Şimdi Ara

Hacettepe hakkında merak ettikleriniz?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
1
Favori
1.195
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Isteğe bağlı hazırlık okudum, sosyoloji öğrencisiyim. Sormak istedikleriniz varsa yardımcı olmak isterim.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• hocam tam aradığım adamsın. bu yıl hacettepede fen fakültesinden bir bölüme yerleşeceğim büyük ihtimalle. hazırlık zorunlu değil ama ben okumak istiyorum aynı zamanda sınava tekrar hazırlanma düşüncem var hazırlıkta daha kolay olur diye düşündüm.

şimdi isteğe bağlı hazırlık araştırdığım kadarıyla akşam yapılıyormuş ve sonlara doğru herkes bırakıyorumuş. isteğe bağlı hazırlığın ortamı nasıl ? kaç kişi oluyor normal hazırlıktaki gibi güzel bir ortam var mı yani farklı bölümlerden insanlarla tanışmak sosyalleşmek istiyorum ben. hocaları nasıl laylaylom mu geçiyor dersler ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ea_guru -- 2 Ağustos 2018; 13:29:21 >
  • Isteğe bağlı hazırlık ing140 olarak geçiyor ve açık konuşmak gerekirse zorunlular kadar önemsenmiyor. 17:30 ders başlar, 20:15 gibi biter. Ortam kaynaşırsan eğer lise5 dediğimiz olayın aynısı. Muhabbetleri bana pek uymuyordu yani akademik olarak kimsenin kaygısı yok, herkes geyiğine gelmişti. Bu ortam diğer sınıflarda da böyle. Ama dönem başında yapılan seviye tespit sınavı ile en azından daha iyi bir sınıfa düşebilirsin. Ben nc1 yani başlangıç sınıfındaydım (sınava girmediğimden) Sınıflar genelde 20,25 max 30 kişi. Ama çoğu derse gelmez. Bir de önemli gördüğüm en azından benim için, topluluk toplantı, aktivite saatleri ile kesişiyor dersler ve çok aktif olamıyorsun o yüzden. Başlangıç sınıfları hocaları genelde yeni mezun hocalar, yabancı ve bence sınıf hakimiyeti, üzerine düşme vs açısından kaliteli hocalar diğer kurlarda.

• quote:

Orijinalden alıntı: birkacishali

Isteğe bağlı hazırlık ing140 olarak geçiyor ve açık konuşmak gerekirse zorunlular kadar önemsenmiyor. 17:30 ders başlar, 20:15 gibi biter. Ortam kaynaşırsan eğer lise5 dediğimiz olayın aynısı. Muhabbetleri bana pek uymuyordu yani akademik olarak kimsenin kaygısı yok, herkes geyiğine gelmişti. Bu ortam diğer sınıflarda da böyle. Ama dönem başında yapılan seviye tespit sınavı ile en azından daha iyi bir sınıfa düşebilirsin. Ben nc1 yani başlangıç sınıfındaydım (sınava girmediğimden) Sınıflar genelde 20,25 max 30 kişi. Ama çoğu derse gelmez. Bir de önemli gördüğüm en azından benim için, topluluk toplantı, aktivite saatleri ile kesişiyor dersler ve çok aktif olamıyorsun o yüzden. Başlangıç sınıfları hocaları genelde yeni mezun hocalar, yabancı ve bence sınıf hakimiyeti, üzerine düşme vs açısından kaliteli hocalar diğer kurlarda.
    teşekkürler hocam. tavsiyen var mı peki isteğe bağlı hazırlık ve okulda ilk sene açısından ? (sosyalleşmek falan)

birde hocam spor salonu hakkında bilgin var mı ?

• Hocam senin yapmak istediğin olayı ben de denedim, hatta tercihi tamamen bu niyetle yaptım diyebilirim. Derslerin akşam olması ders çalışmak için başlangıçta çok uygunmuş gibi görünüyor ama işin içine sosyal ortamlar, topluluklar, arkadaşlar vs girince işler hiçte öyle olmuyor. Yani muazzam bir rehavete kapılıyorsun. Kırık etkisini biliyorsundur zaten. Sana tavsiyem eğer başka bir alternatifin yoksa, seviye tespitte iyi bir kura düşmeye çalış, düşemezsen de güz dönemi sonunda kur atlama sınavı var, ödevlerin sınavların hakkını verirsen bahar dönemi bir üst kurda olursun, dersleri iyi takip et yani derse gittiğine değsin. Sınıf ortamından bir iki arkadaş edinip eğer sana uygun bir ortam değilse kendini soyutlanmanı öneririm. Sosyalliği en çok istediğin bir ya da iki topluluğa girip sağla, ben öyle yaptım. İnan sana hem ilerisi için daha kaliteli ve seni mutlu eden insanlar biriktirirsin. Çünkü ilgi alanlarınız, kaygılarınız aynı oluyor. Devamsızlığı da topluluk için harca, zaten 56 saat bir hakkımız oluyor. Bu şekilde kendini planlayabilir ve dengeleyebilirsin, spor salonları hakkında bilgim yok ama beytepe olimpik yüzme havuzu var ve 6 aylığı 90 TL, iyi bir seçenek olabilir.

