Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara

güneş tutulması - deprem ilişkisi(zliği)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
4
Cevap
0
Favori
1.093
Tıklama
Cevapla
Tüm Forumlar >> Kültür ve Bilim >> Kültür, Güncel ve Tarih >> Güncel >> güneş tutulması - deprem ilişkisi(zliği)
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
Mesaj
  • Yarbay
   4757 Mesaj
   09 Ağustos 2013 19:09:01 Konu Sahibi
   yaygın bir hurafeye göre, güneş tutulmaları depremi tetiklemekte. hiçbir şeyi kesin olarak reddedemeyeceğiz doğal olarak, anca herhangi elle tutulur bir kanıt olmadan ortaya atılan bir hurafedir bu.

   http://www.koeri.boun.edu.tr/astronomy/dosya/Gunestutulmalari-Depremler_1.pps

   kandilli rasathanesi'nin, 1973 başı ve 2004 sonu arası, güneş tutulmaları ve depremler arası ilişkileri inceleyen araştırma sunumudur. oradan aktarıyorum bilgileri.


   • Büyüklüğü 8–9.9 arası olanların ortalama sayısı: 1
   • Büyüklüğü 7–7.9 arası olanların ortalama sayısı: 17
    Bu istatistiksel bilgiye göre her aya 1 deprem rast gelme olasılığı yüksektir.

   • Büyüklüğü 6–6.9 arası olanların ortalama sayısı: 134
    Her iki-üç güne 1 deprem rast gelmektedir.

   • Büyüklüğü 5–5.9 arası olanların ortalama sayısı: 1319
    Her güne 3 deprem rast gelmektedir.   USGS deprem veri kataloguna bütün Dünya için bakıldığında 1973-2004 yılları arasında büyüklüğü 7.0 – 9.9 aralığında değişen yıkıcı şiddette 487 depremin olduğu görülmektedir. Bu büyüklükteki (7.0 – 9.9) depremlerin yıllık ortalaması 17’dir. Aynı dönemde 70 Güneş tutulması gerçekleşmiştir. Her yıl en az 2 en çok 5 Güneş tutulması gerçekleştiğinden yılın herhangi bir ayında meydana gelecek Güneş tutulmasına büyük bir depremin oluş tarihinin yakın düşme olasılığı yüksektir.


   (Söz konusu büyük depremlerin dünya haritasına izdüşümleri)   1 Ocak 1973 – 31 Aralık 2004 süresince 70 Güneş tutulması gerçekleşti. 1973’de 3, 1982’de 4, 1992’de 3 ve 2000 yılında 4 Güneş tutulması oldu. Her yıl en az 2 en çok 5 Güneş tutulması olduğunu belirtmiştik. Aynı dönemde 1986 yılında 6 (en az), 1995 yılında 25 (en çok) olmak üzere 487 büyük depremin olduğu görülmektedir. USGS’in istatistiklerinde 7.0–7.9 büyüklüğündeki depremlerin yıllık ortalama sayısı 17, 8.0–9.9 büyüklüğündekiler için de 1 olarak verilmektedir. Bu sayılardan anlaşılacağı gibi yılın herhangi bir ayında meydana gelen büyük bir depremin tarihi Güneş tutulmasının tarihinin önüne veya arkasına rast gelebilmektedir. 17 Ağustos depremi tutulma tarihinden 6 gün sonra olduğundan Güneş tutulmalarının 6 gün öncesi ve 6 gün sonrasına bakarak bu tarihlerde büyük depremlerin oluşunda herhangi bir kümelenmenin olup olmadığını araştırdık.

   70 Güneş tutulmasının 6 gün öncesi ve 6 gün sonrasını kapsayan 13 günlük döneme her tutulma sırasında 487 büyük depremden kaçının rast geldiğini görmek için bu animasyonu hazırladık. Animasyonun sol üst köşesine tutulmanın tarihi ve tutulmaların 6 gün öncesi veya sonrasına kaç büyük deprem rast geldiği yazıldı. Animasyondan görüleceği gibi büyük depremlerin %90’ nı tutulmalarla ilgisiz tarihlerde gerçekleşmektedir. Bu tutulmaların bir kısmında görülen az sayıdaki büyük depremlerin hemen hemen hepsi Avrasya, Avustralya, Filipin, Pasifik, Kuzey ve Güney Amerika levha sınırlarında görülen depremlerdir.


