Şimdi Ara

**Günlük Doğalgaz Tüketiminiz Kaç Metreküp** (229. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7.034
Cevap
137
Favori
569.997
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 227228229230231
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Yanılmıyorsam adana da oturuyorsunuz, 18 den 21 e kaç saatte çıkar onu bilemeyiz çünkü,alttan ve üsten gelen soğukluk,petek boyu,dış sıcaklık vb bir sürü etmen var. 45 dereceye ayarladığınız zaman tabi ki 21 dereceye çıkar adana şartlarında.Sizden birkaç bilgi almam gerekecek

1-Oda termostatı hangi oda da ve siz hangi oda da oturuyorsunuz,
    2-Oda termostatı kalibre edilmiş ve herhangi bir termometre ile kıyaslanarak,sıcaklığı doğru gösterdiği belirlenmiş mi ? çünkü bazı termostatlar hatalı ölçüm yapabiliyor
    3-Oda termostatını koyduğunuz yerin konumu , a-yerden kaç cm yüksekte bir yerde ? b-kapı ağzında yada petek yanında mı ? c-yanında ısı salınımı yapabilen elektronik ev eşyası var mı (tv,fırın vb)
    4-Hangi odaların petekleri kapalı ve peteği kapalı olan odanın kapıları tamamen kapalı mı ve hava içeri girecek şekilde açıklıklar var mı
    5-Peteği açık odaların ve diğer odaların kapı ve pencerelerinden içeriye hava giriyor mu ?
    6-Petek arkalarında izopan benzeri cam yünü ve alimünyum kaplı levhalardan var mı ,var ise bu levha peteğe mi dayalı yoksa duvara mı dayalı
    7-petekler ısınırken peteklerin altı ve üstü aynı sıcaklıkta mı yoksa peteğin üstü sıcak olurken,<altı soğuk olan petekler var mı ?
    8-büyük oda da oturuyor iseniz,uzun peteklerden kaç adet var.

Bunların hepsi faturaya ve ısınmaya büyük etki eden durumlardır.
    Lütfen bu soruları cevaplar mısınız ? ona göre teşhisi koyalım

• Baymak ECO 24 FI
    geçen ay 266 m3 yakmışım 395 TL fatura geldi.
    bu ay 15 günde 124 m3 yakmışım herhalde yine 250 m3 olacak.
    günlük 8 m3 yakıyorum ve 44°'de yakıyorum 24 saat
    salon+yatak odası+hol+mutfak+banyo ısınıyor.
    mantolama bu sene yapıldı ve altımda dükkan var.
    Edit: ankara-yenimahalle-demetevler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi umgaca -- 10 Ocak 2019; 9:4:21 >
  • ahmet35. A kullanıcısına yanıt
    İptal ettirmeyi bilmiyorsan termostatı 30 dereceye yükselt ( gece gündüz farklı derecede programlı ise ikiside 30c olmalı) zaten ortam sıcaklığı o dereceye ulaşamayacağı için termostat yok gibi kombi sürekli çalışacak ve Kombi’yi de 45c ...48c’e getir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Devirdaim pompanın hızını düşürmüştür

• quote:

Orijinalden alıntı: unrealwar

Yanılmıyorsam adana da oturuyorsunuz, 18 den 21 e kaç saatte çıkar onu bilemeyiz çünkü,alttan ve üsten gelen soğukluk,petek boyu,dış sıcaklık vb bir sürü etmen var. 45 dereceye ayarladığınız zaman tabi ki 21 dereceye çıkar adana şartlarında.Sizden birkaç bilgi almam gerekecek

