Şimdi Ara

gunes ten elektrik enerjisi elde etmek ev icin.. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
83
Cevap
1
Favori
69.433
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Güneş paneliyle güneş fırınının doğrudan bi ilişiği yok ama Google da Güneş enerjisi,güneş ocağı,güneş fırını diye aratırsan bir çok proje bulabilirsin.
  • saol kardeşim ço9k teşekkür ederim inşallah işime yarar ya ödev var iki haftaya yapmam lasım
  • quote:

Orjinalden alıntı: OnKaPLaN

t.c. devletinde enerji ve tabii kaynakların işletimi,satışı vede üretimi sadece devlet tekelindedir.

arkadaşım çiftliklerinde rüzgar gülünden elektrik elde etmeye çalışmıştı.....şikayet sonucu jandarma gelip düzeneği bozmuştu.

Budur. Ne mutlu Türküm diyene!
  • quote:

Orjinalden alıntı: AIYPWZQP

quote:

Orjinalden alıntı: OnKaPLaN

t.c. devletinde enerji ve tabii kaynakların işletimi,satışı vede üretimi sadece devlet tekelindedir.

arkadaşım çiftliklerinde rüzgar gülünden elektrik elde etmeye çalışmıştı.....şikayet sonucu jandarma gelip düzeneği bozmuştu.

Budur. Ne mutlu Türküm diyene!

ne alaka şimdi ya anlamadaım
  • biz geçen sene güneş enerjisiyle calısan bir araba yapıp yarışmaya katılmıştık(okulda)
    bu senede bir eve güneşden yararlanarak enerji vereceğiz.( tv buzdolabı ışıklar vs vs )
    geçen seneki projemizden bir resim :)
     gunes ten elektrik enerjisi elde etmek ev icin..

• Afiyet olsun.Bizim çocuklarda geçen yıl Güneş enerjisiyle çalışan portatif jeneratör yapıp BBE yarışmasında ödül almışlardı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi spectrum05 -- 19 Mart 2008; 12:43:12 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: spectrum05

Afiyet olsun.Bizim çocuklarda geçen yıl Güneş enerjisiyle çalışan portatif jeneratör yapıp BBE yarışmasında ödül almışlardı.

tesekkurler...bizde bu sene daha gelişmiş bir projeyle katılıyoruz
  • Güneş paneli ile yapılabilir...
    Ama ne kadar verim alabilirsin onu hesaplamak gerekir buda kullandığın malzemelere bağlı olabilir...
  • quote:

Orjinalden alıntı: __EFENDİ__

Güneş paneli ile yapılabilir...
    Ama ne kadar verim alabilirsin onu hesaplamak gerekir buda kullandığın malzemelere bağlı olabilir...

bizim katıldıgımız proje ile %100 verim alıyoruz. yakında açıklarım 4 ünde katılıyoruz yarısmaya
  • Büyükçekmece-Sahil yolunun kenarındaki sarı ikaz lambalarında güneş paneli kullanılıyor. İstanbul'un iç kısımlarına (b.düzü,avcılar,k.çekmece ) da takılmaya başlanmış.

sokak,bahçe havuz ve el feneri gibi aletlerin
    fiyatları da bu sitede oldukça uygun.
    http://www.ekogunes.com/default.asp

quote:

Orjinalden alıntı: BarışNet
    bizim katıldıgımız proje ile %100 verim alıyoruz. yakında açıklarım 4 ünde katılıyoruz yarısmaya

Projen hakkında bilgi verir misin? Yarışmanın sonucunu merak ettim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EneSerhat -- 10 Nisan 2008; 1:16:38 >

•  gunes ten elektrik enerjisi elde etmek ev icin..

SANYO'nun enerji paneli...Fabrikanın enerjisini burdan sağlıyorlardı galiba öyle birşeydi,iyi hatırlıyorum SANYO olduğunu,biraz araştırırsanız bulabilirsiniz.

Bu arada konu 3.5 senelik.
  • quote:

Orjinalden alıntı: DiabloXT
    Bu arada konu 3.5 senelik.

