Şimdi Ara

**Günlük Doğalgaz Tüketiminiz Kaç Metreküp** (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7.034
Cevap
137
Favori
570.067
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: sserin

quote:

Orijinalden alıntı: Turgut

quote:

Orijinalden alıntı: sserin

quote:

Orijinalden alıntı: 0935

Sevgili arkadaşım. Benim bu vanalar ile ilgili anlamadığım bir konu var. Benim evimde de Kombiye yakınlık sırasına göre mutfak- salon- yatak- çocuk- ve oturma odası. Biz salonda oturuyoruz. Sizin söylediğinize göre mutfağın alt vanasını Yarım, salonu 1, yatak odasını 1.5tur açmam lazım. Peki benim bildiğim kadarıyla kombiden gelen sıcak su sırasıyla peteklerin içinden geçip diğer peteklere gitmiyor mu? Bu şekilde kapatırsak sıcak su diğer peteklere de az gitmez mi? Yanılıyorsam lütfen düzeltin. Teşekkürler...

Salonda oturuyorsanız ve kullanıyorsanız petekleri kısmayın burada tabi. Genel anlamda ne söylüyorum; "az kullanılan ve/veya oransal sıcak olan odalardaki petekler bu işleme tabi tutulacaktır"
    Diğer sorunuza gelince; eğer tesisatınız mobil ise, yani her hatta ayrı gidiş-dönüş borusu varsa diğer peteklere az gitme durumu söz konusu olmaz. Ancak peteklere dağıtım hattınız tek yada 2 borudan oluşuyor ve bunlardan dağıtım oluyorsa tabi böyle bir sorun olabilir. Benim söylediğim reglaj uygulaması, normal tesisatlar içindir. Eve sonradan yapılan kalorifer tesisatlarında tembelliğe, az masraf ve işçiliğe yönelindiğinden, genelde tek yada çift hattan sıcak su dağıtılmaktadır.

sserin hocam bende mobil tesisat ve Bosch Classic Condense var ve 8 adet peteğe dağılıyor , ben reglaj ayarı yaptım kombiye yakın olan yerlerde siemens termostatik vana takılı ve çıkış(soğuk) kısımdan tamamen kapatarak yakın petekleri yarım ve 1 tur açtım faydası oldu gibi uzak peteklerin altları daha iyi ısınıyor sizin dediğinize göre ben boş yere mi yaptım hepsini tamamen açmalımıyım ?

Mobil tesisatlı sistemde Şuan ki durum yakından uzağa doğru,
    Mutfak 1 m Termostatik vanalı üst ayar 2.5 alt vana yarım tur
    Yatak odası 1.5m petek termostatik vana ayar 3 alt vana 1 tur
    Salon 1.petek 1.2m termostatik vana ayarı 2.8 alt vana 1 tur
    salon 2.petek 1.2m termostatik vana ayarı 2.9 alt vana 1.5 tur
    Antre 1 m petek normal vana üst vana tamamen açık alt 2-3 tur açık
    Banyo normal vana 60cm giriş ve cıkıs 1 er tur açık
    Oturma odası Oda termostatı olan 1.4 m petek üst ve alt tamamen açık termostatik vana yok,
    Salon 3. petek 1.2m oda termostatı yok üst 2 tur açık çıkış soğuk tam açık.

============================================BANA GÖRE AŞAĞIDAKİ SÜTUNDA
    Mutfak 1 m Termostatik vanalı üst ayar 2.5 alt vana yarım tur====alt vana tam açık olmalıdır.
    Yatak odası 1.5m petek termostatik vana ayar 3 alt vana 1 tur====alt vana tam açık olmalıdır.
    Salon 1.petek 1.2m termostatik vana ayarı 2.8 alt vana 1 tur====alt vana tam açık olmalıdır.Salonda oturmuyorsanız üst termo vana 2,5 olabilir.
    salon 2.petek 1.2m termostatik vana ayarı 2.9 alt vana 1.5 tur====alt vana tam açık olmalıdır.Salonda oturmuyorsanız üst termo vana 2,5 olabilir.
    Antre 1 m petek normal vana üst vana tamamen açık alt 2-3 tur açık====antre sıcak oluyorsa, üst tam açık, alt vana 1 tur açık olmalıdır.
    Banyo normal vana 60cm giriş ve cıkıs 1 er tur açık====banyonun sıcak olması istenilir. bu yeterli ise kalsın.
    Oturma odası Oda termostatı olan 1.4 m petek üst ve alt tamamen açık termostatik vana yok,====bu da kalsın
    Salon 3. petek 1.2m oda termostatı yok üst 2 tur açık çıkış soğuk tam açık.====Salonda oturmuyorsanız, üst tam açık, alt vana yarım tur açık olabilir.

