Şimdi Ara

Hacizli Araç Hk. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
0
Favori
44.920
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Mnr980

ödüyemıyorsan
    aracı sen sat müşterıyı bul 2 lıra uca ver bankaya göre karlı çıkarsın

arkadaşım borçlu hacizli aracı nasıl satsın noterde ortaya çıkmaz mı?
  • internetten baktığın zaman hacizli yakalamalı gözüküyorsa bağlarlar
    2 kere bağladılar arabamızı ordan biliyorum
  • Krediden dolayı rehinli gözükür araçlar.Eğer haciz yazdıysa icraya gönderilmiştir.
    Aracınızı vermek istemiyorsanız durum düzelene kadar bir yerde saklamayı deneyin.
    Her an gidebilir.Geçmiş olsun bu arada.
  • şu an korkmana gerek yok.
    haciz yakamalı olursa, internette yakalamalı haciz diye yazar.
    bundan sonra borç ödenmezse, bir gözün internette araç sorguda olmalı.
    yakamalı haciz konmadıkça satış haricinde bir sıkıntın olmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Shark45

quote:

Orijinalden alıntı: Mnr980

ödüyemıyorsan
    aracı sen sat müşterıyı bul 2 lıra uca ver bankaya göre karlı çıkarsın

arkadaşım borçlu hacizli aracı nasıl satsın noterde ortaya çıkmaz mı?

alıcıyı ikna edecek tabıkı
    borç ödenıp geri kalan sahıbıne ödenecek
    banka satarsaa mındar olurda o yüzden
  • üzücü bir durum. geçmiş olsun
  • quote:

Orijinalden alıntı: Snekercia

quote:

Orijinalden alıntı: anilxx92

Yakalamalı haciz ise o zaman bağlanır.
    Fakat sadece mal üzerine konulmuş bir nevi tedbir içerikli bir haciz ise satış harici hiçbir işlemde soru çıkmaz.

Yakalamalı haciz olduğunu nasıl anlarım arkadaşım. internette sadece hacizli diyor

İcra dairesine gidersen öğrenirsin.
    Veya plakanı ver bakmaya çalışayım internetten.
  • Tam olarak öğrendim arkadaşlarım yakalamalı olmadığı sürece sadece satamıyorum.. Şuan itibariyle sadece satamıcam. Bana bu konuda yardımcı olan herkesten allah razı olsun...
  • Araç sorgulamadan baktığımız zaman YAKALAMALI şeklinde yazdığı zaman araba bağlanıyormuş...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Polemik

Öncelikle bazı yanlış anlaşılmaları düzeltmek gerekli diye düşünüyorum.

Araç kredisi çektiyseniz aracınız hacizli değil, banka lehine rehinlidir. Haciz ve rehin kavramları çok farklıdır. Rehinli olması ise sizin ciddi anlamda dezavantajlı olmanıza neden olur.

Sonra, banka icra dosyasına yakalama avansını depo etmiş ise (2009'da 500 TL idi yanlış hatırlamıyorsam, ciddi bir para değil yani. Zaten araç yakalanırsa yakalama avansı geri çekilir.) icra dosyasından aracın bağlı bulunduğu trafik müdürlüğüne tezkere yazılır ve aracınızın kaydına yakalama şerhi düşülür. İlk çevirmede de aracınız yakalanır ve bir yeddiemin otoparkına çekilir. Bu noktadan sonra da bankaya olan borcunuzu kapatmazsanız aracınız satılır.

Tam bende yazacaktımki sizin yazınızı gördüm. Bazı arkadaşlar yakalamalı haciz varsa bağlanır demişler. Hacizin yakalamalısımı olur yahu? Adı üstünde haciz. Borç ödenmemiştir bu şekilde kapatılacaktır manasını taşır.

• e-devlet şifren varsa gir plakanı hacizliyse yakalama olmaz sadece satış yapamazsın.Ama yakalama şerhi varsa aracın polis tarafından yakalanırsa bağlanır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: _Azza_

quote:

Orijinalden alıntı: Polemik

Öncelikle bazı yanlış anlaşılmaları düzeltmek gerekli diye düşünüyorum.

