Şimdi Ara

Gürcistan'dan Bulgaristan'dan Araba Almak (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
65
Cevap
6
Favori
7.289
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Kurcalayınca alttan foyası çıkar böylelerinin..boşuna çok mal haram çok mal yalan dememişler..Ben 5 ayı geçti Tifliste yim hiç bu kadar uğraşmadım araba işi ile çünkü mesleğim farklı,,gittim internet sitesinden 1-2 araç beğendim ..sekreter-tercüman bayanla gidip işlemlerini yaptık aldık, ülke içinde kullanıyorum..Yolda temiz gözüken araçların çoğu sıfır olarak buradaki bayilerden alınan araçlardır..Japon araçların yarıdan fazlası sağdan direksiyonludur..genelde çoğu kazalı ve bir kısmı da takla atmış araçlardır..Çamurluk, kaput ve bagaj öpüşme noktalarına bakınca doğru dürüst oturmadığı görülür. Çok ucuza alıp genelde Kutaisi denilen bir şehirde toplar satarlar.Türkiye de kullanmak vs bunlar hepsi esnaf ağzı..çok dikkatli olup gerçekten bilgili gümrükçü insanlardan öğrenmek gerekir esnaftan değil..

• quote:

Orijinalden alıntı: alfista

banada yerleşik olmak gerek demişti. şimdide bir yeri referans göstersen yeter demiş. enteresan. millet bildiğini paylaşmıyor. herkes kendine müslüman bu memlekette...

Bu cümledeki "o" kişisi ben miyim?
    Ya okuduğunuzu anlamıyorsunuz ya da çarpıtmak için mi burdasınız?
    Enteresan olan sizsiniz yahu. Siz bana ne sordunuz da ne cevabı aldınız da şimdi çelişki görüyorsunuz da beni böyle itham ediyorsunuz.

sorduğunuz soru : bende bir araç almak istiyorum oradan. orada yerleşik olarak görünmenin kolay yolu var mıdır?
    verdiğim cevap : Gürcistan'dan araç almanız için, orada yerleşik olmanız gerekmiyor. Adres referans göstererek satın alabilirsiniz.

sorduğunuz soru : peki ne gerekiyor hocam?
    verdiğim cevap : yabancı plakalı araç ile giriş yapabilmek için, yurtdışı yerleşik olmak gerekiyor, gümrük kapısından siz geçirmeye kalktığınızda "yurtdışı yerleşik değilsiniz, geçiremezsiniz" denilip geri çevriliyor.

sorduğunuz soru : peki yurtdışı yerleşik olmanın en kolay yolları neler? siz nasıl gösterdiniz?
    verdiğim cevap : Turkiye disinda 6 ay kalmak yeterli. ben sik sik yurtdisi seyahati yaptigim icin sorunum yok. eger surekli turkiyede yasiyorsaniz, bu mumkun degil.

bu sorular ve cevaplar, birebir alıntıdır, yanlış mıdır hocam? sonrasında ise, bu işi yapan kişilerin galericilerin olduğunu ama nasıl bir yol izlediklerini bilmediğimi söyledim, zatne konu orada kapandı. ben size araba mı satmaya çalıştım? ya da yanlış, illegal bir şeye mi yonlendirdim bir söyler misiniz? Ben size yardımcı olmaya çalışıyorum siz beni burada okuduğunu anlayamayan, bazı ukala kişiler karşısında güya onlara koz veriyorsunuz, beni zor durumda bırakıyorsunuz.
    bu mudur kendine müslüman kişinin size yaklaşımı, yoksa bu mudur enteresanlık.

Sizin de okuyup anlayamadığınız olan şeyi tekrar edeyim :

quote:

banada yerleşik olmak gerek demişti. şimdide bir yeri referans göstersen yeter demiş.