Önerilerimi deneyin eski ayarların yarattığı ısıdan daha memnunsanız eski duruma dönersiniz.

sserin hocam en uzaktaki petek en çok buraya dolaşıyor, odanın birinden salona geçiyor en uzak için üst tam açık alt vana yarım tur diyorsunuz bu reglaj mantığına ters değilmi ? Ayrıca anladığım kadarıyla bütün peteklerin açık olup evi sıcak tutmak ve kombinin daha az devreye girmesini amaçlıyorsunuz tesisat mobil ve yoğuşmalı kombi olduğu için .

Salon 3. petek 1.2m oda termostatı yok üst 2 tur açık çıkış soğuk tam açık.====Salonda oturmuyorsanız, üst tam açık, alt vana yarım tur açık olabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Turgut

sserin hocam en uzaktaki petek en çok buraya dolaşıyor, odanın birinden salona geçiyor en uzak için üst tam açık alt vana yarım tur diyorsunuz bu reglaj mantığına ters değilmi ? Ayrıca anladığım kadarıyla bütün peteklerin açık olup evi sıcak tutmak ve kombinin daha az devreye girmesini amaçlıyorsunuz tesisat mobil ve yoğuşmalı kombi olduğu için .

Bu mantıkta (ve mobil sistemde) önemli olan az kullanılan ve/veya oransal sıcak olan odalardaki sıcak suyun azaltılması ve diğer odalara yönlendirilmesidir. Salonda oturmadığınıza göre mantık doğrudur. Yalnız salonun kapısını kapalı tutunuz.
    Sarfiyat konusunda tereddütünüz varsa, kolay: 24 saat eski sistemde m3 harcamasını not alın, önerilerimi uyguladıktan sonra da 24 saat kullanın ve sarfiyatları karşılaştırın.

• sayın Zebra arkadaşım mesajınızdaki talimatlara uyarak bugün kardeşimin baymak kombi termostat kazan sıcaklığı ayarını yaptım. Kazan sıcaklığı ayarı 85 C de idi bugun kar vardı, onu sayenizde 48 C ye set ettim, Allah senden ve bana yardım etmek için mesajıma cevap veren Asrın 32 isimli arkadaştan razı olsun. İnşallah yakıtta düşüş olacaktır, selamlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: casper59

sayın Zebra arkadaşım mesajınızdaki talimatlara uyarak bugün kardeşimin baymak kombi termostat kazan sıcaklığı ayarını yaptım. Kazan sıcaklığı ayarı 85 C de idi bugun kar vardı, onu sayenizde 48 C ye set ettim, Allah senden ve bana yardım etmek için mesajıma cevap veren Asrın 32 isimli arkadaştan razı olsun. İnşallah yakıtta düşüş olacaktır, selamlar.

Yardımcı olduysak ne mutlu bize, Allah hepimizden razı olsun. Emin olun tüketimde bariz düşüş olacak yoğuşmanın özelliği 55 dereceden sonra yok oluyor, sizde resmen doğlagaz katliamı yapmışlar. Yoğuşmalı kombiyi geç konvansiyonel (normal) kombide bile 60 derece ve üzerine çıkarsanız sarfiyat nerdeyse 2 katına çıkıyor. Cihazı 85 dereceye ayarlayan kişiyi Allah ıslah etsin.

Dipnot: Bu arada 85 derece olduğundan eminmisiniz, bizim cihaz normalde en fazla 80 dereceye çıkıyor .

• quote:

Orijinalden alıntı: Zebza

quote:

Orijinalden alıntı: casper59

sayın Zebra arkadaşım mesajınızdaki talimatlara uyarak bugün kardeşimin baymak kombi termostat kazan sıcaklığı ayarını yaptım. Kazan sıcaklığı ayarı 85 C de idi bugun kar vardı, onu sayenizde 48 C ye set ettim, Allah senden ve bana yardım etmek için mesajıma cevap veren Asrın 32 isimli arkadaştan razı olsun. İnşallah yakıtta düşüş olacaktır, selamlar.

