Şimdi Ara

**Günlük Doğalgaz Tüketiminiz Kaç Metreküp** (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
7.034
Cevap
137
Favori
570.064
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ertan081

radyatörlerin henüz hepsi değişmedi. sadece 5 tanesi değişti. değişen odalar sıcaklık olarak bayağı farketti. kazan sıcaklığı sürekli 60c değil zaten, 40-60c arası oynuyor. sabah saatlerinde sıcaklık 1-0c düştüğünde kazan ilk yandığında 60c biraz üzerine çıkıyor ancak yaklaşık yarım saat 40 dakika sonra dinlenmeye geçiyor ve yeniden yandığında 45-55 arasında oynuyor. tüketimin yüksek olmasıda hem 200LT lik boylerin etkisi vardır sanırım hemde kazan dış hava sensörüne bağlı olduğu için kazan sıcaklığını ayarlıyamıyorum. akşamları hava sıcaklığı genelde yüksek oluyor. dolayısıyla kazan bazen yanmıyor. bazende çok kısa aralıklarla düşük sıcaklıkta yanıyor ve evin sıcaklığını 22c ye çok zor çıkarıyor. bende servisle yaptığım görüşmede ısı eğrisini yükselttliğimde kazan sıcaklığının artacağını ve evin daha hızlı ısınacağını belirttiler kazandan ısı eğrisini mecburen yükselttim. akşamları konfor iyi oldu. dışarı sıcaklığı ortalama 7c iken ev yaklaşık 1,5 saat 22c ye ulaşıyor. kazan sıcaklığı 40-55 arasında değişiyor. kazan az çalışıp uzun süre dinleniyor.
    ancak saat 04.30 yeniden konfor moduna geçtiğinde dış hava sıcaklığı yaklaşık 1-0c arasında olunca bu sefer kazan sıcaklığı 60c ninde üzerine çıkıyor. çok hızlı bir şekilde 20c den 21.5 dereceye ulaşıyor evin sıcaklığıev sıcak olsada dış hava soğuk olduğu için kazan yandığı zaman yüksek sıcaklıkta yanıyor. tüketimin en büyük sebebi bu sanırım.

eviniz yalıtımlıysa dış hava sensörüne gerek yok bence.

• ortalama evin içi 24ile25 derece arası oluyor ve kombi ortalama 45 de yanıyor 14-15 m3 geçen ay 176 tl ödedim ama havalar daha sıcaktı bu günlerde hava soğudu önümüdeki ay 250 olur herhalde
  • quote:

Orijinalden alıntı: cimbomlu1905

ortalama evin içi 24ile25 derece arası oluyor ve kombi ortalama 45 de yanıyor 14-15 m3 geçen ay 176 tl ödedim ama havalar daha sıcaktı bu günlerde hava soğudu önümüdeki ay 250 olur herhalde

slm hocam günlük 14-15m3 yakıyorsunuz hergün dogalgaz birim fiyatı ne kadar orda ?

ayda 450 m3 yapar
  • ertan081 E kullanıcısına yanıt
    Bence ısıtma eğrisi değişikliği yapmakla doğru yapmışsınız, aksi durumda hem 22C iç sıcaklık sağlayamazdınız hem de çok yakardınız.

Radyatörleri tamamen revize ettiğinizde ısıtma eğrisi ayarını eskiye alırsanız, aynı dış sıcaklık seyri ve iç sıcaklıkta 40-60C arası yerine daha düşük (örneğin 35-55C arası) çalışma sağlanacak ve tüketim düşecektir...
  • kazanın düşük sıcaklıkta uzun süre yanmasımı yoksa kısa süreli yüksek sıcaklıkta yanmasımı daha fazla tüketime sebep olur
  • ertan081 E kullanıcısına yanıt
    Bu konuda en doğru hareket tarzı kombilerin verimlerine bakmaktır.

Yoğuşmalı cihazlarda en yüksek verim 50/30 ve 40/30 işletmede, yani dönüşün 30 olduğu 40-50 kazan çıkışlarıdır.

Konvansiyonel cihazlarda ise en yüksek verim 80/60 işletmede elde edilir. Yani kazan çıkışı 80C'e ne kadar yakınsa o kadar iyi.

Konumuz yoğuşmalı kombideki verim olduğuna göre, min. kazan sıcaklığı ile dönüşün 40C'dan fazla olmayacağı, tesisat/petek kapasitesi ve ısı ihtiyacına göre 50-55-60C limitli tüm kazan çıkışları yüksek verim koşulunu sağlayabilir.
    Dolayısıyla sorunuzun cevabı olarak, "mümkün olduğu kadar düşük sıcaklık ve mümkün olduğu kadar uzun olmayan süre " diyebilirim...

