Şimdi Ara

Hangi motor yağını almalıyım? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
1.778
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar herkese yardımı için teşekkürler. Sanayici ve petrolcülerin ısrarıyla shellden 10w40 aldım. 5w40 eski araca olmaz dedi hepsi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • pipola P kullanıcısına yanıt
    🤦🏽‍♂️

Ya tam sentetik yağ varken 20 sene öncenin teknolojisini diretmek niye anlamıyorum üstelik 5w40 ile viskosite olarak neredeyse aynılar.

Şu 10w40 kullanma işinden biran önce vazgeçmemiz lazım. Sonra araçlar 200binde rektefiye ister hale geliyor.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • tefennili kullanıcısına yanıt

Hyundai Accent Era 1.5 crdi

yağ kapasitesi

5.5 litre MAXİMUM seviye

4.5 litre MİNİMUM seviye

Tam ortası 5 litre yağa tekabül ediyor.

3 senedir araca 5 litre yağı kendim koyuyorum tam çizginin ortasında oluyor yağ. Kendinizden o kadar emin yazmışsınız ki her sene aracın bakımlarını kendim yapmasam inanacaktım.

Farklı delillerde lazımsa fotoğrafta ki 3 kutu ve içinde ki yağlarda duruyor onları da atayım isterseniz. 4. kutu yağda bu ay alıp koyacağım. Bu kadar açıklama ve resimden sonra hala yanlış düşündüğünüzü anlamadıysanız sizi bu konuda ikna edebilecek kişi biz değiliz maalesef sanayiye yolunuz düştüğünüzde gittiğiniz ustaya sormalısınız.

Hangi motor yağını almalıyım?

• Şu an çoğu fabrika ilk dolumda yağ çubuğunun max ile min arasında max’a biraz daha yakın şekilde dolduruyor, özellikle dpf’den dolayı dizellerde bunu yapıyorlar. Gidin showroomlarda kontrol edin isterseniz, hiçbirinin yağ seviyesi max olmadığını göreceksiniz. Bizim ustalarımız bakımda yağı koyuyor arabaya bir marş yapıp 1dk geçmeden tekrar yağı ölçüp bu daha alır diye max’ı geçecek şekilde dolduruyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FthGTI -- 2 Temmuz 2021; 1:40:21 >
  • metinTasci M kullanıcısına yanıt

Benim de çok içime sinmedi hocam ama pek anlamadığımdan kabul ettim işte. Yani ben 5w40 alsam daha çok para harcamış olucam hem de adamlar yine de diretti.

• pipola P kullanıcısına yanıt

Elf motor yağı alıyorsun bu iş kapanıyor. Renoda elf yağları haricinde diğerleri sıkıntı.

• quote:

Orijinalden alıntı: metinTasci

maximum diye birşey nasıl yoktur ya ? 4.5 litre alan bir araca 10 litre bile yağ koyarsın.

4.5litre yağ alan bir araca 5litre yağ koyamazsın güzel arkadaşım. çünkü maximum 4.5litre koyabilirsiniz diyor ama o araca 4 litre koyabilirsin çünkü minumum seviyesinden daha 0.5 litre yukarıda kalıyor yani min-max çizgisinin ortasında. ilk mesajımda da dediğim gibi sadece dikkat etmen gereken nokta aracında yağ eksiltmesi varsa daha cok kontrol etmen gerekir. çünkü minumum seviyesine 0.5 litre pay kaldı.

boşuna anlatıyorum ama olsun belki mesajımı başkaları da okur.

@tefennili

Bak güzel kardeşim, sakin sakin anlatayım, örnek vermek gerekirse önce ki aracım Renault Clio 3 1.5 Dci 85 Bg, Euro 4 Motor. Bu araca konulması gereken yağ, 4,3 Litre. Ama bu araca 5 Litre, hatta 6 Litre yağ koysan bile, o yağı alıyor. Senin dediğin gibi 4,3 Litre Maksimum değer ise, 5 Litreyi, 6 Litreyi nasıl alıyor??? Önce bunun cevabını bana bir ver, ondan sonra konuşalım.

• quote:

Orijinalden alıntı: bnym97

Hyundai Accent Era 1.5 crdi

yağ kapasitesi

5.5 litre MAXİMUM seviye

4.5 litre MİNİMUM seviye

Tam ortası 5 litre yağa tekabül ediyor.

3 senedir araca 5 litre yağı kendim koyuyorum tam çizginin ortasında oluyor yağ. Kendinizden o kadar emin yazmışsınız ki her sene aracın bakımlarını kendim yapmasam inanacaktım.