1-Oda termostatı hangi oda da ve siz hangi oda da oturuyorsunuz,
    2-Oda termostatı kalibre edilmiş ve herhangi bir termometre ile kıyaslanarak,sıcaklığı doğru gösterdiği belirlenmiş mi ? çünkü bazı termostatlar hatalı ölçüm yapabiliyor
    3-Oda termostatını koyduğunuz yerin konumu , a-yerden kaç cm yüksekte bir yerde ? b-kapı ağzında yada petek yanında mı ? c-yanında ısı salınımı yapabilen elektronik ev eşyası var mı (tv,fırın vb)
    4-Hangi odaların petekleri kapalı ve peteği kapalı olan odanın kapıları tamamen kapalı mı ve hava içeri girecek şekilde açıklıklar var mı
    5-Peteği açık odaların ve diğer odaların kapı ve pencerelerinden içeriye hava giriyor mu ?
    6-Petek arkalarında izopan benzeri cam yünü ve alimünyum kaplı levhalardan var mı ,var ise bu levha peteğe mi dayalı yoksa duvara mı dayalı
    7-petekler ısınırken peteklerin altı ve üstü aynı sıcaklıkta mı yoksa peteğin üstü sıcak olurken,<altı soğuk olan petekler var mı ?
    8-büyük oda da oturuyor iseniz,uzun peteklerden kaç adet var.

Bunların hepsi faturaya ve ısınmaya büyük etki eden durumlardır.
    Lütfen bu soruları cevaplar mısınız ? ona göre teşhisi koyalım
    Adanada oturuyorum

Dün kombiyi 50 c ye ayarladım ot yi 18c den 20 c ye çıkardım7 saatte ancak 0.5 c artış sagladı..kombi yi takip ettim hep ayarladığım 50 c de yandı arasıra durdu dinlendi tekrar 50c de devam etti

1.ot çocuk odasında evin kuzeye ve batıya bakan odası 19 metrekare bu odada 2m dd plus petek var..biz oturma odasında oturuyoruz..

2.oda termostadı kalibre edilmedi medisana adında bir digital termometre alıp kıyasladım anladıgım kadarı ile digital termometre 1c yuksek ölçüm yapıyor yani ot 19c gösterirken termometre 19.8-20c civarıgösteriyor..

3.ot çocuk odasında kapının hemen yaındaki duvarda iç duvardaoda dışa bakan duvarda değil kapısı hole açılıyor holde petek yok ama antrede 1mlik bir petekvar.

a) yerden 1.35m yukseklikte

b)yanında petek yok kapı girişinde

c) ısı üreten herhongi bir cihaza yakın değil.

4.peteklerin hepsi açık.. Mutfak 1 tur açılı oturma odası termostatikvana var 3,5 de salon kullanmıyoruz vana 2.5 de kapı kapalı tutuyoruz. Havlupan kısık.. Ev tek cam pvc. Hava alacak durumu yok. Ama camlar cok fazla terliyor.

5.gördüğüm kadarıyla hava girişi yok kapıpencerelerden.

6.peteklerinarkasında izopan var alüminyum kaplı duvara yaslı surumda ama perdeleri hanım petekarkalarına sıkıştırıyor yani arkaları hava almıyor diyebilirim

7.**peteklerin üstlerioldukça sıcak oluyor altlarıda ısınıyor ama arada sıcaklık farkı var. Aynı sıcaklıkta degil alt ve ustler.

8 uzun peteklerden salonda 1.80. Çocuk odasında 2m yatak odası1. 30.hol 1 oturma odası. 1.30 mutfak0. 8m ve havlupan. Toplam 8.20m petek var

Ek olarak ev son kat hava sıcaklıgı dısarıda 5 c civarı zeminde parke var yalıtım yok tavan kartonpiyer yapılmış kenarlara.. Camlarr tek cam pvc

Kombi buderus gb062 oda termostadı buderus rc 100

Günöük tüketim dışarı5 c iken minimum 13 - 15m ot 19-20c arasında iken gündüz evde olmadıgımız için 18 e düşürüp çıkıoz sabah 6 aksam 6 arası

Ev guney batı kuzey cepe kuzeye cephesi olan çocuk odası ve yatak odası...

• unrealwar U kullanıcısına yanıt
    Ev net oturum 125 metrekare tesisat ana boru 32 lik yan kollar 25 lik petek bağlantıları 25lik boru ile yapılı

• swimmer_01_ S kullanıcısına yanıt
    Bende eskişehirde benzer şartlardayım. Garaj üstü, daha yılını doldurmamış bina. 3+1 doğu batı cephe. Kombi baymak duotec.