• quote:

Hocam senin yapmak istediğin olayı ben de denedim, hatta tercihi tamamen bu niyetle yaptım diyebilirim. Derslerin akşam olması ders çalışmak için başlangıçta çok uygunmuş gibi görünüyor ama işin içine sosyal ortamlar, topluluklar, arkadaşlar vs girince işler hiçte öyle olmuyor. Yani muazzam bir rehavete kapılıyorsun. Kırık etkisini biliyorsundur zaten. Sana tavsiyem eğer başka bir alternatifin yoksa, seviye tespitte iyi bir kura düşmeye çalış, düşemezsen de güz dönemi sonunda kur atlama sınavı var, ödevlerin sınavların hakkını verirsen bahar dönemi bir üst kurda olursun, dersleri iyi takip et yani derse gittiğine değsin. Sınıf ortamından bir iki arkadaş edinip eğer sana uygun bir ortam değilse kendini soyutlanmanı öneririm. Sosyalliği en çok istediğin bir ya da iki topluluğa girip sağla, ben öyle yaptım. İnan sana hem ilerisi için daha kaliteli ve seni mutlu eden insanlar biriktirirsin. Çünkü ilgi alanlarınız, kaygılarınız aynı oluyor. Devamsızlığı da topluluk için harca, zaten 56 saat bir hakkımız oluyor. Bu şekilde kendini planlayabilir ve dengeleyebilirsin, spor salonları hakkında bilgim yok ama beytepe olimpik yüzme havuzu var ve 6 aylığı 90 TL, iyi bir seçenek olabilir.
    çok teşekkürler hocam.

• Hacettepe İstatistik hakkında ne düşünüyorsunuz ? Ben de isteğe bağlı hazırlık okuyacağım 2011 veya 2012'de yakın tanıdığım 75 bin ile girdi. Şimdi 196000 olmuş. Hacettepe İstatistik mi ? Aile yanında YTÜ istatistik mi ?
  • Atanamayan Dr. Strange kullanıcısına yanıt
    Hacettepe istatistik kampüsün güzel, merkezi bir yerinde. hacettepe bir araştırma üniversitesi ve bu yönden ytü ye göre daha fazla katkısı olacağını düşünüyorum. Sıra ve puana göre değerlendirmeni pek önermem, ders içerikleri, yandal, çap imkanları, bölüm Topluluğu, son zamanlarda yayınlanan çalışmaları var mı bölümün, mezunları nerelerde vs, bunları ince ince eleyip karar ver. Akademik kadrosu iyidir, matematik bölümünde okuyan arkadaşımdan bildiğim kadarıyla. Aile yanında okumayı ben tercih etmezdim hocam, ama tabi yine bu kişinin beklentileri ve durumdan duruma değişecek bir şey.

• birkacishali B kullanıcısına yanıt
    fizik mühendisliği ve nükleer enerji mühendisliği hakkında bilgi alabilir miyim ?
  • hacettepe ingilizce iktisat nasıldır bilgin var mı, önerir misin
  • Atanamayan Dr. Strange kullanıcısına yanıt
    Edebiyat fakültesi öğrencisi olduğumdan bu bölümlerle ilgili çok fazla bilgi sahibi değilim o yüzden yanlış yönlendirmek istemem. Ama mühendislik tabanlı topluluklarda aktif olarak bulunduğumdan ve okuyan bir iki kişiden aldığım izlenime göre öyle gideyim bir bakayım havasında tercih edilecek bölümler değil. Dersleri çalışarak değil, çok çalışarak anca geçebiliyorlar, bir de sevmiyorsanız işkence haline dönüşebilir. Yani ilgin varsa, seviyorsan fizikle uğraşmayı tercih et bence. Hacettepe sana teorinin yanında pratikte de teknokent, Bilkent CYBERPARK gibi yerlerde staj imkanı sunar tabi iyi bir not ortalaması ve cv ile. Bir de aselsan gibi çoğu şirket ankarada, bu da önemli bir etki. Fizik mühendisliğini bırakıp öğretmenliğe, sonra jeolojiye en son tekrar öğretmenliğe geçen birini duymuştum. Yani sonunda böyle olmakta var hocam, aman dikkat.

