Şimdi Ara

Hangi Yoğuşmalı Kombiyi Tercih Etmeliyim??? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
151
Cevap
8
Favori
58.617
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Zaman ayırıp ayrıntılı bir şekilde cevapladığınız için çok teşekkür ederim hocam.
  • Sevgili arkadaşlar yaşadığım tecrübeyi anlatayım bilginiz olsun istiyorum.
    Kiracıyım 4 yıldır aynı adreste oturuyorum. kombim Ferroli F24
    üst versiyonu şuan 1000 TL civarında. kombi 5 yıl garantiliymiş bundan 18 ay once bozuldu ama garantisi bitmiş. ateşleme kartı bozlmuş ateşleme kartı tamam dedik 250 Tl verdik kiradan düştük düzeldi. Dedim neden oldu dikkat edelim bi daha olmasın falan. baktı kontrol etti sigorta olması gerekiyor ani elektrik kesilmesi , aşırı elektrik yüklenmesi falan olabilir ama öyle bi soeun yok olması gerekenler var arkadaşlara kontrol ettirdim elektrik idaresi kontrolü falan sorun yok. 8 ay sonra aynı sorun ateşleme kartı bozuldu. tamam 8 ay oldu garanti karşılasın bizim hatamız mı değil ama garanti süresi 6 ay :). aradım sordum bu nedir dedim olur mu olmaz falan filan sonunda değiştirdik. aradan 10 ay geçti aynı sorun 250 Tl bayılın sorununuz çözülsün modu devam ediyor şehir -10 derece donuyoruz kombi çalışmıyor. yine alcaz yine bozulcak sorunu çözün çözüm yok. kombi parası yedek parçaya verdim zaten. yardımcı olmuyorlar sorunu çözemiyorlar 6 ay garantili ürünü 250 TL ye defalarca satıyorlar çıkan parcayıda kendileri alıyorlar.
    Müşteri hizmetlerinden atarda gördüm. ben yaşadığım tecrübelere dayanarak söylüyorum Ferroli almayın. Önerim etraftan teknik olarakta bilinçli arkadaşlardan aldığım bilgiyle söylüyorum. Eca -Viessman- hem fiyat hem tüketim hem yedek parça özellikle Eca da ucuz ve sorunsuz. Bunları tercih etmeniz tavsiye olur. Bosh ta sorun çıkarmıyor ama tüketim ve fiyat performansı tercih nedeni olarak Eca ve viessmana göre geride kalıyor. baymak hakkında bilgim yok. Viallant güzel diyorlar pahalı güvenilir form bilgilerinden aldığım bilgi bu ama teknik olarak tecrübe eden birinden bi fikir sahibi değilim yedek parça ve müşteri hizmeti kalitesi nedir bilmiyorum. Demirdökümü kesinlikle önermiyorum ucuz diye Türk ismi falan filan diye almayın kısa süreli mutluluklar yaşarsınız çok ufak farklarla eca- viessman alınabilir. Kombi alırken kesinlike oda termostatı alın derim. ben daha çok termostatlı vana tavsiye ederim kiracıyım diye alamıyorum ama oda termostatım var. Termostatlı vana kullananlar çok tasarruflu olduğunu söylüyor ki görüyorumda peşinen yapılan biraz fazla harcamalar etkisini kısa sürede karlı oluyor. Umarım yararlı olmuşumdur.
  • Herkese iyi gunler,nasipse bir ev aldik; net kullanimi 150-160m2 1.kat ve garaj ustu! Sizce nasil bir kombi almaliyim, oda termostati mi yoksa vana termostati mi tercih edilmeli?Bu arada ek bilgi evimiz Boluda, guney bati cepheli

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • arif_ozbas A kullanıcısına yanıt
    merhaba eviniz hayyrly olsun
    kesinlikle premix yo?u?maly kombi alyn
    binanyzda yalytym varsa oda termostaty+termostatik vanalar beraber kullanylabilir
    termostatik vanada danfoss ra 2000 öneririm
    1600-2000lira arasinda premix yog kombi:
    Baymak duo tec + siemens rev 24 oda termostati
    Baymak falke condense + siemens rev 24 oda termostati
    Eca confeo premix + eca lago fb modülasyonlu oda termostati
    Airfel digifel premix + siemens qaa 73 modülasyonlu oda termostati
    Ferroli bluehelix tech + ferroli romeo modülasyonlu oda termostati
  • disintegration kullanıcısına yanıt
    Hocam selamlar,

Başlığı baştan aşağı okudum. Oldukça emeğiniz var. Sorduğum soru tekrar olacak. Ama malumunuz bir hata ileride büyük masraflara sebep olabiliyor. Hele ki benim gibi yeni evlenecek olanlar için sizin söyledikleriniz altın değerinde :)

Sizi yormamak adına çıkarımlarımı yazıp bir hatam varsa düzeltmenizi rica edeceğim.

