Şimdi Ara

Günümüz dünyasında Komünizm (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
0
Favori
890
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Yalnız Neoliberalizm de bir dindir. Hatta Marxizmi din yapan en önemli faktörler apokaliptik tarih anlayışı vs. Neoliberalizmde de etkindir. Neoliberal ekonomistler de tıpkı marxistler gibi uydurma bir bilimcilikle kendi kendini bilimsel ilan etmekten öte bişey yapmıyor.

Ve de en önemlisi marxizm toplumu rasyonel-bilimci yönden ıslah etme modernist ve seküler projelerden yalnızca biridir. Şu an başka tarzdaki onlarcasıyla muhatabız. Kısacası marksizmi sırf din diye küçümseyip eleştirmek marksistlerin dinleri küçümseyerek eleştirmesiyle aynı kontextin ürünü...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Benim düşünceme göre, imkansız diye bir şey yok bu konuda (geçmişte olmamış ise gelecekte de olamayacak anlamı bu konuda geçersiz geliyor bana), yapılabilir ama mantığa o kadar ters ki komünizm, o yüzden yapılması aptallık olur. Yapılırsa da sayı çok çok az olur, aksi halde öncekiler gibi başarısız olma ihtimali çok çok yüksek olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zodion

Lenin sence marxın yolundan mı gidiyordu

Alıntıları Göster
    Çıkış noktasında Lenin Marksist'ti fakat teori konusunda kendisini geliştirdikçe ve Avrupa'da kapitalistlerin işçi sınıfını savaşlarda birbirlerine öldürttüğünü; işçi sınıfının da birbirlerini öldürmeye olan hevesini gördükçe Marks'ın teorisinde eksiklikler olduğunu düşündü.
    Bunun yanı sıra, Marks'a göre devrimin en sanayileşmiş yerde başlayacağı tezini de kendisi çürütmüş oldu.

Tabii sadece bunlar değil aradaki farklar, ama arada fark olduğunu anlamanın en temel açıklamaları bunlar olabilir.

• Herhangi bir ekonomik görüşün bilimsel olduğunu iddia ettiğimi hatırlamıyorum. Zaten ekonominin kendisi de bilim değildir. Fakat liberaller en azından daha iyi tahminlere, daha iyi öngörülere, daha iyi sistemlere, daha iyi eleştirilere vesaire sahipler. Uyum ve gelişim konusunda sosyalistlerdan fersah fersah üstünler.

Marksizm rasyonel yahut "bilimci" bir ideoloji değildir. İkisinden de en az dinler kadar uzaktır. Marksizmi din diye küçümsemekle, Marksistler'in dini küçümsemesinin konuyla alakasını anlayamadım. Ben ikisini de küçümsüyorum, çünkü hak ettiklerinin en yüksek değeri budur.
  • Marksizm tam olarak rasyonel ve bilimci bir ideolojidir. Bilimcilikte eşit değildir bilim, bilimcilik metafiziktir. Sadece dediğim şu eğer eskatolojik zihniyeti üzerinden yargılayacaksak veya bilimci metafiziği dinleştirmesini yargılayacaksak birçok modernist akım aynı marksizm kafasında değil mi? Neden onlar atlanıp sadece marksizme din muamelesi çekliyor? Zaten seküler sandığımız herşey ama herşey bir din değil mi?

Anlaşılmayan şey din bu, hadi dinleri reddedelim tarzı bir mantığın gerçeklerle uyuşmaması. Din öyle kolayca reddedilecek bişey değil. Bu bir varoluşsal dramdır; hem dini böyle basitliğe indirgemek hemde reddedişin getirisi olarak bşr dram

Liberalizm konusunaysa tabii ki katılıyorum. Elbette Liberalizm>>Marksizm. Aklı başında bir insan zaten aksini iddia edemez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 1151292116 -- 21 Eylül 2018; 20:12:07 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aga o değil de Kemalizm gibi bir ideolojiyi nasıl komünizmle aynı çizgiye getirdiler lan bugün bu aralar onu sorguluyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: MANGUTAY

Aga o değil de Kemalizm gibi bir ideolojiyi nasıl komünizmle aynı çizgiye getirdiler lan bugün bu aralar onu sorguluyorum
    Kimler bunlar merak ettim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: HIGHER

Kimler bunlar merak ettim.

Alıntıları Göster
    Bknz:Rusya nin komunist bir ulke oldugunu iddia edenler..

