Şimdi Ara

**Günlük Doğalgaz Tüketiminiz Kaç Metreküp** (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
7.034
Cevap
137
Favori
570.087
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ev yalıtımlı + ara kat + oda derecesi sabit 22,5 derece

İlk okuma: 13/12/2012
    Son okuma:15/01/2013

33 günlük toplam 281 m3
    ortalama=8,5 m3
    ücret:275,00 TL

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aksaray1 -- 15 Ocak 2013; 23:25:01 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: meddah58

quote:

Orijinalden alıntı: casper59

Arkadaşlar kasım ayı faturamız geldi ferroli econcept 25c ile 2 katı , 43C kazan-22.5C termostat sıcaklığında ısıtıyouz. 182 m3 176,59 Tl fatura geldi, geçen kasımda 250 Tl di iyileşme var ama Aralık ayına karla girdik bu ay 350 den aşağı gelmez. Yer Tekirdağ yalıtım yok sadece peklerin arkasında strafor var, Herkese hayırlı ve tasarruflu bir kış diliyorum.

Merhaba.tuketiminiz gayet ideal bir sey sormak istiyorum:43 derece kazan sicakligi evi 22.5 dereceye getirmek icin yetiyor mu?yani kombi sanirim cok uzun sure devrede kaliyor.kombi ne kadar sure yaniyor ne kadar sure sonuyor bunu merak ettim.tesekkurler

o dereceyle o ısı mümkün değil birde yalıtım yok muş bizde oda termostatı var 20 dereceye gelmesi için dünyanın gazı gidio(gündüz kullanmıyorum termostatı ) bende sabah 15 dereceye ayarlayıp eve gidince 20 dereceye getirip kombi suyunu 40 dereceye getiriyom sabaha kadar normal çalısıyor üstüne üstlük içerden yalıtım var

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 07/01/2013 - 07/02/2013 Tarihli. 233 TL.
  • 14/01/2013 08/02/2013
    158 m3 tüketim 157 tl fatura..izmir..
  • quote:

Orijinalden alıntı: kronikyorgun

quote:

Orijinalden alıntı: susaklı

slm arkadaşlar;
    yer:ankara etimesgut
    daire konum:güneydoğu 2.kat alt dolu üst boş dış yalıtımlı. kullanım alanı tahmini 140m2 yaklaşık 11m petek var, salon peteği yarım ısındığı için kapalı. 5petek + 1havluluk 24saat açık.
    kombi: bosch classic plus konvansiyonel kombi
    petekler: demirdöküm plus
    sıcaklık: kombi göstergesi 37C de açıp 46C de kapatıyor, termometre ile ölçüm yapılmadı oda termostadı kullanılmıyor.
    tüketim sıcaksu hariç: 24 saatte 12,5m3 minimum

Bende ayni kombiden kullaniyorum kombi uzerinde 1 demi tutuyirsun dostum kalorifer ayarini oda kullanmadigin odalarin vanalarini tam kapatip 1 tur ac

slm kronikyorgun siteye uzun süre giremedim anca cvp yazabiliyorum; msj yazdığım ayın faturası 305tl ilk okuma:8.12.2012 son okuma:10.1.2013 buda 33 günlük eder. yani 9.25m3 gaz tüketimi aşağı yukarı. salon halen kapalı tesisat hatası var yarım ısınıyor zaten. 1 de duruyor anahtar, mutfağı da senin dediğin gibi 1 tur açtım.
    Bu ay ekstra termostat taktırdım 8 gündür kullanıyorum faturadan bugüne 22 günde termostatsız kullandım yarın tam 30gün olacak fatura okunuşundan 265m3 kapatacaz asıl gelecek fatura termostatın işe yarayıp yaramadığını ortaya çıkaracak ama gözle görülür tasarruf var, kombinin gereksiz çalışmasını önledik. bosh un TR15-1 model termostatını taktırdım, 35tl sitesinde fiyatı kablosu işçiliği 100tl verdim. 40tl si bu ay çıktı gibi. Fabrikada bilerek böyle üretmiş termostat satayım diye herhal
    Farkettiğim ve tecrübe ettiğim şeyleri gelecek faturanın ardından yazmaya çalışacağım sonuçta hemen her evde kombi var bilmeyen öğrensin yanlış biliyorsakta biz düzeltelim.

