Şimdi Ara

'günlük süt' fırsatları (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
521
Cevap
30
Favori
29.447
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    teşekkürler bilgi için, durum gayet açık..

başlık günlük sütler ile ilgili, amacım konuyu çarpıtıp başlığın düzenini bozmak değil. sadece konuyla ilgili gerekli bilgiler içerdiğini düşündüğüm birkaç yazı paylaşmak istedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metrikk -- 29 Ocak 2014; 15:58:57 >
  • Valla AOÇ 3 TL de az değil ya..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: metrikk

http://haber.gazetevatan.com/cocuklariniza-sut-icirmeyin/417524/4/yazarlar

http://haber.gazetevatan.com/kutu-sut-cocuklarda-morfin-etkisi-yapiyor/448518/4/Yazarlar/158

http://haber.gazetevatan.com/uzun-boylularda-kanser-daha-fazla-gorulur/448773/4/yazarlar

Okumanızı tavsiye ederim. Yazılardan bazı alıntılar:

quote:

Ben anne sütü dışında çocuklara süt içirilmesini doğru bulmuyorum. En doğrusu ek gıdalara başlar başlamaz kendi yaptığınız yoğurdu, kefiri verin, ama sütü süt olarak içirmeyin. Sadece kutu sütleri değil, günlük sütleri de... Çünkü süt en alerjik gıdadır. Çocukta başta astım olmak üzere pek çok alerjik ve kronik hastalığa sebep olabilir...

quote:

Bir kere hangi sütü içeceksiniz? Bırakın kutu sütünü, sütü mandıradan alsanız bile kaynatıyorsunuz. Birçok özelliğini kaybediyor o süt, enzimleri kayboluyor... Bu yüzden bu sütü alıp ne yapacaksınız? Yoğurt haline getireceksiniz. Aslında bizim geleneğimizde de süt içmek yoktur. Yoğurt, peynir ya da kefir yenir.

quote:

Bir kere sütü sıcak işlemden geçiriyorsunuz, içindeki vitaminler, enzimler kayboluyor. Sonra bizim ırkımız süt içmeye çok uygun değil. Sütün şekerini vücudumuz zor sindiriyor. Onun için birçok çocukta süt mide bulantısı yapabilir. Tabii bir de bağırsaklarda iyice parçalanmadığı için süt bir numaralı alerjik gıdadır. En fazla alerjik olan besinler evrimde insan diyetine en son giren gıdalardır. Bunların başında bebeğin annesinin sütünü değil, başka hayvanların sütünü içmesi gelir.

quote:

Diyelim ki bebek köyde yaşıyor ve günlük süte ulaşmak mümkün. O zaman içirebilir miyiz?

Hayır. Ben anne sütü dışında süt içilmesini önermiyorum. O sütü de, keçi sütü bile olsa yoğurt yapsınlar. Çünkü dediğim gibi süt bir sürü ısıl işlemden geçiyor, içindeki sindirici enzimler özelliklerini kaybediyor, vitaminler azalıyor. Halbuki siz onu mayaladığınız zaman enzimler tekrar canlanıyor, sindirici enzimler oluşuyor. Günümüzde o kadar çok alerjik çocuk var ki! En büyük sebeplerden biri de süt.

quote:

Peki ama süt içmezseniz osteoporoz riskiniz artıyor deniyor?

En fazla süt içilen ülke Amerika’dır. En fazla osteoporoz de beyaz Ameriklılar’da görülür. Ama zencilerde, Latin Amerikalılarda ve Kızılderililerde süt tüketimi azdır. Çünkü onlar da tıpkı Türkler gibi süt şekerini (laktoz) sindiremezler. Bu nedenle süt tüketimleri azdır ve işin ilginci kemik erimesi da daha azdır onlarda. Sütün içinde kalsiyum yüksek ama bunun emilmesi çok büyük sorun. Bu yüzden bu görüş de yanlış. Bunun için yoğurt yiyin, kefir yiyin, çok daha iyi...

quote:

Bir de siz sütün boyu uzattığını, ama bunun iyi bir şey olmadığını söylüyorsunuz...

