Şimdi Ara

**Günlük Doğalgaz Tüketiminiz Kaç Metreküp** (249. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7.034
Cevap
137
Favori
570.096
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 247248249250251
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Kudretkrbyk

Öncelikle vakit ayırıp cevap yazdığınız için teşekkür ederim.
    Yalıtım yok ama camlar gayet iyi çift cam. İki odam güneş alıyor birisi alt katın salonu diğeri yatak odası (güney cephe) o odalar soğuk oluyor maalesef. Güneş görmeyen odalar ise gayet sıcak ilginç bir şekilde . Kısa vadede yapabileceğim bir şey var mı ?
    Ev sahibi ile görüşüp çatıya bir izocam istemeyi düşünüyorum ikna edersem ne kadar azalır onu da bilmiyorum. Forumda gördüm yalıtımı olmayan müstakil evlerde günlük 3-5 metreküp yaktığını iddia edenler onları görünce insanın canı sıkılıyor haliyle.
    bir de çok güneş alan odalara termostatı vana koyunuz. o odalar fazla ısınırsa term.vana sıcak suyu soguk odalara yönlendirir..

• Arkadaşlar kombi şuan 40 derede civarında salonum 20 derecede ( kullandığım termometre çok hassas olmayabilir ) ( ne çok sıcak ne çok soğuk) . Sabah 07:20 akşam 19:20 arası 6 m3 gaz tüketimi var. Bir 6 da sabaha kadar olsa 12 yapıyor . Aylık 360 M3 yapar . Yaklaşık 700 lira fatura anlamına gelir... Kafayı yemek üzereyim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kudretkrbyk

Arkadaşlar kombi şuan 40 derede civarında salonum 20 derecede ( kullandığım termometre çok hassas olmayabilir ) ( ne çok sıcak ne çok soğuk) . Sabah 07:20 akşam 19:20 arası 6 m3 gaz tüketimi var. Bir 6 da sabaha kadar olsa 12 yapıyor . Aylık 360 M3 yapar . Yaklaşık 700 lira fatura anlamına gelir... Kafayı yemek üzereyim.

Hocam siz biraz daha açıklayıcı olsanız daha iyi olacak gibi.

Evin net metrekaresi,
    Kaç metre petek olduğu,
    Evin yalıtım durumu ve hangi cephelerde,
    Eviniz kaçıncı kat,
    Kombiniz hermetik/yoğuşmalı,
    Peteklerinizin ısınma durumu,
    Kombiye bağlı olarak oda termostatı kullanıp kullanmadığınızı,
    Birde evinizin kabataslak krokisini çizip oda oda petek metrejlarını yazıp atarsanız arkadaşlar daha iyi bilgilendirip yardımcı olacaklarını düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cemone_2 -- 11 Aralık 2019; 20:4:44 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• cemone_2 C kullanıcısına yanıt
    Evim 2+1 140 metrekare. Net kullanım alanı 120 civarı olmalı.
    4 tane normal petek bir tane banyoda havlupan mevcut.
    Toplam 7 metre petek + havlupan mevcut.
    Mutfak kuzey cephede, yatak odası ve salon güney cephede öğlenden akşama kadar güneş alıyor.
    1 küçük odam güney cephede fakat apartman engeli sebebiyle güneş alamıyor.
    Yalıtım yok.
    3 katlı apartmanın 3uncu katındayım.
    Üst kat çatı izolasyon yok.
    Kombi bocsh classic silver hermetik.
    Ot yok.
    Termostatik vana yok.

Evimde mevcut termometre şuan 20 derecede (tam doğru olmayabilir. çok soğuk değil sıcak da değil.).