• quote:

Orijinalden alıntı: TuVNeRa

Bu yılbaşı zam gelmediyse gaza o da seçim yüzünden.
    Seçimden hemen sonra gaza en az %30 zam gelmesi lazım. Malum döviz de aldı başını gidiyor.
    Burada ki rakamları gelecek yıl bulup görüp arada ki farkı anlayabilirsek nasıl bir alamete bindiğimizi de anlarız belki...

gördük nasıl bir alamete doğru gittiğimizi

• Doğalgaz geçen ay bağlandı. Ev 100 m.kare. ilk gelen faturaya göre günlük gaz tüketim miktarı 8.1 m.küp.
  • 5 ocak-5 şubat arasında 410 m3 tüketim, 406 tl fatura geldi. Yani 2 katımızı (170 m2) tek kombiyle bu ay 45 dereceyi geçmeden 21-22.5 C arasında ısıttık; Allah a şükür havalar ılıman gidiyor. Geçen sene ocak ayında zamlanmadan 442 tl fatura gelmişti. Kardeşime yine yüksek fatura geldi 386 tl; alt ve üst katının boş ve yalıtımsız olmasından gerek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sserin

quote:

Orijinalden alıntı: frisby06

Öncelikle kombimiz Buderus GB022-24K 29 Ekim'de yeni evimize taşındık.(175m2 brüt-140m2 net kullanım alanına sahip,alt katımız ve üst katımız boş,11mt petek var).O gün bugündür kombi sürekli açık şimdiye kadar 3 fatura geldi.282tl-268tl-389tl geldi faturaya baktığımda günlük ortalama yakıt tüketim miktarımız 12m3,evde sadece 2 adet peteğimiz kapalı.Oda termostatı,dış hava sensörü filan hak getire(belki yarın rc10 oda kumandasını takabiliriz)kombinin petek gidiş suyu sıcaklığı 50 derece de arasıra gidiş suyu sıcaklığını 60 derece yaptığımız da oluyor,buna rağmen bence günlük 12m3'lük yakıt tüketimi gayet normal
    İyi akşamlar

Bence bu kombiye bu sarfiyat çok fazla. Belirgin ilk nedenini oda termostatını takmamanız olarak söyleyebilirim. Oysa ki ilk ayda parasını çıkarır. RC10 sanırım 120 TL ye alınabilir. Benim ev dış cephe yalıtımsız, son kat, alt kat bekar az yakıyor, 185 m2 brüt 145 m2 net ama sarfiyatlarımız hemen aynı. Benim kombi 10 yıllık Beretta Super Exclusive bacalı kombi. Tabi ki condense yada premix yoğuşma söz konusu bile değil. Tek farkımız termostat kullanıyorum. Siz en az %20 tasarruf edersiniz.

Günlük tüketim 10-12 m3 aras 120 m2 daire

• 07/02/2013
    07/03/2013 =206TL.
  • 2 kat için 05.02.2013-08.03.2013 arası 455 m3 451.35 TL fatura geldi. Geçen sene şubatta 519 Tl gelmişti; Rabbim kullarına yardım ediyor havalar iyi olmasa uçmuştuk. Herkese hayırlı bahar ve yaz diliyorum.
  • Bir aylık fatura bedeli 247 tl. bence iyi.
  • 07/03/2013
    10/04/2013 =174 TL.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kafkasdans

07/03/2013
    10/04/2013 =174 TL.

Dostum izmirde biz bu faturalari allaha sukur sadece ocak subat martta odedik ya allah yardimciniz olsun

• evim yeni tamamlandı ve oturmaya başladım havalar soğuk denemek için,ısınmak için kombiyi 1. kademede 40 derecede yanıyor.24 saat aynı ayarda yaklaşık 20m3 tüketim yapıyor. acaba yeni ev olması sebebiylemi tüketim fazladır sizce
  • quote:

Orijinalden alıntı: cakin

evim yeni tamamlandı ve oturmaya başladım havalar soğuk denemek için,ısınmak için kombiyi 1. kademede 40 derecede yanıyor.24 saat aynı ayarda yaklaşık 20m3 tüketim yapıyor. acaba yeni ev olması sebebiylemi tüketim fazladır sizce