Yardımcı olduysak ne mutlu bize, Allah hepimizden razı olsun. Emin olun tüketimde bariz düşüş olacak yoğuşmanın özelliği 55 dereceden sonra yok oluyor, sizde resmen doğlagaz katliamı yapmışlar. Yoğuşmalı kombiyi geç konvansiyonel (normal) kombide bile 60 derece ve üzerine çıkarsanız sarfiyat nerdeyse 2 katına çıkıyor. Cihazı 85 dereceye ayarlayan kişiyi Allah ıslah etsin.

Dipnot: Bu arada 85 derece olduğundan eminmisiniz, bizim cihaz normalde en fazla 80 dereceye çıkıyor .

Zebra kardeşle aynı fikirdeyim hatta baya güldüm ya dipnotuna dediği gibi 85 nerede gördünüz kardeşim 3 i\p 3 saniye basılı tutduğunuzda karşınıza çıkan ilk menü kazan sıcaklığı en fazla 80 dir :)

• Demirdökümü, Vailant ile birleşmesinden sonraki aşamada son teknoloji ile üretilmiş, tam yoğuşmalı, %20 tasarruflu kombi diye bir sene önce normal kombilerden daha fazla para vererek almış olmama rağmen malesef hayal kırıklığına uğradım.

Çorumda ikamet etmekteyim. Geçen sene havalar daha soğuktu. Evim 3+1 125 metrekare. Ben salon hariç 7.3 metrelik peteği yakıyorum. Salonu açık olarak kullandığımda daha fazla yakıt sarfiyatı oluyordu. Tasarruf ederim düşüncesiyle kapattım.

Apartman 1 senelik. Apartmanın dış duvarları cift tuğla arası izocam. Pencereler çift camlı ahşap pencere. Alt daire dolu. Üst kat boş. Kombi su tesisatı mobil sistem...

Geçen seneki ortalama tüketimim
    40 derecede günlük: 13 metreküp,
    45 derecede günlük: 16 metreküp,
    Bu sene havalar geçen seneye oranla daha ılık geçiyor ama tüketim değerleri sadece 1-2 derece daha düşük...

55 derecede ortalama aylık sarfiyat 700 metreküp, o da yaklaşık bu günün hesabıyla 650 TL tutuyor. Bu birde % 20 tasarruflu hali. Yani demek ki bu tasarrufu yapmamış olsa nerdeyse 800 TL lik bir fatura çıkacak karşımıza. Bana gelen servis tüketimin normal olduğunu söyledi.

Demirdöküm servis Çorum un hava sıcaklığının düşük olması, evde mantolama olmaması gibi bahanelerle kendini savunmaya çalıştı... Ben de buna karşın bunların hiçbirisinin sorun olmayacağı yaz mevsiminde ortalama derecenin 24-25 olduğu bir havada sırf deneme amaçlı kombiyi 40 derecede çalıştırdım. Peteklerin ısınması için de ilk 5 saati hesaplamaya almadım. Ondan sonraki 12 saati hesapladım 5 metreküp yakmıştı. Yani 24 saat (bir günlük) tüketim ortalaması 10 metreküp, aylık ortalama tüketim hesabı da 300 metreküp oluyor. Şimdi soruyorum Türkiyenin kışın en sıcak yerinden daha sıcak bir ortamda 40 derecede 300 metreküp tüketim normal midir hem de güya %20 tasarruflu bir kombi için...

Ayrıca kombi sık devreye giriyor. Örneğin 45 derece sabit ısıda yanma süresi; zaman içinde değişmekle beraber genelde 4 dk ise, sönme süresi 1 dk oluyor. Kombi ısısını düşürdükçe yanma ve sönme süreleri artarken kombi ısısını yükselttikçe yanma ve sönme süreleri kısalıyor. Bir de kombi söndükten bir müddet sonra ''talk'' sesi ile bar 2 derece oynuyor düşüp çıkıyor. Hafta da bir kere de 1 in altına düşen bar yüzünden az da olsa su basmak zorunda kalıyorum. Bir şey daha dikkatimi çekti kombi ısısını düşürdükçe ya da daha düşük ısılarda çalıştırdıkça bar daha erken düşüyor. Kombinin derecesini arttırınca da örneğin deneme amaçlı 60-70 derecelerde 5 saat çalıştırınca da bar 3 derece arttı. Arada kombiden ''çıt tık'' sesleri de geliyor. Soğuk suyu her açışta da kombi sanki çalışıyormuş gibi bir vınlama ve yanma sesi geliyor ama göstergede alev gözükmüyor. Bütün bu bar dalgalanmaları, kombinin sık devreye girmesi, vınlamalar, tık, tolk sesleri vb durumlar kombinin kullanım kitapçığında sorun olarak gösterilmiş, müşteri hizmetleri de yakıt değerlerini ve bunları sorun olarak görmüş iken servis tam tersine hiç bir sorun yok her şey normal diyor...

