Şimdi Ara

**Günlük Doğalgaz Tüketiminiz Kaç Metreküp** (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
7.034
Cevap
137
Favori
569.590
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bir aylık Yeni fatura 135 TL sabit sanki allah nazardan saklasın Kombi 24 saat açık
  • quote:

Orijinalden alıntı: Forza Kartal

Bir aylık Yeni fatura 135 TL sabit sanki allah nazardan saklasın Kombi 24 saat açık

kombi modelini çalışma şartlarınıda yazmış olsanız daha verimli olurdu mesala kaç derecede çalıştırıyorsunuz termostat vb varmı
  • quote:

Orijinalden alıntı: yeniceri

quote:

Bir aylık Yeni fatura 135 TL sabit sanki allah nazardan saklasın Kombi 24 saat açık

kombi modelini çalışma şartlarınıda yazmış olsanız daha verimli olurdu mesala kaç derecede çalıştırıyorsunuz termostat vb varmı

Yukarıda da yazmış arkadaş, termostat yok 35 derecede yakıyormuş sürekli. 35 derece ile ev ısınıyorsa bence yakmaya bile gerek yok diye düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: senolars

quote:

quote:

Yukarıda da yazmış arkadaş, termostat yok 35 derecede yakıyormuş sürekli. 35 derece ile ev ısınıyorsa bence yakmaya bile gerek yok diye düşünüyorum.

Bencede söyledikleriniz çok doğru 35c ısınan ortamları merak ediyorum yalıtım mükemmel derecede demekki.

Ayrıca cihaz confeo yazılmış ama yoğuşmalıysa sorun yok ama konvansiyonel confeo plus ta Başlangıç derecesi 40c olarak görünüyor yani oda termostatı olmadan kombiyi 35c çalıştırmak mümkün değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yeniceri -- 20 Şubat 2011; 10:39:53 >
  • herkeze iyi günler bu gün fatura geldi 220 tl yer iç anadolu evin m2 si brüt 168m2 içten izolasyonlu 3.kat alt üst boş kuzey batı konumlu oda term var 21-21.5 arası sıcaklık kombi 2 de yanıyor
    10 m petek hepsi açık vitopent 100 kombi geçen ay 210 tl gelmişti .kış başlayalı toplamda 600 tl oldu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muallim70 -- 20 Şubat 2011; 17:33:34 >
  • Harcama karşılaştırmasını yaklaşık yapabilmek için;
    1- Kentin adı=
    2- Evin durumu= Zemin, 1.kat, sondan bir önceki kat, son kat şeklinde ve güney-doğu, kuzey-batı cephe gibi belirtilmesi, m2 si.
    3- Yalıtım durumu= Önemli olan dış cephe yalıtımıdır. Çift cam artık çoğu evde var. Yalnız pencere doğrama yeterli korumaya sahip mi? Petek arkasında ısı yalıtım levhası var mı?
    4- Kombinin durumu= bacalı, konvansiyonel hermetik, condense yoğuşmalı, premix yoğuşmalı gibi. Oda termostatı ile kullanılıyor mu? Termostatik vana var mı?
    5- Harcama= Kaç günde kaç m3 doğalgaz ve kaç TL. Ayrı ayrı yazılması gerekiyor. Çünkü Ankara'da peşin ödemeli sayaçta yaklaşık 145 m3 doğalgaz 100 TL. Kullandıkça öde sayaçta daha farklı olabiliyor. Ben de şaşırıyorum bu işe.
    6- Kullanma sistemi= 24 saat 45 derecede yanıyor vb. Yada Yatarken kapatıyorum, sabahtan akşama yanmıyor akşam gelince yakıyorum vb.
    Bu kriterler olmazsa bilgileri sağlıklı karşılaştırma imkanı olamayacağından bu şekilde bilgi verilmesi daha uygun olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 21 Şubat 2011; 1:39:05 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sserin