• quote:

Orijinalden alıntı: Atanamayan Dr. Strange

fizik mühendisliği ve nükleer enerji mühendisliği hakkında bilgi alabilir miyim ?
    bu tür mühendislikler tutuyorsa istatistik falan yazıp kpss kovalama bence.
  • At Tarağı kullanıcısına yanıt
    Bilgim yok hocam, ama iibf bölümleri kendi aralarında yandal, çap imkanı en fazla olan fakültelerden biri. Hit var, hacettepe işletme Topluluğu. Genelde ortak iktisat okuyanlar burada aktif olurlar. Ve ortak konferans vs düzenlenir. Sosyal medyadan neler yapmışlar bir inceleyebilirsin.Onun yanında bahsettiğim olanaklara, akademik çalışmaları, dersleri ve içerikleri, mezunları gibi detaylı bir araştırma karar vermeni kolaylaştırır.

• quote:

Orijinalden alıntı: ea_guru

bu tür mühendislikler tutuyorsa istatistik falan yazıp kpss kovalama bence.

Alıntıları Göster
    istatistik yazsam londrada master yaparım hocam. devlet kovalamam.
  • quote:

Edebiyat fakültesi öğrencisi olduğumdan bu bölümlerle ilgili çok fazla bilgi sahibi değilim o yüzden yanlış yönlendirmek istemem. Ama mühendislik tabanlı topluluklarda aktif olarak bulunduğumdan ve okuyan bir iki kişiden aldığım izlenime göre öyle gideyim bir bakayım havasında tercih edilecek bölümler değil. Dersleri çalışarak değil, çok çalışarak anca geçebiliyorlar, bir de sevmiyorsanız işkence haline dönüşebilir. Yani ilgin varsa, seviyorsan fizikle uğraşmayı tercih et bence. Hacettepe sana teorinin yanında pratikte de teknokent, Bilkent CYBERPARK gibi yerlerde staj imkanı sunar tabi iyi bir not ortalaması ve cv ile. Bir de aselsan gibi çoğu şirket ankarada, bu da önemli bir etki. Fizik mühendisliğini bırakıp öğretmenliğe, sonra jeolojiye en son tekrar öğretmenliğe geçen birini duymuştum. Yani sonunda böyle olmakta var hocam, aman dikkat.
    teşekkür ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Atanamayan Dr. Strange

istatistik yazsam londrada master yaparım hocam. devlet kovalamam.

Alıntıları Göster
    inşallah sakarya makine gazi otomotiv falan gelir bari
  • quote:

Bilgim yok hocam, ama iibf bölümleri kendi aralarında yandal, çap imkanı en fazla olan fakültelerden biri. Hit var, hacettepe işletme Topluluğu. Genelde ortak iktisat okuyanlar burada aktif olurlar. Ve ortak konferans vs düzenlenir. Sosyal medyadan neler yapmışlar bir inceleyebilirsin.Onun yanında bahsettiğim olanaklara, akademik çalışmaları, dersleri ve içerikleri, mezunları gibi detaylı bir araştırma karar vermeni kolaylaştırır.
    anladım hocam. peki ulaşımı nasıl ? çankaya veya incekten kolay mı kampüse ulaşım
  • hocam bende hacettepe inşaat veya makine düşünüyorum hazırlık sınıfının yetersiz olduğunu söylüyorlar siz ne düşünüyosunuz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • slashkiller_9992 S kullanıcısına yanıt
    Zorunlu hazırlıklarda üzerine düşüyorlar ama tabi bir odtü bilkent hazırlık değil. Bir de şu olaylarını sevmiyorum; odtü düzeyinde hazırlık vermiş gibi sınavları kasıyorlar biraz. Hazırlıkta alınan eğitim hiçbir zaman yeterli değildir. Bölümde bir süre sonra hem aynı terimler, söylemler olacak ve bunu bir şekilde aşarsın. Ama aldığın eğitimin üzerine senin bir şeyler koyman gerekir her zaman, bölümle ilgili yabancı yayınları takip edip çevirmek, okuldaki değişim öğrencilerini bulup iletişime geçmek. Bölümüm Türkçe olmasına rağmen bir çok kaynak yabancı ve ben bu şekilde ilerliyorum ve faydası da oluyor.

• At Tarağı kullanıcısına yanıt
    Ankaralı değilim hocam ya, kampüste kalıyorum. O yüzden ulaşım sorunum yok. Ama odtü, 100.yıl tarafına gelen dolmuşlar vs beytepe köprüsünden de geçiyorlar, bir de metro var zaten biliyorsun.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.