veya yukarısını alabiliyorsanız vsync aktif ettiğinizde monitörünüzün tazeleme hızı 60 hz ise bu frame miktarı 60 dan yukarı çıkmaz.
    yüksek fps beklentisi ile oyun oynayan arkadaşların bunu göz önüne alarak bu şeçeneği aktif etmelerini tavsiye ederim.

Cevabın için teşekkürler Murat Bayrakçı kardeş vysnc açıldığında fps miktarının sınırlanacağını söylemişin ekran kırılması sinir bozucu bir durum illa birinden taviz mi verecez? hem vysnc yi açıp hemde fps den taviz vermemek için yapılacak bişey ver mı? yoksa hangisinden taviz vermek daha mantıklı?
  • monitörlerin tazeleme oranları göz önüne alındığında bu 60-75 fps le sınırlandırılacaktır oyunu daha kaliteli oynasan bile sınırlama olacağından sen hep 60 fps te oynayacaksın bu da gerçekten çok iyi bir görüntü demek bu konumda FPS ten taviz vermek daha mantıklı çünkü 60 fps ile 250 fps arasında fözle görebileceğin bir fark olmaz sadece rakamsal tatmin diyeyim yani
  • bildiğim kadarı ile (eksikse lütfen düzeltin) maalesef iki durumdan birini tercih etmek durumundayız.
    hangisinin iyi veya kötü olduğu ise göreceli bir durum, kişiye ve oyuna göre değişiklik gösterir.
    eğer oyun sırasında görmüş olduğunuz minimum frame miktarı sizi rahatsız etmiyorsa (ki genelde 60 frame rahatsız etmez) ve bu kırılmalar çok gözünüze batıyorsa vysnc açmalısınız.
    ama multiplayer first person shooter oynuyorsanız (örnek battlefield, cod4 vs.) ve yüksek frame sizin oyun performansınızı arttırıyorsa vysnc kapatmalısınız.
    çok kuvvetli ekran kartı kullanmasına rağmen bu tarz oyunlarda yüksek frame alıp daha seri oynayabilmek için çok düşük grafik ayarlarında oyun oynayan insanlar var.dediğim gibi göreceli.
    kendimden örnek vereyim;
    gta san andreas da oyun içerisinde vysnc ayarını aktif ettiğimde monitörüm ve ekran kartım 60 frame gösterebileceği halde oyun kendisini 30 frame ile sınırlıyordu, bu farme miktarı ben rahatsız ettiğinden vysnc i kesinlikle kapatıyordum.
    pes 2008 de yüksek frame lerde çok fazla kırılmalar yaşanıyor, sahanın bazı bölümleri ikiye bölünmüş gibi oluyor uzun top atınca,bu nedenle vysnc açınca 60 frame ile sınırlıyor oyun kendisini ve sahadaki kırıklıklar yok oluyor.60 frame bu oyundabana yeterli geldiğinden vysnc açıyorum.
    dediğm gibi çok göreceli bir ayar.
  • monitörün 60 hz da çalışıyorsa Vsync kapalı olması hiçbirşey ifade etmez. 60hz ise aç o ayarı.
    saniyede60 kare gösteren monitöre saniyede 70 kare göndermenin bir manası yok.Monitör en fazla 60 kare gösterecek zaten.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Murjuk

monitörün 60 hz da çalışıyorsa Vsync kapalı olması hiçbirşey ifade etmez. 60hz ise aç o ayarı.
    saniyede60 kare gösteren monitöre saniyede 70 kare göndermenin bir manası yok.Monitör en fazla 60 kare gösterecek zaten.

monitörün 60 hz olması en fazla 60 frame gösterebileceği anlaımına gelmez, daha yüksek frame miktarlarınıda gösterebilir.
    fakat 60 frame den yukarı çıkınca arkadaşımızın rahatsız olduğu kırılmalar yaşanmaya başlar görüntüde.
    vysnc seçeneğide kırılmaların yaşanmamasını sağlamak için ekran kartını monitörün sınırlarında tutar.
  • quote:

monitörün 60 hz da çalışıyorsa Vsync kapalı olması hiçbirşey ifade etmez. 60hz ise aç o ayarı.

+1

ve saniyede 60 kare gösterebilecek bir monitöre (ki günümüzdeki LCD'LER) 70 kare gönderdiğinde ekrenda dikey kırılmalar başlar.
    Mantık olarak sadece 60 kare/saniye nin altında performans gösterebilecek oyunlarda Vsync off olmalıdır.
  • quote:

Orjinalden alıntı: AnseLmo82

monitörlerin tazeleme oranları göz önüne alındığında bu 60-75 fps le sınırlandırılacaktır oyunu daha kaliteli oynasan bile sınırlama olacağından sen hep 60 fps te oynayacaksın bu da gerçekten çok iyi bir görüntü demek bu konumda FPS ten taviz vermek daha mantıklı çünkü 60 fps ile 250 fps arasında fözle görebileceğin bir fark olmaz sadece rakamsal tatmin diyeyim yani

Teşekkürler AnseLmo82, Murat bayrakçı kardeş ile verdiğiniz cevaplar sorununu çözecek aradığım cevapları buldum ikinizede teşekkürler
  • quote:

Murjuk kardeş monitörün kaç hz de çalıştığına nerden bakabiliriz ve nasıl açarız?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.