Şimdi Ara

Halkla İlişkiler maaşı? (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
1
Favori
47.537
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Berry1925

pek bir şey beklemeyin. çünkü türkiyede bu tür meslekler boş meslekler olarak görülür. halbuki avrupada tam tersidir.
    ben sosyoloji mezunu olarak bu işte çalıştım, lakin öyle berbat hale getirmişlerki tiksindim. çok şeye zorluyorlar.
    neyse bilkent, odtü dışından mezun olup pek bir şey beklemeyin müdür olana kadar. bu meslek çalışmandan çok nerden mezun olduğuna bakan bir meslek.

Arkadaşım yorumun için sağol ama ben görüşmeye çağrılıyor ve ne kadar maaş istediğim soruluyorsa o işe layık görülüyorum demektir. Yani kısacası hangi üniversite ve bölümden mezun olduğumun çok fazla önemi yok. Tabi ki ben de bir şirketin müdürü olsam halkla ilişkiler eğitimi almış veya bu işi daha önce bir süre yapmış birini öncelikli olarak tercih ederim ama halkla ilişkiler'in dışında bir bölümden mezun, kendine güvenen ve kendisine anlatılan iş tanımını yapabileceğini düşünen ve bunu sebepleriyle açıklayarak beni ikna etmeye çalışan birisi varsa karşımda, onu da işe almayı düşünebilirim ki bu da son derece normaldir.

Pek bir şey beklemeyin derken, beklenti subjektif bir durumdur. Herkes için aynı değildir. Sizi maddi anlamda tatmin edecek bir maaş, beni tatmin etmeyebilir mesela veya tam tersi de olabilir.

Ne tarz bir yerde(ne çapta bir şirket, ofis vs.) çalıştığınızı ve ne kadar kazandığınızı sorabilir miyim??

• Güncel... Halkla ilişkilerde çalışan arkadaşlar yardım lütfen...
  • güncel arkadaşlar
  • 1000 - 1500 TL diyen arkadaşlar kusura bakmasınlar ama amele bile artık 1000 TLden aşağı çalışmazken, üniversite mezunu olarak kendinizi
    ameleden beter konuma sokmayın.
    Halkla ilişkiler şirketlerin önemli bir departmanıdır.Eğer sen tek yetkili olacaksan o bölümde , ben olsam başlangıç fiyatı için 3000 TLden aşağısını istemem.
    İstanbulda yaşamanında bir yaşam standartı vardır. 1000-1500 alıp,akşam geçinebilmek için ekstradan E5'te su mu satacaksın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: realgs

1000 - 1500 TL diyen arkadaşlar kusura bakmasınlar ama amele bile artık 1000 TLden aşağı çalışmazken, üniversite mezunu olarak kendinizi
    Halkla ilişkiler şirketlerin önemli bir departmanıdır.Eğer sen tek yetkili olacaksan o bölümde , ben olsam başlangıç fiyatı için 3000 TLden aşağısını istemem.
    İstanbulda yaşamanında bir yaşam standartı vardır. 1000-1500 alıp,akşam geçinebilmek için ekstradan E5'te su mu satacaksın.

Dostum teşekkürler yorum için ama biraz detaya girmem gerek sanırım. Küçük bir yer ise 1000-1500 arası fiyata başlayabilirsin diyen arkadaş iyi niyetle kendi tahminini yazdı sanırım. Benim durumum biraz uzun hikaye ama çok karıştırmadan yazacağım sana.

Halkla İlişkiler mezunu değilim, daha önce bu pozisyonda herhangi bir yerde de çalışmadım. Dediğin gibi oranın Halkla İlişkiler departmanında tek kişi ben olacağım ama orayı büyük bir şirket olarak değerlendirmek hata olur çünkü öyle bir durum yok. Daha küçük çaplı bir yer. Dolayısıyla kafadan 2-3 bin gibi bir miktarı talep etmek öyle bir yerde çalışmak için kolay şey değil. Evet şirketlerde önemli bir yerdir ve orta veya büyük çaplı bir şirkette bir halkla ilişkiler müdürünün 3.500-4000 TL'den az alacağını hiç sanmıyorum. Daha fazlası olur 5-6-7 bin belki ama azı olmaz ona eminim ancak benim pozisyonum ne halkla ilişkiler müdürü, ne de halkla ilişkiler personeli olacak. Benimki iş kabul olursa, yayınevinin yeni açacağı halkla ilişkiler departmanının tek sorumlusu olmak olacak. Bundan dolayı biraz idare edebilecek bir para istemek durumunda kaldım. Çünkü şu koca forumda, ben halkla ilişkilerde şu pozisyonda çalıştım, şu paralar kazanılıyor, şundan aşağı isteme diyen bir kişi bile olmadı buraya yazan ve yakın çevremde de halkla ilişkiler yaptığını bildiğim birisi yok.

• Bu arada dostum üniversite mezuniyeti ve biraz da dil isteyen ama bunun karşılığında sadece 1000-1200 TL öneren bir çok iş var. Maaş yapılan işe göre değişiyor. Bazı işlerde söylediğin gibi üniversite mezunu ve bazı vasıfları olan bir insana hiç verilmemesi gereken komik paralar dönüyor.

