Şimdi Ara

Hangi mesleği seçeceğime karar veremiyorum. (İlk bin)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
2
Favori
1.598
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Mf3 sıralamam 300 civarı,
    Mf4 sıralamam 700 civarı,
    Tm1 2 3 sıralamam 300 civarı gelecek gibi.
    Kendimden bahsedersem sene boyunca ilk 100e oynamaktı hedefim, meslek hedefim yoktu. Zaman daralıyor; ama hala kafamda belirlediğim bir şey yok.
    Mf3 için tıp
    Mf4 için elektrik elektronik veya endüstri
    Tm için uluslararası ilişkiler siyaset veya işletme
    Bunlar hoşuma gidiyor, hayalim subay olmaktı ama fiziki yapım pek uygun değil maalesef.
    Mühendis olursam devlet savunma sanayinde çalışmak isterim özel sektöre girmek istemem. O kadar sene okursam ülkeme faydam olsun isterim.
    Tm bölümlerinde torpil olaylarının çok döndüğünü okudum. Burada hak olan doğru kararları verirsem arkamda duracak yüksek yerlerde tanıdığım yok maalesef. Sürgün falan benim için sıkıntı olmaz ama ileride ailem olursa onları da düşünmek zorundayım. Bu yüzden tm ye soğuk bakıyorum biraz.
    Tıp için ezber yeteneğim, fotografik hafızam iyi okurken fazla zorlanmam. Garanti meslek olması benim için bi artı.
    Bana ayda 8 10 bin para yeter, öyle çok fazla para kazanayım derdim yok.
    Durumun bu arkadaşlar.
    Sizden ricam konuyu saptırmadan (eğitim sistemi şöyle böyle gibi) yardımcı olmanız.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• bence tıp oku hayalin yokmuş garanti para kazanmak istiyorsun bence tıp ideal gibi sana
  • tip oku burs bulursun biyerlerden :D

hazirlikli bul hatta 7 sene

• Ülkemizin iyi mühendislere ihtiyacı var.
  • Ilk bine giren kisi zeki mi degil mi bilemem ama calismayi bilen en azindan sistemi cozen bir kisidir. Bu ulkenin de calismayi bilen caliskan muhendislere ihtiyaci var. Ee okuduktan sonra savunma sanayisine giris yapin.

Ayrica seninki daha da zor bir durum. Neredeyse tum bolumler tum uniler geliyor. Secim yapmak gercekten zor olmali.

• Hocam hem tm yi hem mf yi aynı anda nasıl yaptınız

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fakirdepocu

Ilk bine giren kisi zeki mi degil mi bilemem ama calismayi bilen en azindan sistemi cozen bir kisidir. Bu ulkenin de calismayi bilen caliskan muhendislere ihtiyaci var. Ee okuduktan sonra savunma sanayisine giris yapin.

Ayrica seninki daha da zor bir durum. Neredeyse tum bolumler tum uniler geliyor. Secim yapmak gercekten zor olmali.

Eğer mühendis olursam devletin bana imkan sağlaması gerekir. Diyelim aselsan a girdim, aktif şekilde projeler geliştirmem için gerekli finans desteği olmalı. Mühendisliği seçersem tek sebebi bu olur. Özel sektör veya yurtdışı çalışmak istemem sırf bu yüzden mühendislik seçilir mi onu kestiremiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: alimmm78

Hocam hem tm yi hem mf yi aynı anda nasıl yaptınız

Edebiyet bildiğim yerlerden geldi.

• quote:

Orijinalden alıntı: universiteadayi

quote:

Orijinalden alıntı: Fakirdepocu

Ilk bine giren kisi zeki mi degil mi bilemem ama calismayi bilen en azindan sistemi cozen bir kisidir. Bu ulkenin de calismayi bilen caliskan muhendislere ihtiyaci var. Ee okuduktan sonra savunma sanayisine giris yapin.

Eğer mühendis olursam devletin bana imkan sağlaması gerekir. Diyelim aselsan a girdim, aktif şekilde projeler geliştirmem için gerekli finans desteği olmalı. Mühendisliği seçersem tek sebebi bu olur. Özel sektör veya yurtdışı çalışmak istemem sırf bu yüzden mühendislik seçilir mi onu kestiremiyorum.

Gerekli desteklerin verildigini biliyorum. Ayrica aselsanda calisman sart degil. Ozel de istersen vestel var. O da savunma sanayide epey is cikariyor. Bayraktar var. Savunma sanayisi bu aralar sahlanmis durumda boyle devam ederse umutlarini karsilar diye dusunuyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: kullanıcı-adıı

bence tıp oku hayalin yokmuş garanti para kazanmak istiyorsun bence tıp ideal gibi sana

Tıpa daha yakın hissediyorum aslında. Çok sevmeyen gelmesin, para için çekilecek dert değil gibi yorumlar da korkutuyor biraz.

• ülkemizde eğitim sistemi:

beni yanlış anlamayın hocam sizi bu hale getiren sistemi yanlış anlayın..
  • sevdiğin şeyi zevk alarak yaparsın.parayı garantiyi falan düşünme, parayı kazanırsın.sen kazanmıcan da kim kazanacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi geekon -- 28 Haziran 2017; 19:51:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Burak Alper

ülkemizde eğitim sistemi:

beni yanlış anlamayın hocam sizi bu hale getiren sistemi yanlış anlayın..

Hocam şöyle diyeyim, içimde hep bi bürokrasi gibi devlet meselelerine bi ilgi vardı. Askeri lise için puanım yetmedi, polis koleji ise o yıl alım yapmadı. Neyse yazdım puanımın yettiği bi lise. Bu sefer tm alanına yöneleyim dedim. Okulun şartları elvermedi. (Sayısal profilli bi okul. Tm ye dersle alakası olmayan öğrenciler geçerdi.) Böyle hep erteledim, sınav sürecinde ilk 100 ihtimali gazladı beni.

• quote:

Orijinalden alıntı: geekon

sevdiğin şeyi zevk alarak yaparsın.parayı garantiyi falan düşünme, parayı kazanırsın.sen kazanmıcan da kim kazanacak

Sıkıntı orada işte yazdıklarımın hepsi hoşuma gidiyor. Neyi istediğimi tam kestiremiyorum. Hepsini de hakkıyla yapabileceğimi düşünüyorum.

• Mühendislik yaz hocam.

• Hukuk?

• +1 sıralama bir kaç yüz kişi daha aşağıda, hep endüstri diyordum ben de ama tıp da aklımı karıştırıyor.
  • Neyi seviyorsan oraya git bence. Arkadaşım geçen sene 700 sıralamaya Bilkent Fizik yazdı

• Hocam ben de kısmen sizin durumunuzdayım, ilk bin kısmı hariç.
    Bence o sıralamaya tıp değil mühendislik yakışır. Mühendislik yazmanızı tavsiye ederim..
    Kendim şahsen tıp yazacağım fakat ilk 5 bin 4 bin gibi sıralamam olsaydı mühendislik yazardım, hem de hiç düşünmeden.
  • Hocam kimbilir ne kadar çok ter akıttınız bu günlere kadar gelebilmeniz için. Eğer mühendis veya tm den tercih yaparsanız bi bu kadar daha çalışmanız gerekecek ve işin acı tarafı torpille tanıdıklarla sizin önününe geçenlerin olması kuvvetle muhtemelen. Tıpta gerçekten böyle şryleri göremezsin.Yurtdışı düşünmüyorsanız mühendis olmayın bence gereye tıp kalıyor bence size en iyi tıp yakışır hocam :D

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.