Şimdi Ara

Güney Kore, 2026 yılında 6G'yi başlatacak: 5G'den 50 kat daha hızlı (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
0
Favori
1.115
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Benim anladığım devletin teşvik olarak vereceği para bu

Yoksa samsung tek başına milyarlarca dolar akıtacaktır 6g'ye.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben hala 16 megabit kullanıyorum

• 5G Korona Yapıyorsa 6G Direk öldürür Yollarda Düşmeye Başlarız Diyenler...burdamı... 1G bize yeterdi..qweqwe...

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Valla benim icin hava hos, ben hep 50 cikolaytlik aliyorum.

• bizde kotalı satarlar

• Evil.Morty kullanıcısına yanıt
    Prof. Dr. Şeker: "5G teknolojisinin getirdiği radyasyondan dolayı doğal ekosistemi ve hatta atmosferi olumsuz etkileyeceğini ifade etti. İnsan vücudunun daha önce hiç tanımadığı, hiç karşılaşmadığı türden bir radyasyona maruz kalacağını ifade eden Şeker; bunun sonucunda oluşabilecek sağlık sorunlarına dikkat çekti.

5G teknolojisinin hücre büyümesi ve organlara etki ederek kanserlerin artmasına neden olacağına; bağışıklık sisteminde, kalp ve dolaşım sisteminde, biyolojik işlevlerde kaçınılmaz olarak etki edeceğine değinen Şeker; ayrıca ısısal etkilerin göz yüzeyinde ve gözde hasar oluşturmanın yanı sıra deriyi de etkilediğini ifade etti." Daha bilgili insanların yanında başımı eğerim bilmişlik taslamam.

• Manhunt Three kullanıcısına yanıt

bir haber alıntısıyla sorduğum sorulara cevap mı vermiş oldun?

sorduğum sorulara beklediğil cevaplar bu değil.

Elektromanyetik radyasyondan haberi olmayan insanlara cevap mahiyetinde bir şeyler istiyorum.

• Evil.Morty kullanıcısına yanıt
    O halde Google'a Elektromanyetik radyasyon nedir diye yazabilirsin. Benim dediğim yorumdan dolayı beni rezil etmeye çalışıyorsun ancak rezil olan sonunda sen olursun dikkat et. Ben kendimi bilgili değil başka insanları bilgisiz bulduğumdan öyle bir yorum yaptım.

• bilmediğim için soruyorum, bu 5g'nin 6g'nin faydası ne ola ki? yani bunları kullancak olsak hayatımızda ne değişecek. 4g'ye göre +ları nedir? 4g ney onu da bilmiyorum aslında ama olsun  

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çok gereksiz bir iş gerçekten. Keşke 5g nin yaygınlaştırılması adına çalışılsa yada teknolojinin ucuzlaması adına çalışılsa. 6g üretsen de ulaşmayacak.

• Manhunt Three kullanıcısına yanıt
    Yok hocam 5G değil 10G de olsa, insan vücudu için zararlı bir radyasyon teşkil etmez.

Bu böyledir.

• Shiro Battousai kullanıcısına yanıt

Her baz istasyonunun kullandığı bir frekans bant genişliği var ve baz istasyonunun çevresine dağıtabileceği veri miktarı bu bant genişliği ile alakalı. Türkiye'deki operatörlerden Turkcell mesela. Şuana kadar Turkcell'de en fazla frekans bant genişliğini 1, 3, ve 7. bantlardan 20 MHz birleştirerek toplamda 60 MHz bant genişliğine ulaştığını gördüm. Diğer taşıyıcılar da birleştirilip, daha yüksek modülasyonlar ile çok yüksek kapasiteler elde edilebiliyor.