Farklı delillerde lazımsa fotoğrafta ki 3 kutu ve içinde ki yağlarda duruyor onları da atayım isterseniz. 4. kutu yağda bu ay alıp koyacağım. Bu kadar açıklama ve resimden sonra hala yanlış düşündüğünüzü anlamadıysanız sizi bu konuda ikna edebilecek kişi biz değiliz maalesef sanayiye yolunuz düştüğünüzde gittiğiniz ustaya sormalısınız.

Bu mu yani gösterdiğin delil??? Ayrıca ben aracıma sanayii ye bakıma götürüp oradan edindiğim kulaktan dolma bilgilerle gelip burada yorum yapmıyorum. Şu an 76 Tane Kamu Aracının (Ağır Vasıtadan, İş Makinasına, Otobüsten, Binek Araçlarına kadar) Sorumlu Müdürüyüm. Fabrika bir araç için, yağ Kapasitesi belirlediyse, "örneğin 4,3 Litre" bu maksimum değer değildir. Bu yağın konulması gereken değerdir. Yukarı da örneğini verdiğim Clio3 1,5 Dci için belirlenen değer 4,3 Litredir, ama siz bu araca 6 Litre yağ koysanız, Motor bu yağı alır. Maksimum değer dediğiniz zaman, o araca 4,3 Litreden , 1 gram bile fazla koyamamanız gerekir ki öyle bir şey yok. Bunu size daha nasıl anlatayım???

Sizin maksimum değer olarak dediğiniz şey aslında motorun içinde ki boşlukların alabileceği toplam yağ miktarı.

Motora yağ doldurma deliğinden yağ koysak o delik ağzına kadar yağ dolana kadar belki 10-15 litre bile yağ alır.Siz bundan bahsediyorsunuz.

Fakat kullanım kılavuzunda bahsedilen yağ kapasiteleri ise bir aracın sağlıklı olarak çalışması için gereken en fazla yağ miktarıdır. Yağ çubuklarında iki çizgi olur alt üst olarak bunlar aracın sağlıklı olarak çalışması için gereken max min yağ seviyeleridir yağ miktarı bu aralıkta olsun der üretici.

• Yağ eksiltme sorunu varsa lique moly 10w60 veya 10w40 mos2

• Wonky kullanıcısına yanıt
    renocuyum çok kullandım elf beş para etmez.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Akhenatonnn kullanıcısına yanıt

Valla hocam bende reno varken diğer yağlarda arabanın sesi kötüleşiyordu. Ne zaman elfe dönsem daha rahat çalıştığını hissediyordum. Belki sizin farklı deneyimleriniz olabilir ama benim tecrübem bu yönde şu an 1.6tdi motorlu bir araç kullanıyorum. Liqui moly diğerlerinin bir tık önünde bence. Gerek dpf rejenerasyonlarını düşürmesi gerekse soğuk sıcak çalışması gayet başarılı buluyorum. Yakıt tasarrufu olarak da yarım litre oynuyor 100 kmde castrol lll göre.

motul falan hiç denemedim piyasada sahtesi çok orjinal bulmak zor oluyor diye.

Liyakat neden önemli birkere daha görmüş olduk.

siz üreticinin ne istediğine bakmayın veya yağ çubuğundaki minumum veya maximum cizgisine de bakmayın. madem maximum diye birşey yok her araca 1 teneke yağ alın üst kapaktan taşana kadar koyun. Kolay gelsin size.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metinTasci -- 2 Temmuz 2021; 16:28:58 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tefennili

Bu mu yani gösterdiğin delil??? Ayrıca ben aracıma sanayii ye bakıma götürüp oradan edindiğim kulaktan dolma bilgilerle gelip burada yorum yapmıyorum. Şu an 76 Tane Kamu Aracının (Ağır Vasıtadan, İş Makinasına, Otobüsten, Binek Araçlarına kadar) Sorumlu Müdürüyüm. Fabrika bir araç için, yağ Kapasitesi belirlediyse, "örneğin 4,3 Litre" bu maksimum değer değildir. Bu yağın konulması gereken değerdir. Yukarı da örneğini verdiğim Clio3 1,5 Dci için belirlenen değer 4,3 Litredir, ama siz bu araca 6 Litre yağ koysanız, Motor bu yağı alır. Maksimum değer dediğiniz zaman, o araca 4,3 Litreden , 1 gram bile fazla koyamamanız gerekir ki öyle bir şey yok. Bunu size daha nasıl anlatayım???