Nasipse 160 m2 en üst kat Dubleks Kuzeye bakan ısı yalıtımlı bir evde oturacağım. Radyatörlerde normal vanalar kullanılmış. Okuduğum kadarıyla dubleksin üst katında (kombi alt katta mutfakta olacak) kombiye en uzak iki radyatör hariç hepsine termostatik vana (danfoss ra 2000 marka) taktırmam gerekiyor.

Kombi markası olarak da Baymak falke condense (26000 lik) + siemens rev 24 oda termostatı, termostatı kombinin bulunduğu kattaki evin merkezine yakın koridora koymam gerekiyor.

Gelelim soruma,

Kafam çok karışık. Baymak, ECA ve Ferroli arasında gidip geliyorum. (E.C.A. Confeo Premix-SCP 30, BAYMAK FALKE CONDENSE 33 26000 CAL) Buderus düşünüyordum ama premix yoğuşmalı olan 2500 lira civarlarında o yüzden eledim. kombiye 2000 tl ye kadar bütçe ayırabilirim. Bana has bir öneriniz olur mu yoksa baymak bahsedilen model f/p olarak en uygunu mudur?

Üst katı neredeyse hiç kullanmamayı düşünüyorum. Oraya vana taktırmayıp mevcut vanaları da kapatmak ya da sabit bir düşük ayarda tutmak mantıklı mıdır?

Montajı kime yaptırmalıyım ? Kombinin servisi montajı ücretli mi yapar ? Gelen kişiler vanaları da takabilir mi ? Babam eski inşaatçıdır termostatik vanaları montajını o yapsa farkeder mi özel bir bilgi gerektirir mi?

Şimdiden teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi corolion -- 26 Ocak 2015; 1:33:52 >
  • corolion C kullanıcısına yanıt
    merhaba
    üst katı kullanmayı düşünmüyorsanız bile ilerde kullanma durumunda termostatik vana kullanımına ihtiyacınız olacak,üstelik eviniz yalıtımlı
    bence üst kata da danfoss ra 2000 taktırıp ayarını 2,5 gibi bıraksanız bile olur,odalar komple doğuk kalacağına ılık kalır
    ayrıca üst kat komple kapalı kaldığında aşağı kata soğuk hava transferi olabilir
    kombi konusuna gelecek olursak baymak falke condense 33kW,şu anda piyasada en fiyat/performans cihazdır,kim ne derse desin fiyatına göre iyi bir kombidir
    bir kere baymak falke condense 33......> minimum ısıl gücü düşük 6.3kW
    kapasitesini %19'una kadar indirebiliyor,yani cihaz çok geniş aralıkta çalışıyor %19 - %100 modülasyon aralığı
    cihazda COLD BURNER DOOR teknolojisi var,yani cihazda hem ses hem ısı yalıtımı var,cihaz çalışırken asla ısı kayıpları olmuyor,piyasadaki eca confeo premix,nitromix gibi sesli çalışmıyor
    eca confeo premix benim baymak ile birlikte en çok önerdiğim kombilerin başındadır fiyatına göre çok donanımlıdır,kombi mutfakta olacağına göre SES AÇISINDAN eca confeo premix elenebilir yoksa fiyatna göre 10 numara kombi

ferroli bluehelix tech ise çok çok donanımlı bir kombi,örneğin sirkülasyon pompası bile modülasyonludur bu özellik piyasada birkaç kombide var
    ayrıca tam ses ve ısı izolasyon için özel susturucu ve özel izolasyon maddeleri kullanılmış

bütçeniz düşük ise baymak falke condense 33kW yanında siemens rev24 mutlaka taktırın,hatta bütçeniz varsa siemens rev 24'ün kablosuzunu alın ve evin ortasında referans noktası olabilecek bir yere monte ettirin
    alt katta radyatörlerin hepsine ve üst katta 2 petek hariç hepsine danfoss ra 2000 termo vanalar taktırın
    termo vanaların ayarı,oda termostatına göre 1c aşağıda ayarlı olacak,örnek termo vanalar 3 numara+1 çizgi....>22c ayarlı ise
    ooda termostatı 23 veya 23,5 olacak,veya konfor anlayışınız nasılsa.....

