Şimdi Ara

HALA MÜHENDİSLİK OKUYAN VAR MI ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
1
Favori
1.754
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İnşaat Mühendisliği bitiren Bir adam tanıdık torpil ile amcasinin arkadaşına sormuş bizim yeğene iş var mı diye oda demişki işçi olarak çalışacaksa gelsin zira 1 mühendise karşılık 25 30 işçi lazım oluyo etraf mühendis kaynıyor ama iş yok demiş . Diğer sektörlerde ölü malesef mühendislik okuyacaginiza gidin hemşirelik okuyun en azından işsiz kalmasınız

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Hemen gidip okuldan kaydımı sildirip hemşireliğe geçmeliyim

Hahahahgaahaghaagh

Hemşirelik yerine doktorluk daha iyi bence gidip tıp okurum daha iyi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2019 mezunu sadece 50 tane elektrik-elektronik mühendisine ihtiyaç olsa yine de işsiz kalmam. eğer malum okulları kazanabiliyorsanız okuyon yoksa biraz riskli. Kurumsal firmalarda torpil falan yok, kalifiye adam gidip de aile şirketinde çalışmaz.
  • alimmm78 kullanıcısına yanıt
    ya olum bunlar her yere torpille girildiğini sanıyor ya

ciddiye almaya değmez ama böyle konuları gördükçe sinirleniyorum.
  • alimmm78 kullanıcısına yanıt
    aynen ama herkes tip kazanamiyor ayriyeten okuması ve ve doktorların çalışma hayatı da zor hemşirelik diye küçümseme sonra çok pişman olursun hemşirelik için yanıp tutusursun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TAnRının Gölgesi -- 1 Nisan 2018; 16:46:39 >
  • üstteki iki eleman biri boğaziçi biri bilkentli

senin tıp hemşirelik havan bu forumda sökmez burası elit mühendislerden oluşuyor
  • Şehmistan kullanıcısına yanıt
    valla hocam boğaziçi odtu itu ve bilkent burslu okuyanlari ve nispeten bır kaç üniversiteyi hariç tutmakla birlikte genel durum böyle

• güldürdü n 😅 ztn iyi üniversiteleri okuyanlar i hariç tutuyorum ikincisi 50 tane iş ilanı olsada işsiz kalmam demişsin buna katılmıyorum basit matematik hesabı 60 tane iş varsa 100 tane mühendis mezun olursa 40 i işsiz kalır isterse hepsi kalifiyeli olsun

• quote:

Orijinalden alıntı: TAnRının Gölgesi

güldürdü n &#128517; ztn iyi üniversiteleri okuyanlar i hariç tutuyorum ikincisi 50 tane iş ilanı olsada işsiz kalmam demişsin buna katılmıyorum basit matematik hesabı 60 tane iş varsa 100 tane mühendis mezun olursa 40 i işsiz kalır isterse hepsi kalifiyeli olsun

demek istediğim başkaydı 50'yi kast ederken. her neyse ben zaten amerika'ya gideceğim,. kendi okul ve bölümümdeki ortalama mezunlar bile çok iyi yerlerde iş buldu, açıkcası 3 aydan fazla iş arayan bile duymadım. istisnalar vardır elbet.
  • Şehmistan kullanıcısına yanıt
    Her sene 12 bin inşaat 8000 bilgisayar mühendisi 11 bin elektrik elektronik +elektrik ve türevleri kontenjan alıyor senin dediğin üniversitelere kaç kişi girebiliyor ? ayriyeten özel sektör ağırdır iş yükü fazla mesaisi fazla çalışma şartları açısından kötüdür ayriyeten kimse ilk başta tecrübesiz mühendis e yüksek maaş vermez 4 5 sene sonra ıyi paralar kazanabilirsiniz ki çalışma şartlarına değer mi tartışılır şimdiden sonra artan kontrnjanlarla bunlarida bulabilmeniz garanti değil arti işten kovulma patron baskısı iş stresi çekmesi de çabası . millet iş bulmak için can atıyor .

• Mimarlık okuyorum sağlıklıçılar mühendisler yiyin birbirinizi

• Katılıyorum, en iyi 5, hatta en fazla 10 üniversite dışında mühendislik okunmaz. Ben YTÜ'de Elektronik ve Haberleşme (GSM) Mühendisliği okuyorum ve gerçekten de pişmanım denebilir. İşe yarayan tek noktası bedelli askerlik olacak gibi, evet, uzattım. İş hayatında da bu meslekle bir şey yapmak çok zor, hele ki bu ülkede. Birkaç temel savunma sanayi şirketi var, onlara da herkes giremiyor, ben de zaten hayatta savunma sanayi istemem.

Durum karışık. Ailemin iyi parası olmasa zaten bitmiştim. Belki de bir ömür çalışamayacağım, belli olmaz. Prim günlerini ne olur ne olmaz saydırtıyorum aileme, en azından o zamana kadar yaşarsam emeklilik sigortam olsun istiyorum. Para bir şekilde bir yerden geliyor, ev de kalıyor, ek miras da var. :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • makine mühendisliği 12 bin oldu ha diğer bölümlerde de malesef kontenjan artışı ile işsiz kalma imkanı bile olmasa maaşta azalma gozlenecektir hukuk 15 bine dayandı dış hekimliği kontenjanı 2005 te 900 den 2017 de 4300 e çıktı ve suan ki dış hekimi sayısı 24 bin bu sayı yakın zamanda 60 binlere çıkacak ve daha açılmaya bekleyen 20 küsür fakülte var dış hekimi okuyan vs tanıdığı varsa sorsun inanmıyorsa ama söyle de bır şey var sağlık sektörü ölmez ama maaşta azalma olucagida aşikar

• Çok özel bir bölüm olmadıkça ( Tıp vs. ) üniv direkt iş imkanı sağlamıyor.