Servisle müşteri hizmetlerinin söyledikleri birbirini tutmuyor. Bana bu nedenle başka bir servis göndereceklerdi ama defalarca aramama rağmen nerdeyse bir sene oldu hala servis bekliyorum.

• Yer kütahya karasal bir iklim hakim geceleri eksilerde sıcaklık
    Ev yeni bina ısı yalıtımlı yan ve alt daire boş ,üst daire dolu
    Güney ve doğu cepheli
    Kombi demirdöküm atron h24
    35 günlük gaz sarfiyatı 232 metreküp gelen fatura 218 TL(aralık ayı)
    SD 7000 oda termostatı var.Gündüz 22,5 C gece 23:00 'ten sonra sabah 06:00'a kadar 21,5 C ye ayarlı.
    Kombinin kazan suyu sıcaklığı 60 C de.
    5,20 m petek boyu
    Evin kullanım alanı 110 Metrekare.
    Ayın günlük metreküp ortalaması yaklaşık 6 metreküp iken bu aralar 10 metreküpe kadar çıktı.
  • Şofben ve ocaktaki kullanımımız 30 metreküp oldu bu ay. Merkezi ısınıyoruz bize çıkarılan tutar 260 lira. Isı pay ölçer yok olsa iyi günlerde tutar düşebilir. Son 4-5 gün kalorifer sabaha kadar yandı. Yer Denizli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yesilciha53

Yer kütahya karasal bir iklim hakim geceleri eksilerde sıcaklık
    Güney ve doğu cepheli
    SD 7000 oda termostatı var.Gündüz 22,5 C gece 23:00 'ten sonra sabah 06:00'a kadar 21,5 C ye ayarlı.
    5,20 m petek boyu
    Ayın günlük metreküp ortalaması yaklaşık 6 metreküp iken bu aralar 10 metreküpe kadar çıktı.

Kütahyaya göre çok iyi bir fiyat.bende kütahyalı olduğum için oranın soğunu biliyorum
  • Evim 135 m2 petek boyu yaklaşık 11 m tüm petekler açık aralık ayı tüketim 316 m3, kombi oda termostatlı vaillant 242-5 hermetik hafta içi 5 gün sabah 6.30-8.00 ögleden sonra 15.00-23.30 cumartesi-pazar saat 9.00- 23.30 arası çalışmakta 22 dereceye ayarlı uyku modunda 19 derece ye ayarlı kombi 65 dereceye ayarlı günlük 10,5 m3 tüketim.Gece 19 dereceye düşmediği için komi devreye girmiyor gün içi bazen 23-24 dereceye çıkardım.Evin konumu zemin kat alt kat boş 3 kenar açık 6 yıllık bina koruma iyi çünki gece 19 dereceye düşmediği için kombi devreye girmiyor.Bu hafta havalar soğuk gitti dereceyi 23-24 arası ayarladım tüketim şu anda 10 günlük 127 m3.Acaba dediğim bir konu gece hiç çalışmadığı için sabah 22 dereceye ulaşmak için kombi çalışmakta suyu ısıtcak ki oda sıcaklığı 22 olsun.Gece de dereceği 21 olarak ayarlasam su soğumayacak oda ısısıda çok düşmeyeceği için daha mı ekonomik olur, görüşlerinizi bekliyorum tabi bu arada ben de bunu deneyeceğim tahminim daha ekonomik olur kanısındayım, oda sıcaklığı 1 derece fark edeceğinden daha az yakar sanıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: turgut532

