Şimdi Ara

**Günlük Doğalgaz Tüketiminiz Kaç Metreküp** (236. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7.034
Cevap
137
Favori
569.958
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 234235236237238
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: alperkurucu

Reglaj tekniği var. Youtubede aratın deneyin.
    Bu reglajı peteklerden değilde, mobil vanalardan yapsak daha verimli olmazmı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dün 18.21 de baktım 24 saat 32 dakika geçmiş ve o andan beri 2.909 metreküp yakmışız. Oda termostadı var 0.3 derece hassasiyete ayarlı ve 22.0 dereceye ayarlı 24 saat boyunca aynı sıcaklık.

• 24 aralık - 25 ocak 287₺ Sivas. Ev sıcaklığı 22-23 derece arasındaydı.

• kir-pi K kullanıcısına yanıt
    lütfeen yardımcı olur musunuz acil evden 5 günlüğüne gittik 19 dereceye aldım ot yi nasıl olsa çalışmaz çünkü ısı bundan aşağı düşmez dedim ama malesef geldiğimde 5 günde 30 metreküp yakmış şimdi bu oda termostat her türlü fazla yaktırıyor ne yapmam lazım ot ısısını en son dereceye aldım kombi ısısını da 40 düşürdüm normal çalışmaya başladı ama 40 derecede peteklerin üstü altından fazla sıcak salon petekleri özellikle alt tarafları ılık 40 derecede bu şekilde normal mi bir de ısı son derecede kaldığı sürece kombi artık kendi parametreleri ile mi çalışacak örneğin ısıyi 45 ya da 50 ye çıkardım ot tekrar aktif hale mi gelir ne olur yardımcı olun kafam bozuldu bu duruma.

• hangi kombi ve termostatı kullanıyorsunuz kablolu mu kablosuz mu ve termostat nereye takılı

• Yer: Sivas

Mesken: 3+1, net 125 metrekare giriş kat, alt kat kapalı bodrum, dış cephe ve bodrum tavanında ısı yalıtımı var.

Isınma ekipmanları: Viessmann Vitodens 50-W Kombi, Odalarda Danfoss termostatik vanalar var.

Kullanım Şekli;

Kombi petek ve kullanım suyu 42 derecede;
    Şeklinde programlı, Kullanılmayan bir oda termostatik vanadan genellikle kapalı, mutfak termostatik vanadan 2 de (18 derece) kısık. Kombiye en uzak oda vana maksimumda, diğerleri 3 de (24 derece), Banyo havlupan genellikle kapalı. Oturma odamızda sıcaklık ağırlıkla 22-23 derece arasında seyrediyor.

Bu kış muhtemelen en yüksek tüketimin olduğu ayının fatura (ki gece ağırlıkla -10 ve altında idi) yeni geldi: 3 kişilik ailenin sıcak su kullanımı ve ocak doğalgaz kullanımı dahil 32 günlük kullanım; 291 TL ve 227 metreküp doğalgaz

Yani günlük ortalama: 7,01 metreküp kullanmışız.

Yeni yaklaşık 1 haftadır In-Therm MRL 300RF kablosuz oda termostatı aldım ve oturma odasını programlı kullanmaya başladım. Daha da tüketimin düşeceğini tahmin ediyorum.

• SiyahPelerinliAdam kullanıcısına yanıt
    Sizin doğalgaz metreküpü 1.28 e geliyor bizim faturada neden 1.39 a geliyor

• mnt2014 M kullanıcısına yanıt
    Hiç yanmayan bir evin 19 derecelerin altına düşmesi çok doğal, bu nedenle kombi yanmış, eğer ki hiç yanmasın diyorsanız kombiyi kapatacaksınız, ama o zaman ev geldiğinizde buz gibi olur ve ısıtmakta güçlük çekersiniz, termostat sona ayarlandığında kombiye sürekli yan emri verdiği için kombi tamamen kendi parametrelerine göre çalışır. peteklerin altının ılık veya soğuk olması gayet normaldir, çünkü ısı kaybedecek ki ortamı ısıtacak, kazan ısısını 45 vey 50 yaparsanız da termostat sonda olduğu için kombi kendi parametrelerine göre çalışır, termostat yokmuş gibi davranacağı için istediğiniz bir kazan derecesi seçmeniz yeterlidir.
    Sirius marka termostat ve daylux marka kombi kullanıyoruz. termostat kablosuz bir tane aparat var kombiye bağlanıyor sonra diğer apartı istediğin yere koyuyorsun bi çift taraflı bant ile hole sigortanın yanına koyduk orada priz var diye. 15 günde bir şarj etmek gerekiyor çünkü.

