Şimdi Ara

H.266 video sıkıştırma standardı duyuruldu (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
960
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: keynan

Hocam, bunun nedeni korsan grupların hâlâ h264 formatını kullanıyor olmaları. "Scene" grupları h264 kullanır, P2P grupları ise pek takmıyor bu standartları, Xvid'e devam eden de var, h265'e geçmiş olan da. Ben Xvid ile devam ediyorum, aynı sorun bu formatta da var.

Bir derece hafifletmek için Subdownloader gibi bir program kullanabilirsiniz.
    Hocam altyazı buluyorum illaki ancak senkron sorunu can sıkıcı oluyo. H264te 10 gb olan şey 265te 6 gb oluyo mesela onu indiriyorum altyazı yüzünden çöp oluyo dosya

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tv box ile, hard diskte H264 e göre 4 misli daha az yer kaplayan H265 li 10 bit filmler seyrediyorum, harika.
    H266 ile işler daha da güzelleşiyor.

• Eski sistemler çöp oluyor bu yeni codekler yüzünden :D

• flegga34 kullanıcısına yanıt
    Sizin yanlış bilginiz var,
    H265 formatlı Filmin daha az yer kaplaması, alt yazı uyumsuzluğu doğurmaz.
    H265 bir film sıkıştırma yöntemidir, alt yazı uyumsuzluğu ile ilgisi yoktur. Alt yazı uyumsuzluğunun sebebi, h264, h265 formatlarının farklılığı değildir, fps (saniye de akan film kare sayısı) ile ilgilidir.

Örnek; 25 fps ile hazırlanmış bir alt yazıyı ister h264-25 fps isterse de h265-25 fps film de oynat, alt yazı uyumsuzluğu olmaz, ama film 24 fps ise o zaman uyumsuzluk olur.
    Yani, 24 fps film indirmişsen, alt yazı da 24 fps olmalıdır.

Ben h265 formatlı bir sürü film ve dizi indirdim, alt yazıları ise H264 e göre hazırlanmış turkcealtyazı.org sitesinden elde ediyorum, bugüne kadar uymayanı görmedim, fps uymayanı ise sitenin menüsünde ki "senkronizer" ile uyumlu hale getiriyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 7 Temmuz 2020; 21:4:40 >
  • şunu unutuyorsunuz bu %50 sıkıştırma en yavaş ayarlarda oluyor bu da günlerce sürer bi film için.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Donanıma H266 gelmedikçe çok işimize yaramayacak ve işlemci kullanımları gene coşacak.

• bu ücretli bir kodek, x265 gibi açık kaynak versiyonu gelince ancak hayatımıza girebilir ki x265 ne kadar hayatımıza girdi tartışılır. hala h264 en yaygın kodek, hesap makinesi bile h264 çözecek neredeyse.

• quote:

Orijinalden alıntı: kayamtky

Sizin yanlış bilginiz var,
    H265 formatlı Filmin daha az yer kaplaması, alt yazı uyumsuzluğu doğurmaz.
    H265 bir film sıkıştırma yöntemidir, alt yazı uyumsuzluğu ile ilgisi yoktur. Alt yazı uyumsuzluğunun sebebi, h264, h265 formatlarının farklılığı değildir, fps (saniye de akan film kare sayısı) ile ilgilidir.

Örnek; 25 fps ile hazırlanmış bir alt yazıyı ister h264-25 fps isterse de h265-25 fps film de oynat, alt yazı uyumsuzluğu olmaz, ama film 24 fps ise o zaman uyumsuzluk olur.
    Yani, 24 fps film indirmişsen, alt yazı da 24 fps olmalıdır.

Ben h265 formatlı bir sürü film ve dizi indirdim, alt yazıları ise H264 e göre hazırlanmış turkcealtyazı.org sitesinden elde ediyorum, bugüne kadar uymayanı görmedim, fps uymayanı ise sitenin menüsünde ki "senkronizer" ile uyumlu hale getiriyorum.
    Anladım teşekkürler hocam bilgi için. Demek ki çoğunlukla h265ler hep 25 fps imiş bende

• h265 her ne kadar h264'e göre daha az boyutta benzer kalite vermeye yakın olsa da düşük bitrate olmasından dolayı detaylarda çok büyük kayıp yaşanıyor. O kadar yer kazanılıyor fakat, bana göre değmiyor kaybedilen kaliteye nazaran.

• quote:

Orijinalden alıntı: MPT-76

h265 her ne kadar h264'e göre daha az boyutta benzer kalite vermeye yakın olsa da düşük bitrate olmasından dolayı detaylarda çok büyük kayıp yaşanıyor. O kadar yer kazanılıyor fakat, bana göre değmiyor kaybedilen kaliteye nazaran.

Yanlış anlamayınız hocam, ama bu görüşünüze katılmıyorum;

H265' in amacı detay kaybını sana hissettirmeden H264 e göre yaklaşık 4 misli alandan kazanarak filmi sıkıştırmaktır.

Ben H265 10bit 1080p formatlı ortalama 2-6 gb arası bir sürü film seyrettim, hem görüntü hem de 5.1 ses olarak tek kelimeyle harika, fps yağ gibi teklemeden akıyor, orijinal 40 gb lık Bluray ile arasında bir fark göremedim.

Üstelik 85 inç perdeli projektör sistemim de seyrediyorum, böyle kusurlar büyük ekranda daha kolay farkedilir, ve ben hiç bir hata göremedim.

Eğer insan bunu hissetmiyorsa, detay kaybının bir önemi yok.

Daha önce yetersiz bir işlemciyle h265 tecrübelerim oldu, sizin anlattığınıza benzer sorunlar yaşadım.

