Şimdi Ara

Güngören Belediyesi insanları pandemi dinlemeden sokağa atıyor. (Sözleşme Gelişmesi var) (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
112
Cevap
2
Favori
9.585
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
243 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • sizi evlerinizden cıkaran kim? belediye mi? cevre bakanlığı mı? devletin başka kurumu mu?

• Bina eski. Yıkılacak. 2 ay sonra deprem olup ölseniz sizin ve benim için belki sorun yok ama yoldan geçenlerin de üzerinize binanız yıkılsa masum insanları öldürmüş olacaksınız.

Devlet bu yüzden binayı yıkmalı.

Deprem sırasında binanıza kurye girdi. O da ölecek.

Bu mu istediğiniz?

• quote:

Orijinalden alıntı: musetea

Bina eski. Yıkılacak. 2 ay sonra deprem olup ölseniz sizin ve benim için belki sorun yok ama yoldan geçenlerin de üzerinize binanız yıkılsa masum insanları öldürmüş olacaksınız.

Devlet bu yüzden binayı yıkmalı.

Deprem sırasında binanıza kurye girdi. O da ölecek.

Bu mu istediğiniz?

sen konuyu yanlış anladın. kimse yıkılmasın demiyor zaten? sadece sözleşme ve yazılı güvence istiyor.

ben sana hemen evi boşalt ben evini yıkacağım desem karşılığında sana hiç bir teminat güvence sunmasam sen yık mı dersin?

yorumundan anladığım yık dersin sanırım?

konu saptırılıyor burada biraz arkadaşlar. burada kimse yıkılmasına karşı değil tabiki yıkılması şart zaten. ama güvence verilmeden bu işleri güvensiz yapmak, çıkın gidin diyip karşılığında sözleşme sunmamak mantıklı mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: budak_1903

bu durumda içiniz rahat olsun. kat mülkiyetiniz var bununla beraber arsa payınızda en az 90 m2 daire almanızı sağlar.

mağdur olmazsınız. sözleşme konusu bir tarafta müteahhit olsa mecburen peşine düşmeniz gereken bir konuydu. bakanlık işlerinde gerek yoktur.

ticari+konut olarak geçmesi normal. yapılan dükkanlar satılıp inşaat parası çıkartılması lazım. durup duruken kimse bedavadan konut vermezdi. kapalı otopark ve yeşil alan da yapılacaksa şerefiyeniz artmış olur. burada avantajınız da mevcut.

Merhaba Hocam,

6/A yasasında kat mülkiyeti bir şey ifade etmiyor. İdarenin sınırsız yetkisi var. her istediği şekilde yapabilr..

Keşke yazdığın gibi dükkan yapıp maliyeti çıkarsa bize dokunmasa. Belediye ye gittiğinde senin evin 400 bin yerine yapacağım 1,5 milyon olacak ve aradaki farkı ödersen senin olacak.

%80 ni emekli olan bir yerde bırak 1 milyonu 50 bini bile ödeyecek durumda olmayan insanlar var.

Bakanlık iyi niyetli olsaydı 2 ay önce açıkladığı yolu (teklif yapacağız) izler sonra tebligat gönderirdi .

• Evi yıkılanlara kira yardımı yapılıyor mu yani mal sahibinin hakkını koruyup madur olmasını önleyecek böyle bir kanun maddesi var mı ve uygulanıyor mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: akenatons

Hakka girmeyle alakasını anlayamadım. Arkadaşın olayından bağımsız konuşuyorum. Bu tip olaylarda bina çürükse iş uzamadan yıkılıp yenisi yapılmalı. İnsanlar mağdur oluyorsa bunu elbette tartışalım. Ama ben ailemi çürük binada oturtmak istemezsem ama binadakiler yıkılmasına çeşitli gerekçelerle karşı çıkıyorsa bireysel başvurumu yaparım elbette. Sonuçta bu yasal bir hak.

Bunu güngörende oturmuş birisi olarak yazıyorum. Benimde evim 40 yıllık binaydı. Tozkoparan’da 2006 yılında başlanacağı söylenen kentsel dönüşüm (ki oradaki binaları bilen bilir) 2021 e girerken hala başlamış değil. Bende “14 yılda orada başlamayan dönüşüm benim evimde hiç başlamaz” diye evi sattım ve yeni bir binaya kiracı olarak çıktım.

Bu arada gaziosmanpaşa öğretmenler sitesinde de kayınpederimin evi var. Buradaki kentsel dönüşüm de, bazı daire sahiplerinin “ben 2 daire isterim, ben üst kattan ev isterim” gibi taleplerle dernekleşip kentsel dönüşüm projesini durdurmasıyla şu an askıda.

Üstelik bu sitelerin bahçeleri hazine arazisi. Kentsel dönüşüm yapılmasını ve sağlam binalarda oturmayı isteyenler bir dernek kurdular, istemeyenler bir dernek.