Evet, süt boyu uzatır. Özelikle de UHT’li süt. Çünkü içinde vücudumuzdaki ‘İGF-1’ dediğimiz büyüme hormonuna benzeyen bir madde var. Büyüme iyi bir şeydir ama sınırlanmalıdır. Eğer sindirim sistemimiz düzgün çalışıyorsa, bu hormonların çoğu daha kana geçmeden tahrip olurlar. Fakat süt ısıl işlemden geçtiyse, homojenize olduysa, küçülen yağ parçacıkları ‘İGF-1’in etrafını sarar, böylece onu mide sıvılarından koruduğu için kana direk olarak geçmesine yol açar. Bu büyüme hormonu kanımızda zaten var, bu sütleri içince bu hormonu fazladan almış oluyorsunuz. Unutmamalı ki, hızlı büyüme olunca kanser de hızla gelebilir! Bu şekilde boy uzatmak ne kadar sağlıklı onu düşünmek gerekir. Zaten kanser de en çok uzun boylularda görülür.

Sütü kaynatınca enzimler yok oluyor diyor, sonrada yoğurt yapın diyor, soğuk süt maya tutarmı?, sütün mayalanması için kışın en az 45 derece olması lazım.

ayrıca sütü kaynatırken kesilip kesilmediğinden de mikroplu olup olmadığını anlıyorsun, sütü kaynatmadan nasıl kestireceksin?, Peyniri soğuk süttenmi yapıyor amcam? :D Kaşarı kaynatmadan yapsında göreyim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yucel_kandemir

quote:

Orijinalden alıntı: metrikk

Sütü kaynatınca enzimler yok oluyor diyor, sonrada yoğurt yapın diyor, soğuk süt maya tutarmı?, sütün mayalanması için kışın en az 45 derece olması lazım.

ayrıca sütü kaynatırken kesilip kesilmediğinden de mikroplu olup olmadığını anlıyorsun, sütü kaynatmadan nasıl kestireceksin?, Peyniri soğuk süttenmi yapıyor amcam? :D Kaşarı kaynatmadan yapsında göreyim.

Konuyu ıskalamışsınız. Isıtmak kaçınılmaz olunca fayda-zarar açısından sütü süt olarak tüketmek yerine
    sindirim sistemimizin gerçekleştiremediği dönüşümü mayalayarak sağlamak adına yoğurt yada peynir
    tüketimi öneriliyor.
  • Evet AOÇ çok pahalı ama çok da çabuk bozuluyor. Bunu şu yüzden söylüyorum bi ürün ne kadar geç bozulursa içindeki katkı maddesi veya faydası o kadar azdır. Bknz margarin...
  • amma takmışsınız süte ya :) süt zaten günde 1 bilemedi 2 bardaktan fazla içilmemesi gereken bir şey, süt öyle reklamlarda anlatıldığı gibi lıkır lıkır iç fişek gibi ol mevzusu değil, fazla tüketildiğinda zararı fazla olan heleki çocuklarda dahada fazla zararlı olan bir gıda.
    boşverin doğalmış sanalmış bilmem neymiş alın için gitsin işte :) iş bu kadar kasmaya gelirse emin olun süt en son sırada yer alır.
  • Hakkaten süt konusu almış başını gidiyor. Benim tercihim yarım yağlı uht süt, çünki ucuz ve diğerleri kadar da sağlıklı olduğunu düşünüyorum.(Pazardaki sütten daha sağlıklı olabilir, hijyen bakımından.) En önemlisi ise tadı bana hitap ediyor.

Ara ara semt pazarından da süt alırız ve içeriz, çoğu yoğurt yapılır.

Günlük sütü ise çocuğumuz için aldık, kullandık.

Dediğim gibi bence çok da abartmaya gerek yok.

Ama konu yine de güzel.
  • imkanınız varsa marketten değilde hayvan işiylr uğraşanlarla irtibata geçin onlardan alın bu sabah 5kg getirttim 9 tl insan süt içtiğini anlıyor yoğurduda bu sütten yapıyorum ayrı bi lezzeti oluyor ama 5gün yemezsen bozuluyor kATKIYOK BİŞEY YOK
  • Aoç sütün üzerinde de homojenize edilmiştir yazıyor, bunu çalkalayarak mı yapıyorlar :) 2. gün bozuldu gerçi, kutudan daha sağlıklı olduğu kesin.