Uyduruk bir üniversitede felsefe okuyan birisi, iyi bir üniversitede bilgisayar mühendisinin yapacağı işi kapabiliyor.

Kişinin kendini geliştirmesine bakıyor artık bence.
  • Üniversite kimseye iş bulmaz. Fırsatları bireyler kendi yaratır. Mühendisim. Mesleğimden gayet memnunum. Şu şöyle demiş bu böyle demişlerle kendinizi avutmayın. Bilginize güveniyorsanız bir yere başvurmasanız da iş sizi buluyor. Dünyayı bilim kurtaracak.
  • ilker07 kullanıcısına yanıt
    Hocam anlaşılmayan nokta işte bu kaç kişi kendini geliştirme imkanı buluyor yada geliştirebilir ? ikincisi 10 tane iş varsa 20 kişi başvursa ve bunların hepsi isterse atom bombası yapacak kapasitede olsalar dahi alıncak adam sayısı belli basit matematik hesabı yani . en basitinden siz en fazla 1 evde yatıp uyuyabilirsiniz 10 tane eviniz olduğunu düşünün ve hepsi boğaz manzaralı jakuzili lüks olsun yine de fark etmez günün sonunda 1 tanesinde uyuyacaksiniz 9 tanesi boş kalacak . kendini geliştirmekte artık bi yerden sonra rol oynamayacak . ayriyeten iş ve tecrübe okullarda değil sahada iş yerinde öğrenir ODTÜ ve boğaziçi li olman sadece etiketir gazı deki adamla pek bır fark yoktur ise girişte önemlidir ve sonrası tecrübeye bakar ama Gazideki bır adamın ilk guzel bir ise girmesi nispeten zordur ve küçük firmalara girmek durumunda kalır ve orada kendini geliştirmek adına tecrübe edinemez ve bu da kısır döngü yaratır sürekli orada çalışmak durumunda kalır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TAnRının Gölgesi -- 1 Nisan 2018; 20:36:36 >

• ayriyeten devletin bu bölümlerde alım sayısı bellidir geri kalanı özel sektöre girmek durumunda kalmıştır ve eskiden emeklilik yaşı 45 flndi ve devlette maaşlar düşüktu özelde iş alanı nispeten çok mezun sayısı azdı arz talep dengesi mühendislerin lehine ydi . şuanda bu denge bozulma eğilimine kaymakta ve devlette emeklilik yaşının yukarıya çekilmesi ile birlikte özel sektörün pek cazibesi kalmamıştır ve yaptığınız emek aldığınız imkanlara degmemektedir .

• quote:

Orijinalden alıntı: TAnRının Gölgesi

Hocam anlaşılmayan nokta işte bu kaç kişi kendini geliştirme imkanı buluyor yada geliştirebilir ? ikincisi 10 tane iş varsa 20 kişi başvursa ve bunların hepsi isterse atom bombası yapacak kapasitede olsalar dahi alıncak adam sayısı belli basit matematik hesabı yani . en basitinden siz en fazla 1 evde yatıp uyuyabilirsiniz 10 tane eviniz olduğunu düşünün ve hepsi boğaz manzaralı jakuzili lüks olsun yine de fark etmez günün sonunda 1 tanesinde uyuyacaksiniz 9 tanesi boş kalacak . kendini geliştirmekte artık bi yerden sonra rol oynamayacak . ayriyeten iş ve tecrübe okullarda değil sahada iş yerinde öğrenir ODTÜ ve boğaziçi li olman sadece etiketir gazı deki adamla pek bır fark yoktur ise girişte önemlidir ve sonrası tecrübeye bakar ama Gazideki bır adamın ilk guzel bir ise girmesi nispeten zordur ve küçük firmalara girmek durumunda kalır ve orada kendini geliştirmek adına tecrübe edinemez ve bu da kısır döngü yaratır sürekli orada çalışmak durumunda kalır

böyle saçma şeyleri nereden öğreniyorsunuz anlamıyorum. dediklerinin tek kelimesi bile mantıklı değil. bilgi sahibi olmadan fikir sabi olmamayı kendine felsefe haline getir bence.

• Kendini geliştirme olayı tamamen özel sektörün uydurdugu bır kavram amerikadaki almanyadaki bır mühendise söylüyorlar mi sen kendini geliştiremedin okulda vs seni alamiyacagiz derler mi ? biraz akıllı olun kendimizi kullandirmayalim yapılan iş bellidir ve sahada ogrenicegin şeyleri ztn hiç bır üniversite veremez senin gidip staj yapman ve mezun olduktan sonra oradaki işi öğrenmene bakar yoksa boğaziçinde odtude alınan dersler belli gazi deki adam da aynı bölümden çıkıyor tek faktör etiket . sen oraya gittin diye uzaya mi çıkacağını zannediyorsun istersen uzay mühendisi ol adamlar 1969 da uzaya çıktı bizim öyle bır teknolojimız bütçemiz mi var türkiyede mühendis teknik işleri yapar Tekniker dir bilim vs nadiren yapar su anda istersen Harvard da okutulan derslere kitaplara bakarak aynı eğitimi alabilirsin ama pratiğin olmaz o ayrı

• hangi universitede okuyorsunuz bilmiyorum ama Herkesin sizin gibi amerikaya gitme imkanı yok . Ben genel olarak konuştum o zman ben desem ki bır tane tanıdığım dükkan 100 bin lira kazanıyor doğrudur ama o ölçüt olabilir mi ? 12 bin kişi alınan bır Mühendislikte taş çatlasa 500 tane ıyi ünivérsite hadi bunu 1000 yapalım geriye kalan 11 bin i nasıl şartlar altında çalışacak ( iş bulabilirseler tabi )

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.