Evim 135 m2 petek boyu yaklaşık 11 m tüm petekler açık aralık ayı tüketim 316 m3, kombi oda termostatlı vaillant 242-5 hermetik hafta içi 5 gün sabah 6.30-8.00 ögleden sonra 15.00-23.30 cumartesi-pazar saat 9.00- 23.30 arası çalışmakta 22 dereceye ayarlı uyku modunda 19 derece ye ayarlı kombi 65 dereceye ayarlı günlük 10,5 m3 tüketim.Gece 19 dereceye düşmediği için komi devreye girmiyor gün içi bazen 23-24 dereceye çıkardım.Evin konumu zemin kat alt kat boş 3 kenar açık 6 yıllık bina koruma iyi çünki gece 19 dereceye düşmediği için kombi devreye girmiyor.Bu hafta havalar soğuk gitti dereceyi 23-24 arası ayarladım tüketim şu anda 10 günlük 127 m3.Acaba dediğim bir konu gece hiç çalışmadığı için sabah 22 dereceye ulaşmak için kombi çalışmakta suyu ısıtcak ki oda sıcaklığı 22 olsun.Gece de dereceği 21 olarak ayarlasam su soğumayacak oda ısısıda çok düşmeyeceği için daha mı ekonomik olur, görüşlerinizi bekliyorum tabi bu arada ben de bunu deneyeceğim tahminim daha ekonomik olur kanısındayım, oda sıcaklığı 1 derece fark edeceğinden daha az yakar sanıyorum.

Selam termostadla cok oynamamanı tavsiye ederim 21 Derecede sabit kalsın üşürsen 22 yap dış havaya baglı olarak bir dereceden fazla oynamamanı tavsiye ederim bazı odalarda ısınma fazla oluyorsa onuda termostatik vana kullanarak ayarlaman hatta bütün radyatörlerde banyo haric kullanabilirsin soguk yerde yaşıyor olmandan dolayıda kombiyi hiç kapatmaman ısınma acısından faydalı olur kombi üzerinden 55 derece bence cok normaldir hava eksilere düşdügü zaman 65 dereceye cıkabilirsin .termostad oldugu yere göre calışıyor diger odalara faydası olmaz ben termostad kullanmıyorum sadece kombi üzerinden kücük ayarlamalarla ve termostatik vana kullanarak ısınmayı saglıyorum.kolay gelsin

• quote:

Orijinalden alıntı: Kafkasdans

oda sıcaklığım ortalama 20-21 derece 24 saat ful yanıyor. 10-12 Metrekup yakıyorum şuan.
    Sana kaç metreküp lazım kardeş?
  • quote:

Orijinalden alıntı: bilgeolun

quote:

oda sıcaklığım ortalama 20-21 derece 24 saat ful yanıyor. 10-12 Metrekup yakıyorum şuan.
    Sana kaç metreküp lazım kardeş?

Burada Arkadaşlara Faydalı birşeyler olsun diye konu açıyoruz, sende nekadar saçma soru soruyorsun
  • kombi ilk def a çalıştı.70-75 ev ..sayaca baktım 1 saatta 1 m3 gaz kullanmışız.bu normal mi.. 47 derce ısıtma suyu,oda sıcaklıkları 21 derce civarı..yoksa bu cihazda sıfır otolar gibi başlangıçte fazla mı yakacak acaba..
  • Selamlar ,

Bir fatura bilgisi de benden...

İlk Okuma : 04.12.2012
    Son Okuma : 10.01.2013
    39 Günlük Tüketim : 384 M3

Gelen Fatura : 398.50 Lira

Bursa-Nilüfer ,
    Kuzey-Güney Cephe
    140 m2 3+1 Brüt Daire
    Zemin kat
    Altımız otopark
    Ön-arka ve doğu cephemiz açık , bir tek batı cephemiz yan binaya bitişik.O bitişik duvarda zaten yan binanın otoparkı.:)

Yalıtıma gelirsek pek iç açıcı değil haliyle ; Otopark tavanında yalıtım yok , çıplak beton. Bina içi yalıtım yok , bina dış cephesinde yalıtım yok. Arka cepheden yani oturma odası ve yatak odası tarafından güneş alma şansı yok.Çünkü evin güney cephesi diğer binaların arasında kalıyor ve bahçeden dolayı aydınlıkta olsa binalardan dolayı güneş direk vurmuyor. Ön cepheden güneş alabiliyoruz ama o taraftaki salonu da kışın kullanmıyoruz zaten. Üst kattakiler de benim oturmadığım bu salon tarafında oturuyorlar. Dolayısıyla yalıtımsız bir evi ısıtmaya çalışıyoruz arkadaşlar.