• benimde ev dubleks, 8. kat. 300m2, yalıtımlı ama pek iyi değil. yer uşak. gündüz 16-18 derece geceleride 5-8 derece yaklaşık bir aydır. havalar iyi maşallah. 16 m2 petek var ve hepsi açık.(güya kullanmadığım 3 odada ter. vana var ama o peteklerde bizim neyimiz eksik deyip yanıyolar:) çözemedik bir türlü) oda termostatını gün içierisinde 22.4 , gece 23:00 ile 06:00 arası 21 derece yapıyorum. en son faturadan bu yana 25 gün geçmiş ve tam 100m3 yakmışız. günlük 4 m3 .
    böyle hesap edince iyiymiş. az gibi geldi.:)
    gerçek kış aylarında 500-600 tl öderim gibime geliyo bakalım hayırlısı.
  • birde şunu belirteyim oda termostatını 2 haftadır kullanıyorum. önceden kombi 35 derecede genellikle açık kalıyodu. sadece gündüzleri hava güneşli olduğu zaman kapanıyordu.yani 10:00 ile 16:00 arası gibi. o zaman günlük 12-15 m3 yakıyodu. oda termostatı çok iyi oldu bu açıdan.
  • quote:

Orijinalden alıntı: almost

benimde ev dubleks, 8. kat. 300m2, yalıtımlı ama pek iyi değil. yer uşak. gündüz 16-18 derece geceleride 5-8 derece yaklaşık bir aydır. havalar iyi maşallah. 16 m2 petek var ve hepsi açık.(güya kullanmadığım 3 odada ter. vana var ama o peteklerde bizim neyimiz eksik deyip yanıyolar:) çözemedik bir türlü) oda termostatını gün içierisinde 22.4 , gece 23:00 ile 06:00 arası 21 derece yapıyorum. en son faturadan bu yana 25 gün geçmiş ve tam 100m3 yakmışız. günlük 4 m3 .

bence çok iyi değerler.kombi markanız ve kaç derecede kullandığınızı söyleyebilirmisiniz?
  • Ev yüksek giriş. Altı üstü ve yan tarafı dolu kombi yanıyor. Yalıtım yok, bina benim kattan sonra genişliyor üstümde 2 mt saçak var, direk yağmurdan koruyor rüzgarı biraz kesiyor kısmi izolasyon sağlıyor gibi :) 9.7 mt petek var. Açık olan 7.5 mt. Kombi sürekli açık değil. Sabah 6 gibi açılıyor 40 derecede 8-10 arası kapatılıyor. Akşam 4-5 gibi açılıyor 12 ye kadar açık. 3 saat 45 de geri kalanda 40 derecede çalışıyor. Akşam sıcaklık 24 civarına geliyor. Sabahları 22-5-23 arası. Kapalı olduğu zaman en fazla 21.5 dereceye düşüyor. Bu şekilde günlük 4-5 m3 arası tüketiyor. 30 gündür 75 m3 kullanmışım. Son 20 gündür sabah akşam yanıyor. Son 4-5 gündür akşamları 45 derecede yakıyorum. 40 derecede bu şekilde sabah akşam 10 saat çalıştığında tüketim 2.5-3 m3 tü. Isı kaybı çok fazla olmadığı için gündüz düşük sıcaklıkta çalıştırmak yerine tamamen kapatıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: azazel_666

quote:

Orijinalden alıntı: almost

benimde ev dubleks, 8. kat. 300m2, yalıtımlı ama pek iyi değil. yer uşak. gündüz 16-18 derece geceleride 5-8 derece yaklaşık bir aydır. havalar iyi maşallah. 16 m2 petek var ve hepsi açık.(güya kullanmadığım 3 odada ter. vana var ama o peteklerde bizim neyimiz eksik deyip yanıyolar:) çözemedik bir türlü) oda termostatını gün içierisinde 22.4 , gece 23:00 ile 06:00 arası 21 derece yapıyorum. en son faturadan bu yana 25 gün geçmiş ve tam 100m3 yakmışız. günlük 4 m3 .

bence çok iyi değerler.kombi markanız ve kaç derecede kullandığınızı söyleyebilirmisiniz?

kombim ariston genus premium 35kw. evo değil ama önceki seri. burdaki üstatların tavsiyesi ile aldık. kombiyi 45 dereceye ayarladım. oda termostatıta belirttiğim değerlerde. havalar iyi olduğu için kombi çok nadir yanıyor diyebilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi almost -- 20 Kasım 2013; 21:55:14 >

• Ankarada studyo 35 metre kare merkezi isi pay olcerli daire sizce aylik ne kadar harcar. Yalitimi var ve ara kat tabi diger katlar dolu ise

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • doğru söylüyorsun biraz kısmak lazım benim anlamadığım geçensene kirada oturduğum evde yalıtım yoktu kuzey cephe 200 tl geliyordu burada yalıtım var güney doğu batı cephe ama pek birşey değişmedi ama evin ilk senesi belkide ondan soğuk oluyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cimbomlu1905 -- 21 Kasım 2013; 9:34:29 >
  • quote:

doğru söylüyorsun biraz kısmak lazım benim anlamadığım geçensene kirada oturduğum evde yalıtım yoktu kuzey cephe 200 tl geliyordu burada yalıtım var güney doğu batı cephe ama pek birşey değişmedi ama evin ilk senesi belkide ondan soğuk oluyor

olabilir orda kac metre kup yakiyordunuz gunluk

• 10 m3 falan yakıyorduk artı eksi 1 olabilir
  • quote:

10 m3 falan yakıyorduk artı eksi 1 olabilir

hocam dogalgaz birim fiyati nekdar orda 30 gun de her gun yakiyormuydunuz bizimde gunluk banyo mutfak isinma 9-11 metrekup arasi burda birim fiyati 0,84567 yaziyor 280 felan gelir bizede sanirim 50 derece yakiyoruz oda termostati var 19 dereceye ayarli yarim saat yaniyor 1 saat yanmiyor yalitim felan yok 2 kat ve cikintilar var apartman bizim kattan itibaren metre kareler artiyor 130 metre kare alt kat 90 metre kare altta kombi yaniyor ve ust katimiz bos kuzey cephe yozgat

• quote:

Orijinalden alıntı: Yılmaz YK

quote:

hocam dogalgaz birim fiyati nekdar orda 30 gun de her gun yakiyormuydunuz bizimde gunluk banyo mutfak isinma 9-11 metrekup arasi burda birim fiyati 0,84567 yaziyor 280 felan gelir bizede sanirim 50 derece yakiyoruz oda termostati var 19 dereceye ayarli yarim saat yaniyor 1 saat yanmiyor yalitim felan yok 2 kat ve cikintilar var apartman bizim kattan itibaren metre kareler artiyor 130 metre kare alt kat 90 metre kare altta kombi yaniyor ve ust katimiz bos kuzey cephe yozgat

Yılmaz yk kardeş ne yaparsan yap tüketimin düşmez bu durumda benzer şartlardayız biz 6 saatde 3 metreküp yakıyoruz izmirde oturuyom izmir sıcak diyorlarda eskiden dağ olan evka gibi yerlerde 30 yıllık binalarda bu bir anlam ifade etmiyor.
    Sen iyi bile yakıyorsun yapabileceğin tek şey içden ısı yalıtımı bunun dışında ne yaparsan yap birşey değişmez ben sadece 8 saat yakıyorum 24 saat yaksak altından kalkamayız yalıtımsız olmasının sonucu bu malesef.

• quote:

Orijinalden alıntı: seconz

quote:

Orijinalden alıntı: Yılmaz YK

quote:

Yılmaz yk kardeş ne yaparsan yap tüketimin düşmez bu durumda benzer şartlardayız biz 6 saatde 3 metreküp yakıyoruz izmirde oturuyom izmir sıcak diyorlarda eskiden dağ olan evka gibi yerlerde 30 yıllık binalarda bu bir anlam ifade etmiyor.
    Sen iyi bile yakıyorsun yapabileceğin tek şey içden ısı yalıtımı bunun dışında ne yaparsan yap birşey değişmez ben sadece 8 saat yakıyorum 24 saat yaksak altından kalkamayız yalıtımsız olmasının sonucu bu malesef.

pencerelerde iyi degil aslında pimapen ama eski dısarıdan apartmana yalıtım yaptıracaklar ama kimbilir ne zaman birde alt katımızda yaslı bir teyze oturuyor 90 metre kare kombisi yogusmalı pencereleri iyi sayılır onun evin alt katı depo soguk 2 odanın petegi kapalı termostat yok onda günlük 6-7 metre küp yakıyor

• 24 saat yakıyorsan yozgatda evinin olumsuzluklarına rağmen bence iyi bizim ev 75 metrekare ama doğalgaza fayda sağlıyan hiçbirşey yok son kat çatıda koruma yok binada yalıtım yok cephe kuzey tamamen açık rüzgar direk vuruyot altta yakan yok kombi dışarda alt boruları dışarda yaptıklarında bilgim yoktu sonradan nette araştırınca öğrendik ama yapıldı artık bu şekilde kullanmaya devam belki şunu yapabilirsin oturduğunuz oda ısınmıyorsa kalın perde çek cama faydası olur herhalde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: seconz

24 saat yakıyorsan yozgatda evinin olumsuzluklarına rağmen bence iyi bizim ev 75 metrekare ama doğalgaza fayda sağlıyan hiçbirşey yok son kat çatıda koruma yok binada yalıtım yok cephe kuzey tamamen açık rüzgar direk vuruyot altta yakan yok kombi dışarda alt boruları dışarda yaptıklarında bilgim yoktu sonradan nette araştırınca öğrendik ama yapıldı artık bu şekilde kullanmaya devam belki şunu yapabilirsin oturduğunuz oda ısınmıyorsa kalın perde çek cama faydası olur herhalde.

kalın zaten kalın perde hocam cıkıntıların altına strafor takılabilir aslında nirde odanın biri apartman girşinin altında orası bo orayada strafor olabilir elimde para olsa camları bile degiştirecegim artık bu ene böyle iadare ederiz
  • 
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.