Kapasite olayı da şöyle mesela. Baz istasyonunun kullanıcılara gönderebildiği anlık veri miktarı. Mesela 4G ile baz istasyonu kullanıcılara saniyede 1000 sayfalık bir kitap kadar veri gönderiyor diyelim. Bu radyo dalgalarının fiziksel özelliklerinden dolayı sınırlıdır. Hani istesen de 2 kitap gönderemezsin standart 4G modülasyonları ile. Ancak günden güne kullanım artıyor. Mesela iki sene önce o 1 kitap veri 30 kişi tarafından paylaşılıyorsa, şimdi binlerce kişi tarafından paylaşılıyor. Sonuçta da baz istasyonlarının kapasiteleri doldu, kullanıcının aldığı hızlar düştü. Mesela 4G'nin hizmete girdiği yıl Cat 4 destekli telefonumla tek banttan 20 MHz ile 139 Mbit hız görürken hız testlerinde, geçen hafta aynı yerde yaptığım testte, kullanılan 50 MHz bant genişliğine rağmen hız 139 Mbit'in altında kaldı. Yani 4G kapasiteleri doluyor, kullanıcıların aldığı hızlar düşüyor.

5G ile ne olacak peki? 5G ile gelecek yeni bantlar çok daha fazla frekans bant genişliği içerecek. Turkcell şuan 3 bant birleştirip 60 MHz bant genişliğine ulaşıyorsa, 3.5 GHz frekansında 5G ile tek taşıyıcıdan, birleştirme ile uğraşmadan 100 MHz alabileceğiz. Hatta 6 GHz üstü frekanslarda da 400 MHz veya daha üstü bant genişlikleri bile mümkün olacak. Yani baz istasyonunun kapasitesi saniyede 1 kitap dağıtmaktan, saniyede 10 kitap dağıtmaya, belki 100 kitap kadar veri dağıtmaya başlayacak 5G ile. 4G'nin dolan kapasite kullanımını kendi üstüne alıp çok daha yüksek kapasite sağlayacak.

• sis651 kullanıcısına yanıt

Sosyal medya kullanıcılarına ayrı bir bant genişliği sağlayıp bu trafiği INTRANET tarzı yönetmedikleri sürece 5-10-15 değil 20G gelse bile bu kapasite problemini aşmak çok zor.6G gelse operatörlerin çıkaracğı paket 1 Tbps paket, 10 GB kotalı olur.

İngiliz medyasında daha dün haber oldu 50GB'lik Warzone güncellemesinden dolayı %30'luk trafik artışı oldu diye bir rapor yayınladı.

Sürekli genişbant kullanan birisi olarak son 15-20 gündür mobil olmak zorunda kaldım ve nasıl bir eziyetmiş anladım.

Her üç günde bir ek 10 GB mobil veri paketi almak zorunda kaldım.

Cidden mobilde nasıl kotayı doldurmadan işinizi görebiliyorsunuz?

OneDrive 20-25 dosya yükleme + senkronizasyon, teamviewer ve klasik internet gezintileri (sosyal medya yok) 15 günde kısarak ve sineğin yağını hesaplayarak 60GB veri harcadım ve karşılığında ek paketler için ₺200 civarı para ödedim.

• Charmlander kullanıcısına yanıt

Bizdeki esas sıkıntı, SuperBox kullanıcıları. Mobilde kotalı paketler kullanıldığı için SuperBox kullanıcılarını şebekeden ayırdık mı, sorun kısa vadede çözülüyor zaten. :D Uzun vadede ise kullanıcıları ayırmak, bölmek; hepsi yetersiz kalır.

• Bizdeki “5G’li telefona ne gerek var 4G neyimize yetmiyor?” tayfasını ikna etmek için yetersiz. Adamlar 5G’nin hiç gelmeyeceğini sanıyorken dünya 6G denemelerinr başladı.

Bu saatten sonra 5G’siz telefon almak parayı çöpe atmaktır.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • biz mi ! boş verin bizi mehter ver yansın ortalık !!!