• HIGHER kullanıcısına yanıt
    Hocam kim oldukları malum da benim anlamadığım nokta şu. 1930 lardaki Kemalizm adım adım yavaş yavaş sosyalizm ve onun devamında günümüze kadar da yer yer komünizme doğru bir evrim geçirmiş. Tabi demek istediğim Atatürk'ün ilkeleri sabit ancak uygulamalar ve uygulayanlar söz konusu evrimin muhatapları. Yani herkes papağan gibi iki artı iki dörttür diyor ama cevaba dokuz bölü yirmi yazıyor. Bu ilk nerede başladı onu merak ediyorum.

• quote:

Hocam kim oldukları malum da benim anlamadığım nokta şu. 1930 lardaki Kemalizm adım adım yavaş yavaş sosyalizm ve onun devamında günümüze kadar da yer yer komünizme doğru bir evrim geçirmiş. Tabi demek istediğim Atatürk'ün ilkeleri sabit ancak uygulamalar ve uygulayanlar söz konusu evrimin muhatapları. Yani herkes papağan gibi iki artı iki dörttür diyor ama cevaba dokuz bölü yirmi yazıyor. Bu ilk nerede başladı onu merak ediyorum.
    Atatürkçülük demek, kendine Atatürkçüyüm diyenlerin yaptıklarını kapsamıyor. Atatürk hiç bir bir ideolojiye bağlı kalmamıştır, Onun için en iyi yol akıl ve bilim olmuştur, bunu söylediği sözlerden rahatlıkla anlayabiliriz. Atatürk'ün ilkeleri o anki zamanın şartlarına ayak uydurmak için çıkardığı yöntemlerdir.

• HIGHER kullanıcısına yanıt
    Katılıyorum.Atatürkçülük sömürülen bir kavram o zaten belli ama Kemalizmin de ilkeleri açık ve net. E Atatürkün de beyanları ortada. Sen şimdi Higherizmi kursan ve çıkıp açık bir şekilde Mangutayizme karşı olduğunu söylesen ve ben de çıkıp ben Highercıyım deyip ama aslında alttan alta Mangutayizm yapsam ve buna da kimse ses çıkarmazsa ben istediğim gibi senin fikirlerini çıkarlarım doğrultusunda manipüle ederim. Günümüzde karşı karşıya olduğumuz şey tam olarak bu.

• quote:

Orijinalden alıntı: 1151292116

Marksizm tam olarak rasyonel ve bilimci bir ideolojidir. Bilimcilikte eşit değildir bilim, bilimcilik metafiziktir. Sadece dediğim şu eğer eskatolojik zihniyeti üzerinden yargılayacaksak veya bilimci metafiziği dinleştirmesini yargılayacaksak birçok modernist akım aynı marksizm kafasında değil mi? Neden onlar atlanıp sadece marksizme din muamelesi çekliyor? Zaten seküler sandığımız herşey ama herşey bir din değil mi?

Anlaşılmayan şey din bu, hadi dinleri reddedelim tarzı bir mantığın gerçeklerle uyuşmaması. Din öyle kolayca reddedilecek bişey değil. Bu bir varoluşsal dramdır; hem dini böyle basitliğe indirgemek hemde reddedişin getirisi olarak bşr dram

Liberalizm konusunaysa tabii ki katılıyorum. Elbette Liberalizm>>Marksizm. Aklı başında bir insan zaten aksini iddia edemez.
    Evrim teorisi hariç de

• evrim teorisi hariç
  • quote:

Katılıyorum.Atatürkçülük sömürülen bir kavram o zaten belli ama Kemalizmin de ilkeleri açık ve net. E Atatürkün de beyanları ortada. Sen şimdi Higherizmi kursan ve çıkıp açık bir şekilde Mangutayizme karşı olduğunu söylesen ve ben de çıkıp ben Highercıyım deyip ama aslında alttan alta Mangutayizm yapsam ve buna da kimse ses çıkarmazsa ben istediğim gibi senin fikirlerini çıkarlarım doğrultusunda manipüle ederim. Günümüzde karşı karşıya olduğumuz şey tam olarak bu.
    Evet bu konularda dikkatli olmak gerekiyor, bunun benzerini terör örgütü pkk yapıyor bildiğim kadarıyla.
    LGBT olan gösterilerde bunu net görmek mümkün.
  • Komunustler ateistirler islam dusmanilar Allah cezalarini verir ama. Bakin venesuelaya halk acliktan pislik yiyo

• Ölü bir ideolojiden daha fazlası değil. Belki bin yıl sonra hortlayacak bir şey artık.
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.