Şimdi Ara

Haberimin olmadığı tramer bilgisi / Tramer sildirme işlemi.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
532
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar. 6 ay evvel otoparktan çıkarken elektrikli motosiklet ile çarpıştık. Motosikletli yere düştü. Araçtan indim bakıyorum falan. O sıra hakkımı helal etmediğim gerizekalının teki bağırarak koşuyor olay yerine. Ambulansı arayıııııınnn, polisi arayııııın.   Ben kendimi suçlu gördüğüm için ve karşı taraf motosikletli olduğu için hassas davrandım, yanlış anlaşılmamak adına ses çıkartmadım ama olayı büyütmeye hiç gerek olmadığı çok belli.

Ama ortada kaza falan yok yani. Kazacık var. Motor yan yattı. Aynası kırıldı. Olay bu. Neyse polis ambulans geldi. Dedik bir şey yok. Polis dedi biz geldik boş gidemeyiz hele anlatın şurayı imzalayın, alkolmetreye üfleyin bilmem ne. Sonra karakoldu, hastaneydi. Karşı tarafın kolu asfalta değmişti. Ona bir pansuman yapıldı ardından abiye ayna parasını verdim helalleştik dağıldık.

Dün fark ettim ki sigorta zamanım gelmiş geçiyor. Gittim sigortacıya, 8500 demez mi.   

La gardaş dedim etme tutma deli misin o ne para öyle falan. Sigortalar aşırı zamlandı e bir de senin kazan varmış dedi.

Haydaaaa dedim ne kazası. Tarihi söyledi. Dedim doğru bir motosikletle çarpıştık ama biz sigortaya başvurmadık.

Valla burada görünüyor işte ben de anlamıyorum fazla dedi.

Velhasıl. Ben sigorta bilmem ne uğraşmayalım sigortam da delinmesin diye cebimden para verdim.

Meğer ben hem o parayı vermişim, hem hasarsız arabam hasarlı olmuş, hem sigorta indirimim bindirime dönüşmüş.  

Benim arabamda hasar yokken arabamda hasar kaydı görünüyor ayrıca sigortacının yalancısıyım, bu kaza görünmese sigorta sana 3 bin lira çıkardı dedi.

Sigorta basamağım bu dönem 6. basamak olacakken 3. basamağa düşürmüşler beni. 

Sigorta bilgi ve gözetim merkezine vs başvursam silerler mi? Nasıl bir yol izlemeliyim? Bu işten bir şey çıkar mı yoksa paşa paşa 8500 ödemeye mi bakayım?

Bilmeyen öğrensin: Adamın aynasının parasını ver evine git, sigortaya hiç bulaşma, primin yükselmesin dediler, öyle yaptım.

Fakat hem cebimden para gitti hem sigortam yandı. Sebebi ise polis tutanak tutunca sisteme işleniyormuşsun. Sigortadan para alıp almaman önemli değilmiş. Ben öyle anladım. Çoğu insan bilmiyor bu bilgiyi. Cehalete kurban gittik...

Konuya dair bir diğer ders, üç kuruş aklınızla kimseye kendi kendinize iyilik etmeye çalışmayın. O ambulansı arayııın polisi arayııın diyen adamın arkasından ettiğimiz hakareti bir biz biliriz. Hem karşı tarafa hem bana zararı oldu çünkü. Onun da sigortasında sorun çıktı adamın motorunu bağladılar. Polis de çok vicdansız çıktı. İnsan der ki belli iki taraf da gariban siz helalleşin ben hiç uğramamış olayım buraya.  

Elimin aşırı dar olduğu bir dönemde bu masraf başıma çıktı. İşin sonunda yıllarca marabalık yaparak aldığım eski model canım arabamı satmak zorunda kalırsam siz de şahit olun o velvele yapan adama hakkım haramdır.  

EKLEME: Sigorta şirketi (quick sigorta) mailime dönüş yapmadı. Motosikletlinin hayır ben başvurmadım hiçbir yere sözüne inanıyorum, yalan söylemesine ihtimal vermiyorum. İnternette net bilgi bulamasam da polisin tuttuğu tutanak sisteme işlenmiş ve kazalı şoför olmuşum. Başka açıklaması yok.

