Şimdi Ara

Hangi SSD'yi Alırsın?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
1.691
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Bugün Samsung'un ssd alana M&B:Bannerlord kampanyasını gördüm ve ssd almayı uzun süredir düşünürken bir değerlendireyim dedim. Hem samsung'a hem de diğer firmaların ürünlerine bir göz attım ve bir kaç model belirledim. Siz olsanız hangi ssd'yi alırsınız. Her modelde 1 tb ssd alınacak olan.

ürünlere baktığımda birinin hızı oldukça yüksek ama random'u diğerlerine göre düşük. şimdi burada ne önemli hiç bilmiyorum. O yüzden yardımlarınızı bekliyorum.

1-https://www.xpg.com/tr/feature/583/

2-https://shop.samsung.com/tr/860-evo-sata-iii-25-inc-1-tb

3-https://shop.samsung.com/tr/samsung-970-evo-plus-1tb-ssd

4-https://shop.samsung.com/tr/860-evo-sata-iii-m2-1-tb

5-https://www.addlink.com.tw/pcie-s90 (sadece amazon.com)

6-https://www.crucial.com/products/ssd/crucial-p5-ssd (henüz piyasaya çıkmadı)

• https://www.sinerji.gen.tr/xpg-1tb-sx6000-pro-nvme-okuma-2100mb-yazma-1500mb-m2-ssd-asx6000pnp-1tt-c-pmu418069

ikisinden birini alabilirsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Münebbih -- 26 Nisan 2020; 13:55:35 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Münebbih

https://www.sinerji.gen.tr/xpg-1tb-sx6000-pro-nvme-okuma-2100mb-yazma-1500mb-m2-ssd-asx6000pnp-1tt-c-pmu418069

ikisinden birini alabilirsin
    teşekkürler hocam. değerlendireyim
  • qlc nand alma, münebbih ne diyorsa tam tersini yap, ssd ve hdd konularini poko001 e sor.. ben aciklardim lakin böyle bir foruma prim kazandirilmaz, burasi moderatörlerin fake account ile tik sayilarini, foruma katkisi paha bicilemez üyelerini dahi banlama pahasina arttirmaya calistiklari, (tartisma cikartarak, trollük yaparak) modlarin bile "technopat nisantasi, burasi tarlabasi" dedikleri bir yer. Böyle bir bakis acisi mevcutken, söyleyebileceklerim bu kadardir. Bilenler yazmiyor, gelen yorumlar senin sectiklerinden beter olabilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kunGFu

qlc nand alma, münebbih ne diyorsa tam tersini yap, ssd ve hdd konularini poko001 e sor.. ben aciklardim lakin böyle bir foruma prim kazandirilmaz, burasi moderatörlerin fake account ile tik sayilarini, foruma katkisi paha bicilemez üyelerini dahi banlama pahasina arttirmaya calistiklari, (tartisma cikartarak, trollük yaparak) modlarin bile "technopat nisantasi, burasi tarlabasi" dedikleri bir yer. Böyle bir bakis acisi mevcutken, söyleyebileceklerim bu kadardir. Bilenler yazmiyor, gelen yorumlar senin sectiklerinden beter olabilir.
    donanımhaber'in bilgi kalitesi konusunda kesinlikle haklısın hocam. technopat'ı da sevmediğim için buraya soruyorum bilgi veren elbet çıkar diye. ama çok haklısın
  • ben de ssd bakıyorum da samsung ssdler pahalı gerçekten. dolar ve virüs etkisi ile fiyatlar iyice uçmuş pc toplarkan crucial 480 gb 300 küsüre almıştım. depolama yetmiyor tabi rdr 2 tek başına 120 gb olunca.

samsung ssd ile benim sistemdeki ssdnin farkı ne ki arada 2 kata yakın fiyat farkı var?
  • Donanım almak için pek iyi bir zamanlama değil, dolar yükseldi o yüzden acelesi yoksa Corona mevzusu yatışana kadar beklemenizi öneririm. Mutlaka alacaksanız Samsung SATA SSD öneririm. NVMe'ler pratikte sanıldığı gibi 5-6 kat hızlı değiller, sustained transfer denen büyük boyutlu tek dosya transferini hızlı yapıyorlar fakat mixed ve 4K kategorisine giren ve bilgisayarımızda çok daha fazla bulunan bu boyutlardaki dosyalarda SATA SSD'lerden pek hızlı değiller hatta bu fark %10-20 gibi bile olabiliyor. Pratikte NVMe fiyat farkını hak etmiyor, "param var" derseniz seçim sizin.

