Şimdi Ara

Hakan Günday' dan başka Yeraltı Edebiyatı yazarımız yok mu?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
1
Favori
5.745
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hakan Günday dışında (tüm kitaplarını okuduğum için dışında diyorum) bu tarz iyi bir yazar ve kitap tavsiyesi olan var mı?
    İnternette biraz araştırma yaptım ama Türk Yeraltı Edebiyatına ait başka bir yazar ve kitap tavsiyesine ulaşamadım.

• İyi araştıramamışsın o zaman hocam. Ben okumadım ama güncel yazarlardan Murat Uyurkulak tavsiye ediliyor. Eskilerden de Yusuf Atılgan var.

Bu arada Hakan Günday yeraltı değil ergen edebiyatı yapıyor. İlk kitabını okuyup nefret ettim resmen.
  • Hakan Günday'ın Kinyas ve Kayra'sını okuyorum, oldukça beğendim kitabı. Ergen edebiyatı olarak göremedim pek ama diğer kitaplarını bilemiyorum.
    Yeraltı edebiyatında yabancı yazarlar ilgimi daha çok çekse de; birkaç Türk yazarımız:

küçük İskender
    Altay Öktem
    Sarp Bengi
    Sibel Torunoğlu
    Arif Kaptan
    Ayça Seren
    Fatih Kaynak
  • Tavsiyelerinizi arastiracagim, tesekkur ederim.
  • Yeraltı Edebiyatı'nda Chuck Palahniuk'tan şaşmamak gerekir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zebercet

İyi araştıramamışsın o zaman hocam. Ben okumadım ama güncel yazarlardan Murat Uyurkulak tavsiye ediliyor. Eskilerden de Yusuf Atılgan var.

Bu arada Hakan Günday yeraltı değil ergen edebiyatı yapıyor. İlk kitabını okuyup nefret ettim resmen.

hakan günday o kitabı 17 yaşında yazmaya başladı. ona rağmen sağlam bi kitap olduğunu düşünüyorum ama en iyi kitabı 'ziyan'. onu bi dene derim.
    murat uyurkulak'ın üslubu da biraz farklıdır ve anlatılan şeyler ters gelebilir.ilk olarak tol kitabını okuyabilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Steso

quote:

İyi araştıramamışsın o zaman hocam. Ben okumadım ama güncel yazarlardan Murat Uyurkulak tavsiye ediliyor. Eskilerden de Yusuf Atılgan var.

hakan günday o kitabı 17 yaşında yazmaya başladı. ona rağmen sağlam bi kitap olduğunu düşünüyorum ama en iyi kitabı 'ziyan'. onu bi dene derim.
    murat uyurkulak'ın üslubu da biraz farklıdır ve anlatılan şeyler ters gelebilir.ilk olarak tol kitabını okuyabilirsin.

Ona bir şey demiyorum ancak sonraki kitaplarında olgun şeyler yazabilirdi en azından. Ancak tam bir popüler kültür balonu oldu çıktı.

Uyurkulağı okumak için acele etmiyorum zaten. Daha okuyacak çok kitap var. Tavsiyene uyacağım.

• quote:

quote:

quote:

Ona bir şey demiyorum ancak sonraki kitaplarında olgun şeyler yazabilirdi en azından. Ancak tam bir popüler kültür balonu oldu çıktı.

Uyurkulağı okumak için acele etmiyorum zaten. Daha okuyacak çok kitap var. Tavsiyene uyacağım.

Alıntıları Göster
    popüler kültür balonu olduğunu nereden çıkardın?
    @Zebercet

• quote:

@Zebercet

Totomdan çıkardım.

İlla tartışma uzayacak yani? Ben okumuyorum hocam. Okuyan adamada saygım var.
  • quote:

quote:

@Zebercet

Totomdan çıkardım.

İlla tartışma uzayacak yani? Ben okumuyorum hocam. Okuyan adamada saygım var.

Alıntıları Göster
    Bu Yeraltı edebiyatı lafı bana kalırsa son yıllarda anlamını kaybetti. Şimdi yeraltı denince ilk akla gelen Chuck Palahniuk o çok eleştirdiği kapitalizmin bir ögesi haline dönüştü. Amiyane tabirle zamanında Metallica'nın davayı satması gibi o da davayı sattı. Kitapları bestseller oldu diye demiyorum (zaten popüler kültürü eleştirip de popüler kültürün bir parçası haline gelmesi bekleniyordu bunun örnekleri sadece edebiyatta değil diğer kültür-sanat faaliyetlerinde de vardır), fakat facebook ve twitter üzerinden Tyler Durden tişörtü şu fiyata, Choke bardakları, bilmemne tabakları diye yan ürünleri pazarlar haline gelmesi hani neredeyse bu tabak çanak satabilmek için her sene roman yazan birisine dönüştü.

O yüzden her ne kadar çoksatan olsalar da Murat Menteş, Alper Canıgüz gibi isimler de Hakan Günday, Chuck Palahniuk gibi post-modern satirik romanlar yazıyorlar. O yüzden listeye dahil edilebilirler.

• quote:

Orijinalden alıntı: hipernova

Bu Yeraltı edebiyatı lafı bana kalırsa son yıllarda anlamını kaybetti. Şimdi yeraltı denince ilk akla gelen Chuck Palahniuk o çok eleştirdiği kapitalizmin bir ögesi haline dönüştü. Amiyane tabirle zamanında Metallica'nın davayı satması gibi o da davayı sattı. Kitapları bestseller oldu diye demiyorum (zaten popüler kültürü eleştirip de popüler kültürün bir parçası haline gelmesi bekleniyordu bunun örnekleri sadece edebiyatta değil diğer kültür-sanat faaliyetlerinde de vardır), fakat facebook ve twitter üzerinden Tyler Durden tişörtü şu fiyata, Choke bardakları, bilmemne tabakları diye yan ürünleri pazarlar haline gelmesi hani neredeyse bu tabak çanak satabilmek için her sene roman yazan birisine dönüştü.