Harcama karşılaştırmasını yaklaşık yapabilmek için;
    1- Kentin adı=
    2- Evin durumu= Zemin, 1.kat, sondan bir önceki kat, son kat şeklinde ve güney-doğu, kuzey-batı cephe gibi belirtilmesi, m2 si.
    3- Yalıtım durumu= Önemli olan dış cephe yalıtımıdır. Çift cam artık çoğu evde var. Yalnız pencere doğrama yeterli korumaya sahip mi? Petek arkasında ısı yalıtım levhası var mı?
    4- Kombinin durumu= bacalı, konvansiyonel hermetik, condense yoğuşmalı, premix yoğuşmalı gibi. Oda termostatı ile kullanılıyor mu? Termostatik vana var mı?
    5- Harcama= Kaç günde kaç m3 doğalgaz ve kaç TL. Ayrı ayrı yazılması gerekiyor. Çünkü Ankara'da peşin ödemeli sayaçta yaklaşık 145 m3 doğalgaz 100 TL. Kullandıkça öde sayaçta daha farklı olabiliyor. Ben de şaşırıyorum bu işe.
    6- Kullanma sistemi= 24 saat 45 derecede yanıyor vb. Yada Yatarken kapatıyorum, sabahtan akşama yanmıyor akşam gelince yakıyorum vb.
    Bu kriterler olmazsa bilgileri sağlıklı karşılaştırma imkanı olamayacağından bu şekilde bilgi verilmesi daha uygun olacaktır.

Benim daha iyi bir fikrim var kıyaslama yapmak adına merak eden arkadaşlar kombiyi suyunu 50 dereceye ayarlasın ve oda termostatı falan varsa kapatsın, 24 saat sonra oluşan tüketimi yazsın, yalnız bu seferde petek sayısı ve boyu devreye giriyor...
    Petek uzunluğunuda 9 metre olarak ayarlarsak sorun olmaz..
  • quote:

Orijinalden alıntı: aslanx1

quote:

1- Kentin adı=

Benim daha iyi bir fikrim var kıyaslama yapmak adına merak eden arkadaşlar kombiyi suyunu 50 dereceye ayarlasın ve oda termostatı falan varsa kapatsın, 24 saat sonra oluşan tüketimi yazsın, yalnız bu seferde petek sayısı ve boyu devreye giriyor...

Petek boyunu nasıl 9 metre yapacağız?
    Bir test uğruna evi yıkıp dökecek akıllı insan var mıdır?
  • Orijinalden alıntı: Burak[Alper]

Orijinalden alıntı: aslanx1

1- Kentin adı=

Petek boyunu nasıl 9 metre yapacağız?
    Bir test uğruna evi yıkıp dökecek akıllı insan var mıdır?
    [/quote

Bu konuda sayfalarca topik var ve ortada net bir kıyaslama yok, kimi günde 17 metre küp yakarken kimi günde 8 metre küp yaktığını söylüyor, bu farkın kombiden kaynaklanması imkansız, yoğuşmalı kombinin farkına bile inanmayanlar var, ortada bir çok farklı değerler var, söylediğim şeyin topicdeki tartışmalardan daha zahmetli olduğunu sanmıyorum,
    Evlerde genelde genelde toplam petek boyu 9 metreden fazla, onlarda da vana denen bi şey var, vanayı kapatması yeterli
    9 metre petek yok diyosanız ve biriyle gerçek anlamda kıyaslama yapmak istiyosanız bunu 7 metreyede indirebilirsiniz..
  • Kesinlikle aynı apartmanda, aynı büyüklükteki evlerde bile farklı rakamlar var. Ben güney-doğu cephedeyim, aynı büyüklükteki kuzey-doğu cephedeki komşu evinde % 20 fazla yakılıyor. Kombi aynı, tesisat aynı. Ne yapsanız aynı şartları tutturamazsınız. Sadece mevcut kombiyi çıkarıp yeni bir kombi takarak "şimdi şunu yakmaya başladım" demek fikir verebilir. Tabi hava şartları değişmezse(!)
    Madem insanlar buraya 2 satır yazma gereği duyuyorlar, hiç olmazsa koşullarını da yazsınlar. 4-5 m3 harcıyorum diyene gıpta ile bakılmasın. Benim amacım ise konu başlığında tek düzeni sağlayabilmekti. İyi niyetle yazılan sulandırılmaya başlayınca iş buralara varıyor demek.
    Ayrıca petek kapatmanın kalorifer tesisatı sistemi ile kullanmaya uygun olmadığı kanıtlandı. Sadece kısmak yada termostatik vana kullanmak mantıklı bir çözüm olarak görünüyor. Petek kapatacağınıza, eski sistem soba yada petek açık olan yerlerde doğalgaz sobası kullanmak daha akılcı bir yaklaşım.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Bencede söyledikleriniz çok doğru 35c ısınan ortamları merak ediyorum yalıtım mükemmel derecede demekki.

