Şimdi Ara

HAGB Şartları hakkında

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
3.411
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • HAGB verilebilmesi için sanığın daha önce kasıtlı bir suçtan mahkûm olmamış bulunması gerekiyormuş.

Kafamı kurcalayan soru ise "daha önce" ifadesinden kasıt suçun işlendiği tarihten öncesi mi yoksa hakimin hükmü açıklayacağı tarihin öncesi midir ?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Ilk karar verildiği tarihte sanığın denetim süresi başlar. Bu tarihten sonra suç işlenmesi halinde yeni bir hagb kararı verilemeyecektir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sertosman -- 30 Mart 2017; 22:5:39 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • sertosman S kullanıcısına yanıt
    Peki HAGB kararı verilmeden önce işlenen başka bir suç için yine HAGB verilebilir mi ?

• quote:

Orijinalden alıntı: OlinEdirneLEE

Peki HAGB kararı verilmeden önce işlenen başka bir suç için yine HAGB verilebilir mi ?

kanunun lafzından verilebileceği manası çıkıyor. kanun hagb kararından sonra işlenen suçlar için hagb'ye engel koymuştur. Ama hakim yorumu sebebiyle farklı uygulamalarla karşılaşılabilir
    Yani HAGB verilememesi için suçun tekerrüre esas olması gerektiğini söyleyebilir miyiz ? Benim merak ettiğim konu kanuni bir engel olup olmaması. Hakim yorumu sebebiyle HAGB verilmese bile kanunen engel yoksa Yargıtay kararı bozabilir diye düşünüyorum.

• tekerrür farklı bi husus
  • Hocam şöyle bir Yargıtay kararına rastladım. Aşağıdaki içtihatten yola çıkarak daha önce verilen HAGB kararlarının denetim süresi içinde yeniden suç işlenmemesi durumunda HAGB'ye engel olmadığı sonucunu çıkardım. Sizce bir yanlışım var mı ?

2- Kasıtlı bir suçtan engel mahkûmiyeti bulunmayan ve bir daha suç işlemeyeceği kanaatiyle hapis cezası ertelenen sanıkların, CMK'nın 231/6. maddesi uyarınca, kişilik özellikleri ile duruşmadaki tutum ve davranışları göz önünde bulundurulup, yeniden suç işleyip işlemeyecekleri konusunda bir değerlendirme yapılarak hükmün açıklanmasının geri bırakılması hususunda bir karar verilmesi gerektiği gözetilmeden, sanıklar hakkında daha önce verilen hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararları nedeniyle yeniden hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığı kararı verilmesi,

Kanuna aykırı ve sanıklar ... ile ...’nün temyiz nedenleri yerinde görüldüğünden, tebliğnamedeki isteme aykırı olarak HÜKÜMLERİN BOZULMASINA, yargılamanın bozma öncesi aşamadan başlayarak sürdürülüp sonuçlandırılmak üzere dosyanın esas/hüküm mahkemesine gönderilmesine, 18.01.2017 tarihinde oy birliğiyle karar verildi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OlinEdirneLEE -- 10 Nisan 2017; 16:41:50 >
  • yukarıda anlatmak istediğim de oydu zaten. HAGB'nin ne zaman başlayıp ne zaman biteceği belli. kesinleşme ile başlar, çocukta 3 yıl yetişkinde 5 yıl sürer. Bunun dışındaki zaman dilimlerinde işlenen suçlar için bence HAGB verilebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sertosman -- 10 Nisan 2017; 16:51:5 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sertosman

quote:

kanunun lafzından verilebileceği manası çıkıyor. kanun hagb kararından sonra işlenen suçlar için hagb'ye engel koymuştur. Ama hakim yorumu sebebiyle farklı uygulamalarla karşılaşılabilir

CMK 231/8: "...Denetim süresi içinde, kişi hakkında kasıtlı bir suç nedeniyle bir daha hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilemez."

Sonra işlenen suç için HAGB hükmü varsa önce işlenen suç için bu "karar verilemez" anlamı çıkıyor. Önce işlenen suç yüzünden de 5 yıllık süre bozulmuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Be All My Sins Remembered -- 13 Nisan 2017; 19:18:35 >
  • Ben aynı fikirdeyim

• quote:

Orijinalden alıntı: Düşünen Biri

quote:

quote:

CMK 231/8: "...Denetim süresi içinde, kişi hakkında kasıtlı bir suç nedeniyle bir daha hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilemez."

Sonra işlenen suç için HAGB hükmü varsa önce işlenen suç için bu "karar verilemez" anlamı çıkıyor. Önce işlenen suç yüzünden de 5 yıllık süre bozulmuyor.

Benim soruyu sormamın sebebi de bu madde zaten.

Siz 1 HAGB varsa ikinci verilemez diyorsunuz sanırım. Ancak bu durumda da sanık aleyhine durumlar ortaya çıkabilir. Bir kişi önce 2 yıllık sonra 1 yıllık bir suç işlerse hangisinden önce HAGB alacağı yatacağı süreyi etkiliyor. Bu da mantıksız olur çünkü bir insanın ne kadar hapis cezası alacağı şansa bırakılmış oluyor.

Ayrıca ilk HAGB'den dolayı ikinci HAGB verilmezse ilk HAGB'nin temyize tabi olması gerekir ancak HAGB kararları yalnızca hüküm açıklanırsa temyiz edilebilir. Bu da sanık aleyhinedir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OlinEdirneLEE -- 15 Nisan 2017; 12:45:17 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Düşünen Biri

quote:

quote:

Benim soruyu sormamın sebebi de bu madde zaten.