Burada önemli olan, H265 10bit 1080p formatlı filmi teklemeden oynatacak, bunla başa çıkabilecek minimum Amlogic s905x2 (Cortex A53) veya onun ayarında bir işlemcidir.

Diğer önemli nokta, H265 formatıyla sıkıştırılan filmin kaynağının orijinal BluRay olmasıdır. KAynak ne kadar iyiyse, h265 de o kadar kaliteli oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 8 Temmuz 2020; 11:32:35 >

• emre1393 kullanıcısına yanıt
    x264 kadar olmasa da, Torrent x265 filmlerle dolu hocam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 8 Temmuz 2020; 12:42:0 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: flegga34

Anladım teşekkürler hocam bilgi için. Demek ki çoğunlukla h265ler hep 25 fps imiş bende

Alıntıları Göster

Bu söylediğinize göre, demek ki alt yazınız 25 fps değilmiş.

Eğer bir filmin kaç fps olduğunun bilgisi yok ise, ve onu nasıl öğreneceğinizi bilmiyorsanız, onu nasıl öğreneceğinizi tarif edebilirim, isterseniz.

• En yaygınlaştıracak Apple olacaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: kayamtky

Bu söylediğinize göre, demek ki alt yazınız 25 fps değilmiş.

Eğer bir filmin kaç fps olduğunun bilgisi yok ise, ve onu nasıl öğreneceğinizi bilmiyorsanız, onu nasıl öğreneceğinizi tarif edebilirim, isterseniz.

Alıntıları Göster

Yazın hocam öğrenmek istiyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: flegga34

Yazın hocam öğrenmek istiyorum

Alıntıları Göster

Eğer belirtilmemişse, bir Filmin fps miktarı (kare hızı) nasıl öğrenilir:

Aşağıda ki linkten ücretsiz olan VLC Media Player programının windows versiyonunu indirip bilgisayarınıza kurunuz.

Link: https://www.videolan.org/vlc/index.tr.html

Program otomatik türkçe kurulacaktır.

Program kurulduktan sonra;

Fps'sini öğrenmek istediğiniz filmi VLC ile oynatın, film oynatma esnasında, yukarıda ki menüden;

araçlar > kodlayıcı/çözücü bilgileri > kare hızı karşısında yazan rakam fps miktarıdır.

film kare hızları genellikle 23,976 veya 24, veya 25 fps dir.

Bu menüden ayrıca,

h264 mü h265 mi olduğunu, filmin çözünürlüğünü (1080p mi, 720p mi olduğunu), filmin konuşma dilini, sesin 2 kanal mı, 5.1 kanal mı olduğunu da öğrenebilirsiniz.

Örnek:

Kanallar karşısında 3F2R/LFE yazıyorsa ses kaydı 5.1 kanal ses kayıtlı demektir. Anlamı; oturma konumuna göre, önde 3 hoparlör, arkada 2 hoparlör, 1 büyük bas hoparlör demektir (5+1).

2CH veya çift kanal yazıyorsa 2 kanal ses kaydı demektir.

Ayrıca, ses bilgilerinde ac3 diye bir şey yazıyorsa, ses kaydı dolby digital demektir.

Dip not:

Yalnız şunu da unutma, bazen çok nadir de olsa, film ile alt yazı aynı fps olsa bile senkron uyuşmazlığı olabiliyor, bu durumda turkcealtyazi.org sitesinde ki, o filme ait fps si aynı olan tüm alt yazıları tek tek denemen gerekir, illa ki bir tanesi uyuyor, dediğim gibi bu çok nadir oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 9 Temmuz 2020; 0:15:15 >

• H.265’in standartlaşmama sebebi arkasında kimsenin durmamasıydı. Apple haricinde destek veren çok az sayıda üretici oldu. Fakat şimdi Apple, Ericsson, Huawei, Intel, Microsoft, Qualcomm, Sony gibi devleri arkasına almış durumda. Apple ve Qualcomm’un olması bu standardın iOS ve Android telefonlara geleceğinin garantisidir. Yani H.265’teki talihsizliği H.266 yaşamayacak. Kaldı ki torrent sitelerinde H.265 artık yaygınlaşmış durumda. Bilgisayarı da hiç yorduğunu sanmıyorum. Vakti zamanında ilk nesil Core i3 (370M) dizüstümde bile çatır çatır H.265 ile kodlanmış sürüyle film izledim. Hepsi yüksek kaliteli torrent sitelerinden indirdiğim filmler. Artık telefonlarda bile 8K video çekimi görmeye başladık. Ki boyutlarına bakılırsa H.265 ile bile devasa boyutlara ulaşıyorken ondan iki kat daha fazla yer kaplayan H264 ile kesinlikle 4K ve 8K videolara depolama yetiştirilemez. Kabaca bir hesap yaparsak H.266 ile kodlanmış 5GB büyüklüğündeki bir film H.265 ile aynı çözünürlük ve bitrate oranlarında kodlandığında 10GB, aynı çözünürlük ve bitrate oranlarında H264 ile kodlandığında en 20GB hatta daha bile fazla boyuta ulaşacaktır. Anlayacağınız H.266 her halükarda yaygınlaşacaktır. Özellikle standartlaşan 4K ile ve adım adım yaklaşan 8K çözünürlüğü hesaba katarsak bu kaçınılmaz bir gerekliliğe dönüşecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Jingles -- 10 Ekim 2020; 14:16:20 >

• intel var amd yok mu?

• Zeki Müren'de bizi görmeyecekse ne yapayım vizonteleyi :D :D

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.