Ayrıca cihaz confeo yazılmış ama yoğuşmalıysa sorun yok ama konvansiyonel confeo plus ta Başlangıç derecesi 40c olarak görünüyor yani oda termostatı olmadan kombiyi 35c çalıştırmak mümkün değil.

Yukarda evin özelliklerini yazdım zaten senolars Belirtmiş. Kombim 35 derece çalışmasına mümkün yok diyen yeniçeriye cevabım kombiyi bilmiyorsun demekki kombim eca confeo ve bu kombidede modülasyon aralığı 35 c 80c arası yeni çıkan confe plus ta 40 c den başlayabilir bilmiyorum ama benimki 35 c den başlıyor oda termostadı kullanmıyorum bina 2,5 yıllık yaltımlı bina ara kat ev çok soğuklarda 20 c en düşük 10c civarı olduğu zaman dış sıcaklık o zamanlarda 22 / 23 c dereceye çıkıyor ve bize yetiyor 24 saat açık kombi...
  • YER İSTANBUL ... EVİN M2 Si 120 GÜNEŞLİ HAVALARDA YER YER KAPATILAN KOMBİ.28 GÜN BOYUNCA HEP 1. KADEMEDE YANARAK EVİ ISITTI ve GELEN FATURA 270. NORMALMİDİR ?

1. kademede hergün yanan kombi 25 günde 350metreküp yakar mı ..? kombi sıfır e.c.a
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Yukarda evin özelliklerini yazdım zaten senolars Belirtmiş. Kombim 35 derece çalışmasına mümkün yok diyen yeniçeriye cevabım kombiyi bilmiyorsun demekki kombim eca confeo ve bu kombidede modülasyon aralığı 35 c 80c arası yeni çıkan confe plus ta 40 c den başlayabilir bilmiyorum ama benimki 35 c den başlıyor oda termostadı kullanmıyorum bina 2,5 yıllık yaltımlı bina ara kat ev çok soğuklarda 20 c en düşük 10c civarı olduğu zaman dış sıcaklık o zamanlarda 22 / 23 c dereceye çıkıyor ve bize yetiyor 24 saat açık kombi...

Haklısınız confeo dijital modelinde 35-80 görünüyor confeo denilince ilk akla plus modeli geliyor ordan yanılmış oldum. Yalıtımınızın iyi yapılmış olmasının faydaları diyebiliriz ayrıca oda sıcaklık değerleriniz gerektiği gibi israf yok onunda etkisi var. Bence bir oda termostatı bağlatırsanız dahada verimli olacak .
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: taşkafa

ARKADAŞLAR 2 ŞUBAT TARİHLİ YAZIMIN DEVAMI..Bu ayki . gaz faturam geldi..24 saat devamlı kısık yakıyorum. daha önce yazdım...ilk okuma 15.1.2011 günü 5641 M3 . Son okuma 14.2.2011 Günü. 6916 M3 Dönem tüketimi 275 M3 fatura tutarı. 218 Lira... Saygılarımla ilanımdır..

Benim de 07.01.2011 tarihinde 442 olan endeks 05.02.2001 tarihinde 790 olmuş, yani tüketim 348 m3 iken 206 TL fatura geldi, sizin tüketim 275 m3 iken 218 TL niye geldi?(Bu arada galiba yanlışlıkla 5916 yerine 6916 yazmışsınız)

