Şimdi Ara

Güneydoğu snır sorununa nasıl çözüm bulunur?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
220
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • BU teröristler en çok Şırnak Hakkari bölgesinden sızıyorlar zaten yıllardır bilinen şey.https://earth.google.com/web/@37.25003171,44.20865938,2468.09646553a,136473.96525851d,35y,0h,0t,0r
    Sınır çizgisinin olduğu yer ful dağlık,vadiler felan...

Diğer düz olan yerlere duvar örüldü az çok ama Şırnak Hakkari bölgesinden sızıp sızıp geliyorlar.Buna bir çözüm bulunmalı,
    Haritaya bakıyorum sınırı biraz daha büyütsek oradan,yine fayda sağlamaz,dağlık alanlar Erbil'in az ötesinden başlıyor zaten,biz sınırları azaltsak yine fayda yok yine dağlar Diyarbakır'a kadar gidiyor.Hem niye biz sınırları daraltalım enayimiz.Bazıları Akp'nin Barzani ile birleşeceğini söylüyordu.Öyle olursa tam bir faica olur,belki pkk zayıflar ama ülke nüfusu yarı yarıya Kürt Türk diye eşitlenir,(tabi ümmetçiler coşarlar din kardeşimiz kürtler bin yıldır kardeşiz diye)sonra da herifler hadi artık biz bağımsız olmak istiyoruz derler.En son olaylar çıkar ve bir referandum ile bağımsızlık ilan ederler...

Ha bu arada çözüm süreci gibi zırvalıklar ile pkknın biteceğini sanmıyorum.Sorun hala sınır güvenliği sorunu,oralarda bir çözüm üretilmesi gerek....Ama nasıl bir çözüm.

Lütfen troll trol şeyler yazmadan ciddi cevap verin..

EDİT:Şöyle bir şey olabilir,sınır hattında biraz düz olan yerler varsa sınır yeniden düzenlenir,o düz olan yerlerden çekilir sınır ve büyük bir bütçe ayırarak çok sağlam yerin altından başlayan duvarlar,insansız silah sistemlerinin monte edildiği gözlem kuleleri ile belki çözüm sağlanabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ürüng ayıg toyon -- 22 Nisan 2017; 21:51:6 >

• Dümdüz suriye sınırı bile yol geçen hanı olmuş

Dağlık taşlık doğu sınırına nasıl çözüm bulunacak

Git bir gör oraları

Not; ben gördüm
    Not2; dümdüz suriye sınırı ne güzel mayınlıydı bu günler hesap edilerek muhterem suriyeliler ülkemizin içine etsin diye planlı olarak temizlendi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yyildirayy -- 22 Nisan 2017; 21:54:20 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • duvar tel orgu ve termal kamera olarak devam ettirilemezmi? ne kadar engebeli arazi gornedim ama dedigim olabilir gibi

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tostu kaça kıstırin

duvar tel orgu ve termal kamera olarak devam ettirilemezmi? ne kadar engebeli arazi gornedim ama dedigim olabilir gibi

Bende görmedim ama az çok tahmin edebiliyor insan,kara araçları giremiyor oralara gerisini düşün artık,helikopterler otobüs gibi kullanılıyor.O yüzden bölgedeki en güçlü genel maksat helikopter filosuna sahip ülkeyiz,hatta denildiğine göre Amerika'dan sonra en çok genel maksat helikopteri kullanan ülkeyiz.
  • Sınır boyunca silahlı drone olucak

• sınır 10 km. aşağıya çekilirse bu sorun çözülür galiba daha önce bubla ilgili öneri vardı sanırsam
  • iha sayısı arttırılmalı
    zeplin tarzı ihalar daha uygun olur hatta. harakete duyarlı ve ısıya duyarlı kamufle edilmiş tuzak kameralar kullanılabilir. hayvanları falan yakalamk için kullanıyorlar ya . onunda anında uydudan bildirim yollayanının yapsınlar . binlercesini potansiyel güzergahlara koysunlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: serkanerşen

sınır 10 km. aşağıya çekilirse bu sorun çözülür galiba daha önce bubla ilgili öneri vardı sanırsam

