Şimdi Ara

HALA ÇALIŞMA PRENSİBİNİ ANLAMADIĞINIZ ŞEYLER [TEKNOLOJİK HERŞEY] (7. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
254
Cevap
17
Favori
7.396
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kablosuz şarj yada diğer sorulara değinebilir düüncesiyle;

Tesla kablosuz elektrik iletim olayını 1800-1900'lü yıllarda çözmüştü...

'Nikola Tesla Dünya'nın katmanlarından biri olan iyonosferin insanlığın yararına kullanabileceğini söyleyen ve bunu ispatlayan bilim adamıdır. İyonosfer, 19. yüzyılda keşfedilmiştir, Dünya'nın üzerinde bulunan üçüncü sıra katmandır ve Nikola Tesla'yı ilgilendiren en önemli özelliği elektrik enerjisinin ve radyo, ses ve elektro manyetik dalgaların kablosuz olarak çok uzak bir noktadan diğer noktaya taşımasını sağlamaktadır.'

Bu adamın hayatını okuyun, çok şey öğreneceksiniz

http://tr.wikipedia.org/wiki/Nikola_Tesla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SchwadorFF -- 18 Eylül 2013; 23:03:29 >
  • bende oldu olası buzdolabının ilk üretlişini çalışma prensibini merak etmişimdir.
  • Uçan halı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: UçamayanZüperGahraman

Bence Fotokopi makinesi.

Abi hayatta hack gibi bence oraya yazdığın kağıdı koyuyosun aynısını veriyor. Hayatta bır bug,sıhır gibi gelıyor bana halen.
    Sizce hangi alet ve nedeni yazarsanız

Fotoelektrik olayla çalışıyo fotokopi makinesi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Illuminn

quote:

Orijinalden alıntı: arda_xl

quote:

ateri tabancası

+
    Kasetler

oğlum oraya tuttuğumuzu nereden biliyor lan akıl alacak şey değil nereden görüyor da biliyor

Hatirlarsaniz ates ettigimizde ekran bir anligina siyah-beyaz bir hal aliyordu (kuslar beyaz).

Beyaz isik, tabancadaki sensorun merkezine duserse kus vurulmus sayiliyor. Basit aciklamasi bu.

• geciktirici sprey. cahiliz işte.
  • Herşeyde azıcıkta olsa tahmin yürütebiliyorum ama kamera nasıl oluyor ya. Ayna filan var ışıklarla ilgili birşeyler oluyo filan ama nasıl birebir aynısını kağıda basabiliyor. Resmen gözün görevini yapıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Holy Templar

Yuksek kule insaatlarinda tepede duran vincleri

resmen uçuyorlar
  • sebze soyucu
  • 12 gigabayt ekran kartı

• nasaçalışanı kullanıcısına yanıt
    sen naptın hacı adamlar onu ders diye okuyor üniversitede sen burda iki satır bilgiyle cevap arıyorsun

cep telefonlarında ses iletişimi ilk nesil telefonlarda vardı. birinci nesil iletişim, frekans bölmeli çoğullama sağlanıyordu yani tıpkı bir radyo gibi telefonlar sabit bir frekansta baz istasyonuyla iletişim kuruyordu.

ikinci nesille beraber zaman bölmeli çoğullamaya geçildi yani artık bir baz istasyonundan çıkan sinyal aynı şekilde çevredeki tüm telefonlara giriyor ve her telefon, kendisine ait olan veriyi zaman ekseninde ayırt ederek ayıklıyordu.

EDGE ile beraber kod bölmeli çoğullamaya geçildi ve bu modülasyon tekniği günümüzde 3g, HSDPA, 4g gibi bütün yeni iletişim tekniklerinde kullanılıyor. bu çoğullama tekniğinde baz istasyonundan çıkan sinyal yine her telefona gider fakat burada sinyali ayırt eden bir kod vardır ve bu, telefonla baz istasyonu arasında tek kullanımlık olarak belirlenir. ayırt etme mantığı ise şöyledir; telefona bir sinyal geldiği zaman telefon bu sinyalin kod ile çarpımını alır. bunu yapınca baz istasyonundan diğer kodlarla çarpılarak gönderilmiş olan sinyaller yok olur ve sadece ilgili sinyal kalır. vs.

eğer ilgini çektiyse elektrik-elektrik mühendisliği, elektronik ve haberleşme mühendisliği gibi bir bölüm okuyarak temelden öğrenebilirsin.

edit,
    eklemeyi unutmuşum,
    birinci nesil haberleşme dışında bütün haberleşme teknikleri dijital verilerle yapılır yani telefon ses sinyali değil bu sesin dijital verisini gönderir. tıpkı bilgisayardaki veri akışı gibi telefon-baz istasyonu arasında veri akışı vardır. bilgisayarda farklı dosya türleri gibi burada da farklı veri türleri olur; mesaj, internet gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest -- 18 Eylül 2013; 23:33:27 >
  • Turkcesi ne bilmiyorum, flame gulping machine diye geçiyor. Gerci tam arastirmadim ama nasil calisyor merak ettim dogrusu.

• proton protonu itiyorsa nasıl oluyorda atom çekirdeğinde bir arada duruyorlar?

bu biraz bilimsel ama
  • quote:

ateri tabancası

Harbiden ya bu nasi oluyo..hayir baglantida yokki..gzl tespit kucukken hep dusunurdum ( gecen sene )

• İşlemci, kablosuz şarj, dijital fotoğraf makinesi.
  • son yıllarda bu soru hep kafamı kurcalıyor. net bi cevap bulamadım henüz.

döviz kurları, petrol fiyatları vs. bunlar sosyal bir olaydan nasıl oluyor da etkilenebiliyor. daha doğrusu sosyal bir olayı neye dayanarak matematiksel bir veriye dönüştürüyorlar da bu fiyatlara yansıyor.
  • quote:

ateri tabancası

+1 o alet tüplü televizyonda nasıl çalışıyordu?

• quote:

Orijinalden alıntı: AngeL.TGM

ben hala ilk program nasıl yapıldı onu merak ediyorum. yani bir programlama dili olmadan nasıl program yazarsınız?

heh la buda var. nasi oluyo abi anlamiyorum. internettende bulamadim cevabi. 10 kodlari var diyeceksinizde onlari nasil taniyo makina harbiden oncrden dusunirken beynim yaniyodu son anda durdum. mesela bill gates ilk basic.diliyle falan yazmisti heralde. eyvallah guzel yazmis ama makine nasil taniyor. kafamda deli sorular

• quote:

Orijinalden alıntı: alien.007

LNB

Artı eksi yük güç verir aynı zamanda eksi yükten sinyal gider artı yük kontrol mekanizması işlevi görür vertikal yada horzantel frekans arası geçişlerde işe yarar genel olarak eksi kutup iş yapar

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.