kombi montajını servis yapmaz,herhangi bir doğalgaz,su ustası yapar,veya bölgenizde proje çizmeye yetkili bir firma hem kombi montajı hem proje çizer ve gazınız açılır,en son kombinin servisi eve gelip kombinin garantisini başlatır
    termostatik vanaları eli anahtar tutan,daha önce musluk..vs değiştirmiş herkes yapabilir babanız rahatlıkla montajını yapabilir
    baymak falke condense 33kW, 1700lira civarındadır,kombinin altına ta metal geçişli vana ve filtre taktırabilirsiniz
    http://www.akakce.com/kombi/en-ucuz-baymak-falke-condense-33-fi-330-kw-fiyati,380737.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 26 Ocak 2015; 11:56:16 >
    alt katta banyoda....vs havlupan varsa,havlupanlara danfoss ra 2000 taktırmayın
  • quote:

Orijinalden alıntı: ccalp

Selam arkadaşlar. Ustaların yazılarını uzun uzun okudum. Evim Antalyada. Malüm yeni tanıştık doğalgazla. Bizde, teknik servislerde amatör sayılırız bu konuda. Bir firma ile görüştüm, Ellerinde birçok firmanın kombileri var.
    Aşağıdaki teklifi gönderdiler. Ricam, değiştirmem veya düzeltmem gereken birşeyler varmı beni uyarmanız.
    Şimdiden teşekkürler.

Hangi Yoğuşmalı Kombiyi Tercih Etmeliyim???

Hocam bende Antalya, beko bk 20 y premix taktırdım. Sıkıntı yok şuan.
  • cempatik C kullanıcısına yanıt
    beko bk 20 y premix hayırlı olsun bu kombiyi baymak üretiyor, baymak falke condense ile aynı kombidir

http://baymak.com.tr/UserFiles/ProductDocument/3.CE%20Belgesi.pdf
    evet evet biliyorum. zaten düğmeleri falan aynı gibi :) hocam ben cihazın parametreleriyle oynadım biraz. :) acaba paremetreleri fabrika ayarlarına döndürme var mı? mesela rES diye bir menü var. acaba orası olabilir mi? ( restart ın rES i diye tahmin ediyorum. ) bir bilginiz var mı acaba?
  • cempatik C kullanıcısına yanıt
    parametreler hakkında bilgim yok
    disintegration mesajınıza ancak teşekkür edebilecek fırsatı buldum size minnettarım.

üst katta ve alt katta havlupan var. bunun yanı sıra üst katta sadece 2 adet petek varmış bugün dikkat edebildim. bu, üst kata termostatik vana takmamak manasına geliyor sanırım.

Bugün bir kombi toptancısına gittim. Evin ölçülerini söylediğimde Baymak Falke Condense 280 (24,590 kcal)'lik modelin yetebileceğini, 33kw lik modelin fazla yakmaktan başka bir işe yaramayacağını söyledi. Şimdi cevabınızı tekrar okurken sorumda radyatörlerin boyutlarını belirtmediğimi farkettim.

Alt katta : 160cm + 160cm + 50cm + 60cm (kombinin yanında) + havlupan
    Üst katta : 100cm + 70cm + havlupan

Bir de kombi (1700) + montaj (200) + proje (250) ye taksitli 2150 lira istediler. Montajın kalitesi diye bir şey söz konusu mudur? Yoksa onu da babama yaptırabilir miyim daha önceden zorunda kaldığı durumlarda kombi montajı yapmışlığı vardır.

Size sormadan hareket etmek istemedim. Müsait bir zamanınızda tavsiyelerinizi bekliyor olacağım.
    yazdığınız petek boyuna göre baymak falke condense 28kW yeterli gelir
    montaj kalitesi önemlidir,kombinin duvara tam monte edilmesi (dandik montajlarda kombi duvara tam oturmadığı için çalışırken hafifçe ses bile çıkarabilir),kombinin bacasının %3-4 gibi yukarı doğru eğimli olması (kombi yoğuşmalı olduğu için bacası hafif yukarı doğru eğimli olması gerekir)
    kombinin altında plastik kombi bağlantı seti yerine tam geçişli filtre ve vanalar kullanabilirsiniz,son olarak evin ortasında referans bir noktaya kablosuz/kablolu oda termostatı ve kombiye yakın peteklere+mutfağa termostatik vanalar taktırmanızı öneririm