O yüzden her ne kadar çoksatan olsalar da Murat Menteş, Alper Canıgüz gibi isimler de Hakan Günday, Chuck Palahniuk gibi post-modern satirik romanlar yazıyorlar. O yüzden listeye dahil edilebilirler.

Alıntıları Göster
    Yeraltı edebiyatının popülerleşmesi kaçınılmaz ve belki çok satanlar gibi içinin boşaltılması da mümkün ama şimdiden kült haline dönüşmüş ve klasikleşecek pek çok kitap var. Bir akımın başlı başına bir yazarla anılması büyük kayıp olacaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: lyridder

Yeraltı edebiyatının popülerleşmesi kaçınılmaz ve belki çok satanlar gibi içinin boşaltılması da mümkün ama şimdiden kült haline dönüşmüş ve klasikleşecek pek çok kitap var. Bir akımın başlı başına bir yazarla anılması büyük kayıp olacaktır.

Klasiklesecek pek cok kitap var derken bir kac oneri alabilir miyim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: W.Amadeus

quote:

Alıntıları Göster
    Hakan Günday ve ergen edebiyatı :) Ha-Ha

• quote:

Orijinalden alıntı: W.Shakespeare

quote:

Samuel Beckett - Murphy
    Albert Camus - Yabancı
    Jerzy Kosinski - Boyalı Kuş
    Paul Auster - Cebi Delik
    Boris Vian - Mezarlarınıza Tüküreceğim
    John Fante - Toza Sor
    Jack Kerouac - Yolda
    Charles Bukowski - Kadınlar

• quote:

quote:

quote:

Samuel Beckett - Murphy
    Albert Camus - Yabancı
    Paul Auster - Cebi Delik
    John Fante - Toza Sor
    Jack Kerouac - Yolda

Bir kac tanesini okumustum, tavsiyelerinizi dikkate alacagim. Tesekkur ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: W.Amadeus

quote:

quote:

quote:

Samuel Beckett - Murphy
    Albert Camus - Yabancı
    Paul Auster - Cebi Delik
    John Fante - Toza Sor
    Jack Kerouac - Yolda

Bir kac tanesini okumustum, tavsiyelerinizi dikkate alacagim. Tesekkur ederim.

Alıntıları Göster
    Vay arkadaş görüşte belirtemiyoruz artık. Ne haliniz varsa görün arkadaşım. Facede orada burada sözlerini de bol bol paylaşın da iki kız düşürürsünüz belki. Elle tutulur bir edebiyatımız var zaten, şu yazar bozmalarına ne diye prim verirsiniz ki.

• quote:

ergen edebiyatı yapıyor dediginiz o adamın bazı kitapları üniversitelerde okutuluyor. Buna ne diceksiniz merak ediyorum ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: yurtik

quote:

ergen edebiyatı yapıyor dediginiz o adamın bazı kitapları üniversitelerde okutuluyor. Buna ne diceksiniz merak ediyorum ?

Senin benle bir alıp veremediğin mi var birader? Ne yaptım ben sana da sürekli sataşma ihtiyacı duyuyorsun? Anladık Edebiyat bölümü okuyorsun da ne bu kibir? Görüşümü söyledim, ben nasıl ki okuyan adamlara bir şey demiyorsam okuyan adamlarda çıkıp bana şöyle böyle demesin.

Gökten zembille inse bile ben beğenmedikten sonra ne yazar? Kaldı ki edebiyatla bu kadar içli dışlı kimselerin bu adamın kibir dolu ancak bomboş yazılarını nasıl beğendiklerini anlayamıyorum.

Bir dahada mesajımı alıntılama rica ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zebercet -- 30 Nisan 2013; 20:50:02 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: yurtik

quote:

Senin benle bir alıp veremediğin mi var birader? Ne yaptım ben sana da sürekli sataşma ihtiyacı duyuyorsun? Anladık Edebiyat bölümü okuyorsun da ne bu kibir? Görüşümü söyledim, ben nasıl ki okuyan adamlara bir şey demiyorsam okuyan adamlarda çıkıp bana şöyle böyle demesin.

Gökten zembille inse bile ben beğenmedikten sonra ne yazar? Kaldı ki edebiyatla bu kadar içli dışlı kimselerin bu adamın kibir dolu ancak bomboş yazılarını nasıl beğendiklerini anlayamıyorum.

Bir dahada mesajımı alıntılama rica ederim.

Alıntıları Göster
    Chuck Palahniuk'den şaşmayacaksın yeraltı edebiyatında şuan 3 kitabını okudum hepside güzeldi.

Birde Murat Menteşin son kitabını okuyorum tam olarak olmasada oda bu tarz kitapların arasına girebilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: selcuktrkylmz

Chuck Palahniuk'den şaşmayacaksın yeraltı edebiyatında şuan 3 kitabını okudum hepside güzeldi.

Birde Murat Menteşin son kitabını okuyorum tam olarak olmasada oda bu tarz kitapların arasına girebilir.

Alıntıları Göster
    Burada ayrıntılı bir çalışma bulabilirsiniz:http://www.kalemkahveklavye.com/2011/11/yeralt-edebiyatna-giris.html

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.