Size tavsiyem birde OT yi devre dışı bırakıp denemeniz. Benim 3 haftadır OT devre dışı, kombi 24 saat açık. Son 3-4 gündür(diğer arkadaşlar için gündüz sıcaklıkları bile 0 üstüne çıkmadı) tüketim 9 m3 civarı sabit. Ev içi ısı 22.6 ile 23.2 arası değişiyor. Kaldı ki OT 23 ayarlı iken üşüme hissi vardı, ancak OT siz 22.6 bile daha sıcak hissettiriyor. Şu soğuklarda kesinlikle OT siz daha konforlu.

Bu arada OT yi sökmeye gerek yok, kazan sıcaklığını düşürüp, OT 24-25 gibi üst bir hedef verdiğinizde OT devre dışı kalmış mantığında olacaktır.

Ve birde ben gibi alt katı garaj ya da boş daire vs olan arkadaşlar için, ben deneme amaçlı 1 odada parkeleri söküp altına 2 cm XPS döşedim. Oldukça Fark etti. Zaman ve imkan buldukça diğer odalara da yapacağım.

• ersinsen30 E kullanıcısına yanıt
    OT iptal et kombiyi 40 45 arası ayarla daha verimli ısınırsın kullanmadığın odaların vanaları kapat...kuzey cepheli radyatör vanaları full açık olsun...güney cephede varsa istediğin ayara getirebilirsin 3 ve 4arası olabilir yada full de deneyebilirsin.

Daha az tüketim olacağını görürsün

Son kattasınız ve camlar tek cam izolasyon da yoksa OT sana yarardan çok zarar ettirir

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ersinsen30

Adanada oturuyorum

Dün kombiyi 50 c ye ayarladım ot yi 18c den 20 c ye çıkardım7 saatte ancak 0.5 c artış sagladı..kombi yi takip ettim hep ayarladığım 50 c de yandı arasıra durdu dinlendi tekrar 50c de devam etti

1.ot çocuk odasında evin kuzeye ve batıya bakan odası 19 metrekare bu odada 2m dd plus petek var..biz oturma odasında oturuyoruz..

2.oda termostadı kalibre edilmedi medisana adında bir digital termometre alıp kıyasladım anladıgım kadarı ile digital termometre 1c yuksek ölçüm yapıyor yani ot 19c gösterirken termometre 19.8-20c civarıgösteriyor..

3.ot çocuk odasında kapının hemen yaındaki duvarda iç duvardaoda dışa bakan duvarda değil kapısı hole açılıyor holde petek yok ama antrede 1mlik bir petekvar.

4.peteklerin hepsi açık.. Mutfak 1 tur açılı oturma odası termostatikvana var 3,5 de salon kullanmıyoruz vana 2.5 de kapı kapalı tutuyoruz. Havlupan kısık.. Ev tek cam pvc. Hava alacak durumu yok. Ama camlar cok fazla terliyor.

6.peteklerinarkasında izopan var alüminyum kaplı duvara yaslı surumda ama perdeleri hanım petekarkalarına sıkıştırıyor yani arkaları hava almıyor diyebilirim

7.**peteklerin üstlerioldukça sıcak oluyor altlarıda ısınıyor ama arada sıcaklık farkı var. Aynı sıcaklıkta degil alt ve ustler.