1 adet 1/2 tam geçişli kelebek vana (içxdış) (veya kelebek yerine kollu vana da olur)
    1 adet 1/2 tam geçişli filtre
    1 adet 3/4 tam geçişli kelebek vana (içxdış) (veya kelebek yerine kollu vana da olur)
    1 adet 3/4 tam geçişli filtre

marka olarak çeşitli markalarda satılır: eca,gk,tds,kvs,kas,adell,apd,akın......gibi

ECA tam geçişli kelebek vana
    http://www.valf.com.tr/tr/urun/detay/1036/endustriyel-tip-kv-kelebek-volic-x-dis-vida
    ECA tam geçişli filtre (pislik tutucu)
    http://www.valf.com.tr/tr/urun/kategori/1033/filtreler

KAS tam geçişli kelebek vana
    http://www.kas.com.tr/?Bolum=Urunler&KatID=504&urunID=2053&dil=tr-TR
    KAS tam geçişli filtre
    http://www.kas.com.tr/?Bolum=Urunler&KatID=549&urunID=2061&Dil=tr-TR

TDS tam geçişli vana+filtre (set)

http://www.tds.com.tr/index.asp?LID=1&m=products&s=kuresel_vanalar&c=filtreli_kuresel_vana_11
    http://www.tds.com.tr/files%5Ctds_ball_valves_1.pdf
  • merhaba arkadaşlar. Disintegration özellikle yorumlarını takip ettim çok faydalı bilgiler var ve işi bildiğin farkediliyor. çok teşekkürler yorumların için sorum olacaktı vakit ayırırsan sevinirim: 130 m2 elazığ merkezde son katta (4.kat) bir evimiz var. elazığ soğuk memleket.evin yalıtımı fena değil. avin üstü çatı. çatı ile kat arasında ısı yalıtım süngeri mevcut. yani yalıtım fena değil. camlar pimapen. balkonda cam balkon mevcut.ev yerden ısıtmalı.malum kombi alacağız senin yorumlarını okuyunca iki markada karar kılmaya başladık bilmiyorum doğru mu? eca confeo premix ve baymak falke condense. senin tavsiyen ne olur sana zahmet yazarmısın teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozuluerler

merhaba arkadaşlar. Disintegration özellikle yorumlarını takip ettim çok faydalı bilgiler var ve işi bildiğin farkediliyor. çok teşekkürler yorumların için sorum olacaktı vakit ayırırsan sevinirim: 130 m2 elazığ merkezde son katta (4.kat) bir evimiz var. elazığ soğuk memleket.evin yalıtımı fena değil. avin üstü çatı. çatı ile kat arasında ısı yalıtım süngeri mevcut. yani yalıtım fena değil. camlar pimapen. balkonda cam balkon mevcut.ev yerden ısıtmalı.malum kombi alacağız senin yorumlarını okuyunca iki markada karar kılmaya başladık bilmiyorum doğru mu? eca confeo premix ve baymak falke condense. senin tavsiyen ne olur sana zahmet yazarmısın teşekkürler.

iki cihazda olur,elazığda hangi kombinin servisi iyiyse o markaya yönelmeni öneririm,servis durumu da önemli
    evin altan ısıtmalı yani premix yoğuşmalı kombi şart,ayrıca evinin ortasında alacağın kombiye uyumlu hassasiyeti en az 0,5c dijital oda termostatı
  • Öncelikle herkese merhabalar,
    disintegration hocam yorumlarınızı okudum pek çok kişiye yardımcı olduğunuzu gördüm, size sonsuz teşekkürler.
    Ben Ankara'nın Keçiören ilçesinde 13 yıldır kendi evimde oturuyorum. Kısmet ise bu yaz evimde köklü tadilat yapacağım.
    Su tesisatımda ciddi pas sorunu var. Borulardan biri birgün delinecek diye korkuyorum.Bu sebeple tüm su tesisatını kendim
    değiştireceğim. Bunun yanında evde Alarko'nun çok eski kombisi var, 1995 yılında takılmış, bugüne kadar birçok kez tamir etmek zorunda kaldım.
    (mutfakta ve hermatik) Yıllık ortama 1200 m3 doğal gaz kullanıyorum.
    Ama artık kombiyide bu tadilat esnasında değiştireceğim.Kombi tesisatıda sonradan metal boru ile yapılmış.Radyatörlerimde
    çok eskimiş durumda bu sebeple radyatörlerimi ve tesisatı söküp değiştireceğim. Meraklı olduğum için birçok tamir ve
    tadilat işlerini kendim yapabiliyorum. Daha önceki yazılarınızdan, eve mobil sistem tesisat döşemenin uygun olacağına karar
    verdim. Sizden ricam bana Kombi ve tesisat konusunda yardıcı olmanız. Evim klasik mantığa göre yapılmış 3 oda 1 salon,
    2 oda salona açılıyor.3 katlı binanın güney batı cephesi ve en üst katı.Binada ilave yalıtım yok fakat dış duvarlarda iki
    tuğla arasında 6cm strafor var. (Komşu evininin tadilatı esnasında gördüm) Kısaca binada dış cephe yalıtımı yok fakat
    yaptıracağız. Ciddi ısınmama sorunumuzda yok.Evin kullanım alamı maksimum 90m2. Ev küçük olduğu için,
    Kombiyi yoğuşmalı mı yoksa Konvansiyonel mi
    almalıyım konusunda kararsız kaldım. İkinci tavsiye talebim ise tesisat konusunda olacak, ekte evle ilgili bilgiler var.
    Herşeyi sıfırdan yapacağım için, beni bağlayan hiçbir şey yok.Radyatörler ve tesisat tamamen sökülüp atılacak.
    Kombi konusunda ucuza kaçmak istemiyorum.Temiz, düzgün ve mantıklı bir sistem kurmak istiyorum.
    Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