Bir acınası şeyden daha bahsedeyim. IMM çıkmadı bana. Şaka gibi. İki senedir kendi adıma arabam var. 8 senelik ehliyetim var. Bir tane kırmızı ışık ve bir tane kemerden başka sistemde hiçbir sıkıntım olmamasına rağmen sırf elektrikli motosikletin aynası kırıldı diye imm çıkmadı. Sigortacı dahi şaşırdı. Belki yaralamalı kaza olarak sisteme girmiştir ondandır falan dedi.

Sigortacı arkadaşa bile dert olmuş, ertesi gün bir şeyler etmiş uğraşmış da sağ olsun bir firmadan yaptırdık yine.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dr.Frankenstein -- 2 Haziran 2023; 17:55:17 >

• Abi içine tükürdüğümün yerinde görmeyeli herkes sinir hastası mı olmuş, gerizekalı mı yoksa Türkçe sıkıntısı mı.

Sokakta polis gelip gbt sorgusu yaptığında ne kadar ciddiye alıyorsunuz? Çevirmeye girdiğimizde bunun verisi bizim sicilimizde oluyor mu?

Her üniformalıya selam verdiğimizde adımıza kayıt mı açılıyor?

Polis çağrıldı diye geldi, bize baktı bir şey var mı diye ardından da gitti. Ben bunu böyle anladım ve geldim insan gibi danışıyorum şuraya.

Daha önce karakolluk oldum bir kavga yüzünden. Bir sürü evrak doldurduk. İşlendi mi dedik. Hayır karakola geldiğiniz için formalite icabı bu kaydın alınması gerekiyor denildi.

Çıktım gittim sonra da hiçbir yerde karşıma çıkmadı belki devletin kayıtlarında bile yoktur. ANLATABİLDİM Mİ.

Biz kendimize kazazede muamelesi yapmadık, polisin yaptığından da haberim yoktu bundan bahsediyorum.

'O iş öyle değil kardeşim o evrak doldurulmuşsa, işlenmişse yapacak hiçbir durum yok, yeni bir ey öğrenmiş oldun' de çık. Başka bir şey biliyorsan onu anlat. Ben de efendice teşekkürümü edeyim dağılalım.

Forum burası. İnstagram yorumlarında beğeni almaya çalışan boş ergenler gibi laf sokma güdüsüyle yazmanın bir manası yok.

• hasar kaydi degil, kaza kaydi. kaza olmus mu olmus, sisteme islenmis mi islenmis. ortada bir yanlis mi var yok. Neyi neden sildireceksiniz?

kaza sisteme islendimi kaza kaydi da her iki aracada isler dogal olarak, sigortadan islem yapilirsa tutarida islenir. bedelsiz hasar kaydida bu sekilde oluyor.

• Tamam hocam kızma anlasam gelip konu açmam değil mi?   

Polis geldiğinde ben olayın resmi bir boyuta döndüğünü bilmiyordum. Bilsem müsade etmezdim zaten. Söylediğim gibi iki tarafın da bir sıkıntısı yok çünkü. Polis geldiği için formaliteden işlem yapıyor sandım. Yapsın gitsin dedik.

Şöyle sorayım ya da. Bizim isteğimiz ve bilgimiz dışında bir işlem yapılmış. Bu normal bir durum mu. Buna yapacak bir şey yoksa eyvallah zaten kanuna karşı gelecek halimiz yok. Fakat iki tarafında böyle bir talebi ve bilgisi olmadan kazanın resmi kayıta geçmiş olmasına itiraz edemiyor muyuz.

Bir diğer mesele. Benim aracım 5664 mü ne zıkkım orada kazalı görünmeyecek mi işte. E benim aracımda hasar yok ki.  

• Polisin gelmesi resmi bi olay deil. Resmi olmasi icin reisin gelmesi lazim di mi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Abi içine tükürdüğümün yerinde görmeyeli herkes sinir hastası mı olmuş, gerizekalı mı yoksa Türkçe sıkıntısı mı.

Sokakta polis gelip gbt sorgusu yaptığında ne kadar ciddiye alıyorsunuz? Çevirmeye girdiğimizde bunun verisi bizim sicilimizde oluyor mu?