Ben 80'lerden beri bilgisayar kullanan, 93-94'den beri daha Türkiye'de internet halka açılmamışken üniversite sunucusundan news, forum vs. platformlarda yazan biriyim fakat Technopat gibi diktatör zihniyetli bir forum görmedim. Bir gün denemek için Technopat'a üye oldum ve bir soru sordum, 1-2 saat sonra ceza aldığımı gördüm sebep ise bir yazılımın adını %100 olarak doğru yazmamdı. Zeka küpü moderatör yazılımın adını bilmediğinden yanlış yazdığımı sanarak ceza vermişti. Bedavaya moderatör çalıştıran sitelerde bunlar olabilir fakat yazdığım mesajı da değiştirmiş anlamsız kelimeler eklemişti ve o mesaj Technopat'daki son mesajım oldu. Hiç bir forum tarafsız değil, hepsinde adam kayırma var, çoğunda katakulli var, hepsi kötünün iyisi.

• quote:

qlc nand alma, münebbih ne diyorsa tam tersini yap, ssd ve hdd konularini poko001 e sor.. ben aciklardim lakin böyle bir foruma prim kazandirilmaz, burasi moderatörlerin fake account ile tik sayilarini, foruma katkisi paha bicilemez üyelerini dahi banlama pahasina arttirmaya calistiklari, (tartisma cikartarak, trollük yaparak) modlarin bile "technopat nisantasi, burasi tarlabasi" dedikleri bir yer. Böyle bir bakis acisi mevcutken, söyleyebileceklerim bu kadardir. Bilenler yazmiyor, gelen yorumlar senin sectiklerinden beter olabilir.
    TLC 1100 TL
    https://www.sinerji.gen.tr/xpg-1tb-sx6000-pro-nvme-okuma-2100mb-yazma-1500mb-m2-ssd-asx6000pnp-1tt-c-pmu418069
    MLC 1500 TL
    https://www.sanalmarketim.com/Urun/Samsung-MZ-V7E1T0BW%C2%A0970-EVO-1TB-PCIe-x4-NVMe-M-2-SSD-3400MB-2500MB/91977

sen de SLC öner işkembeden at
    aradaki fiyat farkını ödersin

• Münebbih kullanıcısına yanıt
    muhterem ben "QLC" yazmisidim (almayin diye) (nereden ilham geldiyse size mlc slc) yine tersten anlamissiniz, suc sizde degil zaten size imkan veren bu forumda... İyi günler dilerim.

• quote:

muhterem ben "QLC" yazmisidim (almayin diye) (nereden ilham geldiyse size mlc slc) yine tersten anlamissiniz, suc sizde degil zaten size imkan veren bu forumda... İyi günler dilerim.
    mesajında benden bahsediyorsun
    sana imkan veriyorlar ya

konu sahibi öneri istiyor öneri ver ahkam kesme
  • Sistemi ne için kullandığın önemli. Sandisk ssd plustan 960 evoya geçen biri olarak söyleyebilirimki oyun ve günlük işlerde hiçbir fark yok. Samsung bu işde önde gidiyor ama çok fiyat farkı varsa diğer markalara bakman daha iyi.
  • arkadaşlar hepinize teşekkür ediyorum cevaplar için. donanımhaber'de bir gariplik var hiç uyarı gelmemiş bana cevap yazıldı diye. fiyat konusunda eğer pahalı gelirse almam tabi ki ama amazon.com satış fiyatına göre 300-400 tl daha uyguna bulursam alabilirim açıkcası. 970 evo plus 1 tb modelini 1495 tl'ye buldum an itibariyle.