• Murat_MAN M kullanıcısına yanıt
    resim görünmüyor
  • Merhaba,

evet bende göremedim yeniden gönderiyorum.Teşekkürler
  • Murat_MAN M kullanıcısına yanıt
    kombi yeri mutfaktaysa
    tesisatı mobil sistem yaptırın ve boruları pex-b oksijen bariyerli alın çeşitli markalarda satılır,oksijen bariyersiz pex borular da vardır almayın
    kombiyi kesinlikle premix yoğuşmalı alın forumda heryerde aynı marka modelleri öneriyoruz hangisini istiyorsanız onu alın
    kombi ve kollektör arasındaki bağlantıyı 32mm pprc deliksiz alüminyum folyolu boru ile yapın
    kollektörleri eca,kas 1inç tercih edebilirsiniz
    petek markası demirdöküm plus tercih edin,alternatif olarak vairad ve airfel olabilir
    kombiye yakın iyi ısınan peteklere ve mutfağa kaliteli termostatik vanalar taktırın:danfoss ra 2000
    evin ortasına da kombiye uyumlu oda termostatı modülasyonlu veya on-off
  • Cevabınız için teşekkür ediyorum,
    Kombi tesisatı konusu tamam. Kollektör kombinin altında olacak boru boyuda buna bağlı olarak kısa olacak, genede tavsiye ettiğiniz aliminyum folyolu
    boruyu kullanmam gerekirmi.Kombi alt noktası ile kollektör arası 60-70cm olacak.

Kombi seçimi için önceki tavsiyelerinizin tamamını okudum. Premix tenolojisi olan kombi tavsiye ediyorsunuz .
    Marka olarak da Baymak falke Condense ve duo tec ve Ariston class premium ve genius premium modelleri öne öne çıkıyor . Kombi mutfakta
    olacağı için ECA kombiyi eledim. Demirdöküm nitromix 'ide öncelikli önermemişsiniz.
    Birde Bosch Classic Condense' yide tavsiye etmişsiniz tercihlerim arasında ön sırada, fakat anlayamadığım, bu model premix teknoloji mi yoksa deyil mi?
    Birde Bosch Classic Condensenin modülasyon aralığı nedir. Buderus gb 072 Bosch c c ile aynı olduğu ve pahalı olduğu kaldı aklımda, bu sebeple onuda eledim.
    Sonuç olarak şu anda gönlüm Bosch c c den yana.

Elimde ekte resmini paylaştığım Honeywell marka on-off oda termostatı var, civalı ve çok iyi çalışıyor. Eğer modülasyonlu oda
    kumandası almazsam bunu kullanmayı düşünüyorum.Bu kumanda nasıldır, bilgi verebilirmisiniz.
    Değerli tavsiyeleriniz için tekrar teşekkürler.
    (evin kullanım alanı max 90m2)

Hangi Yoğuşmalı Kombiyi Tercih Etmeliyim??? Hangi Yoğuşmalı Kombiyi Tercih Etmeliyim???
     Hangi Yoğuşmalı Kombiyi Tercih Etmeliyim??? Hangi Yoğuşmalı Kombiyi Tercih Etmeliyim???
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.