Her üniformalıya selam verdiğimizde adımıza kayıt mı açılıyor?

Polis çağrıldı diye geldi, bize baktı bir şey var mı diye ardından da gitti. Ben bunu böyle anladım ve geldim insan gibi danışıyorum şuraya.

Daha önce karakolluk oldum bir kavga yüzünden. Bir sürü evrak doldurduk. İşlendi mi dedik. Hayır karakola geldiğiniz için formalite icabı bu kaydın alınması gerekiyor denildi.

Çıktım gittim sonra da hiçbir yerde karşıma çıkmadı belki devletin kayıtlarında bile yoktur. ANLATABİLDİM Mİ.

Biz kendimize kazazede muamelesi yapmadık, polisin yaptığından da haberim yoktu bundan bahsediyorum.

'O iş öyle değil kardeşim o evrak doldurulmuşsa, işlenmişse yapacak hiçbir durum yok, yeni bir ey öğrenmiş oldun' de çık. Başka bir şey biliyorsan onu anlat. Ben de efendice teşekkürümü edeyim dağılalım.

Forum burası. İnstagram yorumlarında beğeni almaya çalışan boş ergenler gibi laf sokma güdüsüyle yazmanın bir manası yok.

• Ayıra öğrenme amaçlı soruyorum: Diyelim böyle bir kaza yaşadık. Polis geldi tutanak tuttu. O noktadan sonra öyle de böyle de sigorta yanıyorsa sigortaya başvurup parayı alalım değil mi? Almamızın bize bir zararı oluyor mu?

• ambulans gelip yaralıya müdahale ettiyse eğer yarın "taksirle yaralama" dan dosya önünüze gelebilir bilginiz olsun.

• Polis gelmiş, tutanak tutulmuş, muhtemelen hastane kaydı da olmuş. Karşı tarafın maddi zararını karşıladığınız halde sigortaya da başvuru yapıp oradan da para almış olabilir. Bütün bu sebeplerden dolayı tramer sildirme gibi bir durum olmaz.

• 'Kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız; müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz'. Hadisinin önemini bir kez daha anlıyorum. Neden bu kadar bahtsız bir toplum olduğumuzu çok iyi örnekliyor cevaplar. Zor durumdayım, olayı bilmiyorum yardımcı olun dedikçe insanın yarasına tuz basar cevaplar geliyor.

Muhtemelen tutanağı tutan memur arkadaş da bu zihniyetteydi. Yarın başınıza gelir daha iyi anlarsınız inşaallah.

İki tarafta da hasar yok. Maddi manevi bir sıkıntı yok. Suçlu var mı varsa kim o belli değil. 5 km hızla çarpıştık. Biz ambulans ya da polis istemedik. Yolda omuzlarımız çarpsa daha çok hasar olurdu. Bilinçli birey olayım derken işgüzar olan birisi yüzünden polis geldi olay yerine ve bu olay bu noktaya geldi.

Benim ilk kazamdı. Anlamıyorum tutanaktı bilmemneydi. Prosedürü bilmiyorum. Eğer ciddi bir hasarımız olsaydı şaşırıp bu tepkiyi vermezdim heralde.

Canımı kurtardım arabanın tramerinin ya da 5 bin liranın peşine düşecek halim yok.

Kaza olarak bile görmediğim bir şey aylar sonra karşıma çıkınca şaşırmam gayet haklı bence.

Ben kendimi anlatamadım sanırım. Benim gözümde olay şu, otoparktan çıkarken bir arabanın tamponuna sürttüm. Olay yerinden şans eseri geçen polis geldi, bir şey yok tamponu sürttük helalleştik dedik gitti. 6 ay sonra görüyorum ki bana kaza yaptı diyorlar. 'Kaza'nın bu kadar basit bir şey olduğunu bilmiyordum yani ben. :(

Ben sisteme girilen şeylerin oluşması zor olan belirli şartlar altında girildiğini sanıyordum.

Bir üstteki mesaja binaen birisinin işine yarar belki diye yazıyorum, karşı taraf ile foruma konu açmadan önce görüşmüştüm. Herhangi bir başvuru yapmamış bir yere/sigortadan para falan almamış.