Alıntıları Göster

Ben yine de fazla yağ konulursa ne olur sıralayım, memur arkadaşı dinleyecek olanlar yine dinlesin ama aşağıdaki şeyleri göze alsın:

Motorda fazla aşınma gerçekleşir

Kapak contasına zarar verir

Turboya gidip turboyu bozabilir

Motorun içinde basınç artacağı için yanma kalitesi de bir miktar düşer

• quote:

Orijinalden alıntı: AtesHırsızı

Ben yine de fazla yağ konulursa ne olur sıralayım, memur arkadaşı dinleyecek olanlar yine dinlesin ama aşağıdaki şeyleri göze alsın:

Motorda fazla aşınma gerçekleşir

Kapak contasına zarar verir

Turboya gidip turboyu bozabilir

Motorun içinde basınç artacağı için yanma kalitesi de bir miktar düşer

Alıntıları Göster

Benim yazımı alıntılamışsın da çok merak ettim, Ben "Motora fazla yağ koyun" falan mı yazmışım süper zekalı??? Hangi motor yağını almalıyım? 

• quote:

Benim yazımı alıntılamışsın da çok merak ettim, Ben "Motora fazla yağ koyun" falan mı yazmışım süper zekalı???  

Alıntıları Göster

"Maximum level of oil for ideal engine operation"daki Max'ın gerçekte "maximum olmadığı"nı yazmışsın memur. Hadi bana süper zekalı falan diyeceğine çok zekiysen vergilerle maaş alma gel istifa et.

• quote:

Orijinalden alıntı: AtesHırsızı

"Maximum level of oil for ideal engine operation"daki Max'ın gerçekte "maximum olmadığı"nı yazmışsın memur. Hadi bana süper zekalı falan diyeceğine çok zekiysen vergilerle maaş alma gel istifa et.

Alıntıları Göster

Ya üstün zekalı vatandaş, sizi sayı ile mi veriyorlar bana??? Kafanız bu kadar mı çalışıyor??? Var mısın iddiaya benimle. Fabrika değeri 4,2 Litre olan Clio 3 1,5 Dci ye ben 6 hatta 7 Litre Yağ koyacağım. Senin dediğin gibi Max değer 4,2 Litre olsaydı, yağ haznesine nasıl 6-7 Litre yağ konulacaktı, çok biliyorsun ya bunu açıkla ondan sonra gel burada ukalalık et. Birde terbiyesizlik yapıp durma varsa bir sorunun gel özelden konuşalım.

• quote:

Ya üstün zekalı vatandaş, sizi sayı ile mi veriyorlar bana??? Kafanız bu kadar mı çalışıyor??? Var mısın iddiaya benimle. Fabrika değeri 4,2 Litre olan Clio 3 1,5 Dci ye ben 6 hatta 7 Litre Yağ koyacağım. Senin dediğin gibi Max değer 4,2 Litre olsaydı, yağ haznesine nasıl 6-7 Litre yağ konulacaktı, çok biliyorsun ya bunu açıkla ondan sonra gel burada ukalalık et. Birde terbiyesizlik yapıp durma varsa bir sorunun gel özelden konuşalım.

Alıntıları Göster

Algı konusunda problem yaşıyorsun herhalde. Ben senin arabana 7 değil 10 litre de koyarım, min-max "arabanın alacağı maksimum yağ" değil, ideal çalışma için konulması gereken maximum ve minimum yağ miktarı demişler kaç kere, laftan anlamamışsın gelmişsin bana sarıyorsun şimdi. Hadi max işareti neyse, min işareti karterin dibini mi gösteriyor? Git işine, düzgün ülke olsak sana değil araba, el arabası emanet etmezlerdi. Liyakat önemli.

Senin ancak kapısında bekçi olacağın üniversitelerden diplomalarım var, iki tane yabancı dili akıcı şekilde biliyorum, senin anca youtube'da izleyeceğin arabayı yurtdışında çalışırken günlük araba olarak kullanıyordum. Hobi olarak garajımda motor hariç araba bakımlarını ve tamirlerini kendim yapıyorum.

Senin anlayacağın benim zekamı sorgulayacak pozisyonda değilsin öyle ufak aklınla üstü kapalı hakaret edip durma memur, eminim ki her ay senin maaşından fazla gelir vergisi veriyorumdur.

Sana daha fazla vakit harcayamam. Sen çayını iç, konuşmayı işi bilenlere bırak.

• @AtesHırsızı vayyy be ne erkekmişsin senHangi motor yağını almalıyım? "Benim Maaşımdan fazla gelir vergisi veren, 2 Dil bilen, kapısın da anca Bekçilik yapabileceğim Üniversitelerden mezun, YouTube da anca videolarını görebildiğim araçların sahibi" Nasıl klavye başın da atıp tutmak ne kadar kolay değil mi??? Özele gel, özel de şu Üstün zekanla baş başa konuşalım, şu söylediklerini bir de benim yüzüme söyle.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.