Bunun 2 nedeni var:
    1. Ev yeni ısıtıldığı için önce duvarlar kuruyacak ve ısınacak, sonra iç ortam havası ısınacak. Dolayısıyla 1-2 hafta sonra sarfiyat yarıya yakın düşer.
    2. Oda termostatı olmadan veya siz kapatmadığınız sürece kombi 7/24 çalışır, sarfiyat artar. Halbuki oda sıcaklığına göre kombinin çalışmasını sağlarsanız hem fazla sarfiyatı engeller hem de konforu sabitlersiniz. Yalnız oda sıcaklığı kontrollü çalıştıracağınız zaman kombi sıcaklığını 55 veya 60C'ye set edin. Belirli bir odanızın sıcaklığı sözgelimi 21C olunca kalorifer devresini kapayın, 21C'nin altına inince yine 55 veya 60C'de açın. Bu işlemi sürekli yapın. Yapamayacaksanız oda termostatı kullanın, aynı işlemi otomatik olarak yapacaktır.
    Eviniz hayırlı olsun bu arada...

• quote:

Orijinalden alıntı: memint

quote:

Orijinalden alıntı: cakin

evim yeni tamamlandı ve oturmaya başladım havalar soğuk denemek için,ısınmak için kombiyi 1. kademede 40 derecede yanıyor.24 saat aynı ayarda yaklaşık 20m3 tüketim yapıyor. acaba yeni ev olması sebebiylemi tüketim fazladır sizce

Bunun 2 nedeni var:
    1. Ev yeni ısıtıldığı için önce duvarlar kuruyacak ve ısınacak, sonra iç ortam havası ısınacak. Dolayısıyla 1-2 hafta sonra sarfiyat yarıya yakın düşer.
    2. Oda termostatı olmadan veya siz kapatmadığınız sürece kombi 7/24 çalışır, sarfiyat artar. Halbuki oda sıcaklığına göre kombinin çalışmasını sağlarsanız hem fazla sarfiyatı engeller hem de konforu sabitlersiniz. Yalnız oda sıcaklığı kontrollü çalıştıracağınız zaman kombi sıcaklığını 55 veya 60C'ye set edin. Belirli bir odanızın sıcaklığı sözgelimi 21C olunca kalorifer devresini kapayın, 21C'nin altına inince yine 55 veya 60C'de açın. Bu işlemi sürekli yapın. Yapamayacaksanız oda termostatı kullanın, aynı işlemi otomatik olarak yapacaktır.
    Eviniz hayırlı olsun bu arada...

teşekkür ederim

kış bitti gibi bir dahaki kış inşallah oda termostatını takarım. yazında ev iyice kurumuş olur seneye daha az tüketimle geçiririz inşallah

• quote:

Orijinalden alıntı: alaçatı

Doğalgaz geçen ay bağlandı. Ev 100 m.kare. ilk gelen faturaya göre günlük gaz tüketim miktarı 8.1 m.küp.

bu az mı çpk mu oluyor?
  • quote:

Orijinalden alıntı: genc_AVCI

quote:

Doğalgaz geçen ay bağlandı. Ev 100 m.kare. ilk gelen faturaya göre günlük gaz tüketim miktarı 8.1 m.küp.

bu az mı çpk mu oluyor?

Aslına bakarsan biraz fazla sayılır. Nedeni ise evde oda termostatı ve termostatik vananın olmayışı. Nasib olur da bu eksikleri giderirsem bir dahaki kış daha az yakması lazım. Yani 6-7 m.küp civarı.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: genc_AVCI

quote:

bu az mı çpk mu oluyor?

Aslına bakarsan biraz fazla sayılır. Nedeni ise evde oda termostatı ve termostatik vananın olmayışı. Nasib olur da bu eksikleri giderirsem bir dahaki kış daha az yakması lazım. Yani 6-7 m.küp civarı.

bir yerde termostat ve vana aynı anda olursa uyum sağlamaz çok yakar diye okumuştum. Teki yeterli olur. Tercihen vana almak daha ekonomikmiş.Sen gene de araştır.

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.