Böyle arazinin daha düzleştiği,ulaşımın biraz daha kolaylaştığı ve güvenlik önlemlerinin daha rahat yapılacağı yerlerden geçecek şekilde yeniden düzenlenebilir.Tabi böyle araziler varsa.
  • Sızmaların tamamen engellenmesi mümkün değil. Çok çetin bir coğrafyası var. En kalıcı çözüm sınır ötesi operasyon.
  • Türkiye - Irak sınırının uzunluğu 384 km’dir
  • Geçmişte akıllılık edilip bol bol genel maksat helikopteri alınmış,hemde en iyileri denilen Sikorskylerden,tabi yanında başka da bir çok helimiz var.

Şimdi de T129 lar geliyor,50 tane diye hatırlıyorum ilk part,eldeki Cobralar ile birlikte 100 yaklaşan saldırı helisi filomuz olacak,

yanına da silahlı ihalar az az geldi.Ve birde Anka gibi daha yüksek irtifa ve daha geniş alanları tarayabilen ihalar geldiğinde epey muazzam olacak,
    Tabi bu arada yeni genel maksat helikopterleri de alınmaya devam ediyor.Amerika ile anlaşıldı ve Skorskylerin burada üreteceğiz,bir tür yerelleştirme yine,en doğru tercih oydu zaten,yıllardan beri kullandığımı helikopter.

ileride pkkyı daha da zor günler bekliyor.TSK'da arazideki taktiklerini değiştirdi mi bilmiyorum mesela üs bölgeleri önceden de varmıydı?Şimdi pkk karokolun etrafına toplanamadan üs bölgelerine takılıyor.Şuanki hedefleri karakollardan çok üs bölgelerine sızmaya çalışıp propaganda yapmak.

En son olarak kaç karakol yenilendi bilmiyorum,umarım en azından yarısı yenilenmiş ve güçlendirilmiştir..

EDİT:En önemli şeyi unutmuşum,profesyonel askerler,bildiğim kadari ile üs bölgelerinde arık normal yükümlü erler pek yok,uzmanlar artık oralarda.Arazide de aynı şekilde diye biliyorum.
    Bu önemli adam artık bir süre sonra ne yapacağını,nerde duracağını arazinin yapısını iyice öğreniyor.Öbür türlü asker tam pişerken terhis olup yerine yenisi geliyor.Gerçi ona rağmen 90'lı yıllarda çok sağlam mücadele edildi,şimdi eldeki imkanlar o zamanlara göre aşırı derecede fazla...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ürüng ayıg toyon -- 22 Nisan 2017; 23:56:21 >
  • Arazi dağlık veya düz olsun fark etmiyor. Düz arazide de tünel kazıp giriyor şerefsizler. Sınırötesi operasyon şart ancak bundan önce idam getirilip pkk destekcisi herkesi asmak şart.
  • hakkari şırnağı il merkezleri alıp , Van ,Siirt,Mardine yerleştireceksin.Hakkari Şırnağı il olmaktan çıkaracaksın.Sonra tamamen bombalayacaksın ,ardından mayın döşenecek tamamen . Sınırımız güvenli halde olur
  • HDP/BDP varken bu iş olmaz

Türkiye de 15 milyon insan onları/fikirlerini destekliyor..

• quote:

Orijinalden alıntı: The SATANİST

Sınır boyunca silahlı drone olucak

Daeş/İşid ile 67 ülke savaşıyor ki !

Avrupa / Abd 'nin bilinen isimleri için 1 günlük iş ama bitmiyor

Pkk bitmez , çünkü Avrupa destekli ve ortadoğu dan besleniyor.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.