• Evim 115 120 m2, ilk kış sıfır daire, yerden ısıtma, son kat 3 cepheli etrafı açık, 1 oda kuzey(çocuk) diğer odaların tamamı güneş alıyor, 8 adet kollektör var 3ü kapalıydı, dün hepsini açtım kombi sıcaklığı sabit 35te kaldı hep, 24 saat sonunda 10 m3 gaz kullanmış, günlük oda sıcaklığı 19-20 derece, kombi viessmann 50w, oda sıcaklığına göre bakarsak çok geldi bu tüketim bana, yarın akşam da kontrol edip salonun 3 kollektörünü kapatıp kombiyi yine 35de sabit tutup oda sıcaklığı ve tüketimi takip edicem

• Kudretkrbyk K kullanıcısına yanıt
    Hocam yalıtımın yoksa normal. Naparsan yap çok kısamazsın tüketimini. Gündüz minimumda yak. Ev boşsa 35 te yak akşam 40 yap ya da ona göre konfor ayarına ulaşmalısın. Termostat takma sakın ama dış hava sensoru deneyebilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alperkurucu -- 11 Aralık 2019; 22:3:6 >
  • Samsun yalıtımsız, güneydoğu-kuzeybatı açık cepheli;
    altı boş, üstü teras 3. kat 90 m2 net alan daire
    Oturma odası ortalama 20, geri kalan termostatik vanalarla ortalama 18 derece
    kombi buderus gb 122i, 9 m petek var, ot yok

7/24 yakıyoruz, dün baktım da ortalama 7,5 m3 harcamışız ilk ayımızda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aniceman -- 12 Aralık 2019; 13:38:19 >
  • aniceman kullanıcısına yanıt
    Evlerimiz benzer ozrllikler tasiyor.ben yalitim yaptirdim.su an 22.5 derece her yer aksamlari 23 derece gece 22 derece
    4 cephe acik gunes almiyor alt kat garaj ust kat tek oda isitiyor
    7.5 metrekup yakiyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erkostu -- 12 Aralık 2019; 11:42:48 >
  • erkostu E kullanıcısına yanıt
    bende 7 m3 yakıyorum anlamadım gitti havalarda güzel aslında edirne de.

evim 80 m2 net 2+1 , evin yarısı üstü teras beton arasında xps köpük yalıtım var , yanda ve önde mantolama var. yarısında ve arkasında farklı daireler var.Herkes kombi yakıyor.özellikle alt kat bayağı yakıyor.

güney cephede 26 m2 salon (2 adet 1100*900 yeni demirdöküm plus tip 33 petek değiştirdim eskileri)

güney cephede 14 m2 mutfak

batıda yatak odası ve çocuk odası var.

toplam petek metajım 2 adet 1100*900 tip 33 , 2 adet 900*600 , 1 adet 1200*600+havlupan

kombim dizayn grup hermetik 5 yıllık

salon dışındakilerde danfoss ter. vana takılı 4 .kademe de

salonda san-tek var manuel mod 24 dereceye sabitli

salon sürekli 24 derecede , diğer odalar 23 derece civarlarında yani termo vanalara iş kalmıyor.

24 saatte 3 saat civarları kombi çalışıyor , yanma süresi 5 ila 7 dk arasında.Aslında saatte 10 dk kadar çalışıyor kombi.

kombi 65 derece kazan sıcaklığında .

Edirne haftalık ortalama gündüzleri 10 derece geceleri 5 derece civarı.Açıkcası çok ılıman geçiyor .

sizce tüketim normal mi?Düşürmek için ne yapabilirim?24 derece aşağısı eşimle üşüyoruz açıkcası :(

Herkesin fikrini almak isterim :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi meeb -- 13 Aralık 2019; 9:6:17 >

• Hersene aynı sorun, doğalgaza zam geldikçe hesaplar taktikler değişmeye başlıyor. Ulen yeminle imreniyorum şu yurt dışında aylık ısınma + elektrik + su + telefon harcamalarının hepsine sabit 130-150$ ödeyen arkadaşlarım var. Biz tek faturaya tek kalemde bu paraları ödüyoruz. Gelde isyan etme
  • Salon, yatak odası ve banyo-koridor yanıyor. yerden ısıtma mevcut.

dün sabah 8'den bugün sabah 8'e 45 derecede, 9 metreküp yakmış. Metreküp fiyatının vergiler dahil 1,81 olduğunu hesap edersek 24 saatte 16,30 TL yapıyor. Aya vurursak; 489 TL yapar. Bana bu rakamlar oldukça yüksek geldi.