Dergi editörlüğünden örnek vereyim. Birkaç ay önce İstanbul'da orta ölçekli ve reklam-iletişim ajansı diye geçen bir yere dergi editörlüğü için görüşmeye gittim. Başlangıç için önerdikleri maaş sadece 1100 TL+ yemekti. Bunun karşılığında benden istedikleri ise , kendilerine gelen yazıları redakte etmek(imla ve anlam bakımından kontrol etmek), anlaşmalı oldukları kurumun dergisinde her ay köşe yazısı yazmam, ayda 1-2 anlaşmalı oldukları şirketin şehir dışındaki müdürlüklerine günübirlik uçakla gidip geleceğim şekilde röportajlar yapıp gelmemdi. Aklı mantığı olan birisi bu işin karşılığı olarak 1100-1300 TL gibi bir maaşın yeterli olacağını söyleyebilir mi? Tabi ki hayır.

• quote:

Orijinalden alıntı: realgs

1000 - 1500 TL diyen arkadaşlar kusura bakmasınlar ama amele bile artık 1000 TLden aşağı çalışmazken, üniversite mezunu olarak kendinizi

Vah vaah 3 bin lira mı? Hem de başlangıç. Arkadaş biz boşuna mühendislik kasıyoruz halbuki ne kolaymış 3 bin kazanmak Hiç iş deneyimin veya piyasa deneyimin var mı bilmiyorum ama özel sektörde durum senin düşündüğün kadar pembe değil malesef. Keşke dediğin gibi olsa. Üniversite mezunu olmak artık pek bir şey ifade etmiyor. Sen adama ne kadar kazandırırsan o kadar kazanırsın bu kadar basit.

• günceldir arkadaşlar bilgisi olanlar???
  • ben halkla ilişkiler mezunuyum senin ne yapacağını anladım 3000 tl falan diyen arkadaşa öncelikle güldüm 1500 tl diyen arkadaş keşke dedirtti ama eğer bahsettiğin kurum köklü ve tanınmış bir kuruluş değilse ki anladığım kadarıyla değil alabileceğin maximum maaş 1000 tl ama sevinme asgari verirlersede şaşırma ama sana iyi haber yemeğini karşılarlar
  • 1500-2000 TL arasında sorun olmayacak o kesin gibi yani parasal anlamda bir sıkıntı yok sayılır ama daha fazlası büyük bir şirket olmadığı için ve pozisyon müdürlük veya uzmanlık olmadığı için mümkün değil. Halkla İlişkiler personeli sayılmaz çünkü bana teklif edilen bu departmandaki tek kişi olmam. O yüzden 1500-2000 arası eğer iş olursa....
  • Gayet şık o zaman problem yok
  • günceldir, şu kadar gündür koca forumda halkla ilişkiler'de çalışmış bir kişi yorum yazmadı çok enteresan. vinç operatörü falan deseydim heralde cevap için 1 yıl beklerdim
  • yazdıkya ne bekliyosun daha
  • quote:

Orijinalden alıntı: GenceKsK

yazdıkya ne bekliyosun daha

Sen çalıştığını mı yazdın, yoksa ne kadar maaş olabileceğini mi tahmin ettin orasını anlamadım. Halkla İlişkiler mezunuyum yazdın sadece mesajında. Bu işi yaptım ve tam olarak şu pozisyonda çalıştım demedin.

Nerde çalıştın? Halkla ilişkiler departmanında personel miydin, uzman mı, müdür mü? Nickine bakarak İzmir'e göre konuştuğunu tahmin ettim. İzmir'de 1500 TL olan herhangi bir işin maaşı İstanbul'da 2000 TL'ye kadar çıkabiliyor misal.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Berry1925

pek bir şey beklemeyin. çünkü türkiyede bu tür meslekler boş meslekler olarak görülür. halbuki avrupada tam tersidir.
    ben sosyoloji mezunu olarak bu işte çalıştım, lakin öyle berbat hale getirmişlerki tiksindim. çok şeye zorluyorlar.
    neyse bilkent, odtü dışından mezun olup pek bir şey beklemeyin müdür olana kadar. bu meslek çalışmandan çok nerden mezun olduğuna bakan bir meslek.

guzel arkadasim

avrupadaki issizlik oranindan haberiniz varmi?

is olmadiktan sonra orada meslek olarak gozukmesinin pek bir anlami yok maalesef
  • Dostum, aslında Berry1925 adlı arkadaşın yazdığı yanlış sayılmaz. Çünkü Türkiye'de her 10 kişiden 9'u 1000 TL civarına çalışıyor bu bir gerçek. Müdür olana kadar çok bir şey beklemeyin dediği maaş anlamında belli bir miktarın üzerinde olamayacağını söylemeye çalıştı sanırım. Bu bahsettiğimiz işin de ortalaması çalışılacak yerin büyüklüğüne göre 1500-2500 arasında değişir diye tahmin ediyorum. Müdürlük de yine o şirketin çapına göre 3000-5000 arası olabilir ortalama olarak. Bu yazdıklarımızdan daha az veya daha fazla alınan yerler de mutlaka vardır ama ortalamalar bunlardır diye düşünüyorum araştırmam sonucunda.