- sizin Türkiye'de yabancı plakalı bir aracı kullanmanız için, yurtdışı yerleşik olmanız şart. ya bu koşulu sağlamazsınız, ben gene de kullanırım dersiniz o sizin riskiniz, sizin bileceğiniz iş.
    - sizin Gürcistan'dan araç satın almanız için orada yerleşik olmanız, oturum almanız veya oranın vatandaşlığı şart değil, gidip bir adres referans göstererek rahatlıkla satın alabilirsiniz. herhangi bir türk vatandaşı, oraya gider pasaportuyla aracı 30 dakika içinde alabilir. ama aldığı aracı eğer yurtdışı yerleşik değilse, ülkemize kendisi sokamaz. bu kadar net. bu iki cümleyi yorumlamak çok zor olmasa gerek, enteresan tarafı nedir bunun? ayıp yahu ithamlarınız.

• quote:

Orijinalden alıntı: tartekin

Kurcalayınca alttan foyası çıkar böylelerinin..boşuna çok mal haram çok mal yalan dememişler..Ben 5 ayı geçti Tifliste yim hiç bu kadar uğraşmadım araba işi ile çünkü mesleğim farklı,,gittim internet sitesinden 1-2 araç beğendim ..sekreter-tercüman bayanla gidip işlemlerini yaptık aldık, ülke içinde kullanıyorum..Yolda temiz gözüken araçların çoğu sıfır olarak buradaki bayilerden alınan araçlardır..Japon araçların yarıdan fazlası sağdan direksiyonludur..genelde çoğu kazalı ve bir kısmı da takla atmış araçlardır..Çamurluk, kaput ve bagaj öpüşme noktalarına bakınca doğru dürüst oturmadığı görülür. Çok ucuza alıp genelde Kutaisi denilen bir şehirde toplar satarlar.Türkiye de kullanmak vs bunlar hepsi esnaf ağzı..çok dikkatli olup gerçekten bilgili gümrükçü insanlardan öğrenmek gerekir esnaftan değil..

quote:

Kurcalayınca alttan foyası çıkar böylelerinin..boşuna çok mal haram çok mal yalan dememişler..

Yahu siz iyice sınırı aştınız artık, haram mal, yalan mal falan demeye başladınız onda da ne dediğiniz de belli değil, atasözünü de doğru söyleyemiyorsunuz. Türk'lüğünüzle övüneceğinize, biraz dilinize hakim olun. kurcalayınca foya çıkması falan yok, ben herşeyi açık ve net söylüyorum zaten. siz söylenenleri anlamamak üzerine bir argüman kuruyorsunuz. üzülüyorum.

quote:

Ben 5 ayı geçti Tifliste yim hiç bu kadar uğraşmadım araba işi ile çünkü mesleğim farklı,,gittim internet sitesinden 1-2 araç beğendim ..sekreter-tercüman bayanla gidip işlemlerini yaptık aldık, ülke içinde kullanıyorum..

5 ayı geçti gittim araba aldım diyorsunuz ama bakın siz de Türk vatandaşı olarak gidip araba alabilmişsiniz, demek ki alınıyor oturum veya vatandaşlık gerekmeden. bunu siz yaparken normal de, burada İzmir'den, Muğla'dan, Trabzon'dan gidip almak isteyen kişiler için neden problem? bu tutarsızlık neden?

quote:

Yolda temiz gözüken araçların çoğu sıfır olarak buradaki bayilerden alınan araçlardır..Japon araçların yarıdan fazlası sağdan direksiyonludur..genelde çoğu kazalı ve bir kısmı da takla atmış araçlardır..Çamurluk, kaput ve bagaj öpüşme noktalarına bakınca doğru dürüst oturmadığı görülür. Çok ucuza alıp genelde Kutaisi denilen bir şehirde toplar satarlar.

Araç alacak kişi, eğer sizin gibi bir okuduğunu anlayamama, gördüğünün idrak edememe problemi yoksa, gayet de güzel bir araç alabilir. sonuçta computest denen bişey var, arabadan anlamak gerekir. siz bu kadar anlamıyorken, mesela japon arabaların çoğu sağdan direksiyon diyorsunuz ya, yani alacak kişiler kör mü ki sağdan direksiyonlu araba alsın, soldan direksiyonlusu varken? bunu söylemeniz garip mesela. herneyse. siz bile bu kadar alakasız bilgisiz iken gidip mesela Kutaisi'de araba toplama mevzusunu çözdüyseniz, normal bir Türk vatandaşı orada 2 gün kalarak arabanın kralını alır. sizin 5 ayda çözdüğünüz mevzuyu 2 günde çözmek mümkün.