Siz 1 HAGB varsa ikinci verilemez diyorsunuz sanırım. Ancak bu durumda da sanık aleyhine durumlar ortaya çıkabilir. Bir kişi önce 2 yıllık sonra 1 yıllık bir suç işlerse hangisinden önce HAGB alacağı yatacağı süreyi etkiliyor. Bu da mantıksız olur çünkü bir insanın ne kadar hapis cezası alacağı şansa bırakılmış oluyor.

Ayrıca ilk HAGB'den dolayı ikinci HAGB verilmezse ilk HAGB'nin temyize tabi olması gerekir ancak HAGB kararları yalnızca hüküm açıklanırsa temyiz edilebilir. Bu da sanık aleyhinedir.

Mantıksız olacağını sanmıyorum. Ceza Hukuku'nun amaçlarından biri de sanığı koruyarak lehine işlemler yapmaktır, kabul ediyorum; ama bu kadar da değil artık. Kanunun lâfzından "İki HAGB süresi çakışamaz," emri açıkça anlaşılıyor.

İkinci dediğinizi anlamadım.

• İkinci dediğim şöyle. Hakim HAGB verdiğinde denetim süresi o gün başlamış oluyor ve temyiz edilemiyor. Eğer hakim HAGB vermezse temyize gidilebilir ve karar verilene kadar 1-2 sene bir süre geçeceği için ikinci suçtan HAGB alınabilir. Ama ilk suça HAGB verilirse ikinci suçtan HAGB alınması engellenir (eğer sizin yorumunuz doğruysa) bu da sanık aleyhine olur. Örneğin bir savcı soruşturmayı geç tamamlasa kişinin yatacağı süre değişiyor mantıksız bulduğum kısım burası. Bence suç tarihi baz alınıyordur çünkü bazı suçların soruşturması hemen biter birkaç ay içinde ceza verilir bazı davalar yıllar sürer. İşin şansa bırakılmaması gerekir diye düşünüyorum.

Ayrıca yukardaki mesajımda yazdığım Yargıtay kararını nasıl değerlendiriyorsunuz ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OlinEdirneLEE -- 15 Nisan 2017; 16:11:48 >
  • quote:

İkinci dediğim şöyle. Hakim HAGB verdiğinde denetim süresi o gün başlamış oluyor ve temyiz edilemiyor. Eğer hakim HAGB vermezse temyize gidilebilir ve karar verilene kadar 1-2 sene bir süre geçeceği için ikinci suçtan HAGB alınabilir. Ama ilk suça HAGB verilirse ikinci suçtan HAGB alınması engellenir (eğer sizin yorumunuz doğruysa) bu da sanık aleyhine olur. Örneğin bir savcı soruşturmayı geç tamamlasa kişinin yatacağı süre değişiyor mantıksız bulduğum kısım burası. Bence suç tarihi baz alınıyordur çünkü bazı suçların soruşturması hemen biter birkaç ay içinde ceza verilir bazı davalar yıllar sürer. İşin şansa bırakılmaması gerekir diye düşünüyorum.

Ayrıca yukardaki mesajımda yazdığım Yargıtay kararını nasıl değerlendiriyorsunuz ?

Iyi de bu halde de ilk açıklanan hüküm yargıtayda onanırsa sicile işlenecek direkt ve infazla karşı karşıya kalacaksın. Ayrıca cezaların infazı ile ilgili olarak hagb sırası bir şeyi değiştirmez. Iki ceza alınca er ya da geç bunlar infaz edilecek

Diğer türlü de ikinci ceza sicile işleniyor. O zaman birden fazla davası olan bir kişinin hafif suça verilen HAGB'yi reddedip daha ağır suçtan HAGB alması daha mantıklı oluyor.

• Tamam da 2. Bir ceza aldığında hagb verilen ceza da açıklanıyor. Hangisine verildiğinin bir önemi yok o yüzden. Kaldı ki ilk cezada hagb istemiyorum dedin cezayı bi güzel aldın. 2. Için ztn hagb verilemeyecek çünkü hagb şartlarından biri sabıka kaydı olmaması. Sonuç hep aynı yere çıkar. 2 suç işlersen ikisinin de cezasını çekersin

Hocam 2. cezayı alacağız ama ilk HAGB bozulmayacak çünkü ikinci suç denetim süresi başlamadan önce işlenmiş olacak. İlk cezada HAGB istemiyorum deyip aldıktan sonra temyizde kesinleşene kadar 2. için HAGB alınabilir. Tabi başına böyle bir durum gelen var mıdır bilemem biraz ekstrem varsayımlar üzerinde duruyoruz. HAGB şartlarından biri sabıka kaydı olmaması ama suç işlenen tarihte sabıka kaydı olmaması mı yoksa yargılama tarihinde mi sabıka kaydı olmaması mı sıkıntılı durum burası. Ayrıca bir kişi hakkında bir davada birden fazla suç için hüküm veriliyorsa bunlardan da ayrı ayrı HAGB alınabileceğine dair yargıtay kararı okumuştum.

EDIT : Hocam yukardaki mesajlarda evet ikinci için de HAGB verilebilir demiyor muydun fikrin mi değişti ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OlinEdirneLEE -- 16 Nisan 2017; 14:46:16 >
  • Evet fikrim aynı. Ben bir öncekini genele göre yazdım. Ilk varsayımdan bahsedeceksek ztn 2.ye de hagb verilmesj gerektiği için ilkinde kabul etmemek mantıklı gelmiyor. Evet aynı dosyada birden fazla hagb şartını taşıyan ceza varsa hepsine hagb verilebilir, buna engel yok. Sabıka kaydı mevzusu da karar tarihinde olmaması şeklinde diye düşünüyorum. Karar gününe kadar hakimin ne karar vereceği belli olmayacağından aksi uygulama mantıksız olur

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.