Bu arada birisi de Allah aşkına Halkla İlişkiler personeli, uzmanı ve müdürü neler yapar, aralarındaki fark nedir yazsın.
  • su gunlerde cok feci sekilde ABD den TR ye kesin donus icin karimla kavga ediyorum hergun

ben istiyorum o tereddutte

birde ustune bu bin liralik maaslar muhabbeti

ee ben gelsem 2 bin lira verseler ne olur? 30 yasin uzerindekileri zor aliyorlar zaten

off bitmisim ben burada mutsuz orada mutsuz off ya
  • hocam baslangıc maasınızı fazla takıyorsunuz kafanıza. cvnızde hıc ıs deneyımı yok anladıgım kadarıyla. o nedenle maas olayından cok cvnızde sıze artı katacak mı ona da bakın. cogu meslekte 1 sene staj var zaten. guzel ve onu acık bır sırketse orada 1-2 sene calısmak ılerıde onunuzu acabılır. daha once de dedıgım gıbı oyle 3-5 bın alamazsınız. sız patron olsanız sız de oyle ıs deneyımı olmayan ve rısk olusturan adama oyle ucuk rakamlar vermezsınız.

ınanmazsınız ıs yerlerının de bazı sıkıntıları oluyor. bunlardan bır tanesı de elemanlarla yasanan sorunlar. ıse buyuk hevesle bas vurup sonra 1 ay calısıp kacan onca ınsan var kı. bıraz azmedın, bıraz sabır gosterın, bıraz hırslı olun zaten 2-3 sene sonra sırketın vaz gecılmezlerınden oluyorsunuz. o durumda hem o sırketten hem de baska sırketlerden ıstedıgınız rakamları alabılecek pazarlık gucunuz oluyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: urugakhina

hocam baslangıc maasınızı fazla takıyorsunuz kafanıza. cvnızde hıc ıs deneyımı yok anladıgım kadarıyla. o nedenle maas olayından cok cvnızde sıze artı katacak mı ona da bakın. cogu meslekte 1 sene staj var zaten. guzel ve onu acık bır sırketse orada 1-2 sene calısmak ılerıde onunuzu acabılır. daha once de dedıgım gıbı oyle 3-5 bın alamazsınız. sız patron olsanız sız de oyle ıs deneyımı olmayan ve rısk olusturan adama oyle ucuk rakamlar vermezsınız.

ınanmazsınız ıs yerlerının de bazı sıkıntıları oluyor. bunlardan bır tanesı de elemanlarla yasanan sorunlar. ıse buyuk hevesle bas vurup sonra 1 ay calısıp kacan onca ınsan var kı. bıraz azmedın, bıraz sabır gosterın, bıraz hırslı olun zaten 2-3 sene sonra sırketın vaz gecılmezlerınden oluyorsunuz. o durumda hem o sırketten hem de baska sırketlerden ıstedıgınız rakamları alabılecek pazarlık gucunuz oluyor.

Hayır benimki kafaya takmak meselesi değil, bilgi edinmek. Sonuçta her iş tanımının yani her pozisyonun bir karşılığı var. Ben de durumu ve gelen teklifi anlattım ki, kafamdaki rakamın az veya fazla olup olmadığını öğrenmek istedim. Arkadaşım benim stajyerlik bir durumum yok. CV'im boş değil. Ben 5 yıl önce mezun oldum ve sinema ve editörlük konularında tecrübelerim var. Fakat bu işle ilgili bir tecrübem yok ve açıkçası asgari ücretin 300-500 TL üstünde bir maaşa çalışmak istemem çünkü kendi işimle ilgili 2000 TL'lik maaşı, artık o işi yapmak istemediğim için reddettim mesela. Lafın kısası benim oradaki pozisyonum Halkla İlişkiler'deki tek kişi olmak olacaktı, Halkla İlişkiler Uzmanı mı deniyor artık ona her neyse. Bir de şu Halkla İlişkiler personeli ile Halkla İlişkiler uzmanı arasındaki iş tanımı ve maaş farklarını öğrenmek istedim aslında. Biliyorsunuz bir şirkette sadece telefonlara bakıp not alan lise mezunu sekreter de iş ilanlarında halkla ilişkiler personeli diye geçiyor. Dolayısıyla bu kişi ile uzman kişinin hem iş tanımları hem maaşları arasında illa ki en az bir 750 TL fark olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi batistuta83 -- 13 Eylül 2012; 12:10:45 >

• Halkla ilişkilere bağlı. Güzel Türkiye'mi hak etmeyen insanlar var, halkla ilişkiler bölümünde çalısacaksan benim kastın sürekli insanlarla muhattap olacaksan sıkıntılı bir iş maaşını yüksek tut ama finansal uyanıklık yapmayı unutma örneğin 1700 işe başladın varsayalı 5-6 sonra falan 2000-2200 falan almalısın.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.