fiyat olarak nvme'lere göre daha uygun olsun diye samsung ssd'lere bakıyorum şimdi ve 860 pro'lar felaket pahalı fakat 970 evo plus ona göre çok daha uygun. sebebi nedir? nvme'lerin daha pahalı olması gerekmiyor mu :)

anladığım kadarıyla random olayı daha önemli ssd'lerde bir de üretim şekli. QLC diğerlerine göre ucuz ve dayanıksız sanırım onları direk eledim.
  • boogiee90 kullanıcısına yanıt
    860 pro
    Sürekli iş yükleri için en yüksek SATA performansı
    Yüksek dayanıklılık
    Tutarlı performans
    şifreleme desteği

QLC fiyatına TLC var daha iyi

samsungların pahalı olması MCL olduğu için hızına göre fiyat değişiyor

F/P olarak TLC SSD alabilibilirsin
    Senin önerdigin crucial da hangi nand modülü var? ben iki gündür neden bahsediyorum sence? ya müdür, sen nasil bir insansin, bosuna söylemiyorum sen ne dersen tersini yapsinlar diye

i3 9100 hangi durumda tek cekirdekte 1600 den %40 daha iyi de böyle bir genelleme ile beraber insanlara anlatiyorsun? 1600 multide 9100 den %25 daha iyiymis? hangi durumda, kaynak nerde?

anliyor musun benim neler cektigimi? kendi önerdigi crucial de qlc nand var (micron 64layer qlc), bu yüzden yaziyorum daha neyi neden yazdigimi anlamamis, bana ahkam ögretiyor ki benim derdim bu degil, beni anladigini düsünüyorum.

• quote:

Senin önerdigin crucial da hangi nand modülü var? ben iki gündür neden bahsediyorum sence? ya müdür, sen nasil bir insansin, bosuna söylemiyorum sen ne dersen tersini yapsinlar diye

i3 9100 hangi durumda tek cekirdekte 1600 den %40 daha iyi de böyle bir genelleme ile beraber insanlara anlatiyorsun? 1600 multide 9100 den %25 daha iyiymis? hangi durumda, kaynak nerde?

sen benim dediğimin tersini yap
    sen nasıl bir insansın
    bulmuşsun bir açık

konu sahibine cevap ver
    benim adımı anmadan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Münebbih -- 26 Nisan 2020; 13:56:28 >

860 pro almak ev kullanıcısı için gereksiz o zaman hocam. samsung evo plus alayım mı peki ne dersin? yani diğerlerinden 200-300 tl arası pahalı gibi duruyor
  • kunGFu kullanıcısına yanıt
    hocam bir soru sordum ortalık karıştı :D ne diyorsun ssd konusunda? alayım mı?

bu arada özel mesaj ile iletişime geçmiyorum ki herkese faydalı bilgiler gelir konuya diye :D
  • arkadaşlar bu ssd konusu bataklık gibi :) her bakmamda farklı ürünler, özellikler görüyorum. Son bir sorum var.

2 modeli kıyaslayarak soracağım bu soruyu.

Samsung 970 EVO Plus

Sıralı Okuma/Yazma : 3500/3300 mb/saniye

Rastgele Okuma/Yazma : 600000/500000 IOPS

Seagate Firecuda 510

Sıralı Okuma/Yazma : 3450/3200 mb/saniye

Rastgele Okuma/Yazma : 620000/600000 IOPS

şimdi sıralı ve rastgele değerlerinin farkları önem teşkil eder mi? şöyle kısaca güzelce bir açıklar mısınız? kör cahile anlatır gibi ama fazla detay olmadan
    onlar iyi su ürünüde arastirabilirsin; Corsair Force Series Gen.4 PCIe MP600 1TB

seagate ssd kullanmadim suana kadar üretim kalitesi nasildir bilmiyorum arastirmadimda acik söylemek gerekirse, bakmak lazim. crucial mx500 kullaniyorum (sata) epeydir bir yili gecmistir, samsung satalari 2014 ten beri cesitli modellerini ala ala kullandim kullaniyorum. eger tek büyük dosya ile cok isin yoksa m2 yada sata konusunda tekrar düsünebilirsin. Yok ben günceli takip edecegim m2 olsun dersen pcie4.0 uyumlu modellere bak, en günceli olsun. corsair örnegini verdim sen reviewlerine bakiver.. sogutucusu da var.

söyledigin iki ssd arasinda ki farki hissetmen mümkün degil. fiyatlarina göre de istersen degerlendirebilirsin.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.