Sonuçta bireysel çıkarları uğruna çürük evlerde oturup depremi beklemeye devam ediyorlar. Kayınpederim durumdan çok rahatsız ama yapacak birşeyi yok.

Dediğim gibi bu yazdıklarım başlık sahibinin şikayetine değil, bireysel başvuru yapanın kul hakkına girmesi konusuna cevaptır.

Merhaba Hocam,

Normal kentsel dönüşümde dediğin gibi sıkıntılar çıkıyor. Güngören Tozkoparan ve Mehmet N. özmen mh. uygulanan yasa çok tehlikeli.

Afet riskli ilan edilen bölgede yeni yönetmeliğe göre sıfır yapılmış bir bina varsa o bile yıkılıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: akenatons

Hakka girmeyle alakasını anlayamadım. Arkadaşın olayından bağımsız konuşuyorum. Bu tip olaylarda bina çürükse iş uzamadan yıkılıp yenisi yapılmalı. İnsanlar mağdur oluyorsa bunu elbette tartışalım. Ama ben ailemi çürük binada oturtmak istemezsem ama binadakiler yıkılmasına çeşitli gerekçelerle karşı çıkıyorsa bireysel başvurumu yaparım elbette. Sonuçta bu yasal bir hak.

Bunu güngörende oturmuş birisi olarak yazıyorum. Benimde evim 40 yıllık binaydı. Tozkoparan’da 2006 yılında başlanacağı söylenen kentsel dönüşüm (ki oradaki binaları bilen bilir) 2021 e girerken hala başlamış değil. Bende “14 yılda orada başlamayan dönüşüm benim evimde hiç başlamaz” diye evi sattım ve yeni bir binaya kiracı olarak çıktım.

Bu arada gaziosmanpaşa öğretmenler sitesinde de kayınpederimin evi var. Buradaki kentsel dönüşüm de, bazı daire sahiplerinin “ben 2 daire isterim, ben üst kattan ev isterim” gibi taleplerle dernekleşip kentsel dönüşüm projesini durdurmasıyla şu an askıda.

Üstelik bu sitelerin bahçeleri hazine arazisi. Kentsel dönüşüm yapılmasını ve sağlam binalarda oturmayı isteyenler bir dernek kurdular, istemeyenler bir dernek.

Sonuçta bireysel çıkarları uğruna çürük evlerde oturup depremi beklemeye devam ediyorlar. Kayınpederim durumdan çok rahatsız ama yapacak birşeyi yok.

Dediğim gibi bu yazdıklarım başlık sahibinin şikayetine değil, bireysel başvuru yapanın kul hakkına girmesi konusuna cevaptır.

Bahsi geçen yerin site olduğundan bahsetmiş konu sahibi arkadaş iyi kötü bir yönetimi var diyelim orda ortak bir karar alınmış olsa sizin yaptığınız gibi dairesini satıp ayrılmak isteyen çok olurdu bence hak kavramını birde o yönden düşünmek lazım şimdi o rapor verilen yerde kim daire alır oradaki kat malikleri ne yapacak yada ne yapabilir.

• emo5313 kullanıcısına yanıt
    Sorun da bu zaten. Ortak karar alınması bir zaruriyet değil. Bina çürükse tek bir hak sahibi bile bireysel başvuru yapabilir.
  • Örnek sitesi 1999 depreminde yıkılması gerekiyor diye işaretlemişti. Daha sonra makyajlayıp sattılar tekrar. Asıl hata o zaman yıkmayıp makyajlamasına izin veren belediyenindir. Güngören de birçok bina kırmızı carpıya ragmen makyaj yapılıp satıldı 1999 depreminden sonra geçte olsa düzenliyorlarsa bu durumu iyi bir şey, beklenen istanbul depreminde Minimum ölüm ve hsar ile atlatmak için yapılması gereken şeyler
  • 3 yılda bir yönetmelik değiştiği için yeni yapılmış binalar bile çürük raporu alabiliyor. Binanın demiri, betonu sağlam olsa bile yeni yönetmeliğe uygun yapım tekniği karşılamadığından çürük raporu gene alır. Fikirtepe de aynısı oldu. Çok da problem görmüyorum. Ümraniye ye tapu çıktığında yırtık pantolon ile gezen sayılar 7-8 milyon nakit paraları yastık altından çıkardıp kaçak yapılarına tapu aldı. Paranın kimde olduğu belli olmaz.
  • 4KabileReisi 4 kullanıcısına yanıt

Babamların binasında en ufak bir çatlak yok iken yıkım kararı çıktı ve 1 ay içinde apar topar çıkın deyip siteyi yıkıp bıraktılar. Koca arsa 6 aydır yatıyor kim nasıl yapacak hiç bir şey belli değil ve belediye 18 ay 1.500 lira yardımı veriyor. Yani iş tam komedi, önce yıkılıp yerine yapılacak site planlanır, anlaşılır, boşaltılırv ve yıkılır, pat diye insanlar sokağa atılmaz. uygun temiz kiralık ev bulmak kalay mı? Merter de it bağlasan durmayacak evlere 2 bin istiyorlar. Oturulacak bi ev kirası 3bin. kimin gücü var bunu ödemeye? Öyle bi saçma iş yapılıyor ki akıl ermiyor. Konuya ait sitede eşimin akrabası oturuyor evet binalar eski ama plansız hareket edilmesi tamamen rezillik.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Konuyu öne çıkarttım.