SENOLARS 20 şubat tarihli RADİKAL gazetesinde sorunuzun cevabı var..Gelir seviyesinin yüksek olduğu yerlerde BAHÇEŞEHİR gibi Doğalgaza özel tarife uygulanıyormuş...Bizde Bahçeşehir e yakınız...Buda yeni soygun şekli demekki..Rakamlarım 5916 tekrar baktım...Saygılarımla..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 22 Şubat 2011; 20:11:30 >
  • TUZLAMA FATURA AYRINTISI..İlk endeks.5641 Son endeks 5916 sayaçtan ölçülen hacim.275 M3 Düzeltme katsayısı 1,039455 Üst ısıl değeri 10,965 Tüketilen enerji KWh - 3134,55 perakende satış fiyatı 0,05887466 Toplam tüketim bedeli 184,55 Diğer bedeller 000 KDV % 18 - 33,22 Fatura tutarı 217,77 Cari hesap borcu 0,16 ( Bu ne borcu bilen varsa yazsın..)Cari hesap alacağı 000 Yuvarlama 0,07 Toplam Ödenecek bedel 218.00 Lira..Son öd. tarihi 24,2, 2011 Saygılarımla..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 22 Şubat 2011; 20:24:22 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: taşkafa

TUZLAMA FATURA AYRINTISI..İlk endeks.5641 Son endeks 5916 sayaçtan ölçülen hacim.275 M3 Düzeltme katsayısı 1,039455 Üst ısıl değeri 10,965 Tüketilen enerji KWh - 3134,55 perakende satış fiyatı 0,05887466 Toplam tüketim bedeli 184,55 Diğer bedeller 000 KDV % 18 - 33,22 Fatura tutarı 217,77 Cari hesap borcu 0,16 ( Bu ne borcu bilen varsa yazsın..)Cari hesap alacağı 000 Yuvarlama 0,07 Toplam Ödenecek bedel 218.00 Lira..Son öd. tarihi 24,2, 2011 Saygılarımla..

Ankara'da yaklaşık 290 m3 doğalgaz ön ödemeli sistemde 200 TL. Oturduğum yer Çankaya ama ön ödemede lüks semt diye fark yapmazlar sanırım. Buna göre; ANkara'da 1 m3 herşey dahil 200TL/290m3= 0,6826 TL ye geliyor. Sizin ödemeniz; 218TL/275m3= 1 m3 e 0,7927 TL. gibi, bizden % 16 fazla ödüyorsunuz.
  • Evet, taşkafa'nın belirttiği gezeteye bakmıştım. Gerçekten fiyat olarak çok fark var. Bu konuda bizler biraz daha şanslıyız galiba. Nevşehirde doğalgazın tarihi daha çok yeni sayılır. Halk büyük bir hızla doğalgaza geçiyor. Korkutmamak için bir fiyat politikası da olabilir tabi.
  • Evet son doğalgaz faturamız da 68TL geldi. Toplam 87m3 harcamışız. Günlük ortalama tüketimimiz 2,9m3

Daire 144m2 3+1, İstanbul Ataşehir'de. Mantolamamız var. Kombiyi üşüdükçe (bazen proje yapıp gece sabahladığımda gece de dahil) yakıyoruz.

Kombimiz 2002 model Vaillant, yoğuşmalı da değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi candogan62 -- 26 Şubat 2011; 13:27:01 >
  • arkadaşlar eve yeni taşındım daha önce doğalgazlı evde hiç oturmadım ev kocaelide 120m2 tabandan ısıtmalı yerler fayans yani petek yok kombi arçelik ayarlarında anlamıyorum derece ayarı yok sadece kademe var 1-2-3-4-5 kademe bu ay sadece 2 odayı açtım 1.kademede ve 155 tl fatura geldi sizce normalmi 24 saat açık kaldı. merak ettiklerim 1- kombinin markası buna etki edermi 2-aynı ayarda bütün odaları açsam çok fark olurmu yardımcı olursanız sevinirim...
  • kombi ariston uno 24mffi hermetik normal kombi. 48C yanıyor. gelen fatura 250 tl. evin heryeri aşağı yukarı 24,5C termostad vb yok. 8.80 cm petek.. L biçiminde teras kat güneybatı kuzey cephe. kombinin konumu kuzeyde salon güney cephede ve çok uzun boru mesafesi var. dairenin konumu kare olmuş olsa çok daha az yakacağına eminim. yalıtım çok süper olmasad afena değil. salon çocuk odası ve koridorun bir bölümünün altı boş.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.