• quote:

Orijinalden alıntı: kir-pi

Hiç yanmayan bir evin 19 derecelerin altına düşmesi çok doğal, bu nedenle kombi yanmış, eğer ki hiç yanmasın diyorsanız kombiyi kapatacaksınız, ama o zaman ev geldiğinizde buz gibi olur ve ısıtmakta güçlük çekersiniz, termostat sona ayarlandığında kombiye sürekli yan emri verdiği için kombi tamamen kendi parametrelerine göre çalışır. peteklerin altının ılık veya soğuk olması gayet normaldir, çünkü ısı kaybedecek ki ortamı ısıtacak, kazan ısısını 45 vey 50 yaparsanız da termostat sonda olduğu için kombi kendi parametrelerine göre çalışır, termostat yokmuş gibi davranacağı için istediğiniz bir kazan derecesi seçmeniz yeterlidir.
    peteklerin alt kısmı ile üst kısmı arasındaki ısı farkı normal o zaman sorun yok dediğinize göre.
    ot un derecesinin sona alınması ile sökülmesi aynı durum mudur? ikisi de aynı görevi görür mü böyle olursa sökmeye gerek yok anladığım kadarıyla.

• kir-pi K kullanıcısına yanıt
    peteklerin alt kısmı ile üst kısmı arasındaki ısı farkı normal o zaman sorun yok dediğinize göre.
    ot un derecesinin sona alınması ile sökülmesi aynı durum mudur? ikisi de aynı görevi görür mü böyle olursa sökmeye gerek yok anladığım kadarıyla.

• yakıt tüketimi mükemmel çünkü ben günlük 5 6 ya da 7 raziyim ama o da olmuyor hem de Antakya gibi bir yerde

ben bartındayım batı karadeniz bölgesi. 22.0 derecede yanmaya başlayıp 22.3 de kapatıyor kombiyi ama sabahtan beridir sıcaklık 22.4 ün altına inmedi şuan 22.4 dışarısı 22 derecede değil ama bina ısı yalıtımlı olduğundan fazla kaybetmiyor sanırım ısıyı. çok soğuk havalarda 22.3 ün üstüne çıkamazdı şuan öyle değil çok fazla yakmıyor kombiyi. ve dün çok fazla sıcak su ve yemek pişirilmediği için daha az yakmış olabilir belki 4 civarı yakıyordur günlük.

• bizim ev ısı yalıtımlı ama sizin gibi olmuyor.

Siz çok yanlış gelmişsiniz hocam.

Ev o kadar soğuk ise kazan sıcaklığını 60-65e çıkartıp evi hızlıca kısa sürede ısıtıp sonra tekrar düşük kazan sıcaklığına ayarlamanız gerekli. OTyi neden yüksek sıcaklığa ayarlıyorsunuz anlam veremedim. Sizin konfor sıcaklığınızda sabit kalsın OT ile başka işiniz yok ki!
    Ayrıca OT çok yaktırmaz bilinçsiz kullanım çok yaktırır.
  • ezimuse kullanıcısına yanıt
    peki nasıl kullanmalıyım kombi bosch 2500 condence ot on/off r15 manuel kablolu çevirmeli olan ot antrede takılı nasıl kullanmam lazım canım çok sıkkın sökeceğim böyle giderse

OT'yi 22 gibi bir dereceye ayarlayın kombiniz yoğuşmalı düşük sıcaklıkta dursun 40-42 civarı. Yalıtım iyi ise çok ısı kaybı yoksa yeterli olur. yetmediği durumlarda kazan sıcaklığını arttırabilirsiniz.
  • ben hep 50 derecede bıraktım kazan sıcaklığını çünkü termostatı takan servis 50 de bırak dedi acaba ot yi yanlış yerde mi taktik antreden oturma odasına alsak nasıl olur gerçekten nasıl yapacağımı bilemez oldum kazan 50 derecede ot ile beraber günlük 10 metreküp yakıyor ancak ben işe giderken 20 düşürüyordum bu şekilde 7 yakıyordu şimdi kafam allak bullak oldu

• ezimuse kullanıcısına yanıt
    ayrıca ot dijital olmadığı için hangi derecede çalıştığını anlamıyorum bile çok hassas galiba tık sesi geliyor hangi derecedeyse.

• Şehire göre değişiyor mu acaba? İnternette doğalgaz fatuta hesaplama sitelerinde hangi şehirde yaşadığımızıda soruyor.

• 
Sayfa: önceki 234235236237238
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.