Petek ölçülerimiz :

Güney cephesinde yani güneş almayan odalarda :

Yatak Odası : 1.20 m petek ,
    Oturma Odası ( 22 m2 ) : 2.20 m petek ,

Kuzey cephesinde çok çok az güneş alabilen odalarda :

Salon ( 38 m2 ): 2.30 m petek ,
    Çocuk Odası : 1.30 m petek var.

Bu 35-40 günlük kullanım süreci deneme-yanılmalarla geçti. Net olarak birşey söylemek zor ama yalıtımsız bina da çok fazlada birşey yapamıyorum.

Son günlerdeki ayarlamalarımda ; evde olmadığımız saatlerde oda ısısını 19-20 derecelere çekip kombinin yanmamasını sağladım ve akşam üzeri çalışmaya başladığında 4 yada 5 ısı kademesinde çalıştırdım. Bu ayar daha iyi oldu gibi geldi bana.En azından evde yokken sarfiyatı durdurmuş oluyoruz.

Örnek vermek gerekirse Sabah 07:00 ile akşam 19:00 saatleri arasında kombi 3 saat konfor modunda , 9 saat ekonomi modunda yanıyor hafta içi. Ekonomi modunu 18'e aldığımda 3,5-4 m3 yaktığımı gördüm. Ama ekonomi modunu 21'e çektiğimde bu sarfiyat 7-8 m3'lere çıktı.

Ayarlamalarda bir stabillik sağladım diyemiyorum. Çünkü bir ara kar yağdı , hava soğudu. Sonrasında yağmura döndük. Bursa'daki lodoslu hava dış ısıyı da etkiledi , ısınma daha kolaylaştı.Tespitler de allak bullak oldu.

Özetlersek ; havalar değişken olduğu için tam bir stabillik var diyemem. Çünkü normal bir havada 24 saatte 7,5-8 m3 harcamamda oldu , soğuk havalarda ise 19 m3'leri gördüm.

Fakat emin olduğum birşey var.Kombi ısısını 4 yada 5'te yakmazsam ( hatta buna 5 diyelim ) oda ısısı kısa sürede istenen seviyeye gelmiyor. Çünkü kombi ısısı 3'te iken peteklerdeki su sıcaklığı soğuk havalarda odayı ısıtamıyor.

Öyle yada böyle bu seneyi böyle atlatmaya çalışıcaz.Seneye allah kerim...

Papirus

• quote:

Orijinalden alıntı: Papirus

Petek ölçülerimiz :

Merhaba,
    Dikkatimi çeken Güney cephesi 22m2 odada 10:1 oranında 2.2mt petek var, Kuzey cephesinde (soğuk olan cephede) 38m2 odaya 10:1 oranında 3.8mt petek olması gerekiyor (kuzey olduğu için 4.5mt bile olabilir), fakat sizde 2.3mt var.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: yesilciha53

Yer kütahya karasal bir iklim hakim geceleri eksilerde sıcaklık
    Güney ve doğu cepheli
    5,20 m petek boyu

Kütahyaya göre çok iyi bir fiyat.bende kütahyalı olduğum için oranın soğunu biliyorum

Kesinlikle iyi bir fiyat üst komşumun her tarafı dolu ve 38-40 derece arasında kombiyi yakıyor (kazan suyu sıcaklığı)onun faturası 226 TL.Onlar 4 kişi yaşıyor biz iki bunuda şundan yazdım evimize 2 kişi misafir gelince oda termostatı kombiyi hiç çalıştırmıyor o saatler içinde sıcaklık düşmüyor çünkü.Bu arada onların oda termostatı yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: Zebza

quote:

Petek ölçülerimiz :

Merhaba,
    Dikkatimi çeken Güney cephesi 22m2 odada 10:1 oranında 2.2mt petek var, Kuzey cephesinde (soğuk olan cephede) 38m2 odaya 10:1 oranında 3.8mt petek olması gerekiyor (kuzey olduğu için 4.5mt bile olabilir), fakat sizde 2.3mt var.