• kablo olayını bitirecekler bu gidişle

• quote:

Orijinalden alıntı: sis651

Her baz istasyonunun kullandığı bir frekans bant genişliği var ve baz istasyonunun çevresine dağıtabileceği veri miktarı bu bant genişliği ile alakalı. Türkiye'deki operatörlerden Turkcell mesela. Şuana kadar Turkcell'de en fazla frekans bant genişliğini 1, 3, ve 7. bantlardan 20 MHz birleştirerek toplamda 60 MHz bant genişliğine ulaştığını gördüm. Diğer taşıyıcılar da birleştirilip, daha yüksek modülasyonlar ile çok yüksek kapasiteler elde edilebiliyor.

Kapasite olayı da şöyle mesela. Baz istasyonunun kullanıcılara gönderebildiği anlık veri miktarı. Mesela 4G ile baz istasyonu kullanıcılara saniyede 1000 sayfalık bir kitap kadar veri gönderiyor diyelim. Bu radyo dalgalarının fiziksel özelliklerinden dolayı sınırlıdır. Hani istesen de 2 kitap gönderemezsin standart 4G modülasyonları ile. Ancak günden güne kullanım artıyor. Mesela iki sene önce o 1 kitap veri 30 kişi tarafından paylaşılıyorsa, şimdi binlerce kişi tarafından paylaşılıyor. Sonuçta da baz istasyonlarının kapasiteleri doldu, kullanıcının aldığı hızlar düştü. Mesela 4G'nin hizmete girdiği yıl Cat 4 destekli telefonumla tek banttan 20 MHz ile 139 Mbit hız görürken hız testlerinde, geçen hafta aynı yerde yaptığım testte, kullanılan 50 MHz bant genişliğine rağmen hız 139 Mbit'in altında kaldı. Yani 4G kapasiteleri doluyor, kullanıcıların aldığı hızlar düşüyor.

5G ile ne olacak peki? 5G ile gelecek yeni bantlar çok daha fazla frekans bant genişliği içerecek. Turkcell şuan 3 bant birleştirip 60 MHz bant genişliğine ulaşıyorsa, 3.5 GHz frekansında 5G ile tek taşıyıcıdan, birleştirme ile uğraşmadan 100 MHz alabileceğiz. Hatta 6 GHz üstü frekanslarda da 400 MHz veya daha üstü bant genişlikleri bile mümkün olacak. Yani baz istasyonunun kapasitesi saniyede 1 kitap dağıtmaktan, saniyede 10 kitap dağıtmaya, belki 100 kitap kadar veri dağıtmaya başlayacak 5G ile. 4G'nin dolan kapasite kullanımını kendi üstüne alıp çok daha yüksek kapasite sağlayacak.

anladığım kadarıyla mobil veriden gelen internet çok daha iyi, kullanışlı olacak.. peki bu evdeki internetlere de yansır mı?

• Shiro Battousai kullanıcısına yanıt

Evdeki İnternet'in gelecekte ne olacağına bağlı. Mesela evinde 4G üstünden Turkcell SuperBox kullananların bağlantıları hızlanıp gecikme süreleri azalacak. Ancak evinde normal bakır kablo ile ADSL/VDSL, ya da fiber bağlantı kullananlara bir faydası olmaz.

Şöyle bir durum olabilir... 5G ya da 6G'de kapasite çok yüksek diye, evdeki kablolu bağlantılar terk edilip, yüksek hızlı kablosuz bağlantılara geçilebilir gelecekte. Tabi o zamanki teknolojinin sağlayacağı kapasiteler, kullanım ihtiyaçları ve operatörlerin isteyeceği ücretlere de bağlı. Mesela Turkcell, SuperBox ile VDSL tarifeleri fiyatına hizmet verse çoğu kişi gidip kablolu VDSL almak istemez. Ancak kapasite olmadığı için bunu yapamıyor ve paketleri çok pahalı satıyor. Bu şekilde de her isteyen satın alamıyor, yani ücreti pahalı geliyor...

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.