Sizin yorumunuz nedir?
  • ivenrec kullanıcısına yanıt
    Hocam yerden ısıtma için 45 derece yüksek değilmi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Extralarge

Hocam yerden ısıtma için 45 derece yüksek değilmi ?
    kime sorsam aynı şeyi söylüyor, evet yüksek gibi gözüküyor ama 45'te bile ciddi bir sıcaklık olmuyor.

evin altı boş
    45 derecede yerden ısıtmada ev yeterince isinmiyorsa ya izolasyon sorunu vardır ya da tesisat uygun değildir, Eskişehir'de bile petek ile 50 derece kazan sıcaklığında en soğuk havalarda isiniyorum ben.

• quote:

Orijinalden alıntı: kir-pi

45 derecede yerden ısıtmada ev yeterince isinmiyorsa ya izolasyon sorunu vardır ya da tesisat uygun değildir, Eskişehir'de bile petek ile 50 derece kazan sıcaklığında en soğuk havalarda isiniyorum ben.
    Hocam şöyle;

Evin altında 2 katlı dükkan var ve boş dükkan. Üst dairemizde de malesef oturan yok. Bu unsurlar evin ısınmasına etki ediyor mu ciddi anlamda.

Ayrıca cam balkon mevcut ama ona rağmen balkon kapıları ve camlarında pimapen aralıklarından hava üflemeleri gözlemledim. Buraları süngerle mi kapatmalıyım
  • Extralarge kullanıcısına yanıt
    Refah seviyesini yakalamislar.Biz her sene masraf ediyoruz oda termostadı alıyoruz termostadık vana taktiriyoruz daha iyi ısınıp daha az yakalım diye hükümet bir zam yapıyor hepsi boşa gidiyor.temel ihtiyaç olan ısınma bile ülkede çok pahalı durumda.fakir fukara napar bilemiyorum.
    Teneke arabaların fiyatları tavan yapmış.yazik bu ülkeye bu ülke insanına.

• erkostu E kullanıcısına yanıt
    Aynen hocam. Adamlar neyle uğraşıyor biz neyle..... İstyan etmemek elde değil. Her geçen gün bu ülkede yaşamak zorlaşıyor. Cenneti cehenneme çeviriyorlar !!!
  • 130 metre kare Çorum bosh condense 2500 yoğuşmalı kombi salon hariç her yer yanıyor ( 38 derece ) günlük tüketim 5 metreküp ayda 250 gibi bişey yapıyor normal gibi ancak bişey sormak istiyorum kollektörlü radyatörlü sistem borular alttan gidince yerden ısıtma mı oluyor yoksa bu yerden ısıtma farklı birşey midir ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thusunamy -- 12 Aralık 2019; 16:40:33 >
    Seninki gene iyiymiş, benim ki sıfır daire ilk kışı yerden ısıtmalı, güney-batı cepheli cam balkın mevcut,3+1 daire alt kat, üst kat ve iki yan dairem boş 45 derecede yakarsam 24 saatte 12 m3, 40 derecede yakarsam 10 m3 yakıyor. Ben de 40 derecede yakıyorum tasarruf olsun diye, ama böyle de evin içi bayağı serin oluyor. Daha çok soğuklar da gelmedi, yer Konya, bu kışı nasıl geçirecem bilmiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mgufer

Seninki gene iyiymiş, benim ki sıfır daire ilk kışı yerden ısıtmalı, güney-batı cepheli cam balkın mevcut,3+1 daire alt kat, üst kat ve iki yan dairem boş 45 derecede yakarsam 24 saatte 12 m3, 40 derecede yakarsam 10 m3 yakıyor. Ben de 40 derecede yakıyorum tasarruf olsun diye, ama böyle de evin içi bayağı serin oluyor. Daha çok soğuklar da gelmedi, yer Konya, bu kışı nasıl geçirecem bilmiyorum.
    hocam 12 mtküp nedir, ay sonunda 1000 liraya yakın bi fatura çıkar. Hemde ısınamadan..

Yerden ısıtmada alt-üst dolu olması bu kadar ciddi etkiler mi gerçekten..

Eğer öyleyse yandık..
  • 
Sayfa: önceki 247248249250251
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.