Konuyla ilgisi yok ama 30 yılda perte çıkan bir daire için neden insanlar onca para verir ki?

• İlginç

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xStyks -- 20 Nisan 2021; 12:51:39 >
  • bu olaylar yayılırsa ev fiyatları düşer. Mülkiyet hakkımı koruyamayacaksam evi satıp kiraya geçerim.

• Bu konu haberler de de çıkmıştı. Öncelikle ALLAH kolaylık versin. Haber de taşınma masrafı, kira masrafı vs diye şu kadar su kadar yardım filan var idi. Hatta kocaman ilan asmışlar di sokağın girişine. Yoksa bunlar yalan mı anlayamadım şimdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shankssan -- 29 Aralık 2020; 0:37:31 >
  • İlginç bir durum. Yasaya göre alel acele alınmış bir riskli alan ilanı var.

Ancak sizlere tebliğ edilmemiş, ilanen tebliğ etmişler.

Bence dava açın ve yürütmeyi durdurun. Durumu mutlaka belediye ile görüşün derim. Burada derdinizin çözümü yok.

• offf offff

bahsedilen yeri araştırdım sahibinden sitesinde 300milyar etmeyen evleri 500e satan yine aynı bölge halkı.

binarın en yenisi 35 yıllık. banliyo evleri gibi yerler var.

deprem olsa allah korusun biinlerce ölü vericek binalar.

şimdi 200 bin - 250bin yenileme ücreti verseniz sıfır daire olucak 1 milyona hadi 800e satıcaksınız.

şöyle düşünün 30 yaşında araba alıyorsunuz artık allah korusun sizi yolda bırakacağı kesin ve trafiktesiniz. devlet sana bunu yenile diyor. yapmıyorsun. diyorki can tehliken var çık bu sefer devlet suçlumu peki yoldan geçen birinin üstüne yıkılsa nolcak.

bu ülkede şunu anladım ki devlet kimseye yaranamaz. çin gibi olucaksın. zart zurtla iş yapıcan.

tamam ben sana 350bin veriyorum üstüne taşınma ve sıfır beyaz eşya koltuk evi bana ver. başka bir yere taşının.

• nightcrawler N kullanıcısına yanıt

hocam öyle bir şey olması imkansıza yakın. kat mülkiyeti varsa sıkıntı olmuyor. bizim burada herkes dairesini aldı.

alamayanlar ise tapusu olmayanlar. onlar mahkemeye verdi ama ellerinde fatura harici bir belge yok.

sizin tek sıkıntınız maliye ile olabilir. evin değeri çok artarsa vergi çıkma durumu var.

bu konuyu bir maliyeci ile görüşmeniz gerekebilir.

kentsel dönüşüm konusunda dünyadaki örnekler de maalesef böyle. kat karşılığı dönemi bitmek üzere. inşaat maliyeti çok arttı. çok değerli bir bölge ( kadıköy bağdat caddesi, beşiktaş, etiler vs.) olmadığı müddetçe yıkımlar böyle olacak maalesef.

anadolu yakası bir nebze düzenli ancak avrupa yakası kabul edin etmeyin imar açısında felaket durumda.

esenler, bağcılar, bahçelievler, güngören, bayrampaşa ilçelerinde ya vatandaş yapacak ya da devlet eliyle müdahale olacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: mrkarahan

Örnek sitesi 1999 depreminde yıkılması gerekiyor diye işaretlemişti. Daha sonra makyajlayıp sattılar tekrar. Asıl hata o zaman yıkmayıp makyajlamasına izin veren belediyenindir. Güngören de birçok bina kırmızı carpıya ragmen makyaj yapılıp satıldı 1999 depreminden sonra geçte olsa düzenliyorlarsa bu durumu iyi bir şey, beklenen istanbul depreminde Minimum ölüm ve hsar ile atlatmak için yapılması gereken şeyler

Merhaba,

Örnek blokları ile örnek sitesi farklıdır.

Örnek bloklarında iddia ettiğiniz işlem uygulanmadı.

• quote:

Orijinalden alıntı: ism72

bu olaylar yayılırsa ev fiyatları düşer. Mülkiyet hakkımı koruyamayacaksam evi satıp kiraya geçerim.

Maalesef eğer art niyet varsa başımıza gelen gibi. 6/A yasasıyla söz hakkın elinden alınıyor.

Aynı yasa Bağcılar belediyesi göztepe mahallesinede uygulanacak Medipol hastanesinin arka sokakları.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.