Araç kredisi çektiyseniz aracınız hacizli değil, banka lehine rehinlidir. Haciz ve rehin kavramları çok farklıdır. Rehinli olması ise sizin ciddi anlamda dezavantajlı olmanıza neden olur.

Sonra, banka icra dosyasına yakalama avansını depo etmiş ise (2009'da 500 TL idi yanlış hatırlamıyorsam, ciddi bir para değil yani. Zaten araç yakalanırsa yakalama avansı geri çekilir.) icra dosyasından aracın bağlı bulunduğu trafik müdürlüğüne tezkere yazılır ve aracınızın kaydına yakalama şerhi düşülür. İlk çevirmede de aracınız yakalanır ve bir yeddiemin otoparkına çekilir. Bu noktadan sonra da bankaya olan borcunuzu kapatmazsanız aracınız satılır.

Tam bende yazacaktımki sizin yazınızı gördüm. Bazı arkadaşlar yakalamalı haciz varsa bağlanır demişler. Hacizin yakalamalısımı olur yahu? Adı üstünde haciz. Borç ödenmemiştir bu şekilde kapatılacaktır manasını taşır.

Ama arkadaşın bahsettiği konu ayrı
    Rehinli olunca aracını satman için önce rehin kaldırman gerekir.
    Hacizli olunca da kefil olduğun kişi için senin malına tebbir amaçlı el konulmasıdır yani çevirmeden felan sıkıntı yaşamassın
    Yakalamalı Hacizli olunca da kefil olduğun kişinin borç yazısı sana gelmiştir sen ödeyeceksin diye sende ödemediğin zaman aracın ilk çevirmede bağlanır.

• quote:

Orijinalden alıntı: _Azza_

Haciz kavramı alt başlıklara ayrılmaz.

Ancak bir aracın üzerine haciz konursa, o araç yakalanmadan kıymet takdiri nasıl yapılacak?

Kıymet takdiri yapılmadan araç nasıl satılacak?

Adı üstünde haciz. Borç ödenmemiştir bu şekilde kapatılacaktır manasını taşır. ne demek? Ne şekilde kapatılacak borç?

Ben bilmiyorum, bana da anlatırsanız sevinirim.

quote:

Orijinalden alıntı: ozkosif

Ama arkadaşın bahsettiği konu ayrı
    Rehinli olunca aracını satman için önce rehin kaldırman gerekir.
    Hacizli olunca da kefil olduğun kişi için senin malına tebbir amaçlı el konulmasıdır yani çevirmeden felan sıkıntı yaşamassın
    Yakalamalı Hacizli olunca da kefil olduğun kişinin borç yazısı sana gelmiştir sen ödeyeceksin diye sende ödemediğin zaman aracın ilk çevirmede bağlanır.

Bu kadar saçmalamayı nasıl becerdiniz cidden çözemedim.

Rehin, haciz, kefil, tedbir, borç yazısı, yakalamalı haciz nedir en ufak bir fikriniz var mı?

Ben cevap vereyim, yok. Çünkü fikriniz olsa bu kadar saçma şeyler yazamazdınız.

Bırakın da bu konuya da bilen insanlar açıklama getirsin.

Rehinli ve hacizli mal çatır çatır satılabilir, buna hiçbir hukuki engel yok. Alıcısı olmaz, orası ayrı konu.

Bu konulardan zerre anladığınız yok, yazmayın ki insanlara yalan dolan bilgiler vermeyin. Yanlış bilgilerle forumu kirletmeyin.

• @ polemik konu ile ilgili araba bağlattın mi şimdiye kadar.

şimdiye kadar 2 kere aracımız bağlandı

ve şu an aracımız ı internette sorgulattığımız zaman hacizli ayriyetten de kredi ile alındığı için de rehinli gözüküyor

en son aracımız bağlandığı zamanda hacizli yakalamalı gözüküyordu

peki buna ne diyeceksin merak ediyorum...

istensen plaka sorgulama ss de koyabilirim.

amacım senin le laf kavgası yapmak değil.
  •  Hacizli Araç Hk.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozkosif

@ polemik konu ile ilgili araba bağlattın mi şimdiye kadar.