8 uzun peteklerden salonda 1.80. Çocuk odasında 2m yatak odası1. 30.hol 1 oturma odası. 1.30 mutfak0. 8m ve havlupan. Toplam 8.20m petek var

Ek olarak ev son kat hava sıcaklıgı dısarıda 5 c civarı zeminde parke var yalıtım yok tavan kartonpiyer yapılmış kenarlara.. Camlarr tek cam pvc

Günöük tüketim dışarı5 c iken minimum 13 - 15m ot 19-20c arasında iken gündüz evde olmadıgımız için 18 e düşürüp çıkıoz sabah 6 aksam 6 arası

Alıntıları Göster
    çocuk odasında termostatik vana varmıydı yazdığınızı göremedim,yazdıysanızda kusura bakmayın. Oda termostatı olan oda da termostatik vana olması,ikisininde çalışma prensibine aykırı.Eğer OT nin olduğu çocuk odasında termostatik vana varsa,sonuna kadar açın,yoksa sıcaklığın yükselmesini termostatik vana engelleyecek,diğer taraftanda oda termostatı yav bu sıcaklık yükselsinde kombiyi kapatayım diyecek

7 saatte 0,5 derecelik bir artış olması normal değil, helede adana sıcaklıklığı +5 seviyelerindeyken.
    Aklıma şu sorunlar geliyor

1- OT sıcaklık algılama da sorun var,

Şunu unutmayalım , modülasyonlu oda termostatlarında sıcaklık algılama süresi var,o süre sizin OT de çok uzun olabilir,Yani örnek olarak,ayar yapılırken sıcaklık algılama süresi 5 dakika ayarlı ise her 5 dakikada bir sıcaklık algılar,ayarladığınız süreye göre hele bi bakayım sıcaklık ne olmuş der.

2-OT nin pili zayıflamış olabilir,bazı modellerde,pil gücü yarıya düştüğü zaman ot sıcaklık algısı kafayı yer,Pilini bir değiştirin isterseniz

3- Camların terleme yapması yoğuşmadan ötürüdür ve çevre sıcaklığı 5 derece ev sıcaklığı 18 derece iken,evin içinde yoğuşma olabilmesi için,içeriye bir yerlerden soğuk hava girmesi gerekir.Bunu tespit etmek için mum deneyi yapabilirsiniz.Mumu yakıp kapı pencere aralarına gezdirin hava kaçağı olup olmadığı belli olacaktır.

4-Tüm bunları yaptıktan sonra halen düzelmediyse,OT çocuk odasındayken,dijital termometreyi yatak odasına götürüp 2 oda arasındaki sıcaklık farkını tespit edin.
    (aslında vaktiniz var ise en mantıklısı bütün odaların sıcaklık değerini ölçmek )
    bu değerlere göre bir mantık yürütebilirsiniz.

5- ve bence en önemlisi, akşam herhangi bir saatte, kombiyi tamamen kapatın,ve sıcaklığın düşüşünü hesaplayın,kaç saatte kaç derece düşüyor,eğer o düşüş hızı, normal yanarkan ki sıcaklık artış hızından yüksek ise, ya Ot Bozuk veya hatalıdır,yada termostatik vanalar sıkıntılıdır

• quote:

Orijinalden alıntı: san_jose

Bende eskişehirde benzer şartlardayım. Garaj üstü, daha yılını doldurmamış bina. 3+1 doğu batı cephe. Kombi baymak duotec.

Size tavsiyem birde OT yi devre dışı bırakıp denemeniz. Benim 3 haftadır OT devre dışı, kombi 24 saat açık. Son 3-4 gündür(diğer arkadaşlar için gündüz sıcaklıkları bile 0 üstüne çıkmadı) tüketim 9 m3 civarı sabit. Ev içi ısı 22.6 ile 23.2 arası değişiyor. Kaldı ki OT 23 ayarlı iken üşüme hissi vardı, ancak OT siz 22.6 bile daha sıcak hissettiriyor. Şu soğuklarda kesinlikle OT siz daha konforlu.

Bu arada OT yi sökmeye gerek yok, kazan sıcaklığını düşürüp, OT 24-25 gibi üst bir hedef verdiğinizde OT devre dışı kalmış mantığında olacaktır.