   (Bu görsel de söz konusu güneş tutulmalarının, olduğu gün + 6 gün öncesi ve sonrası ile beraber, depremlerle ilişkisini gösteriyor)


   En sık karşılaştığımız sorulardan biri de tutulma hatları bu bölgelerden geçerken depremleri tetikliyor mu ? sorusudur. 11 Haziran 1983, 18 Mart 1988 tam tutulmalarında, 23 Eylül 1987, 4 Ocak 1992 ve 10 Haziran 2002 halkalı tutulmalarında tutulma hatları büyük depremlerin en sık yaşandığı bölgeleri kat etmiştir. Bu tutulmaların 6 gün öncesi ve sonrasını kapsayan 13 günlük dönemde söz konusu bölgelerde büyük deprem (7.0 –9.9) olmamıştır. Ayrıca 29 Nisan 1976 halkalı Güneş tutulmasında tutulma hattı Türkiye’yi batıdan doğuya, 10 Mayıs 1994 halkalı tutulmasında da tutulma hattı San Andreas fay hattından geçmiştir, bu tutulmaların da 13 günlük dönemlerinde büyük deprem olmamıştır.   AYNI ARAŞTIRMANIN TÜRKİYE KISMI

   Türkiye sınırları içinde ve yakın çevresinde bu 32 yıllık dönemde büyüklüğü 5.9 – 9.9 arasında değişen 37 büyük deprem meydana geldi. Bu depremlerin yıllara göre dağılımlarını ve harita üzerindeki yerlerini USGS’in deprem veri tabanından ve harita hazırlama programından aldık. Animasyonda 1 Ocak 1973’den 31 Aralık 2004’e kadar Türkiye sınırları içinde ve yakın çevresinde büyüklüğü 5.9–9.9 olan depremlerin yıllık dağılımları görülmektedir.


   (Olmuş depremler)   32 yıl süresince Türkiye’de meydana gelen büyük depremlerin tarihlerinin aynı dönemde gözlenen 70 Güneş tutulmasının tarihleriyle ilişkili olup olmadıklarını görmek için yine tutulma günlerinin 6 gün öncesi ve sonrasını gösteren haritalar hazırladık. Haritalarda tutulma tarihleri ve 13 günlük dönemde kaç depremin görüldüğü yazıldı. Animasyondan görüleceği üzere Türkiye sınırları içinde bu dönemde Marmara depreminin dışında hiçbir deprem tutulma tarihleriyle ilişkili değildir. 32 yıllık dönemde Türkiye’de meydana gelen (5.9-9.9) büyüklüğündeki depremlerin %99’u tutulma tarihlerinden farklı zamanlarda meydana gelmiştir.


   (Güneş tutulmalarıyla ilişkileri)
   quote:

   “Even though we did not find a significant correlation between space measurements and earthquakes, we recognize that the Sun affects Earth in other ways.
   Jeffrey Love
   usgs jeofizikçisi
   http://www.usgs.gov/blogs/features/usgs_top_story/does-solar-activity-cause-earthquakes/


   usgs çalışanı bir jeofizikçi'nin sözleri bunlar, güneş tutulması ile depremler arasında elle tutulur bir ilişki bulamadıklarından söz ediyor.

   yine aynı röportajdan:

   quote:

   Can We Predict Earthquakes?

   So far, the answer is no. Despite frequent claims to the contrary, no reliable short-term earthquake prediction method has ever been developed. Nor do scientists expect to develop a method in the foreseeable future.

   However, based on scientific data, probabilities can be calculated for future earthquakes. For example, comprehensive assessments of long-term earthquake rates in California tell us there is roughly a 2-in-3 chance that a magnitude 6.7 or larger earthquake will strike in the next 30 years in the greater San Francisco Bay Area. Within the State of California as a whole, earthquakes this large are virtually certain (a 99 percent probability) in that same time frame.   deprem tahmin etmenin şuan için mümkün olmadığını, böyle bir teknolojinin yakın gelecekte bulunacağını da öngöremediklerinden bahsediyor.
   ve her zaman da söylediğim gibi, olasılık hesabı yapılabildiğinden bahsediyor. örnek olarak da 30 yıl içinde san francisco körfezinde 6.7'den büyük deprem gerçekleşme olasılığının %67 olduğundan bahsetmiş. bu, tüm california eyaleti için %99'muş.
   aynı hesaplamalar Türkiye için de yapılıyordu, yapılmaya da devam ediyor.


   quote:

   No link between solar activity and earthquakes
   Geophysicists have disproved a long-held belief that changes in solar activity can be linked to increased earthquake activity.
   ...
   But when Love and his colleague, Dr Jeremy Thomas from Northwest Research Associates, examined the relationship between peaks in solar activity and large earthquakes, they found there was no correlation at all.