Durumu anlatınca o da çok üzüldü. Nasıl olur biz hiçbir yere başvurmadık tutanak da tutmadık ki falan dedi. O da bilmiyormuş işleyişi. Dedim işte polis gelince tutanak tutmuş oluyormuşuz.

Ben de aksi mesajlar yazıyorsam kusuruma bakmayın. Depremden kaynaklı il değiştirmek zorunda kaldım. Sigortacım da depremzede. Haliyle bana ulaşamıyor sigorta süren doluyor diye. Bir anda sigortamın dolduğunu fark ediyorum ve yerleştiğim ilde karnımı doyuramıyorken çok yüksek bir sigorta primim olduğunu öğreniyorum. Siz de dalga geçer gibi cevap veriyorsunuz...

Birisi de gelip 'kasten öldürmeye teşebbüs'ten önünüze dosya gelebilir demeden konuyu bitirelim.

Herkese teşekkürler, iyi forumlar.  

• dr.Frankenstein kullanıcısına yanıt

gerizekali gibi anlamayan sensin, olay bastan belli kendi bilgisizligini ortada yeni ve yanlis bir sey gibi anlatip, uzerine birde cevap verene laf ediyorsun.

• Birde sigorta davalarına bakan ceteler var öğrenip vekaletname aldılarsa vay da vay

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • hocam merhaba, geçmiş olsun öncelikle. şimdi sadece polis rapor tuttu ambulans geldi diye kaza sigorta kayıtlarına geçmez. çünkü polis tuttuğu raporu sigortaya göndermez. polis bir kaza raporu tutmuş ve sizin çarptığınız motosiklet sürücüsü bu kaza raporu ile gidip motosikletine hasar dosyası açtırmış ve onarım yaptırmış. bu şekilde kaza raporunuz sigortaya ulaşmış. böyle olunca da hem aracınızda bir kaza kaydı görünür hem de priminiz yükselir. yapacak bir şey yok. hasar kaydını silmek diye bir şey ben şimdiye kadar duymadım. tekrar geçmiş olsun.

• hafacan06 kullanıcısına yanıt

Sayın hocam öncelikle kıymetli cevabınız için teşekkür ederim. Teşekkür ederim. Ben ve benim çevremdeki insanlar da sizin gibi düşündüğü için konuyu buraya taşıdım.

Motosiklet sahibi ile görüştüm. Vallahi ben hiçbir yere başvurmadım dedi. Yalan söylüyor olabilir derseniz hiç sanmıyorum, itimat ettiğim hoş sohbetli bir insan.

Sigorta şirketine de mail attım, ödeme yaptınız mı herhangi bir yere diye. Yarın cevap vermelerini bekliyorum.

Sigorta kaydı sildirmek diye bir şey de varmış. Çok nadir de olsa yanlış işlenen veriler oluyormuş, yalan yanlış bir kayıt varsa başvuruyormuşsun siliyorlarmış internetten öyle okudum fakat bizim duruma uymuyor sanırım. Yukarıda okuduğunu anlamayan ya da okumadan cevap yazan birbirimizin gerizekalı olduğunu düşündüğümüz arkadaşın söylediği gibi 'kaza oldu mu oldu, bir yanlışlık yok' diyebilirler. Sigorta şirketinden bir çalışana sordum. Onun da net bilgisi yoktu kem küm etti 'sigortaya başvurmasanız da polis geldiği için sigortan bozulmuş olabilir' dedi.

Sağlık olsun bir şey öğrenmiş olduk ama elektrikli motosikletin ayna kırığı için arabamın kazalı görünmesi ve bana 10 bin civarı zarar vermesi akıl alır gibi değil.

Kafayı yememek için nasiptir vardır bir hayır deyip geçiyorum. Sigorta şirketinden mail cevabı gelince konuya eklerim.

• Geçmiş olsun hocam. Bize de ders olsun bu.

• araba kullanmak hukukı ve cezai sonuclar doguran bir eylemdir , yoksa araba reklamlarında oldugu gibi rüzgarlı yolda iki tarafı agaçlı yolda gezinmeye benzemez . kontagı actığınız her gün eve dönememe riski vardır .

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.