Ve birde ben gibi alt katı garaj ya da boş daire vs olan arkadaşlar için, ben deneme amaçlı 1 odada parkeleri söküp altına 2 cm XPS döşedim. Oldukça Fark etti. Zaman ve imkan buldukça diğer odalara da yapacağım.
    2cm xps döşenınce kapı girişinde yukseştı farkı olmadımı.. Bide çökme olmazmı bu xps dosenınce dolap falan agır sonuçta

• ersinsen30 E kullanıcısına yanıt
    2 cm lik bir yükselme oldu ancak kapı kurtardı, çok hafif bir sürtme var rahatsız edecek kadar değil. Öncesinde de ölçtüm. Ancak en kötü dekupaj mevcut, onunla alttan 1-2 cm alırım dedim.

XPS sert malzeme alırken de sordum sıkıntı olmaz dediler. Kendim de 1-2 deneme yaptım sıkıntı olmadı. Umarım ilerleyen süreçte de olmaz. Ancak şahsi fikrim olmayacağı yönünde.
  • OT iptal etmesinin pek bir faydası olmayacağı görüşündeyim. sebebine gelirsek;
    Arkadaşın sorunu OT nin çok sık devreye girip çıkması değil ki, odanın ısınmaması.Bizim öncelikli sorunumuz odanın ısınmama sebeplerini tespit etmek.Ev ısınıp,çok çabuk soğuyorsa,ve ot hep devreye girip kombiyi çok sık kapatıyorsa,ot yi sökmek mantıklı.Ama dediğim gibi evi 7 saatte 0,5 derece yükselmiş.Ot zaten doğru düzgün devreye girmiyor ki,ot yi sökse ev yine ısınmayacağı için,yine aynı tüketim olacak
  • unrealwar U kullanıcısına yanıt
    Adam açıklamış zaten pencereler tek cam...son katta oturuyor..izolasyon yok...halen evin neden hızlı soğuyor diye araştırmak lazım diyorsun

Bu durumda OT fayda sağlamaz ancak ve ancak gazın fazla tüketimine neden olur

• quote:

Orijinalden alıntı: kamuran_35

İzmir ayrancılar bu aralar hava gece eksi lerde gündüz 1 2 derece civarı ev 2+1 100 m2 dükkan üstü üstkatta daire var ama oturan yok yalıtım kombi balkonda zayıf evde sürekli kalan var bu yüzden 24 saat açık
    Bosch condense 2000 kombi 55 dereceye ayarlı cr50 modülasyonlu oda termostatı gece 19 gündüz 23 dereceye ayarlı 7.3 metre eca petek ve havlupan var
    Kombi ilk defa kuruldu ve çalıştırıldı Bu şekilde kullanıma 4 günlük tüketim 68 m3 buda günlük ortalama 17 m3 yapar baya yüksek geldi.
    Ekonomi yapabilmek için kombiyi 50 dereceye oda termostatını da gece 19 gündüz 22 dereceye ayarlayıp kullanılmayan oda ve mutfağın (ikisi toplam 3 metre yapıyor) peteklerinide kapattım bakalım faydası olucak mı
    O şekilde 10 mtrekupe düşer fazlasını yakmamali

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: İso2019

Adam açıklamış zaten pencereler tek cam...son katta oturuyor..izolasyon yok...halen evin neden hızlı soğuyor diye araştırmak lazım diyorsun

Bu durumda OT fayda sağlamaz ancak ve ancak gazın fazla tüketimine neden olur
    Siz yazdığımı tam okumamışsınız muhtemelen,evin neden çabuk soğuduğunu araştırmıyorum,evin neden ısınmadığını araştırıyorum.

Aynı konumda olan arkadaşımın evinde,5. kat alt boş yan boş üst çatı kat,ısıcam yok,yalıtım yok,hiçbirşey yok.Bulunduğumuz ilçe 1 haftadır gece gündüz artıyı görmedi. Hava dışarıda -20 derece idi geçen gün ve gündüz sıcaklık -6 derece idi,dışarıda don var,kar var yani soğukluk olarak ne ararsan var,arkadaşın yoğuşmalı kombi sıcaklığı 45 derece ve ot sıcaklığı 22,5 e ayarlı ve bu ev gül gibi ısınıyor.