şimdiye kadar 2 kere aracımız bağlandı

ve şu an aracımız ı internette sorgulattığımız zaman hacizli ayriyetten de kredi ile alındığı için de rehinli gözüküyor

en son aracımız bağlandığı zamanda hacizli yakalamalı gözüküyordu

peki buna ne diyeceksin merak ediyorum...

istensen plaka sorgulama ss de koyabilirim.

amacım senin le laf kavgası yapmak değil.

1.5 yıl boyunca sadece icra işi yapan bir büroda avukat olarak çalıştım.

Dosyalarımız arasında kambiyo takipleri de vardı, ipotek takipleri de, rehinli araç takipleri de.

Bunun dışında çok sayıda dosyadan araba haczedip onları da sattık.

Senin iki araban yakalanmış olabilir, ben 1.5 yıl boyunca bunların peşinde koşturdum, öncesinde de hukuk fakültesini bitirdim.

Senin aslında tam olarak ne olduğunu bile bilmediğin haciz, rehin, tedbir, kefil, icra ve ödeme emirleri (borç yazısı ile bunları anlatmaya çalıştığına inanıyorum) kavramlar hakkında sayfalarca okudum, kafa patlattım.

Şimdi de konuya gelelim.

Araç kredisi ile satın alınan araç üzerinde banka lehine bir sözleşme ile rehin tesis edilir.

Kredi taksitlerinde temerrüde düşülürse banka araç için rehin takibine başlar.

Senin internette rehinli araç üzerinde gördüğün haciz, teknik anlamda bir haciz değil. Araç rehni takiplerinde takibe geçildiği zaman aracın bağlı bulunduğu Emniyet Müdürlüğü'ne icra dosyasında bir yazı gönderilir. Bu yazıda aracın yakalanması istenir. Bu yazıyı alan Emniyet Müdürlüğü aracın kaydına bir de hacizli yakalamalı ifadesini düşer.

İkinci olarak, senin internette yakalamalı hacizli gördüğün araç ise, rehin takibi ya da ilamsız takip sonucunda satışa çıkarılacağı için kaydına yakalama şerhi düşülmüş, araç ilk çevirmede yakalanacak ve otoparka çekilecek demektir.

Hacizli olunca da kefil olduğun kişi için senin malına tebbir amaçlı el konulmasıdır yani çevirmeden felan sıkıntı yaşamassın gibi saçma sapan bir cümle var, bunu ayıklamaya gerek görmüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Polemik -- 3 Mart 2011; 21:06:45 >

• Rehin kavramı aynı taşınmazlardaki ipotek kavramına benzer. Evi alırsınız, borcu bitinceye kadar kredi aldığınız banka lehine ipotek tesis edilir. Taşınır mallarda da (araba gibi) rehin işlemi yapılır.

Haciz işlemi ise tamamen farklı...İcra Müdürlüğünden örneğin icra emri gelir, borç kesinleşir ve alacaklı taraf aracınız kaydına haciz şerhi düşürtebilir. Ancak bu aracın trafikten men edilmesi ve satış işlemleri için yeterli değildir.

Eğer alacaklı taraf borcu karşılayacak başka imkan bulamazsa aracın satışı için öncelikle trafikten men edilmesini istemelidir. Bunun için de kaydına "Yakalamalı"şerhi düşülür ve araç trafik ekiplerince kontrole girerse trafikten men edilecektir.

Bu konuda tek doğru ve eksiksiz yazan kişi @Polemik arkadaşımız, kendisine teşekkür ederim kendi adıma.
  • Hukuk dersinde hocamız bize, kefil olunan kişiye borcunun olduğunu bankaların çok geç söylediğini söyledi. Sırf faizi artsın diye. Amcanızın size söylemesi çok önemliymiş bu yüzden. Aklıma geldi paylaşayım dedim geçmiş olsun
  • Teşekkür ederim.
  • Benim anlatmak istediğim ve bildiğim

Rehinli araç bağlanmaz
    Hacizli araç bağlanmaz
    Hacizli Yakalamalı araç bağlanır

Anlatmak istediğim buydu
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.