Petrol, doğalgaz ve suya alternatif enerjiler bulamazsak (kullanımını yaygınlaştırmazsak) dünyanın da 35 senelik ömrü kaldı.

Bundan sonra teknolojik alet alırken sanyo markasını da araştıracağım. Dünyayı düşünen müştereilerini de düşünür.

edit:imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EneSerhat -- 10 Nisan 2008; 9:31:11 >
  • Arkadaşlar merhabalar,

Güneş enerjisinden doğrudan elektrik üretimi yani fotovoltaik (photovoltaic) konusunda epey şeyler yazılmış. Ben Muğla üniversitesinde çalışıyorum ve biz 90lı yıllardan veri bu konuda çalışmalar yapıyoruz bu nedenle bazı bilgiler vermek istiyorum.

Öncelikle fotovoltaik sistemler yani güneş enerjisini doğrudan elektrik enerjisine çeviren hücreler temelde bir p-n eklem diyottur. Günümüzde dünyada en yaygın kullanılan malzeme silisyumdur. Silisyum tek kristal (monocrystal) olarak yapılan paneller günümüzdeki en verimli panallerdir %20 civarındaki verimlere ulaşabilmektedir. Fakat tek kristal panel için yüksek saflıkta silisyum eldesi ve düzgün yapıda kristal büyütülmesi zor ve pahalı teknolojilerdir. Nisbeten daha az maliyetli ve daha az verimli panaller ise çokkristal silisyum (polycrystal), amorf silisyum ve ince film (CdTe, CIGS) panellerdir.

Sanılanın aksine güneş enerjisinden doğrudan elektrik enerjisinin üretilmesi dünyada giderek yaygınlaşan ve büyük pazar payı bulunan bir teknolojidir.
    Panellerin verimlerinin arttırılması ve maliyetlerinin düşürülmesi için yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Almanya başta olmak üzere -ki dünyadaki kullanımın yarıya yakın kısmı bu ülkededir- güneşten enerjisini halkın kullanımını yaygınlaştırmak için düşük faizli ve uzun vadeli krediler verilmesi üretilen enerjinin üreticiye satılan elektrikten daha yüksek fiyatlara devlet tarafından satın alınması v.b. destekler uygulanmaktdır.

Oldukça yüksek bir güneşlenme zamanına sahip ülkemiz içinde bu enerji kaynağının önemli bir yere sahip olduğu kuşkusuzdur. Bu nedenle ülkemizdeki bazı üniversiteler, araştırma kurumları ve şirketler çalışmaktadır. Benimde içersinde bulunduğum Muğla üniversitesindeki MUTEK araştırma geliştirme merkezi ülkemizdeki bu konudaki önemli merkezlerden biri. Burada toplamda yaklaşık 80-90 Kwp bir sistemimiz bulunmakta ve elektrik üreterek şebekeye vermekte. Ayrıca güneş enerjisi kullanılarak aydınlatma, su pompalarının çalıştırılması v.b. uygulamalarda yapılmakta.

Türkiye günümüzde değişik firmlardan panel ve yan ürünlerin temini mümkün olmakta. Bazı arkadaşların belirttiği gibi sistemlerin ilk kurulum maliyetleri yüksek ve kendini amorti süreleri uzun olsada gün geçtikçe gelişen teknolojiler ve gerekli yasal düzenlemelerin yapılması ülkemizdede bu sistemleri yaygınlaştıracaktır.

Unutulmamalıdırki güneş enerjisinin kaynağı sınırsız, doğal ve temiz bir enerji kaynağı olan güneştir. Panel üretimindeki çoğu malzeme çevreye zararlı olmayan doğada geri dönüşümlü malzemelerdir.

Bu konuda soruları olan arkadaşlar olursa yine seve seve cevaplayabilirim.
    Saygılar.