Buradan da anlaşılacağı gibi,evin çabuk soğuması sorun değil,evin 7 saatte 0,5 derece ısınması asıl sorunumuz.

• quote:

Orijinalden alıntı: İso2019

Hata dairenin yalıtımsız olması termostatı iptal et kombinin kazan sıcaklığı 45 dereceye getir bak nasıl tasarruf edeceğini görürsün
    45 dercede kombi yakarsa 20 dercede oturur

• Bugünlerde dış havanın sıcaklığı 0 hatta sıfırın altında olması evin içi 20 derece olursa konfor olur zaten..
    ama bizim millet alışmış 22-24C evin içinde kısa kolla gezmeyi

• Yalitimsiz evde termostat zarar ettirir bu havalarda.

Ev isinmiyorsa termostati iptal edip 45-46 derecelerde devamlı yakin 2-3 gün yansın evin isindigini hissedersiniz.

Termostat yalitimli evlerde fayda sağlar ozellikle mevsim gecislerinde ekonomide zirve yaptirir.

Program geçişleri cok fark yapmayin.

Gunduz evde kimse yok 19 yapalim aksam 22 yapalim derseniz hatanin kralıni yaparsınız.

Gunduz 20,5 aksam 21.5 gece 21 gibi ayarlayin. Mesela.

Soğuyan evi isitmak oldukça zordur.

Eşyalar soğur, duvarlar sogur.

Unutmayin isinan evde once duvarlar sonra esyalar isinir ortam en son isinir.

Birde hissedilen sicaklik usume/terleme hissi kisiden kişiye degisir.

Disarisi -15 derece iken eviniz 21 dereceyse gayet ideal ve konforlu isinma sagliyorsunuz demektir. Ha siz derseniz ki ben 24 yapacağım gunluk 14-15 m3 tuketimlere hazirsiniz demektir yalitimsiz evler icin bahsediyorum.

Kimisi 21 derecede usumezken kimisi illa 24 derece don atlet gezecegim der. Herseyin bir bedeli var don atlet gezmeninde.

Evinizde ayaginizda terlik, ustunude uzun kollu pijama altinizdada esofmaniniz varda usumuyorsaniz tamamdir.

Biz esimle 21,5 derecede gayet iyiyiz. Misafir geliyor bazen hadi usumesinle diye 22,5 felan yapiyorum inanın bunaltı geliyor.

Komsumuzun yeni bebeği oldu evi 25 derece 680 TL fatura geldi yav cok yüksek geldi diyor. E kardesim 25 derece nedir yahu? Cocugada yazik. Bebekler icin önerilen ideal sicaklik 23-24 arasidir. 23,5 ideal olur.

Ama tabi evebeynler olarak korkuyoruz çocuk hasta olmasın diye veriyoruz odunu sonra cok geldi. Yav birak bebekte alissin 23 dereceye bağışıklık kazansin. Sanki -15 de kaliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cloud Nine -- 10 Ocak 2019; 14:53:50 >

• Cloud Nine kullanıcısına yanıt
    Bunu anlamak istemeyenler hala OT savunuyorlar.. anlamakta güçlük çekiyorum..

Yalıtımsız evlerde OT= Yüksek FATURA

Adam belki de satışını yapıyordur :)

• quote:

Orijinalden alıntı: ersinsen30

Adanada oturuyorum

Hocam siz tüm odaların m2 ve petek boylarını tek tek yazabilir misiniz hatta odaların dizilimini de çizebilirseniz iyi olur. Eğer ev 50 derecede o kadar az ısı artışı gösteriyorsa ya evin içinde kösedağ rüzgarları esiyor ya da petekler yetersiz kalıyor. Sizin evde yalıtım yok ve son kat anladığım kadarıyla çatıda da cam yünü veya yalıtım sağlayan başka bir şey yok. Bu durumda petekler de yaktığınız sıcaklığa ulaşıyorsa yalıtımsızlık dışındaki tek sorun petek metrajınızdır.

• 
Sayfa: önceki 227228229230231
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.