Şimdi Ara

Hangi Masaüstü (DE veya WM) kullanıyorsunuz? Neden?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
409
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Evet arkadaşlar çok merak ettiğim ve ilginç bir sohbet döneceğini düşündüğüm bir konu.

Madem ben başlayayım...

KDE/Plasma kullanıyorum.

Stabilite ve akıcılık konusunda gnome tabanlı masaüstlerine göre çok daha iyi performans alıyorum. Gnome üzerinde çözemediğim tearing problemlerim yok ilginçtir ki...
    Customize seçeneği çok çok fazla ve sürekli birşeyler değiştirmek çok hoşuma gidiyor, sddm öntanımlı olması ayrı tercih sebebi şahsen çünkü gdm anlamsızca fazla ram kullanıp gnome üzerinde lock screen vs için gerekiyorken kde de lockscreen sddm üzerinde yönetilmiyor :)

Qt uygulamalar daha stabil hissettiriyor lakin gtk uygulamalar kde üzerinde ara ara sıkıntı çıkartabiliyor ne yazık ki...

Panel tasarımı, değişimi, plasmoidler vs çok fazla uzatabilirim konuyu lakin sözü size bırakmak istiyorum

Edit: En sevdiğim şeyi yazmayı unutmuşum... Tabiki sallanan pencereler efekti .d Özlenen compiz günleri falan....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi loradona -- 21 Ocak 2019; 1:10:5 >

• LXDE kullanıyorum sebebi CELERON
    ama celeronum olmasa xfce ya da KDE/Plasma kullanabilirdim diğer DE leri de denedim ama kasmayı göz ardı etsem bile pek ilgimi çeken bir şey olmadı.
  • LXQT denedin mi hocam? Çok daha iyi olduğunu duymuştum.
  • loradona kullanıcısına yanıt
    Denedim ama en iyi performans lxde den geldi.
    Hangi Masaüstü (DE veya WM) kullanıyorsunuz? Neden?
    Biraz uğraşınca lxde de güzelleşebiliyor. kısacası 720p video açan tek DE bu :D
  • Dersliğin çöpün yanında olması ayrı bir manidar durmuş Biraz uğraştırıcı ama yerinde olsam openbox tercih ederdim ama dediğim gibi biraz uğraştırır
  • loradona kullanıcısına yanıt
    Yerine alışsın diye orda duruyor sene sonu fazla uzağa gidemeyecek.
    Lubuntuda oturum değiştirirken openbox seçilebiliyor galiba ama denemedim denersem atarım.
  • Modern arayüzü ve uygulama kutularının üzerinde gereksiz menü vs barındırmadığı için Gnome kullanıyorum, görüntü olarak Gnome üstünde yoktur bence. Uygulama menüsüde çok hoşuma gidiyor. Birde en çok sevdiğim yanı müthiş eklentiler barındırması, ve çok pratik bir şekilde bunların kurulabilmesi.

Fakat iğrenç bir animasyonu var acayip dandiklik hissiyatı veriyor (Fedora üstünde yok bu sorun sadece) ve varsayılan geliş hali ortalama üstü bir kullanıcı için hiç uygun değil. Uygulama menüsünü açınca direk 3ghz oluyor işlemci, öyle ufak defek gibi görünen ama bence ciddi sorunları da var işte.

Bakalım 3.32 ile böyük bir atılım yapacağlarmış öyle diyorlar
    -----------------------------------------------------------------------------

Gnome diye bişey olmasa Cinnamon kullanırdım, şu yeni sürümü baya baya güzel, o eski bulanık halide gitmiş her şey çok iyi, Gnome kadar olmasada onda da bi kaç güzel eklenti vardı, ve ortalama üstü bir bilgisayar kullanıcısı hiç yadırgamadan direk alışabilir kullanışlıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SerdarS. -- 22 Ocak 2019; 1:24:17 >

• KDE tabii ki. Fonksiyonelliğiyle ve KDE uygulamarıyla eşsiz bir masaüstü.

Artıları:
    Kişiselleştirilebilirlik
    Fonksiyonellik
    Stabilite
    Yüksek olmayan (orta/ideal) ram tüketimi
    Yüzlerce eklenti ve tema desteği

Eksileri:
    Kararsızlık yaptığı dönemler veya kısımlar olabiliyor.

Kalarm, Dolphin, Konsole, Kwin, Korganizer, Kate, sddm vb. KDE uygulamalarını çok seviyorum. Fakat sunucu yönetimine daha da aşina olmak için ana işletim sistemi olarak CentOS 7 kullanmaya başladım. Centos 7 KDE 5 versiyonunu desteklemiyor. Maksimum versiyonu 4. KDE 4 versiyonuysa stabil değil ve fonksiyonelliği, eklenti desteği çok daha az. Bu yüzden Cinnamon'la idare ediyorum şimdi. İnandığınız tanrı varsa, ayırmasın sizi KDE'den. Ben ayrılmak durumunda kaldım.
  • Her ne kadar bilgisayarım iyi olsada felaket kasan Pantheon.

Bilgisayarımın Özellikleri:

İntel İ5-6500 İşlemci

8 GB DDR4 RAM

Nvidia Geforce GTX 960 Ekran Kartı

Bence böyle bir sistemde kasması normal değil.

Ama Çok Hoş görünüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ayberk352000 -- 28 Ocak 2019; 0:18:5 >
  • ben Serdar ın belirttiği gibi Gnome un pluginlerine hayranım. birçok ihtiyaç özelliği ekliyor ki benzer şekilde firefox um da 52.9 esr kullanmaya İNATLA devam ediyorum. sebebi de **** gibi eklentilerin yeni versiyonunda istediğim filitrelemeyi vs yapamıyor oluşum. eğer sürekli source kod a bakım filitreleme yapacak isem eklentiye ????

ama gnome kullanmıyorum. buna en büyük sebeb de ubuntu nun 10 yılı aşkın bir süredir aynı tema ve renklerde inat etmesi.. ve ilk günlerdeki toolbox/doc un modifikasyonunun yapılamayışı idi. tekrar ediyorum. gnome un pluginlerine hastayımmmmmm

xfce tercih ediyorum
    buna sebeb ilk 8086 larda DOS ile başlamış biri olarak... zaman içinde regedit ile oynayıp kendi sağ tuşa menüleri de eklemeye başlayınca..... sağ tuş menüsü vaz geçilmez rahatlık oldu... archman sağ tuşun ilk görselinde komut satırını kaldırmış. manjaro da duruyor. bir dönem xfce de sağ tuşlarda komut satırı gitti. f12 ile açılan yapı da şimdilik idare ediyoruz.
    kısacası xfce yi çok aşırı basit olan desktop ihtiyacımı karşılaması ve sağ tuş menü kolaylığı... diğerlerine de bu özellik kazandırılabiliyor ise lütfen gnome da bu özelliği kullanmak tabiki isterim...

hangi desktop olursa olsun.. i3 bile yapılan tasarımlarınızı imrenerek izliyorum...

herkese LİNUX anlatın öğretin... dileklerim ile

• XFCE favorimdir.
    Ancak dizüstüyü pil ile kullanırken GNOME kullanmayı tercih ediyorum(Bir eklenti sayesinde işlemcinin saat hızını düşürüyorum, pil ömrü artıyor).
    Programlama yapacaksam ise i3 WM'yi kullanıyorum. Pencereler ve sanal masaüstleri arası geçiş çok kolay oluyor.
  • 
Sayfa: 1

Benzer içerikler

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.