Eğer bir arkadaşım oraya gittiğinde 2008 model bir Mercedes E serisi isterse şu iki araç arasındaki farkı idrak edebilmeli, neden 10bin dolar fark olduğunu bilebilmeli, bilemiyorsa, alamıyorsa, ucuzu iyidir diyorsa, sizin nadir olarak doğru olarak söylediğiniz(bozuk saat mevzusu) kötü arabalara denk gelebilir.

araç 1 :http://www.autopapa.ge/en/mercedes-benz/e-220/410612
    araç 2 :http://www.autopapa.ge/en/mercedes-benz/e-280/368027

her ikisi de aynı kondisyonda gözüküyor ama fiyat farkı ortada. azıcık akıllı olmak lazım. sizin gibi davranırsa gider her arabayı kötü zannedip iyisini alamaz.

quote:

Türkiye de kullanmak vs bunlar hepsi esnaf ağzı..çok dikkatli olup gerçekten bilgili gümrükçü insanlardan öğrenmek gerekir esnaftan değil..

Gümrükçünün müdürlerine de sorsanız, benim dediğimden farklı bir şey demeyecektir. Kanun maddesini aynen söyleyecektir. Yurtdışından rahatlıkla üzerinize araba alabilmenize rağmen gümrük sınır kapısından geçemezseniz diyecektir. Geçmeniz için tek şartın yurtdışı yerleşik olmanız olduğunu da söyleyecektir. Aksi bir şey söz konusu değil, bu bilgiler doğru bilgiler çünkü. Sizin gibi herkes eli cebinde zırva fırlatmıyor dışarıya doğru. bunu yaparken de çok güzel iftiralar atıyorsunuz o da size yakışan mevzu zaten. tahminleri gerçek gibi sunan bir zihniyetten başka ne beklenebilir ki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi panthera52 -- 7 Eylül 2015; 10:42:13 >

• Simdi yeni trend, daha dogrusu yeni cakallik zirhli arac ithali. Bulgaristanda ki galerici arkadaslarimla gecen gun sohbet arasinda konu gecince biraz deseledim anlattiklari yontem su; luks bir arac alip araci sonradan zirhiyorlarmis. 7 ile 10bin euro arasi maliyeti varmis.

Daha sonra tr ye sokup (yabanci plakali sekilde) bilim sanayi ve teknoloji bakanligindan zirhi onaylatip kurus vergi vermeden tr plakaya ceviriyor ve sonrada uyduruk zirhlari sokup yollarina devam ediyorlarmis... ayni yabanci bandirali gemi almak gibi kurus vergisiz.

Evet haklisiniz gemiyi tekneyi yati kim alir, zirhli araci kim alir. Vergiyi sadece isci memur kucuk esnaf oder.

Umarim gray market isi gibi devlet bu yontemedecel atar ama simdi cok mesguller 400 vekil falan pesindeler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Agorian -- 7 Eylül 2015; 12:05:02 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • panthera52 kullanıcısına yanıt
    Çok ve boş konuşuyorsun .Şimdi doğru yolu buldun sıkıştırılınca değil mi? Aracı Türkiye de kullanabilmek için Gürcistan da oturum sahibi olmak lazım evettttt..Yani senin gibi...Sürekli araç getirip satıyorsun bir şekilde ama sattığın kişiler Gürcistan da oturumları olmadığı için araçları üzerlerine alamıyorlar değil mi?? O kadar risk olacak tabi..kurnazlık diploması vereceğim sana
  • quote:

Çok ve boş konuşuyorsun .Şimdi doğru yolu buldun sıkıştırılınca değil mi? Aracı Türkiye de kullanabilmek için Gürcistan da oturum sahibi olmak lazım evettttt..Yani senin gibi...Sürekli araç getirip satıyorsun bir şekilde ama sattığın kişiler Gürcistan da oturumları olmadığı için araçları üzerlerine alamıyorlar değil mi?? O kadar risk olacak tabi..kurnazlık diploması vereceğim sana