   'There have been some earthquakes like the 9.5 magnitude Chile quake in 1960 where, sure enough, there were more sunspots and more geomagnetic activity than on average. But then for the Alaska earthquake in 1964 everything was lower than normal. There's no obvious pattern between solar activity and seismicity, so our results were inconclusive,' Love says.

   http://planetearth.nerc.ac.uk/news/story.aspx?id=1425


   benzer bir röportaj.


   deprem tahmini; büyüklük, merkez üssü, tarih, hatta derinlik bilgisi verilmeden yapılıyorsa SALLAMAKTIR.
   dünyanın en aktif deprem kuşaklarını verip "şurada olmazsa, burada bu kadar büyüklükler arasında olur" diye sallamak en hafif tabirle şarlatanlıktır.
   dünyada günde ortalama 3 kez 5.0 ve daha büyük bir deprem oluyor zaten. büyüklük bir de 4'lerde olunca bu sayı daha da artıyor. üzerine birkaç gün de süre zarfı koyup, çokça alandan bahsederseniz, deprem tutturamamak olanaksızdır.

   herkese iyi akşamlar Kültür Bilim müdavimleri.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hashus1099 -- 9 Ağustos 2013; 19:32:14 >   |
   |
   _____________________________

  • Teğmen
   184 Mesaj
   09 Ağustos 2013 20:57:45
   Cok guzel ve bilgilendirici bir paylasim olmus eline saglik   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bl@cknight -- 9 Ağustos 2013; 20:58:11 >
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   7571 Mesaj
   10 Ağustos 2013 13:19:18
   güneş tutulması ile depremin pek bir alakası yok.ancak deprem neredeyse tüm enerjisini biriktirmişse güneş tutulması bardağı taşıran son damla olabilir.

   bu arada mobildeyim linkleri incelemedim fakat verdigin linki sanırım daha önceden inceledim.galiba tam güneş tutulması ile depremi oranlarsan güneş tutulması başına düşen deprem sayısı artıyordu.bu da ilginç bir not.   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________

   Türkiye Türklerindir
   Baba bana subaru al

   PSN : Jeopol
  • Yarbay
   4757 Mesaj
   11 Ağustos 2013 03:15:22 Konu Sahibi
   quote:

   Orijinalden alıntı: Jeopol

   güneş tutulması ile depremin pek bir alakası yok.ancak deprem neredeyse tüm enerjisini biriktirmişse güneş tutulması bardağı taşıran son damla olabilir.

   bu arada mobildeyim linkleri incelemedim fakat verdigin linki sanırım daha önceden inceledim.galiba tam güneş tutulması ile depremi oranlarsan güneş tutulması başına düşen deprem sayısı artıyordu.bu da ilginç bir not.

   bunu kanıtlayacak yeterli veri olmadığı açık ama.
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   4757 Mesaj
   16 Ağustos 2013 22:45:30 Konu Sahibi
   bu arada, tam tutulmalar ile depremi oranladığımızda ortalamada nasıl artış oluyor bunu anlamadım, çünkü çok miktarda deprem, geniş zaman aralığında değerlendirilmiş.
   dünyada sık sık olan 6 küsürlük bir depremle güneş tutulmasının eşleşme olasılığı çok fazla, o yüzden her güneş tutulmasını depremle ilişkilendirmek genel bir hurafe halini aldı.
   bu verdiğimin haricinde birkaç tane daha araştırma okumuştum ve hepsindeki genel sonuç;

   "we did not find a significant correlation between space measurements and earthquakes" anlamına gelmekteydi.
   |
   |
   _____________________________

Reklamlar
#0850 Numara Tahsisi;#0850 Hat;#IP Santral;#Toplu
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
web tasarım
haberler
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,266
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.