• ben şöyle birşey buldum geliştirilebilir gibime geliyor...
    Televizyon-Radyo tamircilerini gezip, alabildiğiniz kadar TO-3 kılıfında (2N3055 kılıfında olan)
    arızalı ,yanık çıkma silisyum power transistörleri toplamakla işe başlıyoruz.
    Ne kadar toplarsak o kadar akım ve voltaj demektir.
    SORU :
    Neden arızalı , yanık dedim ?..
    CEVAP : BEDAVA DA ONDAN!..
    Fazla ince düşünen arkadaşlar Sağlam transistörlerden de yapabilir. (Maliyeti var).
    Yapacağımız panellerin çalışmasında arızalı yada sağlam transistörler ,aynı çalışır UNUTMAYIN.
    Toplanacak olan arızalı,yanık transistörlerde tek dikkat etmeniz gereken şey :

Sadece : (Beys-Emiter) yada (Beys-Kollektör) arası kısadevre çıkmasın yeter.
    3- Şimdi herbir metal transistörün şapkalarını , içlerindeki Jonksiyona zarar vermeden çıkarın yada kesin.Yani kafalarını uçurun.
    4- Tek tek transistörlerin Emiter-Kollektör bacaklarını birbirine lehimleyin.

5- Elimizde bir tane güneş pili duruyor işte.
    Nasıl pillerin iki kutubu varsa,elimizdeki transistörün de (Şimdi güneş pili oldu tabii) iki kutubu oldu.
    Nasıl yani ! der gibisiniz.. :
    Bir ucu-----------------------> BEYS oldu.
    İkinci ucu ise----------------> Emiter-kollektör ucu (Birleştirdik ya).
    Dikkat edin power transistörlerin hemen hemen hepsi NPN yapıdadır . Dolayısıyla pilimizin (-) ucu BEYS , (+) ucu ise diğer ikili uç (E-C) oldu.

6- Böyle oluşturduğumuz her bir pil hücresi, 0,7Volt 2mA sağlıyor.

7- Kaçtane seri bağlarsanız o sayı kadar voltajı artırmış olursunuz. Yani 10 adet seri bağlarsanız :
    Toplam Voltaj =10x 0,7Volt= 7Volt üretir. (Tabii akımı da hala 2ma).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi J@xx -- 11 Nisan 2008; 8:32:39 >

• merhaba..Güneş pilleriyle ilgilenmekteyim ve okuduğum kadarınca veriminin günün en sıcak saatlarinde baya bi düştüğünü ve iç ekipmanlarına da zarar verip normal kullanımda da veriminde düşmeye yol açtığını duydum..bunun doğruluk payı nedir bilen varmı ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: hello_baby

ya ben güneş panelinden yararlarlanarak bi güneş fırını yapmak istiyorum (okul Ödevi)nasıl yapabilirim acaba bi bilgisi olan veya bana yardım etmek isteen için: gfb_gokhan @msn.com bu benim msn

Bir iki senelik topiclei hortlatan gördüm de, 4 senelik ilk kez görüyorum.
    4 sene de çok fazla bi gelişme olmamış demek.

• şimdi basit bir soru soracağımdalga geçmeyin lütfen güneş enerjisinden elde edilen elektrik güneşin ısı enerjisi midir? yoksa ışık enerjisi mi kullanılır silisyum nasıl bir etkiyle ışığı elektriğe dönüştrür bilgilendirirseniz sevinirim
    İyi forumlar...

bu arada yukarıda "elektrik devlet tekelindedir başınıza iş alırsınız" manasına gelen yazılar okudum ve çok üzüldüm böyle bir şey yok arkadaşlar eğer izinli yapılırsa devlet buna izin veriyor prosedür de şöyle işliyor evinize yine bir elektrik saati taktırıyorsunuz devlete elektrik satıyor sonra da o elektriği kendiniz almış oluyorsunuz devlet hem tekelinde bulundurmuş oluyor hem de kendi elektriğinizi elde etmiş oluyorsunuz ve devlet bundan küçük bi pay vergi alıyor olay bu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zoptrik -- 20 Eylül 2008; 1:40:51 >

• güneş pilleri 0,5 volt depo edebiliyodu galiba çok fazla pili seri bağlamamız lazım
  • arkadaslar ben bir tana dukkanıma taktıracagım acaba gecelegin nekadar calısır fikri olan varmı
  • bende 20v 5amper lik bir output elde etmek istiyorum hangi pilleri alsam iyi olur ?
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.