Haklısınız ama maalesef yazdıklarım doğru. Yaklaşık 1,5 önce başka bir şahıstan satın alınmış bir evden bahsediyoruz.Ondan ne aldıysak aynen karşımızda.

Güney cephemizde bulunan oturma odamızdaki petek boyu 2.20 m , Kuzey cephemizde bulunan salondaki petek boyu ise 2.30 m.

Ama bizim derdimiz zaten oturma odamızla alakalı. Sonuçta salonda oturmuyoruz , o odadaki petek vanası yarım tur açık ve oda kapısı da kapalı durumda.

Deseniz ki " Oturma odanızdaki petek boyu yetersiz kalıyor ısınmanız için " onu büyütme alternatifini düşünelim ve 2.20 m'den daha uzun bir petek konulsun.

Ama zaten kış döneminde oturmadığımız salondaki petekten bahsediyorsak o zaten pek birşey ifade etmiyor şu anda.Yani en azından o odada oturmadığımız için.

Yorumlarınız için teşekkürler...

Papirus

• quote:

Haklısınız ama maalesef yazdıklarım doğru. Yaklaşık 1,5 önce başka bir şahıstan satın alınmış bir evden bahsediyoruz.Ondan ne aldıysak aynen karşımızda.

Güney cephemizde bulunan oturma odamızdaki petek boyu 2.20 m , Kuzey cephemizde bulunan salondaki petek boyu ise 2.30 m.

Ama bizim derdimiz zaten oturma odamızla alakalı. Sonuçta salonda oturmuyoruz , o odadaki petek vanası yarım tur açık ve oda kapısı da kapalı durumda.

Deseniz ki " Oturma odanızdaki petek boyu yetersiz kalıyor ısınmanız için " onu büyütme alternatifini düşünelim ve 2.20 m'den daha uzun bir petek konulsun.

Ama zaten kış döneminde oturmadığımız salondaki petekten bahsediyorsak o zaten pek birşey ifade etmiyor şu anda.Yani en azından o odada oturmadığımız için.

Yorumlarınız için teşekkürler...

Papirus

Evinizin izolasyonu yok, 140m2 brüt, güneş görmüyor, kuzeye bakan cephe var, üstelik 7mt petek boyu, bu şartlarda ısınmanız çok zor. Net alanınıza göre hesaplayıp büyütmeniz gerekiyor özellikle kuzey cephesini oradaki odalarda oturmasanız bile 16-17 derece ısı olması gerkiyor. İlk iş olarak petekleri büyütün arkalarına izopan koyun, kullanmadığınız ve çok ısınıcağını düşündünüz odalara termostatik vana takınız (en az iki petekte Termo Vana olmamalı sağlıklı sirkülasyon için), eğer OT kullanıyorsanız bulunduğu odaya da takmayın. Odalar arası ısı transferi çok önemli ne kadar fark olursa o kadar ısı transferi hızlanır. Kendimden örnek veriyorum: Benim tüm odalar açık ortalama ısı 20-22 derece, 100m2 ısıtılan alan, 235 TL fatura geldi, alt katta çaprazımda oturan komşu sadece 2 odası açık 10+14=24m2 ısıtılan alan, 145 TL fatura geldi, benden 4 katı daha az alan ısıtmasına rağmen sadece 90 TL fark var.

• Selam ,

Diyelim yeni bir hesaplama gerekecek.

Pekala yukarı da yazdığım veriler yeterli değil mi ki ? Odalarıon metrekaresi ve petek ebatları var.Kombi de yaklaşık 10-12 yıllık İmmergas Mini model bir kombi. Gerekli bakımı yeni yapılmış durumda.

Oturma Odası : 22 m2 . Kullanılan Petek Boyu: 2.20 m
    Salon : 38 m2 . Kullanılan Petek Boyu: 2.30 m

Çocuk Odası ve Yatak Odasındaki petek boylarının yeterli olduğunu düşünüyorum.

Sizin dediğiniz gibi bu şartlarda Salon'un ve Oturma Odasının petek boylarını büyütmek bize ısınma anlamında katkı sağlayabilir ama yalıtım olmadıktan sonra bu masrafa değer mi ? Ona karar vermek lazım.

Bu yüzden öncelikle altımda bulunan Otopark'ın tavanına bir izolasyonu düşünmek daha doğru olmaz mı ?

Papirus
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.