Bak halen insanları yanlış yönlendiriyorsun :))

quote:

Aracı Türkiye de kullanabilmek için Gürcistan da oturum sahibi olmak lazım evettttt..

ben bu bilgiye yanlış diyorum, aracı Türkiye'de kullanmak için gürcistan oturumu falan gerekmez, "yurtdışı yerleşiklik" gereklidir ve yeterlidir. o da ne demektir? ilk mesajda açıkladım. oturumla falan alakası yok. anlamayacaksınız ama tekrar söyleyim, Allah'tan umut kesilmez. "son 1 yıl içinde en az 185 gün Türkiye sınırları dışınan bulunan kişilere yurtdışı yerleşik denir." yabancı ülkede oturum şartı falan söylenmez yani. Örneklendirerek oksijen yakmanıza yardımcı olayım, zira problem büyük.
    01.09.2015 tarihinde ülkeyi terkettiniz, 2 ay gürcistan'da kaldınız, ordan azerbaycana geçtiniz, 2 ay da orda kaldınız, ordan uçakla almanyaya geçtiniz 2 ay da orda kaldınız, geziyorsunuz dolaşıyorsunuz. 185 gün dolduğunda yabancı plakalı araç ile ülkemiz girebilirsiniz. sizin oturumunuz olup olmadığına bakmazlar. (bizim gümrük tarafından). noldu? herhangi bir ülkede oturumumuz olmadan yabancı plakalı araç sahibi olabildik ve ülkeye girebildik. bu da gayet legaldir üstelik. ha 6 ay sonra çıkmak zorundadır o ayrı mevzu.

quote:

Sürekli araç getirip satıyorsun bir şekilde

yalan.

quote:

sattığın kişiler Gürcistan da oturumları olmadığı için araçları üzerlerine alamıyorlar değil mi??

yalan.

quote:

kurnazlık diploması vereceğim

Gürcistan dan araba alacağım diye demek ki 2 şer ay dünyayı turlayıp 6 ayı tamamlayıp memlekete gelmek lazımmış..yanlız ucuz araç alacağım derken bayağa bir masraf yapmış olur insan..kendin gibi 2 kişi daha bul da komedi dans üçlüsü kur..Araba işi kesat zaten boşver bu sektör sana göre değil..İyi kıvırıyorsun dans işine gir
  • quote:

Gürcistan dan araba alacağım diye demek ki 2 şer ay dünyayı turlayıp 6 ayı tamamlayıp memlekete gelmek lazımmış..yanlız ucuz araç alacağım derken bayağa bir masraf yapmış olur insan..kendin gibi 2 kişi daha bul da komedi dans üçlüsü kur..Araba işi kesat zaten boşver bu sektör sana göre değil..İyi kıvırıyorsun dans işine gir

Ohohooh.. konu nerelere geldi, peki ben dans kursundayım. Hürmetler size.
    Artık okuduğunuzu anlayabiliyorsunuz, sizi kazandık. Çok sevinçliyiz..

• quote:

Orijinalden alıntı: panthera52

quote:

Forumu baştan Aşağıya okudum..iş nedeniyle Gürcistan'a sürekli gidip geliyorum..tek kelime ile şunu Söylemek istiyorum..Gürcistan veya Bulgaristan gibi yerlerden sizin adınıza araba getiririm diyenlere inanmayın..hepsi dolandırıcı..arabayı üzerinize alamazsınız hatta kullanamazsınız bile..kolay gibi gösterenlere inanmayın..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• 1907k 1 kullanıcısına yanıt
    +1 milyon..işte demek istediğimiz bu
  • tartekin kullanıcısına yanıt
    Orda ne iş yapıyorsunuz acaba merak ettim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 1907k

quote:

quote:

Forumu baştan Aşağıya okudum..iş nedeniyle Gürcistan'a sürekli gidip geliyorum..tek kelime ile şunu Söylemek istiyorum..Gürcistan veya Bulgaristan gibi yerlerden sizin adınıza araba getiririm diyenlere inanmayın..hepsi dolandırıcı..arabayı üzerinize alamazsınız hatta kullanamazsınız bile..kolay gibi gösterenlere inanmayın..

