Şimdi Ara

harddisk okuma sorunu

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
731
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • iyi geceler.. 2. kasamdaki windows açılmaz oldu. boot.ini dosyası hatalı gibi birşeyler yazıyordu sol üstte 2sn bikaç dosya yüklendikten sonra XP boot screen geliyordu ama bikaç sn sonra pc reset atıyordu. format atmak istedim xp cd'sini taktım. kurulum dosyaları yükledi ama disk bulunamadı hatası verdi. sonra SanalXP ile başlattım bilgisayarı orada da disk bulamadı. daha sonra hiren's boot cd'deki programlarla HDD'ye ulaşmaya çalıştım birkaçında yine bilgisayarına takılı bir hdd yoktur uyarısını aldım ama bazı programlarda da gayet normal gözüktü hdd.. hdd 80gb sata bu arada

elimde 40gb ide hdd vardı aynı sisteme onu bağlayıp ona xp kurdum 80lik hdd yine gözükmedi. sonra 80liği ve 40lığı başka bir sisteme takıp xp kurdum her iki hdd de sorunsuz çalıştı..

şimdi sorun 80lik hdd'de değil anladığım kadarıyla ama neden ilk sistemde gözükmüyor. xp cd'si kesinlikle sorunsuz.. anakart mı bozuk acaba diyecem ama nasıl hiren's in içindeki bazı programlarla hdd'yi görebildim? yardımcı olabilirseniz sevinirim..

• yeni bir tip virüs olabilir. başıma böyle bir olay geldi sonra hdd uçtu.
  • virüs ihtimali yok çünkü başka bir sisteme taktım çalıştırdım diyorum. hatta taktığım sırada da komple biçimlendirdim harddiski..
  • Anakartınız ile bu SATA HDD arasında bir uyumsuzluk veya yapılması gereken bazı ayarlamaları gözden kaçırıyor olabilirsiniz. Sata2 Harddisklerde "Sata1 (150mb/s)" olarak kullanabilmek için Jumper Switch bulunur. Anakartınız Sata2 desteklemiyorsa ve HDD'niz Sata2 ise jumper kullanılır. Birçok Sata2 HDD zaten otomatik düşer Sata1 destekli kullanacak olursan. Fakat anakartınız Sata2 destekliyor ve jumper takılı olabilir, bu durumda jumperi çıkartmanız gerekir. Jumperin takılı kalması performansını etkiler. Bilgi için;
    Sata1 Modu için : 150Mb/saniye ve veriyolu hızı 1.5Gbps
    Sata2 Modu için : 300Mb/saniye ve veriyolu hızı 3.0Gbps
    En kestirme yol, XP kurulumunda; sata disk sorunu yasayanlar icin biostan ahci' yi kapatmak XP kurulumundan sonra, driverlerin ve raid driverinin kurulumundan sonra tekrar biostan ahci açılabilir veya açılmadan da kullanılabilir. Biostaki yeri anakartınızın modeli ve bios tipine göre değişir, bir örnek verecek olursak;
    "BIOS - Advanced - Onboard Devices Configuration - Configure SATA as - AHCI" iken bunu IDE yapın.
    Windows xp kurarken yaşanan Sata sorununa çözüm konusunu ve Disket sürücü kullanmadan SATA'ya XP kurulumu konusunu inceleyin.

• BIOS ayarlarını ve kabloları kontrol etmende fayda var kanaatindeyim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.