Tad olarak Pınar uht süte benziyor, iyi marka uht süt yerine tercih edilebilir bence, Pınar uht 2,50 lira mesela. Migrosta aoç 2,85 lira; aynı raftaki lera fresca 4,50 lira baltacı 5 lira.

• UHT süt fırsatları paylaşılsın bim de tam yağlı sütler 1,90₺ olmuş,yarım yağlılar raflarda yok,güney sut 1,50 den 1,70 e çıkmış

• çağrı marketlerde Yörsan günlük cam şişe süt 2.39 ,biz köyden süt getirirken cam şişe alalım demiştik carfourda süt için cam sise 4.5 liraydı bu yörsanın şişesi onlara baya benziyor yani şişesi işinize baya yarar birde yörük oğlu var onunda şişesi cam fiyatı yakın onu denemedim her seferinde Yörsan alıyoruz ve tadı gayet güzel.

• quote:

Orijinalden alıntı: erdi34i

UHT süt fırsatları paylaşılsın bim de tam yağlı sütler 1,90₺ olmuş,yarım yağlılar raflarda yok,güney sut 1,50 den 1,70 e çıkmış

benzin fiyatıyla yarışacak ,zaten ne çıksa onun başı altından çıkıyor
  • Bimde maşallah herşeye zam var saka su 1.25ten 1.30 oldu
    Günlük sütte 1,95 ten 2.10 oldu !!

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Günlük süt kaynatılıyor mu

• Hala anlıyan yokk sanırım,kalite tartışmıyoruz,eve süt alamağımızı tartışıyor,bim dd 1,90₺ sut satarsa ,vatandaş çocuğuna nerden süt alacak

• Günlük süt değil ama Moova sütü süt aleminde tek geçerim.. Bir de günlük süt çıkarsalar tadından içilmez heralde :)
    Yalnız fiyatları yüksek oluyor. Geçen dönem migrosta kampanyalıydı, epey stoklamıştık ama bitti..
    Bir ara Ankara'da Soykanlar markette 1.89 falan idi, şimdi nedir bilmiyorum..
    Uygun fiyata denk gelirsem paylaşırım..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahbap -- 25 Şubat 2014; 11:45:11 >
  • normalde aoç günük süt kipalarda 2,65 tl iken ankara armada kipada nedense 1,99 lira. ikidir gidiyorum 1,99 tl. yolu düşenlere bilgi
  • Onu bunu boşverin, Tire Organik günlük için

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Anthony John Soprano -- 26 Şubat 2014; 1:15:32 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mahmut716

normal sütü bıraktım gibi ,size de tavsiye ederim , bunlarda gerçek tadı alabiliyorsunuz , katkı maddesi yok 2-3 gün içinde tüketilmesi lazım zaten
    4-5 marka var , ufaktan incelersek ;
    fiyat olarak
    bim-dost süt , 2 lira
    migros - Atatürk orman çiftliği -3 lira
    şok - sek süt 3.20 lira
    sütaş günlük süt 3 lira

içim olarak sıralama yaparsak
    Aoç > sek > sütaş > dost

özellikle , Aoç kaynarken üstte kaymak birikiyor, yağı alınmamış , biraz ağır gelebilir , ama faydası çok

Hocam super baslik olmus bende uzun zamandir sadece gunluk sut almaya calisiyorum ancak hergun market firsati olmuyor,,,cogu yerde de goremiyorum sek gunluk,,,cam oldugu icin aliyorum,,,

Cidden allah razi olsun,,,cok iyi dusunulmus,,,

• günlük sütte favorim aoç fabrika satış mağazası ankarada çiftlikte ve balgatta var. balgattaki iş çıkışı yolumun üzeri geçerken sürekli süt ve bazı başka süt ürünleri alıyorum
    fiyatlar
    1 lt cam süt : 2,35 tl
    650 gr cam kavanoz yoğurt :2,80 tl
    1 lt cam şişe ayran : 1,80 tl
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.