İlk konu başlığımda da yazdığım gibi, bu sektörde o yörelerde çok fazla dolandırıcı insan var. Ve çoğu da maalesef Türk. çok dikkat etmek gerek, hatta emin olunamıyorsa girmemek gerek. Orada gerçekten arabayı üzerine alabilseler bile (teknik olarak mevcut), türkiye girişi ve türkiye'de kullanımı risk teşkil ediyor. Facebook gruplarında ve muhtelif sitelerde verilen vaadleri bir nevi araştırmak için doğru bilgileri vermeye çalışmak lazım. teşekkürler size de.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi panthera52 -- 8 Eylül 2015; 10:48:43 >

• quote:

+1 milyon..işte demek istediğimiz bu

yahu +1milyon falan deyip durmayın sanki sizin dediğiniz bir şey gibi. insanlar gayet düşünceli şekilde, uyarı anlamında bildiklerini paylaşıyor sizin gibi, şahin alın uzayın, yoksa papazı buluyorlar, ben buraları çok iyi bilirim triplerine girmiyor. başka insanlara iftira atma mevzularına ise hiç girmiyorlar.

+1 milyonnnn

• quote:

Arkadaşlar Merhaba,

Yaklaşık 6 sene önce böyle bir başlık açmıştım, merakımdan sormuştum. Seneler sonra bu konuda baya bir bilgi sahibi olacağımı bilmeden gerçekleşmiş bu olay.

Artık sokaklarda, caddelerde ve internet ilanlarında da daha sık gördüğümüz yabancı plakalı araçları, Türk vatandaşlarının, Türkiye yerleşik kişilerin edinmesi mümkün müdür? Bunun üzerine bir kaç kelam etmek isterim.

Öncelikle belirteyim ki, bu konu yurtdışından araba ithal etmek hakkında bilgi içermez, araba ithalatı bambaşka bir konudur. ÖTV ödenir, KDV ödenir, vs vs.. Bu konuda "Kişisel Kullanıma Mahsus Turistik Kolaylıklar Kapsamında Otomobil Getirme" mevzusu anlatılmaktadır. Bundan sonra yurtdışından araba getirmek tabirini bu mevzu için kullanacağım.

Arkadaşlar yurtdışından araç getirmenin ilk koşulu, yurtdışı yerleşik olmaktadır. Kişinin uyruğuna bakılmaz, yurtdışı gününe bakılır. Nedir bu yurtdışı yerleşik olayı? Son 1 yıl içinde 185 gün yurtdışında kalmışsanız, yurtdışı yerleşiksiniz demektir ve yurtdışından aracı ülkeye sorunsuz sokabilirsiniz.

Formül basit, araç getirebilir misiniz? eğer yurtdışı yerleşikseniz sorunsuz gayet rahat bir şekilde yurtdışından istediğiniz araç ile ülkeye gelebilirsiniz.

Aldığınız, getirdiğiniz araç Türkiye'ye girerkek gümrük dairesi tarafından gün verilir. Maksimum 185 gün olmak üzere eğer emekliyseniz bu süre 2 katıdır.

Bu süreyi geçirirseniz, ya trafik kontrollerinde ya da gümrükten çıkış yaparken, geçtiğiniz süreye göre, 4458 sayılı Gümrük Kanunun 241. veya 238. maddesi gereğince ceza yersiniz.

Yurtdışı yerleşiksiniz ve gidip araba almak istiyorsunuz?
    almanya :www.mobile.de
    bulgaristan :www.cars.bg
    gürcistan :www.autopapa.ge

adreslerinden faydalanabilirsiniz. Ben Gürcistan'dan aldığım için o tecrübelerimi aktarayım.

