Şimdi Ara

HABRAS test sahası açıldı! Yurt dışındaki savunma sanayi testleri ülkemizde yapılacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
758
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Türkiye, 2 bin metre uzunluğuyla Avrupa’nın çift raylı en uzun test hattını içeren HABRAS ile savunma sanayi ürünleri için önemli altyapıyı oluşturdu.

Yerli savunma sanayi ürünlerinin test edilmesi için hazırlanan 2 bin metrelik Harp Başlığı Raylı Sistem Dinamik Test Altyapısı (HABRAS) isimli sahanın açılışı yapıldı.

Testler yurt dışında yapılıyordu

Konya Karapınar'da kurulan ve hizmete alınan HABRAS sayesinde yerli silah sistemlerinin etkinlik testleri, mühimmatların kafile kabul testleri ve yurt dışından alınan silahların etkinlik testleri yurt içinde yapılabilecek. HABRAS kurulmadan önce, silah sistemlerinin dinamik etkinlik testleri yurt dışında yapılıyordu.

HABRAS benzeri altyapılar ABD, İngiltere, Fransa, Almanya gibi kendi silah sistemlerini geliştiren sınırlı sayıda ülkede bulunuyor. Anlaşmaların yapılması halinde HABRAS’ı kullanmak isteyen ülkeler, Konya’ya gelerek kullanabilecek. Böylelikle Türkiye, test yaptıran ülke konumundan hem kendi testlerini icra eden hem de test hizmetini yurt dışına veren ülke konumuna gelecek.

• Yurt dışından aldığımız silahlarınmış, başlıktan bir heyecan yurt dışından silah testleri için gelen yabancılar olacak gibi anlaşılıyor...

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bay Robot kullanıcısına yanıt
    yurt dışından silah testi için gelen yabancılar diye kullanılmış zaten

• Videosunu izlediğim kadarıyla 2 km uzunluğunda bir ray ve karşısında beton blok var başka birşey yok.
  • Hiçbir teknolojik yatırım gerektirmeyen basit bir ray sistemini bile bu güne kadar yapamışsak vay halimize

• Hayatında test sahası görmemiş, testi sadece izlemek sanan biri kalkmış "hiç bir teknolojik yatırım gerektirmeyen ray sistemi diyor" Sen bir test yapılırken nelere dikkat ediliyor, hangi ekipmanlar kullanılıyor git bir bak önce.

• anlaşılan muhalefet tatmin olmamış 2 km az gelmiş :) muhalefet için 5-6 km daha döşeyin anca tatmin olurlar :)
  • atarlı.ergen A kullanıcısına yanıt
    Kişi kendinden bilirmiş. Bu konularda tecrübelisin anlaşılan.
  • İstiklalFMK kullanıcısına yanıt
    Kullanılan ekipmanları kendimiz yapmıyoruz ki. Parayı verip alıp alıyoruz sonra kullanabilmek için de adamların keyiflerinin gelip kurulum yapmalarını bekliyoruz. Bu ülke basit küçücük bir mikroişlemci bile üretemiyor sen gelmişsin bana hebele hübele yapıyorsun.

• Gidip izlenebiliyor mu acaba bu testler

• Yerli savar tayfa sessiz :D

• satış yeride var mı acaba? bir el bombası alim atim. zamanında birinden 2 tane almak istedimde satmadı. ne yapacaksın dedi birini atacam diğerinide saklayacağım lazım olur diye dedim. gidip yaylada atacaktım şaka maka. işi ticarete döksünler bizde gidip kullanalım orayı.

• Virinom V kullanıcısına yanıt
    domatesler mersedes kamyon ile taşınıyor. domateste yerli değil o zaman. ya bırakın bunları. yerli malı yerli marka yerli üretim yerli sermaye birçok yerli kavram var. ha birde katma değer denen birşey var. dışarıdan ham alırsın sen işlersin. 100 lira dışarıya gideceğine 40 lira gider. burada 60 lira kazandık da diyebilirsin dışarıya halen 40 lira gidiyorda diyebilirsin. ikiside doğru ama 100 lira dışarı gidiyorken bunu 40 liraya düşürmek olumlu birşeydir bir tebrik etmek gerekir. tutupta 40 liraya odaklanıp iş olumsuzmuş gibi hareket etmek anlamsız.

• quote:

Orijinalden alıntı: Virinom

Kullanılan ekipmanları kendimiz yapmıyoruz ki. Parayı verip alıp alıyoruz sonra kullanabilmek için de adamların keyiflerinin gelip kurulum yapmalarını bekliyoruz. Bu ülke basit küçücük bir mikroişlemci bile üretemiyor sen gelmişsin bana hebele hübele yapıyorsun.
    O zaman yüzyıllar boyu hem onun bunun ne idüğü bellisiz test sahasını kullanalım?

Neyse en azından gelişme var, eskiden "Saman bile üretemiyoruz." derdiniz şimdi "Mikroişlemci bile üretemiyoruz." demeye başlamışsınız.

Muvaffak olamayacaksınız ama belki adam olacaksınız solcular.
  • Virinom V kullanıcısına yanıt
    Bilirkişi konuştu ve noktayı koydu. Dağılın beyler

• TRnin 51. bölgesi açıldı beyler hayırlı olsun.

• atarlı.ergen A kullanıcısına yanıt
    Eklesek bu sefer de ne gerek vardı o kadar uzuna derlerdi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.