Araba alırken ekstradan dikkat edilmesi hususlar şunlar :
    - Batum piyasası, Tiflis piyasasından yaklaşık %30 daha pahalıdır. Üstelik Tiflis'te araba sayısı Batum'un belki 10 katıdır. Özetle, mutlaka Tiflis'e gitmekte fayda var.
    - Aracı kendi üzerinize alabilirsiniz, Gürcistan'da bu serbesttir, Avrupa devletlerinde oturum veya benzer bir belge isteyebilir.
    - Araç kendi üzerinize olsa dahi eğer yurtdışı yerleşik değilseniz, kendi arabanızı kendiniz gürmükten geçiremezsiniz. Yurtdışı yerleşik olmadan bu tür maceralara atılmamak lazım.
    - Araçlar dolar üzerinden alınır, dolar üzerinden satılır. Doları Türkiye'den alıp gitmekte fayda var, kur farkı bazen çok olabiliyor çünkü.
    - Gürcistan'a nufus kağıdı ile girilebilmesine rağmen, araç alırken nüfus kağıdı işe yaramamaktadır. Pasaport gerekli.
    - Aracı alırsanız, Türkiye'deki gibi, Zorunlu Trafik Sigortası ve MTV yoktur, sadece alırken masraf yaparsınız, sonrasında ömür boyu (şimdilik), bir ücret ödemeniz gerekmez.
    - Şahsi kanaatim dünyanın en uyanık geçinen insanları bu kafkas yöresinde yaşıyor, ermeniler, azeriler, gürcüler ve türkler. O yüzden çok dikkat etmek gerek, noter satışı olmadan asla para verilmemeli, araçları iyi kontrol etmeden asla araç alınmamalı. Aracı biz geçiririz diyen komisyonculardan uzak durulmalı.

Bir de akılları karıştıran bir vekalet sorunsalı var. Yurtdışı yerleşik değilsiniz ama yurtdışı yerleşik biri (tanıdığınız Gürcü, Bulgar veya başka yabancı biri), aracı alıp size getirse ve size vekalet verse kullanabilinir mi mevzusu. Aracı getirirken nasıl "yurtdışı yerleşik" kriteri aranıyorsa, kullanan kişi için de o şekilde aranıyor. Yani siz kullanamazsınız, ceza yersiniz. "O kadar kişi nasıl kullanıyor ya peki?" derseniz eğer, yasak olduğunu bile bile kullanıyorlar. Muayenesiz araç kullanmak gibi düşünün.

Sormak istediğiniz sorular olursa, konu başlığına yazabilirsiniz.

Hürmetler.

Gürcistanda şirket kursak kağıt üstünde, şirket üzerinden aracı getirsek yine bizim 185 gun o ülkede bulunmamız gerekiyormu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bilgiler güzel. herkes tecrübelerini bu şekilde aktarsa, özellikle yutdışında yaşanan olaylar için bilgisizlik diye bir şey kalmaz işte.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Manyetizma

Gürcistanda şirket kursak kağıt üstünde, şirket üzerinden aracı getirsek yine bizim 185 gun o ülkede bulunmamız gerekiyormu

Eğer şirket kurarsanız ve aracı şirket üzerine alırsanız ki mümkün, yine de aracı türkiye'ye sokarken şoförün yurtdışı yerleşik olması gerekiyor.
    Türkiye kullanımlarında da aynı şart aranıyor. Şirket kurup üzerine araba alıp getirmek gümrük kanunları açısından mümkün değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi panthera52 -- 8 Eylül 2015; 11:16:02 >
  • righteous@ kullanıcısına yanıt
    İnşaat sektöründe idareciyim
    Arkadaş dolandırıcılara dikkat edin demiş .Ben de +1 Milyon dedim Sen niye üzülüyorsun ki
  • quote:

Arkadaş dolandırıcılara dikkat edin demiş .Ben de +1 Milyon dedim Sen niye üzülüyorsun ki

Biz sizi mantıksız açıklamalarınızla bilirdik de. Şaşırmamak elde değil.
    Sen her zamanki gibi yanlış biliyormuşsun öğrenmiş oldun bak..forumun kıymetini bil insanı cahillikten kurtarıyor
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.